Recenzja Blockstack: powiązanie z Bitcoinem w celu zbudowania

Czy wiesz, że Vitalik Buterin stworzył Ethereum po tym, jak zdał sobie sprawę, że Bitcoin nie może skutecznie obsługiwać inteligentnych kontraktów? Monety prywatności, takie jak Monero i Zcash zostały stworzone z tego samego powodu: ich założyciele widzieli, że Bitcoin nie może obsługiwać takiego stopnia prywatności, jakiego chcieli. Nie powinno więc dziwić, że zarówno Monero, jak i Zcash są w rzeczywistości widelcami Bitcoina, które koncentrują się na prywatności.

Chociaż w najbliższym czasie możemy nie zobaczyć żadnych przełomowych inteligentnych kontraktów ani kuloodpornej prywatności na Bitcoinie, są pewne projekty, które próbują przybliżyć nas do tego punktu tak blisko, jak to tylko możliwe. Blockstack jest jednym z takich projektów. Jednak nie jest to tylko kolejne rozwiązanie do skalowania w warstwie 2, takie jak Lightning Network. Blockstack wprowadza inteligentne kontrakty i prywatność do Bitcoin poprzez zakotwiczenie jego łańcucha blokowego w Bitcoin.

Krótka historia Blockstack

Blockstack został założony w 2013 roku na Uniwersytecie Princeton przez Muneeb Ali i Ryan Shea. Muneeb posiada tytuł doktora informatyki uzyskany w Princeton, a Ryan ma tytuł licencjata z inżynierii mechanicznej z tytułem doktora informatyki.

Założyciele Blockstack

Założyciele Blockstack Muneeb Ali (po lewej) i Ryan Shea (po prawej). Zdjęcie za pośrednictwem CoinDesk

Obaj byli współzarządzającymi Blockstack do 2018 roku, kiedy Ryan wyszedł założyć własną firmę, która skupiłaby się na rozwiązywaniu tego, co uważa za największe problemy, przed którymi stoi dziś ludzkość. Nie było to aż tak zauważalne zmiany z zewnątrz, biorąc pod uwagę, że Muneeb był de facto twarzą Blockstack od momentu jego powstania.

Blockstack History

Zdjęcie za pośrednictwem Youtube

Podobnie jak w przypadku Cardano, wczesny rozwój Blockstack był kierowany przez naukowców z Princeton i Stanford. Pierwsze cztery lata Blockstack skupiały się prawie całkowicie na badaniach i rozwoju, a początkowe finansowanie projektu miało miejsce pod koniec tego 4-letniego okresu.

Praca założycielska Blockstack

Praca doktorska założyciela Blockstack Muneeb Ali.

Dzieje się tak głównie dlatego, że Blockstack był faktycznie przedmiotem Praca doktorska Muneeba, która dążyła do zrealizowania pierwotnego projektu internetu jako sieci peer-to-peer bez pośredników. Ponadto Blockstack chroniłby prywatność użytkowników, dając im pełną kontrolę nad ich informacjami i wszelkimi danymi, które generowali podczas interakcji z aplikacjami i platformami w tej nowej sieci.

Blockstack Edward Snowden

Edward Snowden na imprezie Blockstack 2018 w Berlinie.

Pierwsza oferta monet Blockstack w 2018 roku była jedną z pierwszych, na które nałożono sankcje amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd. Projekt cieszył się również sporym zainteresowaniem podczas konferencji, w których uczestniczyli między innymi Andreas Antonopoulos i Edward Snowden.

Billboard Blockstack

W czerwcu 2019 roku Blockstack stał się wirusowy po kupowanie billboardu po drugiej stronie ulicy od siedziby Google w Kalifornii, z napisem „Can’t Be Evil”, nawiązaniem do siedziby Google teraz opuszczony kodeks postępowania „Don’t be Evil”. To półoficjalne hasło Blockstack i nawiązuje do ich poglądu, że giganci technologiczni nie powinni mieć siły, by zastanawiać się, czy być złym w pierwszej kolejności..

Co to jest Blockstack?

Blockstack to projekt kryptowaluty, który ma na celu zbudowanie sieci open source na bazie Bitcoin. Na poziomie aktualnym Blockstack ma funkcjonować jako warstwa aplikacji w Internecie, którą obecnie zajmują wspomniani wyżej giganci technologiczni..

