Recenzja Holochain: DLT stara się uczynić łańcuchy blokowe przestarzałymi

Holochain to projekt, który według wielu ma zmienić sposób, w jaki myślimy o technologii Distributed Ledger. W rezultacie zainteresowanie HOT jest gwałtowne.

Rzeczywiście, Holochain oferuje alternatywę dla obecnego krajobrazu rozdętych łańcuchów bloków i niedoskonałych rozwiązań. Jednak projekt staje przed własnymi pytaniami, w tym dlaczego rozwój postępuje tak wolno, miesiące po bardzo udanym ICO.

Czy jest to więc projekt warty rozważenia?

W tej recenzji Holochain spróbuję odpowiedzieć na to pytanie. Przyjrzę się również dogłębnie przypadkom użycia tokena HOT i jego długoterminowym potencjałem adopcyjnym.

Co to jest Holochain?

Holochain jest pozycjonowany jako alternatywa dla łańcucha bloków, dając programistom ramy do tworzenia zdecentralizowanych aplikacji (dApps).

Ogromną zmianą, która to umożliwia, jest przejście z zależnego od danych łańcucha bloków na system zorientowany na agentów. Metoda Holochain unika utrzymywania globalnego konsensusu, wykorzystując system agentów, w którym każdy agent prowadzi prywatny fork, który jest przechowywany i zarządzany w ograniczony sposób w łańcuchu bloków z rozproszoną tablicą haszującą.

Korzyści Holochain

Korzyści Holochain. Źródło: Witryna internetowa firmy Holochain

Pozwala to uniknąć problemów ze skalowalnością, które nękały rozwiązania blockchain. Pozwala również dowolnemu dApps hostowanemu na Holochain robić znacznie więcej przy mniejszych zasobach niż jest to wymagane w przypadku łańcuchów bloków. W tym przeglądzie Holochain przyjrzymy się dogłębnie projektowi, technologii i tokenowym perspektywom.

Holochain kontra Blockchain

Tradycyjny łańcuch bloków działa poprzez przechowywanie danych za pomocą skrótów kryptograficznych w sieci rozproszonej. Każdy węzeł w tej sieci zachowuje pełną kopię łańcucha bloków i globalny konsensus w celu weryfikacji sieci i zachowania jej integralności w stanie nienaruszonym. To jedna z cech technologii blockchain, która jest mocną stroną powstającej technologii.

Metodologia blockchain ma słabe punkty. Jednym z problemów programistów blockchain są problemy ze skalowalnością, które są tworzone przez wymaganie, aby każdy węzeł w sieci weryfikował całą sieć..

Wraz ze wzrostem ilości danych w łańcuchu bloków, przepustowość transakcji w łańcuchu bloków staje się coraz bardziej restrykcyjna. Dlatego niektóre kryptowaluty doświadczyły tak długich czasów transakcji i tak wysokich opłat sieciowych.

Nazwa powstała, ponieważ system używany przez Holochain przypomina konstrukcję hologramu. W hologramie spójny trójwymiarowy wzór tworzony jest przez specyficzne współdziałanie wiązek światła, aw Holochain system w podobny sposób tworzy spójną całość, łącząc poszczególne elementy w całość.

Ponadto technologia wykorzystuje holistyczne wzorce jako część swojej funkcjonalności.

Blockchain części publicznej

System Holochain eliminuje problemy ze skalowalnością, nie wymagając od każdego węzła lub agenta w sieci stale aktualizowanego rejestru całego publicznego łańcucha bloków.

Zamiast tego każdy węzeł zachowuje swój własny łańcuch bloków, który współdziała z unikalnym kluczem kryptograficznym węzła. Wyobraź sobie cały publiczny łańcuch bloków jako rzekę, a każdy węzeł jest podobny do mniejszego strumienia, który wpływa do rzeki.

Jeśli węzeł przejdzie w tryb offline, tworzy rozwidlenie łańcucha publicznego, ale łańcuch publiczny jest kontynuowany do przodu, bez wpływu utraty jednego z jego węzłów.

Holochain to zielone rozwiązanie

Do tej pory wszyscy wiedzą, ile energii wymagają blockchainy Proof of Work, takie jak Bitcoin. Holochain twierdzi, że jest zielonym rozwiązaniem niszczących środowisko łańcuchów bloków.

Ponieważ węzły na Holochain nie przechowują i nie weryfikują całego łańcucha bloków, używany jest tylko niewielki procent przepustowości w porównaniu z tradycyjnymi łańcuchami bloków.

Co więcej, Holochain nie posiada komponentu wydobywczego, więc zużywana energia elektryczna jest minimalna, w rzeczywistości nie więcej niż byłaby zużywana przez komputery węzłów podczas ich normalnej pracy. Ponieważ zapotrzebowanie na energię elektryczną w łańcuchach bloków PoW stale rośnie, to przyjazne dla środowiska podejście wydaje się znacznie lepsze.

