Recenzja Decentraland (MANA) – Virtual Reality World on the Blockchain

Technologia Blockchain po cichu zakłóca sposób tworzenia i handlu zasobami cyfrowymi online. Od Crypto Kitties do tokenów Gifto, ludzie zaczynają zdawać sobie sprawę z potencjału nieograniczonej kreatywności i handlu przy użyciu wirtualnych przedmiotów w zdecentralizowanych sieciach.

Nikt nie rozumie tego bardziej niż zespół w Decentraland, którzy uruchamiają cały świat rzeczywistości wirtualnej, aby użytkownicy mogli nabywać cyfrowe działki, na których można budować, przeprojektowywać, a nawet zarabiać. Wszystko to zostanie zrobione za pomocą ich tokena narzędziowego, MANA.

Jedynymi ograniczeniami są ograniczenia twojej wyobraźni.

Jak to działa

Oparty na Ethereum Blockchain, Decentraland łączy wciągający wirtualny wszechświat podobny do gier wideo, takich jak Skyrim, z dodatkiem układu 3D: wszystko zbudowane w zdecentralizowanej sieci peer-to-peer.

Na początek użytkownicy najpierw nabywają LAND, który jest niewymienialnym zasobem cyfrowym kupowanym w grze. Po zakupie LAND możesz tworzyć sceny 3D, tworzyć gry, a nawet uruchamiać na nim wyjątkowe usługi edukacyjne lub turystyczne.

Największa ilość LANDÓW, jakie użytkownik może nabyć, to 33 x 33 stopy. LAND (podobnie jak kryptowaluty) jest również celowo ograniczany, aby zwiększyć popyt i upewnić się, że wartość sieci rośnie, gdy coraz więcej użytkowników ją przyjmuje. Wszystkie dostępne fragmenty wirtualnej ziemi są sprzedawane na ich rynek.

Wiele kawałków LANDU może tworzyć się razem, tworząc dzielnicę. Dzielnice to społeczności, które tworzą własne motywy, takie jak Vegas, Halloween czy Battleground.

Żeton MANA

Decentraland używa własnego tokena ERC20 o nazwie MANA do płacenia za LAND oraz inne towary i usługi w wirtualnym świecie.

Kiedy żetony MANA są wydawane na LAND, są one później spalane w celu zmniejszenia liczby krążących monet, co matematycznie zwiększa popyt w miarę rozwoju sieci. Pomaga również wzmocnić ideę, że LAND jest skończony nawet w wirtualnej przestrzeni.

Architektura zdecentralizowana

Protokół Decentraland składa się z trzech warstw:

  • Warstwa konsensusu: Tutaj śledzona jest własność gruntu i jego zawartość za pomocą technologii inteligentnych kontraktów Ethereum
  • Warstwa zawartości terenu: Zasoby wirtualne są pobierane i renderowane za pomocą zdecentralizowanego systemu dystrybucji.
  • Warstwa czasu rzeczywistego: Zezwalaj użytkownikom na łączenie się ze sobą w trybie peer to peer.

Przegląd Decentraland

Przegląd protokołu Decentraland. Źródło: decentraland.org

Decentraland jest zbudowany przy użyciu A-Frame, platformy internetowej typu open source do tworzenia doświadczeń rzeczywistości wirtualnej. Użytkownicy mogą również budować w wirtualnym świecie, tworząc modele w programie SketchUp lub Blender, a następnie importując te modele na platformę.

Historia

W 2015 roku Decentraland rozpoczął swój pierwszy eksperyment potwierdzający koncepcję o nazwie „Decentraland’s Stone Age”. Opracowali platformę do przypisywania własności nieruchomości cyfrowych użytkownikom w łańcuchu bloków.

Cyfrowe zasoby nieruchomości zostały początkowo zaimplementowane jako piksele na siatce 2D. Każdy piksel zawierał metadane identyfikujące właściciela i opisujące kolor piksela. Na początku 2017 roku zespół rozpoczął tworzenie epoki brązu, wirtualnego świata 3D podzielonego na działki.

Właściciel każdej paczki może połączyć ją z plikiem referencyjnym skrótu, używając zmodyfikowanego łańcucha bloków Bitcoin. Pod koniec 2017 roku powstał token MANA, aby umożliwić użytkownikom odbieranie działek LAND i interakcję między sobą w Decentraland.

