Przegląd skrajny: najnowszy przegląd anonimowej kryptowaluty

Verge (XVG) to kryptowaluta skoncentrowana na prywatności, która przeszła wiele wzlotów i upadków w ciągu ostatnich 2 lat.

Podczas gdy prywatność była głównym celem projektu, szybkość i koszty transakcji są również szczególnymi celami projektu. Verge ma również dość długą historię i jest jednym z tych polaryzujących projektów, które mają silną społeczność, ale wielu krytyków i sceptyków.

Czy ten sceptycyzm jest uzasadniony, czy jest to tylko „FUD”?

W tej recenzji Verge spróbuję odpowiedzieć na to pytanie. Przyjrzę się również dogłębnie przypadkom użycia XVG i jego długoterminowemu potencjałowi adaptacyjnemu.

Verge History

Skraj został utworzony w 2014 roku i pierwotnie nosił nazwę DogecoinDark. Powodem stworzenia nowego łańcucha blokowego i monety było to, że łańcuch bloków Bitcoin był zbyt przejrzysty. Twórca uznał, że udostępnienie adresów portfela do wglądu publicznego naraża ludzi na ryzyko, że agencje rządowe lub inni użytkownicy będą mogli śledzić historię portfela i dowiedzieć się, jaki jest stan konta.

DogeCoinDark Verge

DogecoinDark ogłasza Move to Verge. Wizerunek Źródło

Twórca DogecoinDark twierdził, że dzięki temu Bitcoin nie jest lepszy niż tradycyjne waluty fiducjarne przechowywane na koncie bankowym. To skłoniło do stworzenia w pełni prywatnego łańcucha bloków w celu ochrony prywatności finansowej, który ostatecznie zostałby nazwany Verge.

Firma Verge została założona przez początkowo anonimowego programistę o nazwie „Sunerok”. Jednak jego tożsamość została później ujawniona, aby zbudować większe zaufanie do projektu (omówione poniżej).

Granica i prywatność finansowa

Nasze tradycyjne organizacje finansowe, takie jak banki, firmy ubezpieczeniowe i inni pożyczkodawcy, regularnie naruszają prywatność finansową obywateli. Stale śledzą, ile masz na kontach, przychodzące i wychodzące środki, gdzie wydajesz pieniądze, na co są wydawane i wiele więcej.

Coraz więcej osób uważa, że ​​prywatność finansowa powinna być podstawowym prawem człowieka i nikt nie powinien mieć możliwości szpiegowania twoich działań finansowych. Żadna inna osoba ani podmiot nie powinien mieć możliwości śledzenia i przechowywania informacji finansowych o innych.

Firma Verge została stworzona, aby rozwiązać te problemy, umożliwiając każdemu na planecie używanie swojej waluty jako niewykrywalnego środka wymiany.

Verge jest również nienagannie demokratyczny, z otwartym kodem źródłowym, na podstawie którego każdy może zaproponować ulepszenia. Te sugestie są głosowane przez zespół programistów i jeśli większość posiadaczy Verge popiera zmianę, jest ona wdrażana.

Szczegółowe informacje techniczne

Jednym z obszarów, w którym Verge miał ulepszyć Bitcoin, jest szybkość transakcji i udało się to. Transakcje Bitcoin trwają minimum 10 minut, ale transakcje Verge są przetwarzane w ciągu 30 sekund.

Verge jest również znacznie bardziej skalowalny w porównaniu z Bitcoinem. Obecnie Bitcoin jest w stanie przetwarzać zaledwie 7 transakcji na sekundę, podczas gdy Verge może przetwarzać 100 transakcji na sekundę. Ta skalowalność sprawia, że ​​Verge jest bardziej akceptowalny jako użyteczna waluta.

