Recenzja GRIN: Crypto skoncentrowane na prywatności oparte na MimbleWimble

Grin to projekt, który wywołał uśmiech na twarzy wielu entuzjastów kryptowalut dzięki jego podstawowym funkcjom – najnowocześniejszej technologii prywatności zbudowanej na protokole Mimblewimble.

Niedawno zrobiłem recenzję Beam, kolejnej dobrze znanej implementacji MimbleWimble. To naprawdę zainteresowało mnie protokołem i dlatego zdecydowałem się przyjrzeć innej popularnej implementacji WM.

Więc, czy Grin naprawdę może konkurować i czy powinieneś to rozważyć?

W tej recenzji Grin zamierzam dogłębnie przyjrzeć się projektowi. Przyjrzę się również potencjałowi adopcyjnemu i zastosowaniom monety GRIN.

Co to jest Grin?

Zanim zajmiemy się technologią stojącą za nią Szeroki uśmiech, musimy zrozumieć, jakie są główne idee, które napędzają projekt. Jest to projekt całkowicie oparty na społeczności i jako taki musi opierać się na następujących ogólnych zasadach przewodnich:

 • Silna prywatność domyślnie. Daje to Grinowi pełną zamienność, a możliwość udostępniania informacji w razie potrzeby jest wbudowana w łańcuch bloków.
 • Zamiast skalować na podstawie liczby transakcji, Grin skaluje się wraz z liczbą użytkowników, co oszczędza miejsce w łańcuchu bloków.
 • Blockchain ma prostą, ale elegancką konstrukcję, która umożliwia łatwą konserwację i łatwy audyt.
 • Silna kryptografia zapewnia bezpieczeństwo.
 • Cały projekt jest napędzany przez społeczność, a blockchain koncentruje się na decentralizacji wydobycia.

Przegląd Grin Coin

Zdjęcie za pośrednictwem Grin Website

Są to więc dość proste cele, które mogą wydawać się łatwe do osiągnięcia. Jednak często występuje wiele konkurencyjnych czynników, które utrudniają realizację tego w praktyce. Prosty przykład: trylogia łańcucha bloków – pogląd, że skalowanie, bezpieczeństwo i decentralizacja to kompromis.

Grin Features

Jednak Grin ma pewne unikalne cechy, które stawiają go w silnej pozycji do osiągnięcia tych celów.

 • Protokół Mimblewimble – Protokół Mimblewimble to sposób, w jaki Grin zapewnia prywatność, umożliwiając weryfikację transakcji, ukrywając szczegóły użytkownika i kwoty. Grin używa Zobowiązań Pedersena jako sposobu na ukrycie tych wejść i wyjść.
 • Skalowalność – Ponieważ Grin przechowuje tylko niewydane dane wyjściowe i małe jądro danych dla każdej transakcji, jest w stanie powoli zwiększać dane i skalować łańcuch bloków w oparciu o liczbę użytkowników, a nie liczbę transakcji.
 • Uruchomienie organiczne – Grin został uruchomiony bez pre-mine i ICO, ani nie przydziela części nagród za wydobycie deweloperom lub zorganizowanej Fundacji. Cały projekt opiera się na darowiznach, a zespół zobowiązał się nigdy nie pozyskiwać kapitału, oczekując przyszłych zwrotów, które wpłyną na proces decyzyjny.
 • Cykl z kukułką – Cuckoo Cycle to algorytm stojący za mechanizmem potwierdzania zgodności pracy Grina. Wykorzystuje przepustowość pamięci zamiast mocy obliczeniowej, co pozwala na utrzymanie wysoce zdecentralizowanego wydobycia.

Teraz, gdy masz już ogólne ogólne zrozumienie projektu Grin i jego głównych funkcji, możemy zagłębić się w niektóre z jego bardziej zaawansowanych technologii.

Technologia Grin

Na wstępie należy zaznaczyć, że Grin ma charakter czysto transakcyjny. Nie ma możliwości dodawania dodatkowych danych za pomocą skryptów, co oznacza, że ​​łańcuch bloków nie będzie używany w przypadku inteligentnych kontraktów ani dApps.

Grin nie został zaprojektowany jako magazyn wartości jak Bitcoin, a programiści chcieli zniechęcić do spekulacji, więc Grin został stworzony z nieskończoną podażą i rocznymi spadkami inflacji, aby zachęcić do wydawania zamiast gromadzenia.