Co to jest Blockstack

Blockstack jako warstwa aplikacji w internecie.

Chociaż Blockstack ma swój własny łańcuch bloków, ten łańcuch bloków jest „zakotwiczony” w Bitcoin. Mówiąc najprościej, wszystko, co dzieje się na blockchainie Blockstack, można zweryfikować w łańcuchu bloków Bitcoin, a mechanizm konsensusu (wydobywanie) Blockstack jest powiązany z Bitcoinem. Blockstack umożliwia budowanie zdecentralizowane aplikacje i inteligentne kontrakty na Bitcoin przez rozszerzenie (przez Blockstack).

Witryna Blockstack

Jedna z unikalnych propozycji wartości Blockstack.

Ponadto wszyscy użytkownicy w sieci Blockstack mają własność i kontrolę nad swoimi danymi podczas interakcji z tymi aplikacjami dApps i inteligentnymi kontraktami. Daje im to wyższy poziom prywatności w porównaniu z obecnym internetem, w którym wszystkie dane są własnością gigantów technologicznych, takich jak Google, Facebook i Microsoft, i są przez nie przechowywane..

Jak działa Blockstack?

Ekosystem Blockstack składa się z kilku elementów. Dla uproszczenia w tym artykule skupimy się na mechanizmie konsensusu Blockstack, łańcuchu blokowym Blockstack, systemie tożsamości użytkowników Blockstack, sposobie przechowywania danych w Blockstack oraz Clarity, języku programowania Blockstack.

Architektura Blockstack

Techniczny przegląd architektury Blockstack.

Wyjaśnienie dowodu transferu Blockstack

Blockstack w blockchainie wykorzystuje nowatorski mechanizm konsensusu o nazwie Dowód przeniesienia (PoX w skrócie). W PoX biorą udział dwie strony: górnicy i układacze. Górnicy korzystający z blockchain Blockstack oddają swoje Bitcoiny, aby mieć szansę na wydobycie bloku, aby zdobyć tokeny STX. Stackery „układają” (czytaj: stawiaj) swoje tokeny STX, aby zabezpieczyć sieć i zarobić bitcoiny, które są zaangażowane przez górników w nagrodę.

Blockstack Mining

Prosta wizualizacja wydobycia na Blockstack.

Podczas gdy dokładne nagrody, które mają być zdobyte przez stackerów może się zmienić w przyszłości, muszą ułożyć (czytaj: postawić) co najmniej 94 000 tokenów STX, które są zablokowane na okres 10 dni. Będą zarabiać 9-10% swojego udziału w BTC rocznie zarozumiały Uczestniczy w nim 50% dostaw płynów STX. Górnicy zarobią 1000 STX na blok przez pierwsze 4 lata po uruchomieniu głównej sieci 2.0.

Blockstack STX Halving

Harmonogram zmniejszania o połowę tokena STX firmy Blockstack.

Ta nagroda zostanie zmniejszona o połowę co 4 lata równolegle z cyklem halvingu Bitcoina przez okres 12 lat. Nagrody za wydobycie STX są wypłacane za wykorzystanie inflacji (więcej o tym później). Dokładna liczba górników bitcoinów będzie musiała zaangażować się w wydobycie bloku jest również nieokreślona, ​​ale ich szanse na wybranie zależą od tego, ile bitcoinów zaangażują.

Blockstack Blockchain

Plik Blockstack blockchain odzwierciedlają Bitcoiny w tym sensie, że nowy blok Blockstack jest tworzony za każdym razem, gdy tworzony jest nowy blok Bitcoin (mniej więcej co 10 minut).

Blockstack Blockchain

Zdjęcie za pośrednictwem Ethan Tan

Jedynymi danymi przechowywanymi w łańcuchu bloków Blockstack są zarejestrowane tożsamości użytkowników i ich metadane transakcyjne. Tożsamości użytkowników obejmują takie rzeczy, jak zdecentralizowane aplikacje i inteligentne kontrakty.

Co to jest Blockstack Auth?

Blockstack Auth to system identyfikacji użytkowników Blockstack. Umożliwia korzystanie z tych samych danych logowania w każdej aplikacji zbudowanej na Blockstack.

