Recenzja EtherZero: The Little Known Ethereum Hardfork

EtherZero (ETZ) to mało znany rozwidlenie sieci Ethereum, które ostatnio miało całkiem spory rajd. To spowodowało, że ETZ awansował dalej w rankingu CMC.

Oderwany od głównego łańcucha w styczniu 2018 roku, EtherZero był początkowo postrzegany z dużym sceptycyzmem. Jednak od tego czasu nastąpił spory rozwój protokołu. Ponadto ETZ jest notowane na wielu giełdach, a zainteresowanie społeczności rośnie.

Czy więc EtherZero faktycznie ma szansę?

W tej recenzji EtherZero podam Ci wszystko, co musisz wiedzieć o projekcie. Przeanalizuję również przypadki użycia i potencjał adopcyjny tokenów ETZ.

Co to jest EtherZero?

Jak wspomniano, EtherZero został stworzony jako rozwidlenie Ethereum z deklarowanym celem stać się platformą inteligentnych kontraktów nowej generacji, aby zapewnić programistom i użytkownikom dApp lepszą obsługę.

Według strony internetowej, która zawiera bardzo mało rzeczywistych szczegółów na temat projektu, projekt został zainicjowany przez grupę profesjonalnych i technicznych maniaków, którzy chcą zapewnić lepszą platformę do tworzenia dApp i wdrażania inteligentnych kontraktów..

Co to jest EtherZero

EtherZero Fork Date i ekosystem dApp. Obrazy za pośrednictwem Blog EtherZero

EtherZero pod wieloma względami różni się od Ethereum. Zespół skraca czas blokowania do 1-2 sekund, wyeliminował opłaty transakcyjne i będzie obsługiwał funkcję o nazwie natychmiastowa płatność. Platforma EtherZero obsługuje również użycie masternodów i twierdzi, że może skalować się do ponad 10000 transakcji na sekundę w porównaniu do kilkunastu transakcji na sekundę Ethereum.

EtherZero rozprowadzał tokeny ETZ na zasadzie 1: 1 do posiadaczy Ethereum w czasie, gdy migawka blockchain została wykonana na forku. Jednak podaż ETZ jest z grubsza dwukrotnie większa niż ETH. Zgodnie z oficjalnym FAQ z dystrybucji i jak informowaliśmy wcześniej:

Początkowa całkowita podaż wynosi około 194 milionów ETZ. Każdy posiadacz ETH otrzymuje 1 ETZ za każdy 1 ETH, łącznie 97 milionów ETZ, a kolejne 97 milionów ETZ jest zarezerwowanych dla późnego rozwoju i operacji fundamentowych przez zespół.

Więcej szczegółów na temat tego modelu dystrybucji omówię w dalszej części artykułu.

EtherZero Szczegóły techniczne

EtherZero został stworzony jako platforma do tworzenia inteligentnych kontraktów z unikalnymi i rozszerzonymi funkcjami w porównaniu z jego poprzednikiem, Ethereum. Te unikalne funkcje obejmują zerowe opłaty transakcyjne, użycie masternodów zamiast eksploracji proof-of-work, większe możliwości przetwarzania transakcji i przetwarzanie transakcji niemal w czasie rzeczywistym.

Wszystko to powstało w oparciu o znajomość masternodów i dwuwarstwowych sieci PoW, a także rozproszonej autonomicznej architektury DASH i protokołu Clique używanego przez mechanizm konsensusu Ethereum Proof of Authority2.

Kluczowe cechy EtherZero

Kluczowe cechy EtherZero

Przy ciągłej ewolucji i doskonaleniu jako jednym z określonych celów projektu EtherZero, zespół programistów wykorzystał swoją wiedzę do stworzenia nowego mechanizmu konsensusu, który nazywają Masternode Proof of Stake lub MPoS.

Zespół uważa, że ​​ten konsensus jest lepszym sposobem zaspokojenia potrzeb programistów i użytkowników dApp, a także zapewnia zwiększone bezpieczeństwo łańcucha bloków i sieci.