Dane węzła dostępne w przestrzeni publicznej

Zamiast sprawić, że każdy węzeł zachowa własną kopię wszystkich danych w całym łańcuchu bloków, centralny łańcuch Holochain utrzymuje szereg reguł weryfikujących dane w łańcuchu bloków każdego węzła. Ta weryfikacja odbywa się na rozproszonej tabeli skrótów.

Oznacza to, że gdy węzeł przechodzi w tryb offline, jego dane nie są tracone do publicznego łańcucha bloków. Zamiast tego ograniczona kopia jest utrzymywana i weryfikowana zgodnie z zestawem reguł.

Architektura węzłów Holochain

Architektura węzłów w Holochain

Jak możesz przeczytać w Sekcja FAQ strony internetowej Holochain programiści porównują system do sposobu, w jaki żywy organizm przechowuje informacje w DNA lub sposobu, w jaki języki są przechowywane przez populacje ludzi.

„Gdzie jest przechowywany język angielski?” programiści Holochain pytają w FAQ. „Każdy głośnik to nosi. Ludzie mają różne obszary wiedzy lub mają kontakt z różnymi slangami lub specjalistycznymi słownikami. Nikt nie ma pełnej kopii, ani żadna wersja nie jest dokładnie taka sama, jak ktokolwiek inny. Jeśli znikniesz połowa anglojęzycznych osób, nie zdegradowałoby to zbytnio języka. ”

Jak skalowalny jest Holochain?

Pytanie, ile transakcji na sekundę może obsłużyć Holochain, należy spojrzeć inaczej niż sposób, w jaki patrzymy na skalowalność w tradycyjnych łańcuchach bloków.

Szybka odpowiedź na pytanie jest taka, że ​​Holochain ma nieograniczoną skalowalność. To trochę uproszczone i szczerze mówiąc, idea transakcji na sekundę nie ma zastosowania do Holochain ze względu na jego nieodłączną naturę.

Zamiast utrzymywać globalny konsensus dotyczący danych w łańcuchu bloków, Holochain wykorzystuje rozproszoną tabelę skrótów, aby prowadzić rejestr podstawowego typu i ważności danych, które wnosi każdy węzeł.

Skalowanie Holochain

Topologia sieci pięciu agentów z trzema różnymi aplikacjami. Każda aplikacja to osobna sieć P2P. Źródło

Twórcy wykorzystali analogię parkietu, aby lepiej wyjaśnić. Możesz spojrzeć na parkiet i od razu wiedzieć, kto tańczy balet, a kto hip-hop.

Ilu tancerzy może tańczyć w tym samym czasie?

Tyle, ile zmieści się na parkiecie. Jest oczywiste, że nie ma potrzeby korzystania z zaufanej, scentralizowanej strony trzeciej, aby śledzić tancerzy i jaki styl tańca wykonują.

„Tak więc Holochain jako framework aplikacji nie nakłada żadnego limitu transakcji na sekundę, ponieważ nie ma miejsca, w którym muszą przejść wszystkie transakcje” – napisali programiści. Powiedział dalej

To tak, jakby zapytać: „Ile słów może wypowiedzieć ludzkość na sekundę?”. To nieistotne pytanie. Wraz z narodzinami każdego człowieka ta liczba rośnie. To samo dotyczy Holochain.

Jaka praca Dappa z Holochain?

Holochain byłby bardzo dobrym rozwiązaniem dla każdego dApps, który wymaga dużej liczby indywidualnych danych wejściowych, gdzie każda osoba ma dostęp do ograniczonej kopii wszystkich danych wejściowych.

Bezpośrednim przypadkiem użycia przedstawionym przez Holochain są platformy mediów społecznościowych, ale zasugerowali również, że Holochain będzie dobrze działać na platformach peer-to-peer, zarządzaniu łańcuchem dostaw, kryptowalutach reputacyjnych lub programach lojalnościowych, projektach zbiorowej inteligencji i nie tylko.

Projekty te dobrze pasują do Holochain ze względu na jego zorientowany na agentów charakter. Możesz również wyświetlić kompleksowy przegląd typów aplikacji, które możesz tworzyć w mapa holohackerów.

Holochain Apps

Niektóre aplikacje na Holochain Github już

Holochain nie działałby jednak dobrze z jakimikolwiek prywatnymi lub anonimowymi zbiorami danych, ponieważ każdy pojedynczy węzeł publikuje udostępnioną rozproszoną tabelę skrótów. Holochain nie nadaje się również do żadnej aplikacji obsługującej duże pliki ani do uruchamiania aplikacji dApps zorientowanych na pozytywistów, jak większość kryptowalut.