Verge Porównaj prywatność

Verge Porównując się z innymi monetami prywatności

Sprzedawcy są w stanie otrzymywać płatności na tyle szybko, że Verge jest użyteczna jako codzienna waluta. Skalowalność pozwala również uniknąć problemu polegającego na tym, że górnicy mogą wybierać transakcje do przetworzenia, opóźniając w ten sposób niektóre transakcje o godziny lub zmuszając użytkowników do płacenia nieuzasadnionych opłat transakcyjnych w celu przepchnięcia ich transakcji..

Wszystko to sprawia, że ​​Verge bardziej nadaje się jako kryptowaluta transakcyjna, przydatna do codziennych potrzeb.

Ale jest więcej. Verge różni się również od Bitcoina (i większości innych kryptowalut) wykorzystaniem 5 algorytmów wydobywczych. W przeciwieństwie do Bitcoin, który wykorzystuje SHA-256 jako algorytm wydobywania, Verge używa wszystkich następujących pięciu algorytmów wydobywczych:

  • Blake2s
  • Myr-groestl
  • Lyra2rev2
  • X17
  • Scrypt

Korzystanie z pięciu różnych algorytmów wyszukiwania prowadzi do zwiększonej decentralizacji dla Verge i lepszego bezpieczeństwa dla łańcucha bloków. Oczywiście wiąże się to z ryzykiem, co ilustruje atak górników, który omówimy poniżej.

Sposób, w jaki to zwiększa centralizację, polega na zwiększeniu możliwości wykorzystania przez górników sprzętu komputerowego do pomyślnego wydobywania. Zwiększając rozmiar puli wydobywczej, Verge zwiększa również decentralizację swojej sieci.

Górnictwo skrajne ⛏️: Dla tych z Was, którzy szukają najlepszych basenów do użytku, przygotowaliśmy obszerną listę najlepszych basenów górniczych Verge.

Wszyscy wiemy, że centralizacja wydobycia w sieci Bitcoin jest problemem. Potężne maszyny ASIC są wdrażane w ogromnych farmach górniczych i pulach, które centralizują moc mieszania.

Centralizacja wydobycia bitcoinów

Centralizacja puli wydobywczej Bitcoin. Zdjęcie za pośrednictwem blockchain.com

Zastanów się tylko, jak Bitcoin zmaga się z ogromnym problemem związanym z kopaniem ASIC. Ponieważ sprzęt jest drogi i większości ludzi nie stać na jego zakup, nie mówiąc już o płaceniu za energię elektryczną i chłodzenie, aby go uruchomić, wydobycie ASIC zapewniło centralizację w wydobywaniu bitcoinów.

Eksploracja skrajna jest przeprowadzana przez wszystkie typy sprzętu komputerowego, od układów ASIC po układy GPU i procesory, co zapewnia, że ​​pozostanie zdecentralizowane.

Teraz, gdy znasz już szczegóły techniczne rozwiązania Verge, przyjrzyjmy się jego funkcjom prywatności.

Jak Verge zapewnia prywatność finansową

Ponieważ Verge zostało stworzone jako rozwiązanie problemu braku prywatności w Bitcoin, dokonam porównań z Bitcoinem, wyjaśniając, w jaki sposób Verge poprawia prywatność w łańcuchu bloków.

Pamiętaj, że kiedy wysyłasz transakcję Bitcoin, Twoje imię i nazwisko nie jest przesyłane, ale adres Twojego portfela tak. Wraz z Twoim adresem Twój dostawca usług internetowych będzie również udostępniać Twój adres IP w łańcuchu bloków, co daje wskazówki dotyczące Twojej lokalizacji.

Chociaż może to nie powodować problemu, aw większości przypadków nie, istnieje możliwość, że ktoś mógłby przechwycić te informacje i połączyć Twój adres Bitcoin z Twoją lokalizacją. Stwarza to możliwość poważnej utraty prywatności, jeśli haker może wykorzystać te informacje, aby skupić się na tobie indywidualnie.

Firma Verge poprawiła to, włączając 2 metody ukrywania adresu IP, dzięki czemu Twoje transakcje są niemożliwe do wykrycia.