Blockstack Auth

Techniczne omówienie Blockstack Auth.

Blockstack Auth jest również używany do uzyskiwania dostępu i zarządzania danymi użytkownika, które są przechowywane poza łańcuchem w systemie pamięci o nazwie Gaia.

Blockstack Gaia Storage System

Plik System przechowywania Gaia to miejsce, w którym Blockstack przechowuje wszystkie dane użytkowników wygenerowane w swoim ekosystemie, z wyjątkiem tożsamości użytkownika i metadanych transakcyjnych. Gaia składa się z kilku dostawców usług w chmurze, w tym AWS 3 i Azure. Dane są całkowicie pod kontrolą użytkowników, którzy używają Blockstack Auth do zarządzania uprawnieniami do danych za pomocą różnych aplikacji, z którymi współpracują.

Blockstack Gaia Storage

Podstawowa architektura systemu pamięci masowej Gaia firmy Blockstack

Należy zauważyć, że szyfrowanie danych generowanych w Blockstack nie jest domyślnie szyfrowane. Uważa się, że jest to problem „po stronie klienta”, co oznacza, że ​​zarządzanie danymi jest zasadniczo zależne od każdego użytkownika. To powiedziawszy, użytkownik może zdecydować się na hostowanie własnej chmury danych osobowych w systemie pamięci masowej Gaia, jeśli ma wystarczającą moc obliczeniową i pamięć masową.

Przejrzystość kontra solidność

Przejrzystość jest językiem programowania używanym do tworzenia zdecentralizowanych aplikacji i inteligentnych kontraktów w Blockstack. Został zbudowany przy pomocy zespołu Algorand, kolejnego projektu kryptowaluty z inteligentnym kontraktem. Zostanie wydany wraz z premierą Blockstack 2.0.

Architektura Blockstack

Techniczny przegląd architektury Blockstack.

Największą różnicą między Clarity i Solidity (językiem programowania Ethereum) jest to, że Clarity nie jest kompletna Turing i żaden kod nie jest kompilowany przed wysłaniem do łańcucha blokowego. W kategoriach nietechnicznych Clarity zamienia elastyczność (co można zakodować) na rzecz większego bezpieczeństwa (znacznie trudniej jest popełnić błędy). Możesz przeczytać więcej o Clarity tutaj.

Kryptowaluta STX

STX to natywny token kryptowaluty Blockstack. Jest spalany, aby zarejestrować zasoby cyfrowe, w tym tożsamości użytkowników i inteligentne kontrakty, w łańcuchu blokowym Blockstack. Jednak inflacja jest wykorzystywana do płacenia górnikom w sieci, co oznacza, że ​​STX jest inflacyjny i nie ma stałej podaży. W Genesis, STX miał całkowitą podaż 1,32 miliarda tokenów.

Inflacja Blockstack STX

Szacunkowy harmonogram inflacji dla tokena STX.

Jak widać na powyższym obrazku, chociaż STX ma charakter inflacyjny, oczekuje się, że roczna inflacja spadnie z nieco poniżej 5% rocznie do mniej niż 1% rocznie w nadchodzących dziesięcioleciach. Wynika to zarówno z tokenów spalonych podczas udziału w sieci, jak i zmniejszenia nowo wybitych STX z powodu harmonogramu połowicznego opisanego wcześniej.

Blockstack ICO

Blockstack przeprowadził wiele publicznych i prywatnych sprzedaży swojego tokena STX. Ich początkowe ICO z 2018 i 2019 roku sprzedały nieco więcej 1/3 początkowej podaży 1,32 miliona tokenów po cenie 12 centów USD za STX. Jeśli uwzględnisz wczesną sprzedaż inwestorską, stanowi ona około 50% początkowej podaży.

Dystrybucja tokenów STX

Z pozostałej początkowej podaży STX około 15% zostało przydzielone zespołowi Blockstack i założycielom, a reszta została podzielona między dwa skarbce, którymi zarządza Blockstack. Niewielka część tokenów STX została również wykorzystana do opłacenia Blockstack Program wyszukiwania aplikacji.

Odblokowanie emisji STX

Odblokuj harmonogram dla tokena STX. Zwróć uwagę, że jest to stary harmonogram emisji – zobacz ostatni link w tekście poniżej, aby uzyskać zaktualizowany.

