Recenzja BEAM: Skalowalna moneta prywatności oparta na Mimblewimble

Beam to projekt, który po cichu budował niesamowicie solidną monetę prywatności. Od momentu wprowadzenia na rynek wzbudził duże zainteresowanie rynków.

Beam to kryptowaluta oparta na Mimblewimble, która nie tylko stara się opracować monetę skoncentrowaną na prywatności, ale także taką, która jest skalowalna. Jest to coś, z czym wiele innych kryptowalut stara się zrealizować, ponieważ łańcuchy bloków stają się rozdęte, a adaptacja użytkowników spowalnia.

Jednak czy Beam to naprawdę projekt, który powinieneś rozważyć?

W recenzji Beam spróbuję odpowiedzieć na to pytanie. Przyjrzę się również dogłębnie zastosowaniom i potencjałowi wykorzystania monet BEAM.

Co to jest Beam?

Belka jest jednym z nowszych dodatków do ról kryptowalut, który został uruchomiony w styczniu 2019 roku.

Co to jest Beam

Zdjęcie za pośrednictwem Blog Beam

Jest to jedna z wielu nowszych monet opartych na protokole Mimblewimble, który obejmuje Grin, i została stworzona, aby pomóc wypełnić to, co jest postrzegane jako niedociągnięcia w dostępnych monetach prywatności, takich jak ZCash i Monero. Zespół Beam dodał kilka funkcji, które ich zdaniem sprawią, że Beam będzie lepszą monetą.

Cechy belki

Silniejsze ustawienia prywatności znajdują się na górze listy funkcji Beam. Uważa się, że inne monety prywatności zdefiniowały model prywatności, który sprawia, że ​​transakcje są prywatne tylko na specjalne życzenie, zamiast domyślnie dodawać prywatność.

Beam odwraca to i domyślnie czyni każdą transakcję prywatną. Oznacza to, że tylko użytkownicy są w stanie określić, jakie informacje są publicznie dostępne, i zachowują pełną kontrolę nad danymi osobowymi w rękach użytkowników..

Beam wprowadził również koncepcje poufnych transakcji i poufnych aktywów jako dodatkową funkcję zapewniającą prywatność. Ta funkcja pozwoli na tworzenie nowych rodzajów aktywów cyfrowych, takich jak instrumenty dłużne, aktywa nieruchomości, nowe waluty, z których wszystkie można łatwo wymieniać prywatnie na platformie Beam.

Cechy belki

Aktywa poufne & Skalowalność w Beam

Podczas gdy inne łańcuchy bloków borykały się z problemami ze skalowalnością, Beam uważa, że ​​rozwiązali ten problem, utrzymując sprawny i kompaktowy łańcuch bloków. Transakcje zostały zaprojektowane tak, aby uniknąć wzdęć, dzięki wykorzystaniu protokołu Mimblewimble do usuwania starych danych, które stały się nieistotne dla bieżących potrzeb przetwarzania transakcji.

Nie tylko zmniejszy to rozdęcie, ale także zmniejszy ogólne wymagania obliczeniowe, poprawiając w ten sposób skalowalność sieci. Beam został zaprojektowany tak, aby mógł obsługiwać różne typy transakcji przy użyciu technologii Scriptless Script. Oprócz prostych przelewów wartości, Beam obsługuje również przelewy z zabezpieczeniem czasowym, atomowe swapy i płatności depozytowe.

Prywatność pozostanie najwyższym priorytetem, ale ta funkcja jest również zgodna z istniejącymi przepisami dzięki obsłudze niemożliwych do podrobienia podpisów portfela cyfrowego. Umożliwi to uprawnionym audytorom zapoznanie się z pełną listą transakcji i wszelką istotną dokumentacją.

MimbleWimble??

Każda dyskusja na temat Beam wymaga podstawowej znajomości technologii Mimblewimble, która jest podstawą działania Beam. Mimblewimble jest oparty na protokole Bitcoin, ale został zmodyfikowany w celu poprawy prywatności i wydajności sieci. Implementacja prywatności poprawia również zamienność jako efekt uboczny.