W praktyce transakcje w Grin są dość wyjątkowe, ponieważ nie zawierają adresów ani kwot. Ponadto dwie transakcje mogą łączyć się w jeden blok, tworząc tylko jedną transakcję, usuwając w ten sposób wszelkie informacje o pośrednikach.

Każda transakcja Grin składa się z trzech części:

 1. Zbiór nakładów, które odnoszą się do poprzednich produktów i wykorzystują je;
 2. Zestaw nowych wyników (określanych jako Zobowiązania Pedersena);
 3. „Kernel” transakcji.

W takim schemacie jest tylko jeden sposób, aby zobaczyć dane wejściowe i wyjściowe transakcji, a mianowicie być bezpośrednim uczestnikiem transakcji.

Grin Coin Privacy

Transakcje ukryte w witrynie na MimbleWimble. Zdjęcie za pośrednictwem Grin

Dla tych, którzy nie są bezpośrednio zaangażowani, dane wejściowe i wyjściowe wyglądają jak dane losowe i nie mają znaczenia. Wreszcie dodane jądro zawiera dodatkowe dane transakcji, takie jak podpis i wszelkie opłaty za wydobycie.

Korzystając z tego unikalnego rodzaju transakcji i unikalnego formatu bloku, Grin osiąga swoją skalowalność. Schemat wykorzystuje dane wyjściowe, które mają być wydawane przez wejścia, co następnie umożliwia ich usunięcie z łańcucha bloków, co działa, aby utrzymać stosunkowo małą ilość danych przechowywanych przez łańcuch bloków.

To jest klucz do tego, jak Grin skaluje się na podstawie liczby użytkowników, a nie liczby transakcji. Ponieważ liczba użytkowników jest równa liczbie niewykorzystanych wyników, nie musimy uwzględniać poszczególnych danych transakcji w każdym bloku.

W tym schemacie blok w łańcuchu blokowym Grin składa się z następujących elementów:

 • Nagłówek;
 • Lista wejść po przebiciu;
 • Lista wyjść po przebiciu;
 • Pojedyncze jądro dla całego bloku;
 • Jądro dla każdej transakcji zawartej w bloku.

Termin „przekrój” użyty powyżej oznacza proces łączenia danych wejściowych lub wyjściowych transakcji w jeden zestaw przed dodaniem ich do łańcucha.

Konsensus w Grin

Algorytm konsensusu Grina nazywa się Cuckoo Cycle i jest to rodzaj algorytmu Proof of work, który został specjalnie zaprojektowany, aby był odporny na ASIC. Wyciąga to, będąc algorytmem związanym z pamięcią, który wykorzystuje przepustowość pamięci do określenia czasu rozwiązania, a nie jest zależny od szybkości GPU lub mocy procesora.

Algorytm kukułki

Projekty wykorzystujące „algorytm kukułki”. Zdjęcie za pośrednictwem GitHub

To sprawia, że ​​wydobycie z Cuckoo Cycle jest mniej energochłonne i pozwala użytkownikom ze zwykłymi GPU i CPU wydobywać monety Grin. Zespół Grin uważa, że ​​unikając wydobywania ASIC i otwierając wydobycie na szerszą gamę sprzętu, nastąpi wzrost decentralizacji, w przeciwieństwie do zwiększonej centralizacji, którą obserwowano w innych blockchainach PoW.

Wdrożenie cyklu kukułki przez Grina wykorzystuje docelowy poziom trudności, który ewoluuje w zależności od dostępnej mocy obliczeniowej sieci. Ten cel trudności został zaimplementowany w celu utrzymania czasu rozwiązania bloku w określonym przedziale, który obecnie wynosi 60 sekund.

Zespół Grin

Ponieważ Grin nie został opracowany przez żadną firmę lub podmiot, nie ma dyrektora generalnego Grin ani nawet oficjalnego zespołu z takim czy innym szefem. Jest kilka firm, które wspierają projekt, ale żadna z nich nie kontroluje jego kierunku.

Plik Grin Github pokazuje 79 różnych współpracowników projektu od października 2016 r., a wszyscy z nich są wolontariuszami, którzy nie otrzymują środków lub są finansowani z darowizn od społeczności Grin. Zdecydowana większość zatwierdzeń została dokonana przez sześć osób, z których wszystkie pozostają anonimowe, bez dostępnych profili publicznych.

