Recenzja Celo: Platforma Blockchain „przede wszystkim mobilna”

Jednym z projektów blockchain, który pracuje nad udostępnieniem kryptowalut dla wszystkich poprzez uproszczenie procesu płatności, jest Celo. Zamiast używać złożonych, długich ciągów liter i cyfr jako adresów blockchain, użytkownicy Celo mogą wysyłać i odbierać kryptowaluty za pomocą swojego numeru telefonu komórkowego.

Zespół Celo podjął decyzję o użyciu telefonu komórkowego, ponieważ jest on tak wszechobecny i zrozumiały. Podczas gdy niektóre obszary świata nie otrzymały okablowania do Internetu, a nawet do telefonów stacjonarnych w 2020 r., Ludzie mieszkający na tych obszarach w wielu przypadkach mają telefony komórkowe.

Skrót telefonu komórkowego

Używanie numerów telefonów komórkowych jako adresów kryptograficznych sprawia, że ​​kryptowaluty są bardziej dostępne dla mas. Zdjęcie za pośrednictwem Blog Celo

Aby korzystać z telefonów komórkowych, protokół Celo został stworzony, aby był lekki i szybki. A dzięki ponad 6 miliardom urządzeń mobilnych na całym świecie jest również skalowalny. Najważniejsze z doświadczenia użytkownika jest to, że Celo jest łatwy w użyciu.

Celo upraszcza transakcje Blockchain

Zespół Celo uprościł doświadczenie użytkownika, pozbywając się niezgrabnych kluczy publicznych po stronie użytkownika i zastąpił je numerami telefonów komórkowych, do których większość z nas jest przyzwyczajona. Są również znacznie łatwiejsze do zapamiętania i wpisania w formularzu jako adresu.

Wykorzystanie numerów telefonów komórkowych jako adresów pozwoliło również zespołowi na opracowanie łańcucha blokowego o znacznie niższym zużyciu zasobów w porównaniu z wieloma nowoczesnymi rozwiązaniami blockchain. Ten projekt o niskich zasobach ma kluczowe znaczenie dla zwiększenia wykorzystania na obszarach, na których zasoby są ograniczone.

Proces Celo

Wysyłanie i otrzymywanie kryptowalut nigdy nie było tak łatwe. Zdjęcie za pośrednictwem Celo.org

Ostatnim dodatkiem do platformy Celo jest zdecentralizowany algorytm EigenTrust. Jest to algorytm mierzący reputację, podobny do sposobu, w jaki ocena kredytowa mierzy naszą reputację finansową. Dzięki EigenTrust jako części systemu wynik reputacji konta jest definiowany przez liczbę innych kont, które mu ufają, ważoną ich oceną reputacji.

EigenTrust został opracowany przez Sepa Kamvara, jednego z założycieli Celo, w 2002 roku dla Google i był wcześniej używany jako ważny element algorytmu Google PageRank.

Korzystanie z platformy Celo

Chociaż aplikacja Celo jest preferowanym sposobem wysyłania dolarów Celo (cUSD), stabilnej monety platformy, nie jest potrzebna. Użytkownicy mogą wysyłać cUSD przez WhatsApp, jeśli chcą, jednak aby otrzymać cUSD, odbiorca będzie musiał pobrać i zainstalować Portfel Celo (obecnie dostępne tylko dla Androida).

Po utworzeniu portfela numer telefonu komórkowego jest powiązany z adresem portfela, a kryptograficzny skrót numeru telefonu jest przechowywany w łańcuchu bloków. To naprawdę prosty proces i możesz nawet wypróbować go samodzielnie, korzystając z Portfel programistów Celo i Alfajores Testnet.

Wypróbowaliśmy to, aby sprawdzić, czy naprawdę działa zgodnie z reklamą zespołu Celo i stwierdziliśmy, że jest to naprawdę uproszczony sposób interakcji z łańcuchem bloków i kryptowalutą. Po zainstalowaniu portfela i powiązaniu numeru telefonu komórkowego aplikacja wysyła kod SMS-em na numer telefonu komórkowego. Użytkownik wprowadza ten kod do aplikacji portfela, a system zaczyna synchronizować portfel z urządzeniem mobilnym.

