Recenzja Filecoin: Zdecentralizowana sieć pamięci masowej oparta na Blockchain

Możesz zostać wybaczony za zapomnienie o Filecoinie, mega ICO z 2017 roku o wartości 257 milionów dolarów. Jednak ten projekt po cichu czyni postępy w rozwoju.

Ten zdecentralizowany blockchain do przechowywania plików ma na celu ukształtowanie status quo scentralizowanych serwerów internetowych i dostawców pamięci masowej. Niedawno wydała również długo oczekiwaną sieć testową i przygotowuje się do uruchomienia sieci głównej w 2020 roku.

Czy więc Filecoin naprawdę spełni jego oczekiwania?

W tej recenzji Filecoin spróbuję odpowiedzieć na to pytanie. Przyjrzę się szczegółowo przypadkom użycia, technologii i długoterminowemu potencjałowi projektu.

Co to jest Filecoin?

Filecoin to zdecentralizowany protokół przechowywania danych, który pozwoli każdemu na świecie wynająć zapasowe miejsce na dysku twardym. Oczywiście pozwoli to również każdemu na świecie kupić potrzebną pamięć masową z sieci.

Stworzy to ogromną pulę globalnej pamięci masowej, która zdaniem założycieli Filecoin jest niezbędna w nadchodzących dziesięcioleciach, ponieważ coraz więcej systemów zostanie skomputeryzowanych, a potrzeby pamięci masowej rosną wykładniczo.

Co to jest Filecoin

Korzyści z Filecoin. Obrazy za pośrednictwem witryny Filecoin

Projekt był pomysłem Laboratoria protokołów i jej założyciel Juan Benet. To ta sama firma i osoba, która stoi za Międzyplanetarny system plików (IPFS). Nic dziwnego, że jest to ta sama technologia, na której opiera się Filecoin Blockchain.

Biorąc pod uwagę, że dane będą przechowywane w łańcuchu bloków, nie tylko będą dystrybuowane, ale będą niezmienne. Oznacza to, że nikt nie może manipulować danymi, a dowód przechowywania jest natychmiast możliwy do zweryfikowania, aby każdy mógł zobaczyć w przejrzystej księdze.

Filecoin jest również znany z innego naprawdę ważnego rekordu: był to jeden z największych ICO w historii. W ramach projektu udało się zebrać łącznie 204 miliony dolarów od współpracowników, którzy kupili umowy SAFT w ramach podwyżki z 2017 r. – omówię to nieco bardziej poniżej.

Teraz, gdy masz już podstawową wiedzę o tym, czym jest Filecoin, przyjrzyjmy się powodom, dla których potrzebujemy zdecentralizowanych alternatyw.

Potrzeba zdecentralizowanej pamięci masowej

Istnieje wiele różnych pomysłów, które doprowadziły do ​​powstania projektów blockchain. Z jakiegoś powodu używaniu technologii blockchain do przetwarzania w chmurze i przechowywania danych nie poświęcono tyle uwagi, na ile zasługują.

Prawdopodobnym powodem jest to, że przechowywanie danych wydaje się nudne, a projekty o większym szumie zwróciły uwagę na projekty użyteczności publicznej, takie jak Filecoin i jego konkurenci Storj i Siacoin. Jednak zdecentralizowane przechowywanie ma wiele zalet w porównaniu ze swoimi scentralizowanymi odpowiednikami.

Jedną z najczęściej wymienianych korzyści jest bezpieczne przechowywanie prywatnych danych oferowane przez zdecentralizowane rozwiązania pamięci masowej typu blockchain. Popularne scentralizowane rozwiązania pamięci masowej, takie jak Dropbox i Google, są podatne na ataki.

Dropbox Hack

Dropbox zhakowany. Źródło: Opiekun

Jeśli haker może przebić się przez granicę bezpieczeństwa jednej z tych scentralizowanych sieci, może uzyskać dostęp do wszystkich przechowywanych tam danych. Wiele z tych danych może mieć charakter wrażliwy i prywatny, w tym dane finansowe, hasła i inne dane osobowe. Ponieważ kradzież tych danych może stać się niebezpieczna, niezwykle ważne jest, aby chronić je w najlepszy możliwy sposób.