Prawie wszystkie przydzielone tokeny mają własne, unikalne harmonogramy nabywania uprawnień (zwalniania), które trwają od 2 do 7 lat. Większość tych harmonogramów nabywania uprawnień rozpoczęła się w październiku / listopadzie 2018 r., Kiedy wydobyto blok Blockstack Genesis i rozpoczęto dystrybucję tokenów. Możesz przeczytać zaktualizowane szczegóły harmonogramu emisji tutaj.

Analiza cen STX

STX jest na rynku kryptowalut od nieco ponad roku i nie odnotował zbyt imponujących wyników. W sierpniu tego roku osiągnął maksimum prawie 30 centów, ale od tego czasu wykazuje niewielką tendencję spadkową. To tylko 2,5-krotny zwrot z ceny ICO wynoszącej 12 centów, przy założeniu, że sprzedałeś szczyt (czego prawie nikt nie jest w stanie zrobić).

Historia cen STX

Historia cen tokena STX. Zdjęcie za pośrednictwem CoinMarketCap

Biorąc pod uwagę, że uruchomienie głównej sieci Blockstack 2.0 jest tuż za rogiem, może to zwiększyć popyt na token STX. Dzieje się tak, ponieważ układanie w stos (czytaj: obstawianie) tokenów STX oferuje nagrody w Bitcoin, coś, czego jeszcze nie widziano w kryptowalutach. Jednak dokładna ekonomika tych nagród nie została jeszcze uszczegółowiona, a jeśli nie są lukratywne, może nie mieć żadnego wpływu na popyt na STX.

Skąd wziąć kryptowalutę STX

Jeśli chcesz zapakować kilka tokenów STX, Binance jest miejscem, do którego musisz się udać. Wolumen obrotu jest tam najwyższy, ale ostrzegamy, że wypłaty STX są obecnie niedostępne.

Blockstack STX Markets

Pary rynkowe dla tokena STX. Zdjęcie za pośrednictwem CoinMarketCap

Nie zaleca się trzymania kryptowaluty na giełdzie, ponieważ bezpieczeństwo Twoich środków nie jest gwarantowane. Kiedy wypłaty za STX staną się dostępne na Binance, pamiętaj, aby przenieść je do własnego portfela.

Portfele STX

Na razie jedyny portfel na token STX należy do Blockstack portfel na biurko. Jest dostępny zarówno dla komputerów z systemem Windows, jak i macOS.

Portfel Blockstack Desktop

Zastrzeżenie: nie mamy 1,3 miliona tokenów STX (ale byłoby miło).

Miej oczy szeroko otwarte, ponieważ główni dostawcy oprogramowania i portfeli sprzętowych obecnie dodają obsługę tokena STX. Możesz się odwołać ta strona aby nadążyć za tymi dodatkami.

Mapa drogowa Blockstack

W październiku 2020 Blockstack przemianowany na Stacks. W tym samym miesiącu Blockstack PBC, nowojorska firma, która rozwija ekosystem Blockstack, przemianowany na Hiro Systems PBC. Oba rebrands miały na celu zasygnalizowanie zmiany paradygmatu projektu. Ta rebranding jest postępem w momencie pisania.

Blockstack Rebrand Stacks

4 powody, dla których Blockstack zmienił nazwę na Stacks.

Decyzja o rebrandingu na Stacks miała na celu podkreślenie poglądu, że Blockstack przeszedł z projektu kryptowalutowego do znacznie większego ekosystemu. Ponadto ma nadzieję, że użycie uniwersalnej nazwy dla wszystkich produktów (np. Blockchain Stacks, Stacks Auth, Stacks token) sprawi, że projekt będzie mniej zagmatwany dla nowicjuszy.

Nazwa Hiro Systems PBC pochodzi od bohatera powieści science fiction pt Wypadek śnieżny. Ta powieść miała duży wpływ na założyciela Blockstack, Muneeb Ali, a nawet została zacytowana w jego rozprawie doktorskiej. Hiro Systems PBC zamierza bardziej skupić się na rozwoju ekosystemu Blockstack i wspomaganiu rozwoju, zamiast pracować nad samym blockchainem.