Celo Mobile

Prosty interfejs mobilny do wysyłania i odbierania kryptowalut. Zdjęcie za pośrednictwem Sklep Play

Zespół Celo stwierdził również, że wiele numerów telefonów może być powiązanych z tym samym adresem Celo, co może być przydatne przy zmianie numerów telefonów. Numery można w każdej chwili dodać lub usunąć z adresu portfela.

Za weryfikację numeru telefonu pobierana jest niewielka opłata, ale w przypadku sieci testowej nie jest to wielka sprawa, ponieważ portfel jest zasilany wstępnie kwotą 10 centów USD. A jeśli nadal będziesz korzystać z portfela, zawsze możesz go doładować z poziomu Kran Celo. Każde żądanie do kranu to 10 cUSD i 5 CELO.

Omówimy szczegółowo cUSD i CELO w dalszej części artykułu.

Cały proces jest tak prosty, że podczas Reddit AMA jeden z pierwszych sponsorów nazwał projekt Celo „WhatsApp for money”.

Zespół CELO

Zespół Celo składa się z kilkudziesięciu osób z całego świata i reprezentujących różne dyscypliny, w tym tworzenie oprogramowania, inżynierię blockchain, marketing, biznes, finanse i inne. To właśnie ta szeroka, bogata baza doświadczeń poleciła Celo jako jeden z najlepszych projektów do obejrzenia w przestrzeni blockchain.

Trzej współzałożyciele Celo to Sep Kamvar, Rene Reinsberg i Marek Olszewski. Wszyscy trzej są współodpowiedzialni za prowadzenie projektu przez cLabs.

Założyciele Celo

Trzej współzałożyciele Celo – Marek, Rene i Sep. Image via Blockfyre

Rene Reinsberg jest odpowiedzialny za biznes. Ostatnio Rene był EIR w General Catalyst Partners. Wcześniej był wiceprezesem GoDaddy ds. Nowych produktów. Jest współzałożycielem firmy Locu, która jest wspierana przez venture, i pełnił funkcję CEO aż do przejęcia Locu przez GoDaddy w sierpniu 2013.

Rene rozpoczął karierę na światowych rynkach kapitałowych w Morgan Stanley, a także pracował w McKinsey, Banku Światowym i TechnoServe. Uzyskał dyplom z finansów w niemieckiej WHU i MBA na MIT Sloan. Rene jest aktywnym doradcą i inwestorem w ponad 50 firmach.

Sep Kamvar jest wynalazcą systemu cyfrowej reputacji o nazwie EigenTrust, który był kiedyś używany przez Google jako część ich algorytmu Pagerank. Przed dołączeniem do Celo był partnerem w Wildflower School i profesorem nadzwyczajnym w Massachusetts Institute of Technology. Wcześniej był profesorem-konsultantem na Uniwersytecie Stanforda, a jednocześnie pracował jako inżynier ds. Personalizacji w Google.

Marek Olszewski jest zapalonym inżynierem komputerowym, doktorem nauk komputerowych z Massachusetts Institute of Technology. Pracował również w Microsoft Research, Google i Sun Labs przed stworzeniem swojego startupu Locu zajmującego się analizą maszyn. Po przejęciu przez GoDaddy pełnił funkcję wiceprezesa ds. Inżynierii w GoDaddy, aż do przejścia do Celo.

Oprócz oficjalnego personelu cLabs i Celo istnieje również grupa 50 ambasadorów z 16 krajów na całym świecie, którzy utrzymują społeczność Celo, piszą posty na blogach, zarządzają lokalnymi kanałami mediów społecznościowych, organizują lokalne wydarzenia i łączą się z lokalnymi partnerami Celo.

Jak działa Celo?