W protokole Mimblewimble odbiorniki transakcji są w stanie wygenerować oślepiający czynnik podczas podpisywania transakcji. Jest to możliwe dzięki połączeniu zobowiązań Pedersen i transakcji poufnych.

Chociaż transakcje poufne wymagają dodatkowych dowodów przy każdej transakcji, co czyni je uciążliwymi, Mimblewimble omija to, eliminując zachowanie skryptów. Następnie łączy wspomniane powyżej zaślepiające czynniki z fikcyjnymi wyjściami, aby osiągnąć poziom prywatności i bezpieczeństwa poufnych transakcji bez związanych z nimi problemów z wydajnością.

MimbleWimble Poradnik

MimbleWimble – zaklęcie, które sprawia, że ​​monety stają się prywatne. Zdjęcie za pośrednictwem Blog Beam

Mimblewimble usprawnił również łańcuch bloków, wykorzystując agregację transakcji, która uwalnia nas od konieczności przechowywania większości danych z przeszłych transakcji. W blokach Mimblewimble transakcje wyglądają jak losowe połączenie danych wyjściowych i wejściowych. Pozwala to na szybszą synchronizację węzłów, ponieważ muszą one zweryfikować tylko autentyczność niektórych ostatnich danych wejściowych, a nie całego łańcucha blokowego.

Skompaktowane bloki Mimblewimbles zawierają sygnatury wyjściowe fałszywych wyjść wraz ze stanem systemu i nagłówkami bloków. Daje nam to protokół blockchain o zwiększonej prywatności i skalowalności w oparciu o metodę konstrukcji transakcji.

Blockchain rośnie wolniej, unikając rozdęcia i umożliwiając pełniejszym węzłom skuteczniejszą pracę, poprawiając w ten sposób długoterminową decentralizację sieci.

Implementacja wiązki Mimblewimble

Jedynym sposobem, w jaki moneta Beam z powodzeniem osiągnie zarówno skalowalność, jak i prywatność, jest prawidłowe wdrożenie Mimblewimble.

Trochę historii, nazwa „Mimblewimble” pochodzi z serii książek o Harrym Potterze i jest w nich zaklęciem „Zaklęcie wiążące język”. W sierpniu 2016 r. Pierwsza wersja Biała księga Mimblewimble został opublikowany przez anonimowego kryptografa pod pseudonimem „Tom Elvis Jedusor”, co odnosi się do antagonisty Voldemorta w książkach o Harrym Potterze.

Grin Beam

Dwie implementacje MimbleWimble – Grin & Belka. Zdjęcie za pośrednictwem Beam Blog

Wizja Mimblewimble namalowana przez „Jedusora” została zaimplementowana zarówno w Beam, jak i innej monecie o nazwie Grin, z których każda przyjęła inną taktykę w swoich realizacjach. W przypadku Beam jest zgodny z celami Mimblewimble i stara się z powodzeniem wdrożyć dwie kluczowe funkcje: transakcje poufne i przekrój transakcji.

Co to są transakcje poufne?

Poufne transakcje mają funkcję ukrywania i zaślepiania zapewnianą przez Pedersen Commitments w połączeniu z Kryptografia krzywych eliptycznych. Korzystanie z poufnych transakcji pozwala użytkownikom ukrywać lub oślepiać dowolne informacje związane z transakcjami. Oznacza to, że tylko nadawca i odbiorca znają kwoty transakcji.

Osiąga się to dzięki zastosowaniu czynników zaślepiających do szyfrowania kwot transakcji. Oślepienie działa poprzez przypisanie losowej wartości i pomnożenie rzeczywistej kwoty transakcji przez tę losową wartość. Następnie tworzony jest pojedynczy podpis wielokrotny, który obejmuje wszystkie dane wejściowe i wyjściowe transakcji.

Po otrzymaniu transakcji odbiorca losowo wybiera kilka zaślepiających czynników. Można je później wykorzystać jako dowód własności, kiedy nadejdzie czas na wydanie monet.

Ochrona danych osobowych Beam

W przeciwieństwie do prawie każdego istniejącego łańcucha bloków, Beam próbuje zmienić system, który rejestruje transfery i posiadanie monet na podstawie adresów. Beam jest w stanie potwierdzić własność wejścia i wyjścia jedynie poprzez zaślepienie czynników i wartości. Blockchain służy do przechowywania samego zobowiązania, które staje się istotne tylko wtedy, gdy portfele muszą zaangażować się w transakcję.