Najlepszym sposobem jest przechowywanie takich danych w zdecentralizowanym rozwiązaniu blockchain, takim jak Filecoin. Pobiera przechowywane dane i najpierw je szyfruje, a następnie dzieli je na mniejsze fragmenty i przechowuje w wielu węzłach.

Tylko osoba posiadająca klucz prywatny może ponownie złożyć wszystkie elementy, aby wyświetlić dane w całości. Wszelkie potencjalne błędy w przechowywaniu i ponownym montażu elementów są obsługiwane przez redundancję przechowywania na węzłach.

Niewykorzystane zasoby

Dotykanie ogromnych nieużywanych zasobów. Zdjęcie za pośrednictwem: Filecoin Primer

Zdecentralizowane przechowywanie danych zwiększy również efektywność przechowywania, co doprowadzi do obniżenia kosztów przechowywania. Rozważ to Amazon S3 pobiera opłatę w wysokości 25 USD za terabajt miesięcznie, ale Filecoin powinien być w stanie obniżyć tę kwotę do około 2 USD za terabajt miesięcznie. Zdecentralizowane sieci mogą tak radykalnie obniżyć koszty, ponieważ nie mają kosztów eksploatacji scentralizowanych sieci.

Inne korzyści polegają na tym, że transfer danych będzie płynniejszy i szybszy. I wreszcie, Filecoin zawiera swoją warstwę walutową, która zapewnia zachęty do węzłów pamięci masowej i pobierania danych.

Technologia Filecoin

Filecoin był jednym z pierwszych projektów blockchain, które wprowadziły koncepcję zdecentralizowanej sieci pamięci masowej (DSN). DSN to schemat przechowywania danych obejmujący sieć niezależnych węzłów magazynowania i klientów. DSN agreguje pamięć oferowaną przez niezależnych operatorów węzłów i koordynuje przechowywanie i odzyskiwanie danych.

Agregacja i koordynacja są zdecentralizowane, co eliminuje potrzebę korzystania z zaufanych stron trzecich. Zamiast tego, bezpieczeństwo uzyskuje się dzięki protokołom operacyjnym, które koordynują operacje oraz weryfikują przechowywanie i odzyskiwanie danych.

Mechanizmy konsensusu

Filecoin stworzył dwa nowe algorytmy konsensusu, aby ich system przechowywania był publicznie weryfikowalny. Są to Proof-of-Replication (PoRep) i Proof-of-Spacetime (PoSt).

Proof-of-Replication (PoRep): jest to nowy algorytm Proof-of-Storage, który umożliwia serwerowi (lub węzłowi) przekonanie użytkownika, że ​​zreplikował niektóre dane w swoim fizycznym magazynie.

W systemie Filecoin serwer zobowiązuje się również do przechowywania x liczby replik danych, a następnie przekonuje użytkownika, że ​​przechowuje każdą replikę danych za pośrednictwem protokołu wyzwanie / odpowiedź. PoRep ulepsza wcześniejsze schematy, zapobiegając atakom Sybil, atakom generacyjnym i atakom outsourcingu.

Dowód replikacji Filecoin

Solidność konsensusu dotyczącego dowodu replikacji. Zdjęcie za pośrednictwem Filecoin Primer

Proof-of-Spacetime: w schemacie Proof-of-Storage użytkownik może sprawdzić, czy dostawca magazynu faktycznie przechowuje oczekiwane dane w momencie wystawiania wyzwania. Jednak nie weryfikuje, czy dane pozostają przechowywane przez określony czas.

Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego byłoby wielokrotne kwestionowanie dostawcy pamięci masowej. Oczywiście wprowadza to ogromną złożoność i komunikację i stanowiłoby wąskie gardło dla systemu Filecoin, ponieważ dostawcy pamięci masowej muszą przesyłać swoje dowody do sieci blockchain.