Pod koniec ubiegłego roku Decentraland zorganizowało wydarzenie Terraform, podczas którego została uruchomiona wersja beta ich „epoki żelaza”.

Obecnie zespół pracuje nad swoim „Silicon Age”, który jest określany jako pełnoprawny świat 3D, z pełnym wsparciem VR i dostosowaniem praw fizyki. Żyj w łańcuchu bloków. Zapewnili również partnerstwo z imToken, districx i Aragon w celu świadczenia swoich usług.

Zespół Decentraland

Decentraland Management Team

Zespół założycielski – zdjęcie za pośrednictwem Decentraland.org

Zespół zarządzający składa się z kierownika projektu (Ari Meilich) i kierownika technicznego – (Esteban Ordano). Założycielom przypisuje się stworzenie Streamium i Bitcore. Streamium to zdecentralizowane, pozbawione zaufania strumieniowanie wideo przy użyciu kanałów płatności Bitcoin. Bitcore to pełny stos dla aplikacji opartych na Bitcoin i blockchain

Wcześniejsze doświadczenia Ari obejmują bycie współzałożycielem Benchrise, narzędzia do zarządzania relacjami z klientami, które umożliwia znajdowanie najlepszych talentów i nawiązywanie z nimi kontaktu w oparciu o ich najnowsze projekty, zainteresowania i wzajemne kontakty.

Pracował również jako analityk rynku w CRV, firmie VC i private equity. Ari jest absolwentem neuronauki i neuro-ekonomii na NYU.

Esteban był wcześniej założycielem firmy Zeppelin Solutions, która tworzy oprogramowanie w celu rozwoju i ochrony podstawowej infrastruktury otwartej, globalnej gospodarki, opartej na technologiach blockchain. Wcześniej był inżynierem oprogramowania w Bitpay i Google.

Rada doradcza Decentraland składa się z wysoce doświadczonych ludzi w przestrzeni Blockchain.

Rada doradcza Decentraland

Rada doradcza Decentraland. Źródło: decentraland.org

Na przykład Xiaolai Li jest założycielem InBlockchain, jednej z najbardziej wpływowych grup inwestorów w chińskiej branży blockchain. Mają też Jake Brukhmana, który jest założycielem CoinFund. Coinfund był firmą doradczą, która pomagała przy sprzedaży tokenów Kik Kin.

Konkurencja

Decentraland jest obecnie liderem na rynku platform VR zbudowanych w oparciu o blockchain.

Mark.Space robi coś podobnego, udostępniając kompatybilne z VR i AR przestrzenie internetowe obsługiwane przez Blockchain. Jednak pod względem rozwoju nie są tak daleko jak Decentraland.

Wysoka wierność i Sansar to platformy inne niż blockchain, które sprzedają doświadczenia w wirtualnej rzeczywistości.

Sprzedaż i wydajność tokenów

8 sierpnia 2017 roku Decentraland uruchomił ICO, zbierając 24 miliony dolarów w około 35 sekund, co czyni go jednym z najbardziej udanych ICO ubiegłego roku.

W przybliżeniu 10 000 inwestorów przyczyniły się do sprzedaży, a aż 7 000 było rozczarowanych, odkrywając, że ich transakcje nie zostały zrealizowane na czas.

Od czasu rozpoczęcia sprzedaży tokenów MANA radzi sobie dobrze w porównaniu z szerszym rynkiem kryptowalut. Jego cena wynosiła 0,02 USD, gdy po raz pierwszy trafiła na giełdy, a następnie wzrosła do szczytu 0,26 USD w okresie boomu rynkowego na początku stycznia. Od lutego do kwietnia cena wahała się od 0,11 USD do 0,07 USD, co jest stosunkowo stabilne dla Altcoina i wciąż ponad dwukrotnie wyższa od ceny uruchomienia.

Wydajność ceny MANA

Przegląd protokołu Decentraland. Źródło: coinmarketcap.com

MANA prawie osiągnęła swój poprzedni szczyt 3 maja na poziomie 0,19 USD, po czym spadła do obecnej ceny 0,10 USD za token. ICO spada z raportów, że inwestorzy Decentraland ICO zarobili średnio 4x swoje pieniądze od czasu sprzedaży tokenów.