Chociaż Celo wydaje się bardzo prosty dla użytkowników, na zapleczu jest tak samo sprawny technicznie, jak każdy konkurencyjny projekt blockchain. Zbudowany przy użyciu implementacji Ethereum w Go, Celo używa algorytmu konsensusu Proof-of-Stake. Założyciele wybrali PoS ze względu na niewielkie wykorzystanie zasobów. System wykorzystuje zarówno walidatory, jak i węzły do ​​weryfikacji transakcji i zapewnienia bezpieczeństwa sieci.

Dowód stawki a dowód pracy

Wizualizacja korzyści wynikających z konsensusu Proof of Stake w stosunku do Proof of Work. Zdjęcie za pośrednictwem Celo.org

Firma Celo obecnie korzysta z algorytmu konsensusu bizantyjskiego odpornego na awarie, w którym zdefiniowany zestaw węzłów walidatora jest używany do osiągnięcia porozumienia w sprawie ważności transakcji przesyłanych do sieci. Ta metoda konsensusu może doprowadzić do porozumienia co do ważności transakcji, nawet jeśli jedna trzecia węzłów jest złośliwa, wadliwa lub offline.

Istnieje wiele innych udanych projektów blockchain korzystających z konsensusu PoS, w tym Cosmos, Tezos i Algorand. W niedalekiej przyszłości Ethereum również stanie się blockchainem typu Proof-of-Stake.

Zostać walidatorem Celo

Wadą sieci walidatorów jest koszt prowadzenia węzła walidatora, obecnie szacowany na ponad 15 000 USD. Mimo to jest to dość niedrogie w porównaniu na przykład z Cosmosem, gdzie wymaga 10000 ATOM (ponad 50 000 USD), aby zostać walidatorem.

Mimo że dla wielu koszt jest wygórowany, Celo szuka sposobów na zwiększenie przystępności cenowej do uruchomienia walidatora. Obecnie obejmuje to wielopoziomowy system walidatorów, węzłów i lekkich klientów. Społeczność Celo zaproponowała również zwiększenie liczby walidatorów do milionów, ale obecnie jest ich maksymalnie 100 walidatorów w sieci.

Poziomy Celo

Walidatory to najmniejsza i najpotężniejsza grupa w sieci Celo. Zdjęcie za pośrednictwem Celo.org

Pamiętaj, że walidatory to najpotężniejsze komponenty w sieci. Są odpowiedzialni za zmiany protokołów, przeprowadzanie audytów bezpieczeństwa oraz dostarczanie sprzętu i oprogramowania niezbędnego do utrzymania działania sieci.

Oczywiście walidatorzy otrzymują wynagrodzenie za rolę, jaką pełnią w sieci. Oprócz otrzymywania rekompensaty posiadają również właściwości zarządzania, które kierują sieć i protokół w najlepszym kierunku, jaki uważa społeczność.

Każdy walidator, który nie działa w najlepszym interesie sieci, może zostać ukarany ekonomicznie. Ponadto, ponieważ walidatorzy są wybierani przez posiadaczy Celo, każdy walidator, który nie działa w najlepszym interesie społeczności, może zostać zastąpiony głosami społeczności.

Weryfikatorzy zarabiają obecnie prawie 30% RRSO na postawionych tokenach CELO. Dla tych, którzy nie mogą lub nie chcą uruchamiać walidatora, istnieje opcja postawienia monet poprzez delegację do walidatorów. W tym przypadku RRSO na postawionych monetach wynosi nieco ponad 10%. Niestety, jest to nadal dość złożona operacja, nawet do delegowania, ponieważ musi być wykonana za pośrednictwem interfejsu wiersza poleceń.

Uruchamianie węzła Celo

Celo zawiera opłaty transakcyjne, podobnie jak większość innych sieci blockchain. W przypadku Celo opłaty te dotyczą transakcji, które są wysyłane do pełnych węzłów. Ponieważ sieć staje się bardziej wydajna, gdy jest więcej węzłów, musi istnieć sposób, aby zachęcić ludzi do uruchamiania pełnego węzła. Dobra wiadomość jest taka, że ​​uruchomienie węzła nie wiąże się z żadnymi kosztami poza energią elektryczną używaną do zasilania maszyny, na której węzeł jest zainstalowany.