Blockstack Roadmap 2021

Blockstack’s aktualny plan działania podaje prognozę tego, czego można się spodziewać w 2021 r. Większość z tych celów obejmuje rozwój ekosystemu za pomocą grantów, a także drugą iterację programu App Mining.

Podczas gdy pierwszy program App Mining odniósł niesamowity sukces, zespół zauważył, że wielu programistów wykorzystywało wskaźniki punktacji, aby zdobyć nagrody, zamiast tworzyć wysokiej jakości aplikacje. Po obszernych konsultacjach z byłymi uczestnikami i społecznością Blockstack mamy nadzieję, że druga runda będzie jeszcze bardziej udana niż pierwsza..

Fazy ​​Blockstack Testnet

4 fazy sieci testowej Blockstack 2.0.

W chwili pisania tego tekstu do Blockstack brakuje dni Faza 4 sieci testowej 2.0. To czwarta i ostatnia faza przed uruchomieniem głównej sieci 2.0. Oczekuje się, że uruchomienie głównej sieci Blockstack nastąpi wkrótce po fazie 4, przy założeniu, że wszystko pójdzie zgodnie z planem. Obecny harmonogram to 15 grudnia.

Wreszcie Blockstack zamierza wprowadzić głosowanie społeczności do swojego ekosystemu. Dokładne szczegóły tego, jak to będzie działać, nie zostały jeszcze ujawnione, ale wielu interpretuje to jako prekursor przekształcenia Blockstack w DAO (zdecentralizowaną organizację autonomiczną).

Dlaczego wstrzymujemy się w Blockstack

Blockstack jest jak dotąd jednym z najciekawszych projektów w kryptowalutach. Inteligentne kontrakty i prywatność na Bitcoin od dawna są fantazją wielu posiadaczy Bitcoin, a zwłaszcza dla maksymalistów Bitcoin.

Siła zespołu stojącego za projektem to duża premia, a ich zaangażowanie w wartości kryptowaluty, takie jak prywatność, decentralizacja i własność, jest wisienką na torcie.

Blockstack Stacking Staking

Wygląda dobrze na papierze, ale w praktyce…

Jednak splątanie zachęt ekonomicznych Blockstack z Bitcoinami może oznaczać katastrofę dla projektu. W pewnym sensie sukces Blockstack zależy od tego, czy górnicy przekażą swoje Bitcoiny na blockchain Blockstack. To „zobowiązanie” zasadniczo polega na wymianie Bitcoinów na tokeny STX, transakcji, na którą niewielu ludzi będzie chciało podczas hossy.

Co więcej, spora część presji na zakup tokenów STX będzie pochodzić od tych, którzy mają nadzieję na ułożenie (czyli stawkę) swoich tokenów, aby zarobić Bitcoin popełniony przez górników. Jeśli żaden górnik nie zaangażuje się, żaden układacz nie weźmie udziału, a sieć nigdy nie zostanie uruchomiona. Prawdopodobnie nie ma wielu chętnych do rezygnacji ze swojego Bitcoina, biorąc pod uwagę obecny rynek.

Blockstack ma pod tym względem cienką linię. Po jednej stronie linii jest otchłań obojętności – uczestnictwo w sieci było niezwykle trudne dla wielu projektów. Po drugiej stronie linii masz oportunistów – segment społeczności kryptowalut, która z radością wymieni swoje Bitcoiny na STX, jeśli nagrody będą wystarczająco wysokie.

Pompa cenowa XRP

Ostatnia pompa cenowa XRP. Wiadomo, że ma wątpliwe podstawy. Zdjęcie za pośrednictwem CoinMarketCap

Pozytywnie, XRP ostatnia pompa cenowa jest prawdopodobnie najlepszym przykładem tego, jak fundamenty nie mają tak dużego znaczenia, jeśli chodzi o cenę kryptowaluty. Idealnie byłoby jednak, gdyby Blockstack przetrwał poza hossą i zrealizował swoją wizję pozbawionego zaufania internetu. Jeśli potrafi odpowiednio zrównoważyć zachęty na swojej platformie i zwrócić na siebie uwagę sprytnymi wybrykami, może po prostu wytrzymać.

Wyróżniony obraz za pośrednictwem Shutterstock

Zastrzeżenie: są to opinie autora i nie powinny być traktowane jako porady inwestycyjne. Czytelnicy powinni przeprowadzić własne badania.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me