Oprócz usunięcia wszystkich danych osobowych dotyczących transakcji Beam stosuje również regularny okres wygaśnięcia wynoszący 24 godziny. Można to zmienić w ustawieniach portfela, a programiści Beam zalecają użytkownikom tworzenie nowych adresów odbiorczych dla każdej transakcji.

Protokół z mniszka lekarskiego

Graficzne przedstawienie protokołu z mniszka lekarskiego. Wizerunek Źródło

Aby dodać jeszcze lepszą ochronę prywatności, Beam zaimplementował również protokół Dandelion. Możesz również znaleźć tę ochronę prywatności zaimplementowaną w takich łańcuchach bloków, jak ZCoin, gdzie służy ona do obniżenia prawdopodobieństwa, że ​​dane osobowe mogą zostać powiązane z adresami i transakcjami. Protokół Dandelion pozwala Beamowi obsługiwać fałszywe wejścia i wyjścia.

Jako ostatnią funkcję prywatności Beam wykorzystuje system Secure Bulletin Board, który umożliwia wymianę bezpiecznych zaszyfrowanych wiadomości między portfelami, nawet jeśli nie są one w tym samym czasie online.

Beam Polityka pieniężna

Beam wyraźnie stwierdza w ramach swojej polityki pieniężnej, że został stworzony jako środek przechowywania wartości, a nie jako kryptowaluta transakcyjna. Podaż Beam nigdy nie przekroczy 263 milionów BEAM, a moneta korzysta z deflacyjnego schematu emisji podobnego do tego stosowanego przez Bitcoin, w którym nagrody blokowe są zmniejszane o połowę w czasie.

Początkowa nagroda za blok wynosi 80 BEAM i będzie się zmniejszać o połowę mniej więcej co 4 lata, aż osiągnie zero w około 2152 r. Po tym czasie nie będzie już więcej monet BEAM.

Protokół z mniszka lekarskiego

Krzywa emisji BEAM i polityka skarbowa. Wizerunek Źródło

BEAM używa również modelu podobnego do nagrody Założyciela ZCash, w którym część każdej nagrody za blok jest wpłacana do skarbca wiązki. Monety te są następnie wypłacane co miesiąc Beam Foundation, w tym deweloperom, doradcom i inwestorom. W ten sposób Fundacja finansuje ciągły rozwój firmy Beam. Nagroda Skarbu wynosi 25% nagrody za blok.

Zarządzanie i społeczność

Beam zastosował podejście korporacyjne do wczesnego finansowania i zarządzania, w ramach którego zatrudniani są pełnoetatowi programiści i współpracownicy, a finansowanie pochodzi od inwestorów venture capital. Cały projekt jest następnie nadzorowany przez szwajcarską fundację Beam non-profit, której powierzono zadanie kierowania rozwojem sieci Beam.

Jednym z głównych punktów sprzedaży Beam, szczególnie dla firm, są jego funkcje audytowe, które w razie potrzeby dadzą firmom możliwość sporządzenia ścieżki finansowej dla audytorów lub organów regulacyjnych. W ramach szerszej inicjatywy na rzecz zgodności wiązek kładzie się nacisk na usługi stron trzecich w celu zapewnienia zgodności z przepisami obowiązującymi w poszczególnych krajach.

Beam Foundation aktywnie poszukuje partnerów rozwojowych, a także firm venture capital chcących zainwestować w projekt. Niedawno Fundacja założyła Beam Sovereign Money Foundation, która pomaga promować i finansować rozwój Beam.

Zespół BEAM

Zespół programistów Beam składa się z około 20 osób w chwili pisania tego tekstu, a także z 13 dodatkowych doradców projektu. Prezes jest Alexander Zaidelson.

Alexander to doświadczony wizjoner wykonawczy i produktowy. Swoją karierę rozpoczął jako programista, po czym założył Nareos (firma zajmująca się udostępnianiem plików P2P) i Wikitup (przejęta przez iMesh). Był także doradcą przy kilku projektach startupowych.