Obecnie nazywa się EtherZero 2.0 i jest to dwuwarstwowa struktura sieci wykorzystująca masternody i dwuwarstwowy konsensus Proof of Stake. Jest to ulepszenie w stosunku do EtherZero 1.0, które wykorzystywało Masternodes i Proof of Work i było bardziej podatne na hakowanie i inne ataki sieciowe.

Oczywiste jest, że MPoS sprawia, że ​​generowanie i weryfikacja bloków jest bezpieczniejsze i bardziej niezawodne w następujący sposób:

  1. Właściciele Masternode muszą zablokować 20 000 ETZ, aby stać się węzłem podstawowym;
  2. Co 10 minut 21 węzłów jest losowo wybieranych do pakowania bloków;
  3. W każdej 10-minutowej rundzie 21 losowo wybranych węzłów staje się komitetem blokującym, co zapobiega powtórzeniu bloku w ciągu 10 sekund.

Te prawa do blokowania przyznane głównym węzłom w systemie konsensusu MPoS są średnie, co pomaga naprawić wady projektowe w standardowym konsensusie PoS. Najbardziej godna uwagi jest zdolność MPoS do tłumienia tendencji do centralizacji w innych wariantach PoS.

Architektura sieci EtherZero

Architektura EtherZero. Zdjęcie za pośrednictwem Raport dotyczący EtherZero

Patrząc na skalowalność i wydajność łańcucha blokowego, mechanizm konsensusu MPoS wprowadza innowacyjnie masternody, a masternody zastępują górników z mechanizmu PoW. Masternodes może współpracować przy weryfikacji transakcji, blokach pakowania i nadawaniu w sieci.

EtherZero jest lepszy od EOS, ponieważ ich wymagania dotyczące masternodów nie osiągają poziomu centrum danych, zamiast tego wystarczy dowolna ogólna usługa w chmurze. Te ograniczone wymagania techniczne masternodów oznaczają, że sieć może stać się bardziej zdecentralizowana, ponieważ jest bardziej dostępna.

Oznacza to również, że sieć pozostaje bardziej przejrzysta i poprawia skalowalność, bezpieczeństwo, czasy generowania bloków i sukces generowania bloków w porównaniu z innymi publicznymi łańcuchami bloków.

Zespół EtherZero

Na stronie nie ma wzmianki o zespole EtherZero, ale istnieje sekcja białej księgi poświęcona zespołowi Core EtherZero i zespołowi wspierającemu EtherZero.

Wygląda na to, że główny zespół ma siedzibę głównie w Chinach, ale członkowie zespołu wspierającego są rozproszeni po całym świecie, od Australii, Japonii i Indonezji po Rosję, Niemcy, Kamerun i USA..

Założyciel i lider zespołu EtherZero jest znany jako BeFree, aka Gary Luo. Wymyślił wstępną koncepcję EtherZero i zebrał zespół, aby go urzeczywistnić. Jest seryjnym przedsiębiorcą i według białej księgi zakładamy, że przed zbiciem fortuny skończył szkołę.

EtherZero Team Korea

Niektórzy członkowie zespołu EtherZero w Korei Południowej. Zdjęcie za pośrednictwem Oficjalny blog

Dyrektor techniczny projektu nazywa się po prostu Rolong i jest starszym programistą full-stack z ponad 10-letnim doświadczeniem w programowaniu po stronie serwera. Ma również dogłębną wiedzę na temat blockchain Ethereum i jest uważany za eksperta w dziedzinie ochrony przed atakami DDoS.

Podstawowy zespół uzupełnia Roger Luo, który jest starszym programistą Ethereum i ma ponad 10 lat rozwoju technologii finansowych. Jest też menedżer produktu Frank, który wydaje się być prawdopodobnie niedokwalifikowany z dwuletnim doświadczeniem jako konsultant branży finansowej. I wreszcie Mia, specjalista ds. Marketingu zagranicznego, która jest odpowiedzialna za promocję sieci EtherZero.

Zespół wspierający EtherZero, o którym mowa w białej księdze, jest rozproszony po całym świecie i jest uważany przede wszystkim za menedżera społeczności i entuzjastów Blockchain. Dwa wyjątki to Bryan Vukich z USA i Evgeny Egorov z Rosji.