Wizja przyjęta przez Holograph zakłada, że ​​na publicznym blockchainie nie ma prawd absolutnych, a jedynie indywidualna perspektywa każdego węzła, którą można połączyć, aby stworzyć większy obraz. Zostało to porównane do blockchainowej wizji teorii względności.

Wsparcie językowe

Holochain został napisany w Go, a ten konkretny język programowania został wybrany ze względu na jego podobieństwo do C i łatwość użycia. Baza kodu jest w pełni open source i można ją sprawdzić w witrynie Holochain GitHub.

Podczas tworzenia aplikacji dApps dla Holochain programiści mogą swobodnie używać zarówno Lispa, jak i JavaScript, a także obsługują języki front-end, takie jak CSS, HTML i JavaScript.

Twórcy Holochain stwierdzili, że Holochain jest elastyczny w zakresie obsługi nowych języków, więc istnieje duża szansa, że ​​obsługa dodatkowych języków zostanie dodana w przyszłości.

Zespół Holochain

Twórcy Holochain mają ogromne doświadczenie. Obaj współzałożyciele mają 34-letnie doświadczenie w programowaniu. Arthur Brock, który jest głównym architektem Holochain, jest koderem kontraktowym od 1984 roku, pracuje z systemami AI i jako projektant alternatywnych systemów walutowych online od 2001 roku.

Zespół Holochain

Zespół Holochain

Eric Harris-Braun jest inżynierem wykonawczym firmy Holochain. Od 1984 roku jest również programistą kontraktowym, od 1988 programistą na pełny etat, od wielu lat projektantem aplikacji do komunikacji peer-to-peer (glassbead.com), programistą internetowym typu full-stack, a także posiadającym doświadczenie w pracy z systemami projekt, projekt szkieletu itp.

Dopełnieniem zespołu jest 12 dodatkowych programistów, ekspertów UX / UI i inżynierów oprogramowania. Głównymi programistami są David Meister, australijski architekt oprogramowania z ponad dziesięcioletnim doświadczeniem oraz Nicolas Luck, niemiecki architekt oprogramowania, który ma również ponad dziesięcioletnie doświadczenie w tworzeniu eleganckich rozwiązań programowych..

Adopcja i wspólnota

Być może, ponieważ społeczność wciąż czeka na wydanie głównej sieci Holochain, adopcja i aktywność społeczności nie są dokładnie tym, co widać w innych projektach.

Plik sub-Reddit for Holochain ma nieco mniej niż 7000 subskrybentów, ale posty są publikowane średnio tylko co kilka dni, a wiele z ostatnich postów nie ma odpowiedzi ani komentarzy.

Zespół programistów pozostaje jednak aktywny na Reddicie, z AMA i eksploracjami różnych członków zespołu, liderów społeczności i funkcji platformy.

Świergot to kolejna popularna platforma społecznościowa w krypto-świecie, a Holochain jest tam aktywna, z prawie 30 000 obserwujących. Tweetują regularnie, a większość tweetów ma około 100 polubień i 20-30 retweetów.

Plik Kanał telegramu of Holochain jest dość duża, ma nieco ponad 12 500 członków, a strona Holochain na Facebooku ma ponad 5000 polubień. Istnieje również forum Holochain, ale nie wydaje się, aby było ono wyjątkowo zatłoczone, z zaledwie 1-2 postami dziennie.

Holochain Token (HOT)

Holochain ukończył miesięczne ICO 28 kwietnia 2018 r., Podczas którego zebrał nieco ponad 30000 ETH o wartości około 20 milionów dolarów w tamtym czasie. Dla ICO wybito 133.214.575.156 żetonów HOT. Od 21 października 2019 token HOT jest sprzedawany za 0,000950 i ma kapitalizację rynkową przekraczającą 150 milionów USD, co czyni go 37 największą kryptowalutą pod względem kapitalizacji rynkowej.

Natychmiast po ICO token osiągnął wartość 0,002 USD, co oznacza zysk o ponad 1000% w ciągu tygodnia. Cena szybko spadła w ciągu kolejnych dwóch miesięcy i do lipca 2018 r. Była poniżej 0,0005 USD.

GORĄCA cena wydajności

GORĄCA cena wydajności. Zdjęcie za pośrednictwem CMC

Podobnie jak wszystkie monety na rynkach kryptowalut, HOT przez lata przeżywał swoje wzloty i upadki, notując obroty od 0,000341 USD 29 czerwca 2018 r. I aż 0,002538 USD 29 maja 2019 r..

Token HOT to token ERC-20, który można przechowywać w dowolnym portfelu kompatybilnym z ERC-20, takim jak MetaMask, MyEtherWallet lub w jednym z portfeli sprzętowych. Ostatecznie tokeny ERC-20 będą mogły zostać wymienione na Holofuel. Ta zamiana będzie dostępna po uruchomieniu głównej sieci Holo.