Beam Team

Członkowie zespołu Core Beam. Obraz przez Beam

Dyrektorem technicznym firmy Beam jest Alex Romanov. Alex jest kierownikiem ds. Badań i rozwoju z silnym zapleczem technicznym i umiejętnościami menedżerskimi. Alex pracował nad wieloma złożonymi projektami z dużymi rozproszonymi zespołami. Romanow prowadzi R&Zespół D w Beam od początku projektu.

Dyrektorem operacyjnym w Beam jest Amir Aaronson. Amir jest zmotywowanym przedsiębiorcą i silnym ekspertem operacyjnym. Był współzałożycielem kilku firm technologicznych i spędził ostatnie 2 lata na głębokim zanurzeniu się w dziedzinie kryptowalut.

Wreszcie jest CMO Beni Issembert. Beni jest seryjnym przedsiębiorcą od 14 lat. Jest także wykładowcą, marketerem, pisarzem i opowiadaczem historii, próbującym połączyć filozofię z technologią.

BEAM Coin

Moneta Beam ma dość krótką historię, począwszy od premiery sieci głównej 17 stycznia 2019 r. I ceny otwarcia wynoszącej nieco ponad 0,57 USD. Ponieważ nie było ICO dla tokena, nie możemy być pewni, ile prywatni inwestorzy zapłacili przed uruchomieniem sieci głównej.

Cena wzrosła po uruchomieniu sieci mainnet, osiągając rekordowy poziom 3,21 USD 28 stycznia 2019 r. Spadła z tych maksimów i do maja również była poniżej poziomów otwarcia. 6 czerwca 2019 roku osiągnął najniższy w historii poziom 0,381546 USD.

Wydajność cenowa BEAM

Wydajność cenowa BEAM. Zdjęcie za pośrednictwem CMC

Odzyskał najniższy poziom w historii i spędził większość swojego istnienia powyżej 1 USD, ale pod koniec września spadł poniżej tego uchwytu, a od 8 października 2019 r. Jest notowany na poziomie 0,826316 USD i jest tuż poza szczytem 100 kryptowalut według kapitalizacji rynkowej, ponieważ znajduje się na pozycji numer 101.

Handlowy & Przechowywanie BEAM

Jak na dość nową monetę na rynkach, BEAM jest dostępny na wielu giełdach. Na przykład jest wymieniony na Binance, DragonEX, Gate.io, BitForex itp.

Jednak gdy spojrzałem, ponad 65% wolumenu było przeznaczone do handlu na giełdzie HotBit. Może to w przyszłości stanowić zagrożenie z punktu widzenia płynności rynku. Gdyby kiedykolwiek doszło do sytuacji, w której handel BEAM na HotBicie miałby się zatrzymać, oznacza to, że wolumeny mogłyby znacznie spaść.

Książki zamówień również wydają się dość cienkie na dobrze znanych giełdach, takich jak Binance Exchange. Na przykład, jeśli spojrzymy na książki BEAM / BTC, zobaczymy, że dzienny obrót jest dość ograniczony, a dystrybucja samych zamówień jest dość szeroka.

Binance BEAM

Zarejestruj się na Binance i kup tokeny BEAM

Kiedy już będziesz mieć swój BEAM, będziesz chciał go przenieść do trybu offline i przechowywać w portfelu. Niestety, obecnie jesteś dość ograniczony, jeśli chodzi o obsługę portfela dla monety. Mimo to trwają prace nad integracją i wsparcie Trezora jest tuż za rogiem.

Na razie najlepszym rozwiązaniem jest pozostawienie BEAM na swoim własnym, natywnym portfelu. Jest to faktycznie dostępne zarówno na komputerach stacjonarnych, jak i urządzeniach mobilnych. Dostępna jest również obsługa wielu różnych systemów operacyjnych, w tym Microsoft, Mac, Android, iOS i Linux.

Portfel Beam jest dość intuicyjny w obsłudze i ma wiele funkcji. Należą do nich takie rzeczy, jak Atomic Swap, dowód płatności Touch ID / Face ID i udostępnianie szczegółów transakcji. Możesz pobrać portfel Beam tutaj.