Węzły Celo korzystają z „opłat za bramę” w sieci. Węzły są również uważane za bramy do sieci i przekazują transakcje i żądania z lekkich węzłów do walidatorów. W sieci takiej jak Celo, w której większość węzłów będzie stanowiła lekkie lub ultralekkie węzły portfela mobilnego, ważne jest posiadanie solidnego poziomu pełnych węzłów do obsługi lekkich węzłów.

Opłaty Celo Gateway

Model bramy stanowi zachętę do uruchamiania węzła Celo. Zdjęcie za pośrednictwem Celo.org

Kiedy lekki węzeł ma transakcję, dołącza do niej małą opłatę za bramę, a gdy jest przekazywana do pełnego węzła, ta opłata za bramę jest zachętą dla pełnego węzła do przekazania transakcji do walidatorów.

Lekcy klienci mogą wybrać konkretny pełny węzeł, który chcą obsługiwać, i może to być oparte na lokalizacji, kosztach, niezawodności i innych czynnikach w celu optymalizacji kosztów i jakości usług.

Jakie są zasoby Celo?

Obecnie istnieją dwa natywne zasoby kryptograficzne, które są używane w sieci Celo. Są to dolary Celo (cUSD) i Celo (CELO).

Celo Dual Crypto

Dwie monety obecnie dostępne do użytku w sieci Celo. Zdjęcie za pośrednictwem Celo.org

Istnieje trzeci zasób używany w Coinbase i ograniczona liczba innych punktów sprzedaży, który nazywa się Celo Gold i używa symbolu cGLD. Są to tokeny ERC-20, które zostały sprzedane na holenderskiej aukcji na Coinlist 12 maja 2020 r. Punkty sprzedaży, takie jak Coinbase, również otrzymały w tamtym czasie tokeny cGLD jako zapłatę za ich wczesne inwestycje w Celo. Tokeny cGLD zostały odblokowane po uruchomieniu sieci głównej Celo i można je wymienić na CELO lub cUSD.

cUSD

Celo Dollars lub cUSD to stablecoin Celo, który ma umożliwić stabilny transfer wartości między użytkownikami. Jest wspierany przez rezerwy innych aktywów cyfrowych, takich jak Bitcoin i Ethereum, i jest powiązany z ceną dolara amerykańskiego. W przyszłości zespół powiedział, że rozszerzy ofertę stablecoinów między innymi o cEUR i cGBP.

Stabilność cUSD

Rynkowe siły podaży i popytu są pozywane w celu utrzymania stabilności tokena cUSD. Zdjęcie za pośrednictwem Celo.org

Protokół, który zapewnia cUSD stabilność, to hybrydowy model senioratu i krypto-zabezpieczenia. Oznacza to, że zabezpieczenie na cUSD to mieszanka CELO i innych kryptowalut. Są one używane do regulacji podaży cUSD i utrzymania kołka.

Dla utrzymania wysokiego współczynnika zabezpieczenia, który jest kluczowy dla stabilności systemu, od transakcji pobierana jest opłata, która jest dodawana do rezerwy. Możliwe jest również, że w przyszłości jakaś część każdej nagrody za blok zostanie dodana do rezerwy, jeśli będzie to konieczne, aby utrzymać stabilność.

Podobnie jak w przypadku innych stablecoinów, arbitrażowie są kluczowym elementem utrzymywania kursu. Tak więc, gdy cena cUSD jest powyżej 1 dolara, arbitrzy powinni kupić CELO i wymienić go na cUSD, a następnie sprzedać cUSD, aby odebrać zysk. Sprzedaż ta spowoduje spadek ceny rynkowej cUSD z powrotem do 1 dolara.

Celo Arbitrage

Arbitraż jest jednym z kluczy do utrzymania stabilności kursu cUSD. Zdjęcie za pośrednictwem Celo.org

Podobnie, jeśli cena cUSD jest poniżej 1 dolara, arbitrzy kupią token, a następnie wymienią go na CELO, aby skorzystać z różnicy. Zakup cUSD spowoduje wzrost ceny do 1 $.