Proof-of-Spacetime omija to, umożliwiając weryfikatorowi sprawdzenie, czy dostawca pamięci masowej przechowuje żądane dane przez określony czas. Osiąga to, wymagając od dostawcy magazynu:

  • generowanie sekwencyjnych Proof of Storage (w naszym przypadku Proof of Replication), jako sposobu na określenie czasu;
  • rekurencyjnie komponuj egzekucje, aby wygenerować krótki dowód.

PoSt i PoRep używają zk-SNARKS, dzięki czemu dowody są bardzo krótkie i łatwe do zweryfikowania.

IPFS

Jak wspomniano, za IPFS stoją również laboratoria protokołów. Jest to zdecentralizowany protokół przechowywania peer-to-peer, który został wprowadzony w 2015 roku. IPFS umożliwia użytkownikom przechowywanie plików w sieci komputerów w taki sam sposób, jak robi to BitTorrent.

Zasadniczo IPFS indeksuje każdy plik w sieci za pomocą odcisku palca lub „kryptograficznego skrótu”. Oznacza to, że pliki są unikalne i tylko są w stanie skutecznie je podzielić i rozpowszechniać w taki sposób, aby były najbardziej podatne na opóźnienia – obsługują pliki szybciej niż systemy scentralizowane.

Kup IPFS Filecoin

Popyt na zasoby IPFS od premiery. Zdjęcie za pośrednictwem Filecoin Primer

IPFS to nie tylko koncepcja, a technologia ta została przyjęta na całym świecie. Do IPFS dodano ponad 5 miliardów plików, co obejmuje wiele branż. Istnieje również wiele firm blockchain, które używają tej technologii, w tym Wings, AdEx i DigixDAO.

Inteligentne kontrakty

Dołączono umowy Smartcontract, aby umożliwić użytkownikom dostęp do programów stanowych, które pozwalają na weryfikację dowodów przechowywania, zażądanie przechowywania i pobierania danych oraz wydawanie tokenów.

Inteligentne kontrakty są uruchamiane przez określone transakcje przesłane do księgi głównej. Filecoin rozszerzył system inteligentnych kontraktów o własne operacje specyficzne dla łańcucha bloków, takie jak dowód weryfikacji i operacje rynkowe.

Interakcje międzyłańcuchowe

Chociaż nie jest to jeszcze w pełni wdrożone, programiści Filecoin pracują nad obsługą interakcji międzyłańcuchowych za pomocą mostów. Umożliwi to innym blockchainom wykorzystanie systemu przechowywania Filecoin, jednocześnie umożliwiając Filecoin korzystanie z funkcji innych platform blockchain.

Wydobywanie na Filecoin

Gdy sieć główna Filecoin zostanie uruchomiona, użytkownicy będą mieli możliwość zarabiania tokenów FIL, świadcząc usługi przechowywania i wyszukiwania danych użytkownikom w całej globalnej sieci.

Im więcej danych przechowuje górnik, tym większa staje się ich pojemność. Zwiększając moc magazynowania, górnik zwiększa prawdopodobieństwo wygenerowania nowych bloków i wygrania nagród blokowych. Górnicy mogą wybrać, czy chcą uczestniczyć w eksploracji magazynu, wydobywaniu, konsensusie mocy magazynowania, czy we wszystkich trzech.

Wydobywanie na Filecoin różni się od wydobywania na blockchainie Proof-of-Work, ponieważ kopanie Filecoin opiera się na konsensusie mocy pamięci, a nie na surowej mocy obliczeniowej. Oznacza to, że im bardziej sprawdzona pamięć masowa jest dostępna w sieci, tym większe jest prawdopodobieństwo wygrania nagród blokowych.

Filecoin Mining

Sposoby wydobywania Filecoin w sieci

Moc magazynu jest liniowa w stosunku do ilości pamięci dodanej do sieci przez każdego górnika. Liczba GPU nie determinuje prawdopodobieństwa wygrania nagród blokowych. Kontrastuje to z blockchainem Proof of Work, w którym wszyscy górnicy rywalizują o moc GPU, aby wygrać nagrody blokowe.