Beam utrzymuje górnictwo uczciwie

Podobnie jak Bitcoin, Beam jest blockchainem typu Proof-of-Work, który umożliwia górnikom otrzymywanie nagród za dostarczanie mocy obliczeniowej do sieci. Beam wykorzystuje modyfikację algorytmu Equihash o nazwie Beam Hash II dla konsensusu, nazywając ją przyjaznym dla GPU i stabilnym rozwiązaniem, które doprowadzi do sprawiedliwej dystrybucji monet BEAM.

Jednym z celów zespołu jest decentralizacja sieci Beam od samego początku iw tym celu zniechęcają do wydobywania ASIC przez pierwsze 18 miesięcy i zachęcają do wydobywania GPU.

Zespół nie ma zamiaru na zawsze blokować wydobycia ASIC, po prostu próbuje dać górnikom GPU przewagę na początku cyklu życia Beam. Zakłada się również, że ta metoda daje ulepszony hashrate i ścianę kryptograficzną.

Rozwój wiązki

Coś, o czym naprawdę chciałem poruszyć w sprawie Beam, to zakres pracy, jaką wykonano ostatnio nad protokołem.

To jest coś, co możesz od razu zweryfikować, sprawdzając ich Repozytorium GitHub. Te repozytoria open source są całkiem dobrym barometrem ilości kodu przesyłanego.

Dlatego zdecydowałem się zanurzyć w Beam GitHub. Poniżej znajduje się kod zatwierdzony w ciągu ostatnich 12 miesięcy do dwóch najbardziej aktywnych repozytoriów.

Beam GitHub

Kod zobowiązuje się do wyboru repozytoriów w ciągu roku

Jak widać, w ciągu ostatniego roku dokonano wielu zatwierdzeń tych repozytoriów. Większość tego odbywa się w ich podstawowym protokole, co jest zachęcającym znakiem.

Gdybyśmy mieli porównać poziom zatwierdzeń z innymi projektami w przestrzeni, to wychodzi on na numer 10 z ponad 3000 core commits.

Rzeczywiście, ten poziom rozwoju ma sens, jeśli przyjrzeć się ich plan rozwoju. W ciągu ostatniego roku wykonali między innymi następujące zadania:

 • Mining Pool API
 • Portfele na Androida i iOS
 • Zimny ​​portfel
 • Przesyłaj do BTC, LTC, QTUM Atomic Swap
 • Błyskawica POC
 • Atomic Swaps Marketplace
 • Zmiana algorytmu PoW

Co więcej, ich mapa drogowa nadal zawiera kilka ważnych kamieni milowych, których możemy oczekiwać w nadchodzących 4-6 miesiącach. Należą do nich:

 • Księga główna & Wsparcie Trezora
 • Portfele na Androida i iOS
 • Obsługa Multisig
 • Poufne zasoby w sieci Mainnet
 • Błyskawica POC
 • Tor / i2P

Jeśli chcesz być na bieżąco z rozwojem, możesz śledzić ich oficjalny blog. Możesz także udać się do ich dokumentacja aby uzyskać dodatkowe „lekkie” czytanie.

Wniosek

Beam jest jedną z pierwszych pełnych implementacji Mimblewimble i jeśli zostanie pomyślnie przeprowadzona, przyniesie znaczną poprawę wydajności i prywatności. Plany na przyszłość z projektu obejmują jeszcze więcej innowacji, które mają poprawić ogólną prywatność przestrzeni kryptowalut.

Chociaż Beam jest dość nowym dodatkiem na scenie kryptowalut, było to prawie nieuniknione, odkąd pierwszy biały dokument Mimblewimble został wydany na świecie w 2016 roku..

Dla Beama jest to dość wczesne stadium, ale w miarę dojrzewania monety i jej społeczności jest całkiem pewne, że pojawi się preferowany zestaw aplikacji i użytkowników.

Dodatkowe zasoby

Wyróżniony obraz za pośrednictwem Fotolia

Zastrzeżenie: są to opinie autora i nie powinny być traktowane jako porady inwestycyjne. Czytelnicy powinni przeprowadzić własne badania.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me