Użytkownicy mogą tworzyć cUSD, wysyłając CELO / cGLD o wartości 1 USD do rezerwy Celo Foundation. Mogą również zniszczyć cUSD, przekształcając go z powrotem w CELO.

CELO

Dolary Celo mogą zostać wybite lub spalone w dowolnym momencie, aby zachować stabilność i powiązanie z dolarem amerykańskim. To samo nie dotyczy CELO, który ma stałą dostawę. To dzięki tej kryptowalucie o stałej podaży Celo utrzymuje stabilność cen, a także większość operacji zarządzania łańcuchem bloków.

Tokeny CELO mają następujące narzędzia:

  • Uczestnicz w decyzjach dotyczących zarządzania na platformie.
  • Wspieraj rezerwę nadmiernie zabezpieczoną, która zabezpiecza waluty o stabilnej wartości na platformie (początkowo Dolary Celo) i stabilność cen.
  • Finansowanie wsparcia aplikacji w ekosystemie.
  • Zachęty dla walidatorów zabezpieczają i obsługują sieć.

Użytkownicy posiadający wystarczającą liczbę CELO (i cGLD) mogą przyłączyć się do sieci jako walidatorzy i są w stanie to zrobić zaproponować i zagłosować w sprawie zmian protokołu. Wszelkie propozycje wymagają również przesłania niewielkiej kwoty CELO do inteligentnego kontraktu, w którym są zablokowane. Jeśli propozycja zostanie ostatecznie zatwierdzona, środki te zostaną zwrócone po upływie okresu oczekiwania wynoszącego trzy dni..

Głosowanie blokujące Celo

Proces zarządzania w Celo. Zdjęcie za pośrednictwem Celo.org

Głosowanie nad zmianami protokołu odbywa się również poprzez zablokowanie CELO w tym samym inteligentnym kontrakcie. Wyborcy mogą ponownie odwołać swoją CELO po upływie trzech dni oczekiwania. Ten okres oczekiwania ma zniechęcić do ataków na sieć.

Sojusz na rzecz dobrobytu

Nadrzędnym celem Celo jest misja i cele Alliance of Prosperity. Celo nie chce być tylko pierwszą przyjazną dla urządzeń mobilnych, wysoce zabezpieczoną siecią blockchain. Chce to osiągnąć, aby rozszerzyć swoją misję polegającą na poprawie integracji finansowej i dobrobytu obywateli we wszystkich częściach świata, którzy tradycyjnie byli wykluczeni z systemu finansowego. Dlatego aplikacja mobilna jest tak ważna dla Celo.

Celo Mission

Misja Celo i Alliance for Prosperity. Zdjęcie z bloga Celo

Powód, dla którego wybrano telefony komórkowe, jest prosty. W wielu najbiedniejszych regionach świata telefon komórkowy nieumyślnie stał się technologią „skokową”. Na przykład, mimo że w wielu z tych obszarów nigdy nie było telefonów stacjonarnych ani Internetu typu dial-up, obecnie są one nasycone telefonami komórkowymi i innymi urządzeniami przenośnymi..

Ponadto wartość przekazywana przez telefony komórkowe rośnie z każdym rokiem, nawet bez uwzględnienia zasobów cyfrowych.

Nie tylko to, ale wartość przekazywana obecnie za pomocą urządzeń mobilnych rośnie z każdym rokiem. Tylko w 2018 roku było około 136 miliardów dolarów transakcji gotówkowych przeprowadzonych za pośrednictwem mobilnych agentów pieniężnych. To wymowna statystyka, która jest poparta faktem, że liczba mobilnych agentów pieniężnych przewyższa liczbę komercyjnej infrastruktury bankowej.

Fundacja Celo kontynuuje tę przemianę, tworząc Alliance for Prosperity. To rozległa i szeroka grupa osób, projektów, firm, fundacji, funduszy inwestycyjnych, usługodawców i innych podmiotów – z których wszyscy są zaangażowani w poprawę dobrobytu finansowego mieszkańców najbiedniejszych regionów świata..