Górnicy Filecoin używają mocy GPU tylko podczas ElectionPoSt i tylko wtedy, gdy mają wygrywające bilety wyborcze. Krótko mówiąc, najtańszym sposobem, aby górnik uzyskał moc w sieci Filecoin, jest dodanie do sieci bardziej użytecznej pamięci masowej.

Istnieje możliwość przetestowania wydobycia w sieci testowej, która została uruchomiona w grudniu 2019 roku. Więcej informacji o tym, jak przetestować kopanie Filecoinów tutaj.

Dla małych górników, którzy martwią się o moc GPU dla ElectionPoSt, zespół Filecoin bada sposoby outsourcingu obliczeń SNARK, aby zminimalizować koszty GPU dla górników.

Zespół Filecoin

W przeciwieństwie do większości projektów blockchain, Filecoin nie został założony przez osobę lub grupę osób. Zamiast tego pochodzi od amerykańskiej firmy o nazwie Protocol Labs. Firma Protocol Labs została założona w 2014 roku przez Juan Benet i na długo zanim związał się z Filecoin był zaangażowany w tworzenie fundamentalnej technologii infrastruktury internetowej.

Jednym z najbardziej znanych i stosowanych wynalazków jest międzyplanetarny system plików (IPFS), który jest zdecentralizowanym protokołem sieciowym, który ma zastąpić HTTP. Firma kontynuuje badania, opracowuje i wdraża protokoły sieciowe.

Juan Bennet Filecoin

Juan Bennet & Laboratoria protokołów

Oprócz IPFS Protocol Labs opracowało również libp2p, modułowy stos sieciowy dla aplikacji i systemów peer-to-peer. Uruchomiła również CoinList, platformę do inwestowania i sprzedaży tokenów. Protokół Labs prowadzi cały swój rozwój w sposób otwarty i przejrzysty, starając się stworzyć ogromną wartość dla świata.

Podstawowy zespół w Protocol Labs składa się z członków posiadających dogłębną wiedzę i doświadczenie w następujących dziedzinach: fintech, rozwój oprogramowania open source, rozwój społeczności open source, kryptografia i systemy rozproszone.

Filecoin Crowdsale

ICO Filecoina była największa w historii, kiedy spadła, a sprzedaż przyniosła oszałamiające 257 milionów dolarów.

Jedną z kwestii związanych z ICO było to, że w Stanach Zjednoczonych było ono otwarte tylko dla akredytowanych inwestorów, czyli tych z kapitałem przekraczającym 1 milion USD lub dochodem przekraczającym 200 000 USD rocznie.

Filecoin zrobił to, próbując spełnić wszystkie wymogi regulacyjne, aby ich sprzedaż była dostępna w USA, jednak wielu członków społeczności miało zły smak w ustach z powodu lekceważenia mniejszego inwestora.

Sprzedaż tokenów Filecoin

Szczegóły sprzedaży żetonów Filecoin. Zdjęcie za pośrednictwem Papier do sprzedaży żetonów

Pewne oburzenie wśród społeczności wywołała również przedsprzedaż, która oferowała tokeny funduszom hedgingowym i innym dużym inwestorom za mniej niż połowę ceny publicznej sprzedaży tokena. Przedsprzedaż objęła między innymi Sequoia Capital, Andreessen Horowitz i Union Square Ventures.

ICO różniło się od większości tym, że Filecoin zbudował je jako prostą umowę na przyszłe tokeny (SAFT). W związku z tym nie istnieją jeszcze żadne rzeczywiste tokeny FIL. Inwestorzy zapłacili za prawo do zbierania tokenów, gdy Filecoin uruchomi swoją sieć główną i wydobywa blok Genesis.

Od stycznia 2020 r. Tokeny Filecoin oczywiście nie zostały wydane. Powiedziawszy to, istnieją rynki Filecoin Futures na LBank i BitForex, ale unikałbym ich, biorąc pod uwagę, że te giełdy nie są tak dobrze znane.