Pierwsza metoda jest znana jako TOR lub Sieć cebuli. TOR działa, stojąc pomiędzy łańcuchem blokowym Verge a dostawcą usług internetowych i wykorzystując jego wiele serwerów do zmiany adresu IP wysyłanego od dostawcy Internetu do łańcucha blokowego Verge. To skutecznie ukrywa Twoją lokalizację, utrudniając złemu aktorowi śledzenie Twojej lokalizacji.

Centralizacja wydobycia bitcoinów

Transakcja Tor a transakcja I2P. Obraz przez Verge czarny papier

Druga metoda nazywa się I2P i chociaż jest podobna do TOR, jest również uważana za bardziej wydajną, ponieważ wykorzystuje wiele ścieżek, a nie jedną ścieżkę, taką jak TOR. Korzystanie z wielu ścieżek umożliwia I2P rozbicie transakcji na kilka części, co znacznie utrudnia śledzenie transakcji, ponieważ tylko część informacji jest dostępna z dowolnej ścieżki.

Verge opublikował protokół Wraith 1 stycznia 2018 r., Który pozwala użytkownikom Verge wybierać między wysyłaniem transakcji w otwartym środowisku lub za zasłoną zamkniętych drzwi utworzonych przez protokół Wraith.

Protokół Wraith działa przez Verge, który prowadzi zarówno publiczną, jak i prywatną księgę. Użytkownicy mogą zdecydować, czy chcą przeprowadzać transakcje w sieci publicznej w sposób przejrzysty, czy w trybie ukrytym w sieci prywatnej. Verge, zwane także adresami ukrytymi, jest jedyną platformą oferującą tę funkcję.

Protokół Wraith nie ukrywa faktu, że doszło do transakcji. Transakcję można zobaczyć w publicznej księdze blockchain, ale nadawcy i odbiorcy nie można zobaczyć przy używanym protokole widma.

Zespół Verge

Jak wspomniano wcześniej, Verge zostało stworzone przez anonimową osobę znaną tylko jako Sonerok. Cóż, nie jest już całkowicie anonimowy, a teraz wiadomo, że ma na imię Justin i mieszka na Florydzie.

Ujawnił swoją tożsamość, ponieważ projekty kryptowalut z anonimowymi zespołami programistów nie są zaufane w społeczności kryptowalut. Pozostaje liderem Verge wraz z Marvinem, czyli „Marpme”, inżynierem oprogramowania z Berlina. Główny zespół programistów składa się z sześciu dodatkowych członków, którzy obejmują cały świat od Indii po Rosję i Australię po Szwajcarię.

Zespół programistów Verge

Zespół deweloperski Verge

Firma Verge nie miała ICO ani pre-miningu waluty XVG, dlatego nie była związana z chwytaniem gotówki. Pozostaje całkowicie open-source, a wszyscy współtwórcy są bezpłatnymi wolontariuszami, nawet główny zespół Verge.

Verge Community

To musi być jeden z mocnych punktów projektu Verge. Firma Verge jest dobrze znana z posiadania bardzo aktywnej, pełnej pasji i zaangażowanej społeczności.

„Vergefam” to pseudonim przyjęty przez grupę.

Silna społeczność jest świetna do przyjęcia kryptowaluty, ponieważ prowadzi do większej świadomości osób spoza projektu. Może również pobudzić większą akceptację handlowców i partnerstwa.

Jeśli chodzi o The Verge, mają dość duże Telegram grupa licząca ponad 19 tys. członków. Postanowiłem wskoczyć do Telegramu, aby zorientować się w dyskusjach, które miały miejsce.

Graniczne grupy telegramów

Wyciąg z czatów w Verge Telegram

Jak widać, obecnie składa się głównie z memów i innych żartów. Nie było niestety zbyt wielu technicznych dyskusji wśród członków.

Na swoich kontach w mediach społecznościowych Verge ma całkiem spore grono obserwujących Świergot z ponad 300 tys. obserwujących. To więcej niż widzieliśmy w innych projektach i wszystko wydaje się być organiczne.