Tokeny MANA są dostępne na giełdzie Binance i na giełdzie Huobi Crypto Exchange.

Silne strony

Biorąc pod uwagę wyjątkową pozycję Decentraland na dużym rynku, widzimy co najmniej dwie mocne strony Decentraland i tokena MANA.

  • Decentraland to wysoce kreatywny projekt, który zapewnia użytkownikom wiele zastosowań: tworzenie aplikacji, tworzenie treści, uruchamianie reklam marki, gromadzenie cyfrowych przedmiotów kolekcjonerskich, łączenie się z innymi za pośrednictwem forów internetowych, grup czatu i dzielnic itp..
  • Firma prowadzi nową ścieżkę, podążając za rynkiem rzeczywistości wirtualnej (według prognoz będzie wart 215 miliardów dolarów do 2021 r.) i łącząc to z technologią Blockchain, która według ostrożnych szacunków ma wielkość rynku 60 miliardów dolarów do 2024 roku.

Wyzwania

Chociaż Decentraland bez wątpienia ma korzystną pozycję na rynku rzeczywistości wirtualnej, istnieje szereg wyzwań, które przewidujemy dla nich w przyszłości.

  • Obecny stan Blockchain może utrudniać skalowanie Decentraland. Zespół przyznał w swojej białej księdze, że dystrybucja treści w sieci peer-to-peer będzie trudna ze względu na niskie prędkości pobierania i zapewnienie, że zawartość jest wystarczająco rozprowadzana w sieci bez strat. Inne blockchainy, takie jak Filecoin, rozwiązują te problemy, a zespół Decentraland ma nadzieję wykorzystać ich technologię, gdy będzie gotowa do produkcji.
  • Zespół przewiduje również, że problemy z filtrowaniem treści dla dorosłych odbiorców (np. Pornografia, przemoc czy hazard) są trudne do rozwiązania w zdecentralizowanej sieci. Ekscytująca platforma wirtualna, taka jak Decentraland, z pewnością przyciągnie ludzi w każdym wieku. Dlatego należy wdrożyć jakąś formę samoregulacji wśród społeczności, aby zapobiec narażaniu nieletnich na treści dla dorosłych. W tej chwili zespół sugeruje podejście oparte na reputacji, użytkownicy mogą wybrać jednego lub więcej dostawców białych / czarnych list, które śledzą rodzaj treści obsługiwanych na każdej działce LAND.
  • Zespół, choć utalentowany, wydaje się nie mieć doświadczenia w zarządzaniu platformami rzeczywistości wirtualnej. Być może będą musieli poprosić kilku doradców z przestrzeni VR, aby dopasowali się do tych, których zebrali z przestrzeni Blockchain.

Wniosek

Decentraland to doskonały przykład wykorzystania technologii Blockchain poza sektorem finansowym. Wirtualna rzeczywistość to ogromny rynek, który można ulepszyć tylko wtedy, gdy zostanie opracowany na bazie skalowalnej iw pełni funkcjonalnej infrastruktury blockchain.

Umożliwienie użytkownikom korzystania z wyobraźni w środowisku cyfrowym z bardzo niewielkimi ograniczeniami może zapewnić ogromną wartość, ale może również stanowić wyzwanie dla skalowania, jeśli same Blockchain nie staną się znacznie szybsze.

Łącząc wirtualną rzeczywistość z blockchainem, Decentraland wytycza nową ścieżkę, jednocześnie konkurując z platformami po obu stronach. Scentralizowane platformy VR początkowo pokonają Decentraland pod względem szybkości dystrybucji treści, podczas gdy Decentraland będzie mieć nadzieję na uzyskanie przewagi na swoim wirtualnym rynku w zakresie kupowania ziemi za tokeny, które można sprzedać za prawdziwe pieniądze.

Ostatecznie, jeśli Decentraland może pokonać swoje wyzwania i zyskać masową adopcję, możliwości kreatywności i handlu w hybrydowym ekosystemie Virtual Reality / Blockchain są nieograniczone.

Wyróżniony obraz za pośrednictwem decentraland.org

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me