Rozwój

Jednym z najlepszych sposobów na zrozumienie ilości pracy wykonywanej na łańcuchu blokowym Filecoin jest przyjrzenie się ich repozytoriom kodu open source.

Cały kod zobowiązuje, że projekt pchnął w ciągu ostatniego roku, jest świetnym wskaźnikiem całkowitej działalności deweloperskiej. Zanurzyłem się w Filecoin GitHub a poniżej są łączne zatwierdzenia dla 3 najlepszych repozytoriów.

Filecoin GitHub

Łączna liczba zobowiązań do wybranych repozytoriów w ciągu ostatnich 12 miesięcy

Jak widać, w ciągu ostatnich 12 miesięcy wykonano obszerną pracę. Podczas gdy inne projekty wypuszczały na pół upieczone produkty i wygasały, Filecoin po cichu wypychał kod.

Powinienem również zaznaczyć, że istnieją dalsze 64 inne repozytoria, które mają różne poziomy zatwierdzeń. Ponad 18 osób na co dzień pracuje nad kodem.

Oczywiście większość tych prac dotyczy uruchomienia testnetu, który został ogłoszony w grudniu 2019 r. Trwają również liczne przygotowania do wprowadzenia sieci głównej w tym roku..

Mapa drogowa i Testnet

W 2017 roku, przed ICO, zespół Filecoin opracował szczegółowy plan działania. Od tego czasu nie dostarczali aktualizacji aż do uruchomienia sieci testowej w grudniu 2019 roku.

Teraz opublikowali również plik Wykres Gannta który jest aktualizowany w czasie rzeczywistym i można uzyskać do niego dostęp, aby zobaczyć, gdzie zespół jest w fazie rozwoju. Zwróć uwagę, że aktualna mapa drogowa przedstawia sieć główną dla uruchomienia projektu w marcu lub kwietniu 2020 r.

Sieć testowa umożliwia testowanie protokołu Filecoin na żywo. W tej chwili tam używa go do testowania, porównywania i optymalizacji sieci. Głównym celem sieci testowej jest ocena sieci na dużą skalę w celu zidentyfikowania i naprawienia wszelkich problemów przed uruchomieniem sieci głównej.

Filecoin Testnet

Uruchomienie sieci testowej Filecoin!

Sieć testowa jest uważana za najbardziej realistyczną implementację nadchodzącej sieci głównej Filecoin, ale nadal podlega znaczącym zmianom w oparciu o to, co odkryto w okresie testowym. W międzyczasie każdy może uzyskać dostęp do sieci testowej i dołączyć do niej, a baza kodu również pozostaje całkowicie otwarta dla każdego, kto chce ją zbadać.

Korzyści z posiadania sieci testowej obejmują:

  • Potencjalni górnicy mogą doświadczyć bardziej realistycznej wydajności uszczelnienia i wymagań sprzętowych dzięki zastosowaniu konstrukcji i parametrów zbliżonych do końcowych.
  • Potencjalni klienci pamięci masowej mogą przechowywać i pobierać rzeczywiste dane w sieci testowej. Klienci mogą uczestniczyć w przepływach pracy dotyczących zawierania umów oraz funkcji przechowywania i pobierania.
  • Programiści mogą rozpocząć tworzenie aplikacji na podstawie interfejsów API implementacji zgodnych z testnet.

Obecnie sieć testowa Filecoin działa z jedną implementacją Filecoin: lotos. W przyszłości do sieci dołączą dodatkowe wdrożenia, ponieważ sieć została zbudowana tak, aby była niezależna od implementacji.

Zespół Filecoin opublikował tę WAŻNĄ UWAGA:

Protokół Filecoin nie jest jeszcze w 100% kompletny ani stabilny. Testnet nie będzie stabilną siecią; Celem testnet jest znalezienie i naprawienie błędów, więc jest to oczekiwane! Sieć zostanie zrestartowana przynajmniej raz, a być może kilka razy, od chwili obecnej do uruchomienia sieci głównej.