Na swoim Twitterze regularnie informują swoją społeczność o najnowszych wydarzeniach z projektu. Obejmuje to nowe funkcje, partnerstwa lub zaangażowanie społeczności (których jest sporo)

Idąc dalej, mają również plik Konto Reddit a także Facebook, Discord i Youtube. Wskoczyłem do ich Reddita i mają około 53 tys. Członków. Jest tu mniej dyskusji niż w Telegramie.

Jeśli chodzi o zaangażowanie społeczności, Verge zorganizował wiele z nich na całym świecie. Na przykład ostatni raz trzymali w Rotterdam który wydawał się być dobrze uczęszczany.

Związki partnerskie

Verge stoi na stanowisku, że adopcja przez kupców jest kluczem do rozwoju szerszego ekosystemu. W związku z tym byli dość aktywni w tworzeniu wielu różnych partnerstw.

Być może jednym z najbardziej godnych uwagi było partnerstwo, które utworzyli z Mindgeek. Dla tych, którzy nie wiedzą, MindGeek obsługuje największe strony pornograficzne na świecie (PornHub, Brazzers itp.).

Partnerstwo sprawiłoby, że Pornhub oferowałby skrajną metodę płatności na swoich stronach internetowych. To było rzeczywiście całkiem odpowiednie partnerstwo, biorąc pod uwagę, że Verge jest monetą prywatności i ludzie mogą anonimowo kupować porno.

Oczywiście było to tylko najbardziej godne uwagi z partnerstw. Społeczność Verge była dość aktywna, angażując wielu sprzedawców internetowych i zachęcając ich do zaakceptowania Verge.

Istnieje imponujący wybór dostawców, w tym siłownie, sklepy vape, hosting, dostawcy VPN, a nawet środki czyszczące. Możesz dowiedzieć się więcej na ten temat w Witryna internetowa Verge.

Atak górniczy

W ciągu ostatnich kilku lat Verge nie było tak łatwe. Jednym z najbardziej zauważalnych wydarzeń, które przyćmiło projekt, był atak na sieć górników, który miał miejsce w kwietniu 2018 roku.

W tym ataku złośliwy górnik był w stanie wykorzystać lukę w algorytmach wydobywczych, dzięki której „sfałszował” znaczniki czasu w blokach. Pozwoliłoby to atakującemu na wydobywanie bloków z naprawdę niskim poziomem trudności.

Twórcy Verge próbowali znaleźć poprawkę do exploita i zaimplementowali niewielką poprawkę. Jednak atakujący był w stanie znaleźć włamanie do łaty i ponownie wykorzystać kod.

Kiedy wszystko zostało powiedziane i zrobione, napastnik był w stanie wydobyć 35m XVG, co w tamtym czasie kosztowało około 1,7 miliona dolarów.

Deweloperzy Verge w końcu mogli wydać aktualizację, która zamknęła lukę. Od tego czasu w łańcuchu nie było już żadnych exploitów górniczych.

Trudno powiedzieć, czy przetrwa próbę czasu. Verge używa bardziej skomplikowanego algorytmu wydobywczego, a moc wydobywczą można obecnie łatwo wynająć w celu przeprowadzenia ataków.

Verge Development

Czasami może być trudno dokładnie określić, ile pracy jest wykonywane nad projektem. Jest wiele ruchomych części, a niektóre prace mogą czasami odbywać się za kulisami.

Jest jednak prosta i szybka zasada, której lubię używać, a mianowicie ich publiczne zatwierdzanie kodu. To może dać mi rozsądne wyobrażenie o tym, ile pracy wykonał projekt nad protokołem.

Dlatego zdecydowałem się udać do Verge GitHub spojrzeć na siebie. Poniżej przedstawiamy zatwierdzenia z 3 najbardziej aktywnych repozytoriów.