Celo Alliance

Cele Sojuszu na Rzecz Dobrobytu. Zdjęcie za pośrednictwem Celo.org

Te ulepszenia mogą przybierać różne formy i zostały zdefiniowane przez Fundację Celo w następujących niszach: Akceptuj, Kupuj, Buduj, Zarabiaj, Edukuj, Daj, Rozwijaj, Pożycz, Zachowaj, Wyślij, Oszczędzaj i Zabezpiecz.

Sojusz rośnie wykładniczo, a nawet został porównany z projektem Libra uruchomionym przez Facebooka, ponieważ przyciągnął podobną publiczność użytkowników i zwolenników.

Celo jest akceptowany jako pierwszy duży projekt blockchain, który uczynił wpływ społeczny podstawą swojej misji.

Alliance For Prospertity Celo

Członkowie Alliance for Prosperity. Zdjęcie z bloga Celo

Oprócz bezpośredniego wpływu na biedne osoby i społeczności, firmy w ramach Sojuszu są również upoważnione do współpracy w celu stworzenia jeszcze większego dobrobytu dla obywateli, którym Sojusz pomaga..

Wydajność cenowa CELO

Ponieważ główna sieć CELO została uruchomiona 18 maja 2020 r., Token CELO nie był sprzedawany od bardzo dawna. Oprócz fajerwerków na przełomie sierpnia i września, token pozostał na tym samym poziomie.

Niestety dla wczesnych inwestorów poziom ten wynosi od 1,50 do 1,70 USD, czyli znacznie poniżej średniej ceny 5,02 USD zapłaconej za cGLD w maju 2020 r. Aukcja holenderska na liście monet. W rzeczywistości zaledwie tydzień po tej holenderskiej aukcji CELO zaczął handlować za zaledwie 0,83 USD, a najwyższy poziom, jaki osiągnął, to 4,73 USD 4 września 2020 r..

Wykres cen Celo

Krótka, ale zmienna historia ceny CELO. Zdjęcie za pośrednictwem Coinmarketcap.com

Ponieważ rok 2021 rozpoczyna się, większość wolumenu obrotu tokena znajduje się na Coinbase Pro. Ponadto istnieje niewielka liczba transakcji na Bilaxy i Bittrex.

Do przechowywania Celo wypuściło portfel, jednak obecnie jest on dostępny tylko dla Android urządzenia. Istnieje również strona trzecia Rozszerzenie Chrome, jednak nie ma recenzji i bardzo niewielu użytkowników, więc zainstaluj go na własne ryzyko.

Wniosek

Chociaż Celo nie zyskało jeszcze akceptacji głównego nurtu, zyskało masową akceptację w społeczności kryptowalut, a prawie 100 firm sponsoruje lub w jakiś sposób wspiera projekt. Łatwo zauważyć, że Celo to niezwykle ambitny projekt, biorąc pod uwagę, że jego misją jest tworzenie dobrobytu dla wszystkich.

Zrozum, że projekt jest na bardzo wczesnym etapie. Chociaż główna sieć została uruchomiona w maju 2020 r., Od grudnia 2020 r. Nie wydaje się, aby adopcja następowała bardzo szybko.

Celo Mainnet

Główna sieć Celo została uruchomiona 18 maja 2020 r. Zdjęcie z bloga Celo

Jednak społeczność stojąca za Celo jest duża, różnorodna i pełna pasji. Wykorzystując telefon komórkowy w swoim projekcie, znalazł jeden sposób na uczynienie kryptowalut bardziej przystępnymi i zrozumiałymi dla przeciętnego człowieka. To może być właśnie to, co doprowadzi do masowej adopcji w nadchodzącej dekadzie.

Ten rodzaj adopcji będzie konieczny, aby zobaczyć wzrost tokena CELO, który niestety był odporny na grudniowy wzrost Bitcoina i innych dużych kryptowalut.

Wyróżniony obraz za pośrednictwem Shutterstock

Zastrzeżenie: są to opinie autora i nie powinny być traktowane jako porady inwestycyjne. Czytelnicy powinni przeprowadzić własne badania.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me