Jeśli chcesz być na bieżąco z rozwojem zespołu Filecoin, istnieje wiele miejsc, w których programiści są aktywni. Możesz śledzić ich forum dyskusyjne, czatuj na slacku lub śledź ich Świergot. Bardziej formalne ogłoszenia zostaną podane na Blog Filecoin.

Filecoin Vs Siacoin i Storj

Podczas gdy Filecoin jest nadal w fazie testowej, istnieją inne projekty o podobnych celach do Filecoin, które już uruchomiły swoje sieci. Najbardziej znanymi i godnymi uwagi z nich są Siacoin i Storj.

Siacoin ma ponad 300 dostawców pamięci masowej o łącznej pojemności 2 petabajtów i obecnie wykorzystywanej pamięci masowej wynoszącej prawie 700 terabajtów. Oprogramowanie zostało pobrane 1,2 miliona razy i jest 71 największą kryptowalutą (SC) o kapitalizacji rynkowej przekraczającej 52 miliony USD.

Filecoin Konkurenci

Filecoin kontra Siacoin kontra Storj

Storj niedawno uruchomił publiczną sieć beta i oczekuje, że ich sieć główna zostanie uruchomiona w ciągu pierwszych tygodni 2020 r. Mają działającą kryptowalutę (STORJ) od 2017 r., Która zajmuje 170. miejsce z kapitalizacją rynkową przekraczającą 12 mln USD.

Weź również pod uwagę, że scentralizowani gracze w przetwarzaniu w chmurze nie poddadzą się łatwo. Amazon S3 jest obecnie największą platformą do przechowywania plików na świecie, ale inne firmy, takie jak Microsoft i Alphabet, również ciężko pracują, aby zdobyć udział w rynku.

Zdecentralizowanym opcjom, takim jak Filecoin, może być niezwykle trudno wyprzedzić tych scentralizowanych gigantów, którzy mają silne powiązania biznesowe, oferują niezawodne usługi i są łatwo skalowalne. Jest to również doskonały wybór dla programistów, którzy chcą integracji z innymi usługami Amazon (lub Microsoft lub Alphabet w zależności od używanej platformy).

Wniosek

Niezaprzeczalnie przechowywanie plików jest jednym z mocnych przypadków użycia technologii blockchain, nawet jeśli nie jest tak efektowne, jak aplikacje DeFi, które są obecnie tak popularne. Mimo to uważam, że może to być jedno z bardziej skutecznych zastosowań blockchain, zwłaszcza gdy zyska on popularność.

A w przestrzeni do przechowywania plików Filecoin wydaje się być najlepiej przygotowany do działania. Miał nie tylko jeden z największych ICO w 2017 roku, ale także ciężko pracował przez ostatnie dwa lata nad protokołem. To wszystko oprócz bardzo skutecznych technologii, takich jak IPFS i ibp2p.

Ponadto projekt ma kilku naprawdę znanych sponsorów w zainwestowanych w niego funduszach VC oraz silny zespół, który za nim stoi. To wszystko powinno dodać wagę do rozwiązania projektu Filecoin.

Oczywiście są wyzwania. Odejście ludzi od scentralizowanych systemów nie będzie łatwe. Podoba im się wygoda oferowana przez usługi takie jak dysk Google i Amazon Web Services. Czy Filecoin może opracować prosty w użyciu interfejs i doświadczenie użytkownika?

Czas pokaże…

Tak czy inaczej, Filecoin jest zdecydowanie tym, na który warto zwrócić uwagę. Jeśli rozwój sieci testowej przebiega zgodnie z planem, moglibyśmy bardzo dobrze zobaczyć tak długo oczekiwaną premierę sieci mainnet w marcu 2020 roku.

Wyróżniony obraz za pośrednictwem Shutterstock

Zastrzeżenie: są to opinie autorów i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjne. Czytelnicy powinni przeprowadzić własne badania.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me