Recenzja Bitshares (BTS): Oryginalna zdecentralizowana wymiana

Bitshares (BTS) został uruchomiony w lipcu 2014 roku jako jedna z pierwszych zdecentralizowanych giełd kryptowalut. Służy również jako platforma finansowa typu open source, jak zobaczysz w dalszej części tego artykułu.

Jednym z głównych problemów rozwiązywanych przez Bitshares jest ryzyko nieodłącznie związane ze scentralizowanymi giełdami. Oznacza to nie tylko tradycyjne giełdy, ale także scentralizowane giełdy kryptowalut, które okazały się niebezpieczne, co widać po słynnym Mt. Hack Gox i nowszy hack Coincheck.

Było również wiele innych mniejszych hacków, co doprowadziło do utraty funduszy dla wielu użytkowników, po prostu dlatego, że musieli oni zaufać scentralizowanemu dostawcy zewnętrznemu.

Bitshares stara się wyeliminować potencjalną stratę w wyniku włamania poprzez decentralizację, co bardzo utrudnia naruszenie wymiany, ponieważ dane nie są przechowywane w jednej centralnej lokalizacji.

Bitshares Origins

Dan Larimer Startups

Dan Larimer. Źródło obrazu: Hackernoon

Bitshares została stworzona przez Dana Larimera, który jest również współzałożycielem Steemit i EOS, a także obecnym CTO w EOS. Początkowo powołał do życia projekt Bitshares z Charlesem Hoskinsonem, który sam jest współzałożycielem Ethereum i Cardano.

Larimer chce zbudować Bitshares, ponieważ uważał, że dowód pracy wydobywczej był wadliwy z powodu centralizacji sieci. Aby obejść ten problem, opracował koncepcję Bitshares i nowy algorytm konsensusu, który nazwał Delegated Proof of Stake (DPoS). Ten algorytm konsensusu jest nie tylko bardziej wydajny, ale także zapewnia Bitshares większą prędkość i elastyczność sieci.

Jak działa Bitshares

W przeciwieństwie do scentralizowanych giełd, które wymagają teraz dość obszernych danych osobowych od swoich użytkowników, Bitshares jest szybkie i łatwe, jeśli chodzi o tworzenie kont. Nie ma potrzeby podawania szczegółowych danych osobowych.

W rzeczywistości nie ma potrzeby podawania im żadnych informacji. To sprawia, że ​​Bitshares jest bardzo atrakcyjny dla tych, którzy dbają o prywatność, a także zapewnia większe bezpieczeństwo platformy, ponieważ dane użytkownika nigdy nie są przechowywane w sieci, a zwłaszcza na żadnych scentralizowanych serwerach..

Oprócz dodatkowych zabezpieczeń zauważysz, że część zmienności jest usuwana z giełdy kryptowalut, gdy używasz Bitshares. Dzieje się tak, ponieważ giełda używa czegoś, co nazywają SmartCoins, jako stabilnej monety. To zastosowanie pokazuje jedną z głównych różnic między Bitshares w porównaniu z wieloma innymi kryptowalutami.

Zamiast starać się być walutą peer-to-peer, Bitshares został stworzony, aby być systemem wymiany z tokenami powiązanymi z aktywami w świecie rzeczywistym. Jest to podobne do projektów Polymath czy Bytom, ale działa już od lat.

Użytkownicy Bitshares mogą ustabilizować swoje zasoby poprzez konwersję na stabilne aktywa kryptowalutowe, które są powiązane z walutą fiducjarną. Pamiętaj, że nie ma potrzeby faktycznej konwersji kryptowaluty na fiat, co pozwala zachować anonimowość użytkowników. Oprócz blockchaina i giełdy Bitshares istnieje również token Bitshares.

Logo bitUSD

dŹródło obrazu: Steemit

Można to przekonwertować na inne aktywa kryptograficzne, takie jak BitUSD, który jest powiązany z dolarem amerykańskim w stosunku 1: 1. Dzięki temu wartość pozostaje stabilna przez cały czas, chroniąc użytkowników przed zmiennością, a także służy do utrzymywania aktywów w łańcuchu bloków.

Kolejną niesamowitą cechą Bitshares jest skalowalność i możliwość przetwarzania transakcji. Bitshares opiera się na implementacji blockchain typu open source znanej jako Grafen który działa jako mechanizm konsensusu. Inne projekty wykorzystujące Graphene to Steemit i twierdzi się, że jest w stanie obsłużyć 100 000 transakcji na sekundę. To więcej niż połączenie kart Visa i Mastercard.