Członkowie społeczności EtherZero

Niektórzy członkowie społeczności EtherZero w kraju

Obaj są na liście konsultantów operacyjnych i obaj mają ponad 20-letnie doświadczenie w IT. Bryan jest starszym inżynierem sieciowym z doświadczeniem w operacjach serwerowych i sieciowych, projektowaniu i bezpieczeństwie sieci oraz ograniczaniu ryzyka. Ma również ponad 6-letnie doświadczenie w kryptowalutach jako użytkownik, górnik, trader i operator węzłów.

Evgeny ma własną firmę telekomunikacyjną zajmującą się tworzeniem w pełni zautomatyzowanego złożonego systemu zarządzania ruchem, Business Intelligence online, testów i monitorowania tras. Ma również 3-letnie doświadczenie w kryptowalutach jako górnik i handlowiec.

Społeczność EtherZero

Jeśli chodzi o długoterminowe przyjęcie kryptowaluty, jednym z najskuteczniejszych sposobów na pobudzenie tego jest duża i zaangażowana społeczność stojąca za projektem. Dlatego postanowiłem dokładniej przyjrzeć się społeczności EtherZero.

To faktycznie wydaje się być dość duże. Na przykład mają urzędnika Telegram angielski kanał, który ma ponad 36 000 członków. Postanowiłem wskoczyć w to, aby uzyskać poczucie poziomu aktywności od tych, którzy są w środku.

Angielski Telegram Etherzero

Dyskusja w telegramie angielskim

Jak widać, na kanale toczy się dość aktywna dyskusja, podczas gdy użytkownicy dzielą się informacjami i pomagają sobie nawzajem. Warto również zwrócić uwagę, że istnieje plik Język chiński Telegram, który ma również ponad 23 tys. Członków. Miało to jednak znacznie mniejszą aktywność niż wersja angielska,.

Patrząc na inne statystyki z mediów społecznościowych, mają ponad 14 tysięcy obserwujących Świergot. Zespół publikuje na swoim Twitterze tylko raz na 3-4 dni, co jest nieco zaniżone, ale nie jest niczym niezwykłym. Mają też Facebooka, chociaż nie jest to tak istotne jak ich Twitter.

Token ETZ

Ponieważ EtherZero został stworzony jako rozwidlenie Ethereum, nie było ICO dla ETZ. Zamiast tego tokeny ETZ zostały wydane w stosunku 1: 1 do posiadaczy Ethereum w momencie wykonywania migawki łańcucha blokowego w celu utworzenia rozwidlenia. W tym momencie dodano jedną kontrowersyjną funkcję.

Twórcy EtherZero wydali prawie dwukrotnie więcej niż Ethereum, rezerwując dla siebie 97 milionów tokenów ETZ. To mniej więcej 50% wszystkich tokenów, które zespół EtherZero umieścił we własnych kieszeniach.

W tamtym czasie panowała ogólna zgoda co do tego, że projekt EtherZero był niczym więcej jak tylko zdobyciem gotówki, a zespół programistów nie miał zamiaru produkować żadnej użytecznej technologii blockchain. Przyjrzyjmy się dokładnemu rozwojowi, który miał miejsce poniżej.

Wydajność cenowa ETZ

Wydajność cenowa ETZ. Zdjęcie za pośrednictwem CoinMarketCap

Przy rekordowym poziomie 0,542417 USD odnotowanym 5 stycznia 2018 r. 97 milionów tokenów ETZ byłoby wartych ponad 52 miliony USD. Nawet przy najniższym w historii poziomie 0,069670 $ stawka byłaby warta 6,757,990 $. Przy obecnej cenie 0,282046 dol. Deweloperzy mają ponad 27 mln dol.

Kupowanie i przechowywanie ETZ

Ci, którzy chcą kupić tokeny ETZ, mogą to zrobić na kilku giełdach. Największy wolumen obrotu można znaleźć na BitMax. Inne opcje z akceptowalnym wolumenem transakcji to DigiFinex i Hotbit.