Verge GitHub

Zobowiązania dla wybranych repozytoriów w ciągu ostatnich 12 miesięcy

Jak widać, w ciągu ostatniego roku odnotowano dużą aktywność w tych repozytoriach. Warto również zwrócić uwagę, że jest dodatkowych 49 repozytoriów o różnym stopniu aktywności.

To więcej niż przeciętny poziom aktywności, jaki widziałem przy innych projektach, które są na podobnym etapie ich życia. Możesz nawet porównać tę aktywność programisty z innymi projektami kryptograficznymi w coincodecap. Tutaj Verge zajmuje 68.

Wszystkie te działania rozwojowe Perhpa będą miały sens, jeśli spojrzeć na nie w połączeniu z ich publiczną mapą drogową.

Verge Roadmap

Możesz wyświetlić mapę drogową Verge tutaj. Poniżej znajdują się niektóre z najważniejszych aktualizacji technologicznych, które miały miejsce w ciągu ostatniego roku:

Verge Roadmap

Aktualizacje mapy drogowej Verge w ciągu ostatniego roku

Jednymi z najbardziej znaczących osiągnięć deweloperów w ciągu ostatniego roku było wydanie ich Core Wallet 4.0 z integracją Tor, a także ich oficjalny portfel iOS.

Jednak najbardziej ekscytujące jest to, nad czym obecnie pracują. Poniżej znajdują się niektóre z tych aktualizacji:

  • Portfel na biurko: Pracują nad portfelem opartym na elektronach, który będzie miał lepszą wydajność niż obecny i bardziej intuicyjny interfejs użytkownika. Obecnie jest to ukończone w 85%.
  • Integracja z RingCT: Poufne transakcje pierścieniowe to funkcje zwiększające prywatność, które są obecnie używane z dużą skutecznością w Monero. Twórcy Verge twierdzą, że są ukończeni w około 45%.
  • Inteligentne kontrakty RSK: Twórcy twierdzą, że są zajęci badaniem integracji inteligentnych kontraktów RSK. Obecnie na tym etapie wygląda to bardziej jak badania, ponieważ są tam ukończone tylko w 25%.
  • Portfel na Androida: Po premierze portfela na iOS deweloperzy chcą ulepszyć portfel na Androida. Chcą przeprojektować interfejs użytkownika, aby pasował do nowej tożsamości korporacyjnej. Jest to wciąż na wczesnym etapie i ukończone w około 30%.

Niestety, nie podano żadnych terminów wydania tych aktualizacji. Dlatego będę uważnie obserwować ich GitHub, a także inne kanały mediów społecznościowych, aby uzyskać wszelkie aktualizacje tych kamieni milowych.

Wydajność XVG

Waluta powiązana z łańcuchem blokowym Verge ma symbol giełdowy XVG. W przeciwieństwie do ograniczonej maksymalnej podaży Bitcoina wynoszącej 21 milionów BTC, Verge stworzył maksymalną podaż 16,5 miliarda XVG.

Przyniosło to dość przewidywalny i oczekiwany efekt w postaci utrzymania ceny XVG znacznie niższej niż BTC. Innym godnym uwagi aspektem XVG jest to, że został stworzony bez ICO lub pre-mine, więc nie było motywacji do chwytania gotówki przy tworzeniu Verge i XVG.

Verge może być również jedną z najbardziej dochodowych monet dla wczesnych inwestorów, ponieważ nie miała ICO ani pre-mine. Po utworzeniu w 2014 r. (Jako DogecoinDark) XVG osiągnął najniższy w historii poziom zaledwie 0,000002 USD każdy w lutym 2015 r. Oznacza to, że w 2014 r. Inwestycja o wartości 10 USD pozwoliłaby kupić 5 000 000 tokenów XVG..