Możesz również otrzymać portfel wielowalutowy od Bitshares, który jest dostępny na komputery stacjonarne, internetowe i mobilne (tylko Android). Na podstawie recenzji w Google Play wersja mobilna jest nieco wadliwa, ale wersja komputerowa i internetowa działają dobrze, bez zgłaszania żadnych istotnych problemów.

Delegated Proof of Stake (DPoS) and Governance in Bitshares

Dan Larimer Startups

dPOS vs. POW. Źródło obrazu: Steemit

Jednym z głównych problemów związanych z potwierdzeniem konsensusu dotyczącego pracy jest to, że wymaga on ogromnych zasobów, a wielu twierdziło, że nie będzie to trwałe w perspektywie długoterminowej. Inną kwestią jest centralizacja, która występuje w przypadku protokołów potwierdzania pracy. Wraz z pojawieniem się chipów górniczych ASIC nowi górnicy zostali skutecznie odcięci od ekosystemu, pozostawiając wydobycie w rękach coraz mniejszej liczby górników lub organizacji.

Doprowadziło to do powstania pojęcia delegowanego dowodu stawki. W tradycyjnej implementacji Proof of Stake użytkownicy są nagradzani za posiadanie monet dodatkowymi monetami. W Delegated Proof of Stake widzimy ten sam mechanizm, ale dodaje on również warstwę zarządzania, w której użytkownicy mogą delegować swój udział innym.

Pozwala to na wybór Świadków, którzy służą do weryfikacji transakcji, tworzenia bloków i rozpowszechniania tych bloków w sieci. Świadkowie są nagradzani za swoją służbę dodatkowymi Bitsharesami z puli rezerw.

W tym systemie 1 Bitshare jest równy 1 głosowi. Ponieważ większość użytkowników posiada marginalne ilości Bitshares, proces głosowania można uznać za uciążliwy. Większość użytkowników nawet nie zadałaby sobie trudu, aby użyć swoich głosów. Doprowadziło to do powstania głosowania przez pełnomocnika, w którym głosy mogą być przekazywane innym osobom.

To znacznie przyspiesza proces zarządzania i chociaż grupa Świadków jest scentralizowana, jest to centralizacja tymczasowa, ponieważ każdy Świadek może zostać głosowany w dowolnym momencie, zachowując podstawową decentralizację Bitshares.

Zdecentralizowana wymiana Bitshares (DEX)

W tradycyjnej giełdzie giełda przyjmuje płatności fiducjarne i wydaje użytkownikom IOU, tworząc ryzyko kontrahenta. Ponadto pełnią również rolę izby rozliczeniowej dla zleceń, prowadząc księgę zamówień w celu ułatwienia kupna i sprzedaży. Ten scentralizowany system zarządzania zamówieniami stwarza niepotrzebne zagrożenia bezpieczeństwa, których zdecentralizowane giełdy, takie jak Bitshares, starają się unikać.

Dzięki zdecentralizowanemu charakterowi Bitshares nie ma centralnego punktu awarii. Decentralizacja eliminuje również ryzyko kontrahenta, które występuje, gdy giełdy obsługują wszystkie funkcje dopasowywania zleceń. Nawet na scentralizowanych giełdach kryptowalut widzieliśmy, co może się stać z centralizacją, w tym niewłaściwe zarządzanie kluczami, które może prowadzić do naruszenia bezpieczeństwa i utraty aktywów wartych setki milionów dolarów.

Bitshares i OpenLedger, który działa na łańcuchu bloków Bitshares, działa jako nieufne bramy do wymiany aktywów, a wymiana ta jest rejestrowana w łańcuchu bloków. Brama wychodzi, aby kupić monetę, a następnie przekazuje ją do portfela. Nie trzymają go za Ciebie, tak jak na scentralizowanej giełdzie.

BitsharesDex

Zdecentralizowana giełda Bitshares (DEX). Źródło obrazu: bitshares.org

Zapewnia to kontrolę nad kluczami prywatnymi i jest bezpieczniejsze niż umożliwienie wymiany w celu zachowania kontroli nad kluczami. Jak często mówi się w kręgach kryptowalut – „Jeśli nie masz kluczy, nie jesteś właścicielem monet”.

Decentralizacja zapewnia również inne korzyści. Może wyrównać szanse handlowców, eliminując zdolność złych aktorów do prowadzenia tego rodzaju bzdur, które często można zobaczyć na Wall Street i innych tradycyjnych giełdach i rynkach. W tych systemach bogaci i potężni insidery są w stanie tak rozmieścić swoją infrastrukturę, aby uzyskać najszybszą realizację zamówień.

Korzystają również ze złożonych algorytmów handlowych, które mogą wyprzedzać rynki, lub będą używać ukrytych zleceń do manipulowania wolumenami transakcji i cenami. Wszystkie te sztuczki mają na celu zamknięcie handlu detalicznego, ale nie są możliwe na zdecentralizowanej giełdzie blockchain, takiej jak Bitshares.