Istnieją również duże wolumeny ETZ, które są przedmiotem obrotu na giełdzie południowokoreańskiej BitHump. Oznacza to, że na ETZ prawdopodobnie wpłynie duża część niestabilnych informacji napływających z Korei Południowej.

Ogólnie rzecz biorąc, wydaje się, że istnieją rozsądne poziomy wolumenu ETZ na tych giełdach. Oznacza to, że wykonanie dużych bloków może być stosunkowo łatwe. Oczywiście zakłada się, że wolumeny ETZ na tych giełdach są w pełni uzasadnione.

Jedną rzeczą, którą mogą pokazać, jest portfele do przechowywania tokenów ETZ. Istnieje portfel internetowy, portfele mobilne dla systemów operacyjnych Android i iOS oraz rozszerzenia dla Chrome i Firefox.

Rozwój EtherZero & Mapa drogowa

Czasami może być trudno dokładnie określić, ile pracy jest wykonywane nad projektem. Jednak jednym z najlepszych sposobów uzyskania przybliżonych wskazówek jest przyjrzenie się ich publicznym zatwierdzeniom kodu.

W związku z tym postanowiłem zanurzyć się w GitHub EtherZero, aby zbadać poziom aktywności kodowania w ich repozytoriach. Poniżej znajduje się aktywność związana z zatwierdzaniem w ciągu ostatniego roku dla ich trzech najbardziej aktywnych repozytoriów.

EtherZero GitHub

Zobowiązuje się do wyboru repozytoriów z ostatnich 12 miesięcy

Jak widać, deweloperzy odnotowali sporą aktywność w tych repozytoriach. Pokazuje to, że przez rok po forku nadal budują protokół. Istnieje dodatkowych 25 repozytoriów, ale te miały znacznie mniejszą aktywność.

Być może ten poziom aktywności ma sens w kontekście szerszej mapy drogowej, nad którą zespół pracował. Obejmuje to wydanie ich systemu Masternode PoS w Mainnet, a także portfela online.

Coś, nad czym obecnie pracują, to konkurs na aplikację Star Dapp. Zamierzają również uruchomić długoterminowy program nagród dla programistów, który, jak mają nadzieję, pobudzi większą aktywność w zakresie budowania aplikacji dApp wśród społeczności.

Wniosek

Osobiście nie jestem przekonany, że jest to projekt, który faktycznie cokolwiek tworzy. Po pierwsze, istnieje ogromny stos tokenów, które zostały utworzone dla zespołu programistów, a następnie brakuje aplikacji dApps dla tego projektu, który miał ulepszyć inteligentną umowę i platformę dApp dla programistów.

Minął prawie cały rok, odkąd uruchomili swoją sieć główną i można by pomyśleć, że będzie dostępnych kilka aplikacji dApps, ale z trudem znalazłem wzmiankę o więcej niż kilku. Porównaj to z Tronem, który po dwóch latach istnienia ma prawie 500 dApps.

Oczywiście rozłączenie mogło oznaczać tylko zerwanie komunikacji. Większość komunikatów w języku angielskim wydaje się słabo przetłumaczona, co może być przyczyną niewielkiego zrozumienia projektu poza Chinami kontynentalnymi.

Z pozytywnego punktu widzenia zespół zapewnia regularne aktualizacje ich Średni blog a te wydają się wskazywać na postępy w realizacji projektu. Pozytywne jest również zachowanie cen tokena ETZ, które wzrosło o prawie 300% w ciągu ostatniego miesiąca.

Projekt z pewnością ma duże wsparcie, aby wytworzyć tego rodzaju wzrost. Przynajmniej projekt warto obserwować w najbliższych miesiącach. Jeśli zacznie gromadzić partnerstwa i publikować więcej aplikacji dApps, które zostaną przyjęte przez społeczność, może przynieść ogromne korzyści.

Wyróżniony obraz za pośrednictwem Fotolia

Zastrzeżenie: są to opinie autora i nie powinny być traktowane jako porady inwestycyjne. Czytelnicy powinni przeprowadzić własne badania.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me