Grin Contributors

Niektórzy z najlepszych współtwórców projektu Grin

Oprócz dużej liczby osób prywatnych, które przekazały darowizny na rzecz projektu Grin, pojawiły się również darowizny z kilku basenów górniczych i giełd, w tym Spark Pool i bminer po stronie basenu oraz Gate.io i Poloniex po stronie wymiany. Projekt Qtum również przyczynił się do powstania Grin.

Grin General Fund

Nie mogę wspomnieć o darowiznach bez mówienia o Grin General Fund. Są to środki, które są wykorzystywane na pokrycie kosztów ogólnego opracowania protokołu. Fundusz ten jest zarządzany wyłącznie przez radę techniczną Grin, a wszystkie decyzje dotyczące wydatków podawane są do wiadomości publicznej.

Jeśli chcesz przekazać darowiznę na rzecz Grin General Fund, dwie opcje, które obecnie masz, to Bitcoin i GRIN. Na przykład tutaj jest ich Bitcoin Starszy adres co pokazuje, że mają do dyspozycji około 13 BTC – więc całkiem sporej wielkości

GRIN vs BEAM

Zarówno Grin, jak i Beam mają na celu zapewnienie najlepszych kryptowalut z domyślną prywatnością transakcyjną, ale podchodzą do tego na różne sposoby.

Podczas gdy Grin jest w zasadzie projektem kierowanym przez społeczność, który opiera się na konsensusie społeczności i darowiznach, Beam przyjął bardziej model początkowy, który pozwala mu szybciej podejmować decyzje i dostarczać kod, a także daje przewagę w zatrudnianiu pracowników który obejmuje zespół sprzedaży i marketingu.

Grin vs. Beam

Bitwa o implementacje MimbleWimble

Który model jest lepszy? To oczywiście rzut oka i zależy od punktu widzenia osoby rozważającej oba projekty. Model społeczności jest zgodny z pierwotnym etosem kryptowalut, ale model start-up jest znacznie bardziej funkcjonalny.

Ostatecznie zależy to od tego, czy cenisz model oparty na społeczności dla rozwoju łańcucha bloków, czy ścieżkę start-up, która prowadzi do szybszego rozwoju i zwiększonej innowacyjności.

Moneta GRIN

Od listopada 2019 roku w obiegu znajduje się 25313340 GRIN po cenie 1,20 USD, co daje tej monecie kapitalizację rynkową zaledwie 30,5 mln USD i czyni GRIN 127 największą kryptowalutą pod względem kapitalizacji rynkowej.

Nowe monety GRIN są wypuszczane z szybkością 1 na sekundę, a oczekuje się, że ta szybkość uwalniania pozostanie stała na zawsze, co zapewni GRIN stale malejącą stopę inflacji, ponieważ jej podaż w obiegu będzie stale rosła.

Jeśli to pozostanie prawdą, inflacja GRIN spadnie poniżej 10% po 10 latach, a 10 lat później poniżej 5%. Będzie tak dalej spadać, dopóki GRIN pozostanie opłacalnym projektem.

GRIN Cena Wydajność

GRIN Cena Wydajność. Zdjęcie za pośrednictwem CMC

Pierwsza data obrotu tokenami GRIN to 27 stycznia 2019 r., A cena otwarcia w tym dniu wynosiła 9,96 USD. Następnego dnia osiągnął rekordowy poziom 14,87 USD i od tamtej pory przez większość czasu spadał. 25 października 2019 r. Wydrukował najniższy w historii poziom 0,870336 USD i od tego czasu odbił do 1,25 USD od 6 listopada 2019 r..

Handlowy & Przechowywanie GRIN

GRIN jest obsługiwany przez dość dużą liczbę giełd, ale zdecydowanie największy wolumen transakcji znajduje się na giełdzie Hotbit. Następnie następuje MXC i Bitforex. Dopuszczalny wolumen jest również dostępny na DragonEx, Gate.io i Poloniex. Inne giełdy obsługujące monetę mają bardzo małe obroty.

Do przechowywania monet GRIN, jeśli zdecydujesz się je kupić lub wydobyć, są dwa stabilne portfele. Jednym z nich jest oficjalny portfel GRIN tutaj, a drugi nazywa się Grin713 i jest oparty na oficjalnym portfelu, ale podobno jest łatwiejszy w użyciu. Można go znaleźć tutaj.