Ponieważ Bitshares został stworzony z możliwością tworzenia przez użytkowników własnych zasobów cyfrowych, możesz handlować dowolną liczbą cyfrowych instrumentów pochodnych za pomocą Bitshares. Akcje, obligacje, towary, a nawet inne kryptowaluty mogą być tworzone jako instrumenty pochodne i mogą być przedmiotem obrotu z dowolnym innym aktywem cyfrowym, dzięki czemu można handlować złotem za bitUSD lub ropą za ETH.

Możliwości są nieskończone.

Stabilne monety to gorący temat w kryptowalutach, ale Bitshares już rozwiązał ten problem za pomocą swoich SmartCoins. SmartCoins pozwalają na tworzenie bitUSD, które są powiązane z dolarem amerykańskim w stosunku 1: 1. 1 bit USD można zawsze wymienić na Bitshares o wartości 1 USD, a każdy bit USD jest objęty zabezpieczeniem 200% Bitshares.

Świadkowie utrzymują parytet cenowy bitUSD. Ta pojedyncza funkcja umożliwia tworzenie opcji i zabezpieczonych krótkich pozycji, otwierając Bitshares możliwość przejęcia części transakcji z rynków instrumentów pochodnych o wartości 1 biliarda USD.

Być może najlepszą ze wszystkiego dla wielu entuzjastów kryptowalut jest wolność uzyskana dzięki używaniu Bitshares. Nie ma wymagań dotyczących danych osobowych i możesz uniknąć wszystkich wymogów KYC i AML, a także omijać obszerne dokumenty i wymogi dotyczące sprawozdawczości podatkowej.

Ponadto Bitshares DEX nie nakłada na Ciebie żadnych ograniczeń handlowych. Handluj dowolną kwotą, w dowolnym czasie iz dowolnego miejsca na świecie. Nie ma limitów wpłat ani wypłat, ponieważ nie ma procesu zatwierdzania konta ani poziomów opartych na ilości przekazanych danych osobowych.

Przekonasz się również, że Bitshares to jedna z najtańszych dostępnych opcji handlu, z opłatami wynoszącymi zaledwie kilka groszy, jeśli używasz par SmartCoin. Opłaty mogą ulec zmianie, ale ponieważ są ustalane za zgodą akcjonariuszy, nie jest prawdopodobne, aby wzrosły znacząco.

Bitshares (BTS) Token

Logo Bitshares BTS

Źródło obrazu: bitshares.org

Najwięcej transakcji tokenem BTS odbywa się na platformie Bitshares, ale jest również przedmiotem intensywnego obrotu na ZB.com i giełdzie Huobi, ponieważ jest dość popularny wśród chińskich traderów ze względu na funkcje prywatności. Możesz także kupić na Binance.com i Poloniex.

Sam token wykazywał pewną zmienność w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, skacząc do 0,40 USD w czerwcu 2017 r. I ponownie na początku maja 2018 r. Osiągnął rekordowy poziom w styczniu 2018 r., Kiedy osiągnął prawie 0,90 USD za token. Od 16 maja 2018 r. Spadł do 0,24 USD, aw 2018 r. Osiągnął wartość zaledwie 0,129.

Ta zmienność niekoniecznie jest zła, ponieważ pokazuje, że moneta jest nadal zainteresowana, a od maja 2018 r. Pozostaje ona 36. największą monetą pod względem kapitalizacji rynkowej z kapitalizacją rynkową wynoszącą 643 miliony dolarów.

Wniosek

Jak widać, istnieje wiele korzyści płynących ze zdecentralizowanych giełd, co prawdopodobnie sprawi, że będą one wyborem na przyszłość. Jako że Bitshares jest jednym z pierwszych, jakie kiedykolwiek stworzono, ma solidną przewagę jako pierwszy gracz.

To powiedziawszy, nie wykorzystali w pełni tej przewagi. Bitshares Asset Exchange odnotowuje obecnie zaledwie 7 milionów dolarów dziennego wolumenu, z czego większość pochodzi z Chin. Giełda nie jest zbyt przyjazna dla użytkownika i jest bardziej odpowiednia dla zaawansowanych inwestorów, a niewiele zrobiono w zakresie marketingu.

Bitshares może być liderem w zdecentralizowanych giełdach, ale ktoś będzie musiał poprowadzić tę szarżę do przodu, a ponieważ twórca Dan Larimer przeszedł do projektu EOS, nie wiadomo, kto to może być.

Zdjęcie za pośrednictwem Fotolia

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me