Wydajność cenowa XVG

Wydajność cenowa XVG. Zdjęcie za pośrednictwem Coinmarketcap

I to byłoby dobrze wydane 10 dolarów, ponieważ XVG osiągnął rekord wszechczasów 0,300588 dolarów w grudniu 2017 roku. Każdy sprytny lub szczęśliwy, na tyle inteligentny, aby kupić XVG o wartości 10 dolarów w lutym 2015 roku, mógł sprzedać go za nieco ponad 1,5 miliona dolarów w grudniu 2017. Pomyśl tylko, czy byłby to zakup XVG za 100 dolarów w 2015 roku.

Chociaż jest już za późno, aby kupić XVG za jedyne 0,000002 USD za sztukę, nadal możesz go kupić za mniej niż 0,01 USD od czerwca 2019 r..

Kupowanie & Przechowywanie XVG

Jeśli chcesz handlować XVG, istnieje kilka giełd, na których jest obecnie notowany. Handluje między innymi na Binance, Upbit, Huobi i Bittrex. Możesz również skorzystać z giełdy innej niż pozbawiona wolności, takiej jak na przykład Changelly.

Jeśli chodzi o wolumen obrotu, obecnie ponad 60% transakcji znajduje się na Binance, a około 10% na Bittrex. Obrót na Binance jest dość duży, co oznacza, że ​​istnieje przyzwoity poziom płynności dla tokenów.

Binance XVG

Zarejestruj się na Binance i kup tokeny XVG

Biorąc pod uwagę taką płynność, duże egzekucje blokowe XVG nie doprowadzą do dużego poślizgu. Mimo to jest dość podatny na napływ informacji i jako taki jest bardziej zmienny niż monety o podobnej kapitalizacji rynkowej.

Kiedy już będziesz mieć swój XVG, będziesz chciał usunąć swoje monety z giełdy, ponieważ jest to najbardziej rozsądna rzecz do zrobienia. Wszyscy jesteśmy świadomi ryzyka związanego z przechowywaniem monet na scentralizowanych giełdach.

Zespół Verge stworzył bezpieczne i prywatne portfele na biurko na systemy Windows, OSX i Linux, a także wersje mobilne na Androida i iOS. Chociaż nie ma obsługi portfela sprzętowego dla Verge, możesz utworzyć portfel papierowy.

Jeśli szukasz bardziej obszernego przeglądu portfeli XVG, omówiliśmy to na naszej liście najlepszych portfeli Verge.

Wniosek

Verge rzeczywiście miał dość kamienistą przejażdżkę. W pewnym momencie znajdował się w pierwszej 40 kryptowalutach na świecie i mimo że został ukarany przez niedźwiedzi rynek kryptowalut 2018, pozostaje w pierwszej setce wszystkich kryptowalut wygodnie, zajmując 66 miejsce od czerwca 2019 r..

Podoba mi się fakt, że projekt został uruchomiony bez pre-miny ani żadnego ICO. Ponadto istnieje duża społeczność zwolenników, którzy popierają przyjęcie monety prywatności. Liczne partnerstwa, które zawarł Verge, prawdopodobnie również zwiększą świadomość i przypadki użycia.

Oczywiście atak górników z 2018 roku był powodem do niepokoju. To ilustruje ryzyko, jakie napotykają nowe kryptowaluty ze strony wyrafinowanych napastników, którzy są w stanie wynająć moc mieszającą, aby zaatakować łańcuch.

Co więcej, Verge mierzy się z ostrą konkurencją ze strony większych i bardziej zakorzenionych rywali. Należą do nich Monero i Zcash na froncie monet, a także Litecoin lub Bitcoin Cash na froncie płatności.

Tak czy inaczej, przestrzeń kryptowalut jest wciąż bardzo młoda…

Wszyscy będziemy więc musieli poczekać i zobaczyć, czy Verge w końcu stanie się najważniejszą monetą prywatności w płatnościach, czy też zniknie na uboczu.

Wyróżniony obraz za pośrednictwem Fotolia

Zastrzeżenie: są to opinie autora i nie powinny być traktowane jako porady inwestycyjne. Czytelnicy powinni przeprowadzić własne badania.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me