Jest też portfel Grin ++, ale nadal jest w wersji beta i deweloper zaleca, aby nie był używany do transakcji w sieci mainnet. Możesz również znaleźć dyskusje na temat poszczególnych projektów portfeli na stronie Grin fora. Dla tych, którzy wolą portfel mobilny Ironbelly jest w fazie rozwoju.

Grin Development & Mapa drogowa

Biorąc pod uwagę, że Grin jest projektem całkowicie otwartym, oznacza to, że kod jest otwarty dla wszystkich do przejrzenia. Jest to również dla mnie świetne, ponieważ oznacza, że ​​mogę bliżej przyjrzeć się pracom rozwojowym nad projektem.

Jak wspomniano powyżej, istnieje ponad 79 różnych współtwórców Grin GitHub co oznacza, że ​​był stały przepływ zatwierdzeń. Poniżej znajduje się kod zatwierdzony w ciągu ostatniego roku do podstawowego repozytorium.

Grin GitHub

Kod jest zatwierdzony w ciągu ostatnich 12 miesięcy

W rzeczywistości, jak na projekt, w którym nie ma dedykowanego „podstawowego” zespołu programistów, Grin był dość aktywny w tworzeniu wyników. Gdybyśmy mieli porównać to z innymi projektami w tej przestrzeni, zajmuje 35 cali ogólny rozwój wynik.

Jeśli chodzi o mapę drogową, programiści Grin skontaktowali się ze społecznością w sprawie rzeczy, które chcieliby zobaczyć w Mapa drogowa 2020.

Niektóre z najbardziej znaczących sugestii to skupienie się na rozwoju wymiany Atomic w celu ułatwienia transakcji poza łańcuchem między BTC, ETH & SZEROKI UŚMIECH. Pojawiły się również pomysły na zaimplementowanie sieci błyskawicy na szczycie GRIN.

Oczywiście, biorąc pod uwagę, że jest to otwarte dla społeczności, możesz nawet wskoczyć do Grin Gitter i zasugeruj, co chciałbyś zobaczyć. Jeśli chcesz być na bieżąco z wydarzeniami, możesz śledzić ich urzędnika kanał wiadomości lub Świergot.

Wniosek

Wraz z Beam, Grin jest jedną z pierwszych implementacji skoncentrowanego na prywatności protokołu Mimblewimble. Jego misja jest jasna: być monetą transakcyjną, która zapewnia prywatność i skalowalność.

Wszystkie te cechy są wysoce pożądane dla kryptowalut i dopóki inne blockchainy napotykają problemy z pomyślnym osiągnięciem skalowania i prywatnością, Grin ma szansę na masową adopcję.

To powiedziawszy, projekt napotyka ostrą konkurencję, zwłaszcza w obszarze monet związanych z prywatnością, gdzie projekty takie jak Monero mają ogromny przewagę. Istnieją również projekty takie jak Litecoin, które znacznie wyprzedzają Grin i planują samodzielnie wdrożyć Mimblewimble.

Widzieliśmy już, jak wysoka początkowa inflacja polityki pieniężnej Grin prowadzi do ciągłej sprzedaży przez górników. Obecnie obniża to cenę monet GRIN, ale z biegiem czasu stopa inflacji ulegnie poprawie, a ceny GRIN powinny zacząć rosnąć. To wynagrodzi tych, którzy mieli cierpliwość, by trzymać swoje monety GRIN, gdy inflacja była wysoka.

Społeczność Grin lubi podkreślać, że Grin został uruchomiony bez ICO, pre-mine, airdropów lub nagród zarezerwowanych dla założycieli i programistów. To sprawia, że ​​Grin jest sprawiedliwy i sprawiedliwy dla wszystkich użytkowników.

Jednak ogromna konkurencja w przestrzeni blockchain w 2019 roku oznacza, że ​​samo bycie sprawiedliwym nie wystarczy, aby zyskać trakcję i zbudować dużą społeczność. Mimo to Grin odniósł spory sukces w budowaniu społeczności w pierwszym roku swojego istnienia.

Grin to niezwykle młody projekt w młodej przestrzeni kryptowalut. Zajmie trochę czasu, zanim ich cele w zakresie skalowalności, decentralizacji i prywatności zostaną zrealizowane i czy pomogą Grinowi stać się jedną z najczęściej używanych monet transakcyjnych..

Wyróżniony obraz za pośrednictwem Shutterstock

Zastrzeżenie: są to opinie autora i nie powinny być traktowane jako porady inwestycyjne. Czytelnicy powinni przeprowadzić własne badania.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me