Zamiast spalać tokeny HOT po zamianie, będą one przechowywane na koncie rezerwowym, aby pomóc w utrzymaniu stabilności w sieci. Nie ma jeszcze planów, kiedy HOT zostanie całkowicie usunięty. Nie ma również ustalonych planów umieszczania Holofuel na giełdach, chociaż zespół rozumie, że ta rozmowa będzie musiała się odbyć.

HOT Trading

Jeśli chodzi o rynki HOT, jest on notowany na wielu giełdach. Należą do nich takie jak CoinEx, Binance, MXC itp. Wolumen wydaje się być dość dobrze rozłożony, chociaż CoinEx ma ponad 30% tego.

Jeśli chodzi o płynność na poszczególnych giełdach, wydaje się, że jest dość mocna. Na przykład, gdybyśmy przyjrzeli się książce zamówień Binance USDT / HOT, okazałaby się dość głęboka. Istnieje również całkiem rozsądny dzienny obrót.

Binanace GORĄCO

Zarejestruj się na Binance i kup HOT Tokens

Oprócz tego Binance Exchange tworzy również rynek BTC & ETH krzyżuje HOT. Oznacza to, że będziesz mógł składać duże zamówienia blokowe bez zbytniego poślizgu.

Co to jest Holofuel?

Holofuel to planowana natywna kryptowaluta Holochain, która będzie walutą wzajemnego kredytu i będzie zabezpieczona rzeczywistymi aktywami.

Zespół Holochain nazywa to „zobowiązaniem umownym do świadczenia usług”, ponieważ można je zdobyć i wymienić na hosting na platformie Holochain. Jego głównym zastosowaniem jest to, że dostawcy aplikacji Holochain (hApp) płacą hostom Holo za ich usługi.

Zespół Holochain uważa, że ​​Holofuel różni się od wielu istniejących kryptowalut z trzech głównych powodów:

  • Wzajemny kredyt: w przeciwieństwie do innych kryptowalut, które są używane głównie do spekulacji, HoloFuel nie jest tokenami stworzonymi z niczego. Jest to platforma kryptowalutowa z podwójnym wejściem, która zapewnia skalowalność, przejrzystość i odpowiedzialność.
  • Asset-Backed: HoloFuel jest wspierany przez moc obliczeniową hostów na całym świecie.
  • Stabilna wartość: wartość HoloFuel jest związana z mocą obliczeniową sieci hostów. Ta zdolność ewoluuje i zmienia się powoli i nie podlega ogromnym skokom i awariom, tak jak inne tokeny spekulacyjne.

Ostatecznie sprawia to, że Holofuel jest tokenem narzędzia hostingowego, a istnieje już kilku konkurentów, którzy są znacznie dalej w rozwoju. Projekty takie jak Sia, Storj i Filecoin nagradzają użytkowników za dzielenie się mocą obliczeniową, miejscem na dysku twardym lub przepustowością.

Rozwój

Wspomnę tutaj również, że pojawiły się pewne krytyki dotyczące Holochain, w szczególności to, że projekt robi niewielkie postępy lub żadne..

I to prawda, że ​​projekt rozwija się dość wolno. Wciąż czeka na uruchomienie alpha testnet 18 miesięcy po zakończeniu ICO.

To długo i nic nie wskazuje na to, kiedy główna sieć może się uruchomić. Oczywiście zespół twierdzi, że patrzy na swój projekt długo i nie chcą się spieszyć.

Oczywiście istnieje prosty sposób na ocenę miesięcznych wyników rozwoju, który polegałby na przejrzeniu ich publicznych repozytoriów kodu. Obserwując zmiany w kodzie, możemy zorientować się, ile pracy jest faktycznie wykonywane.

Dlatego zdecydowałem się zanurzyć w HoloChain GitHub i sprawdź ich repozytoria. Poniżej znajduje się całkowita liczba zatwierdzeń kodu dla 3 najbardziej aktywnych repozytoriów w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Zatwierdzenia kodu GitHub

Total Code zobowiązuje się do wyboru repozytoriów w ciągu ostatniego roku

Jak widać, deweloperzy rzeczywiście byli dość aktywni. W ciągu ostatniego roku dokonywano regularnych zatwierdzeń do wszystkich tych wybranych repozytoriów. Projekt ma również ponad 100 kolejnych repozytoriów o różnym poziomie aktywności – dość imponujące.

Gdybyśmy mieli porównać to z innymi projektami, jest całkiem jasne, że Holochain jest wśród najbardziej aktywnych. W rzeczywistości na tej stronie są one klasyfikowane numer 2 jeśli chodzi o zobowiązania dotyczące ich podstawowego repozytorium.

Tak więc, chociaż wystąpiły opóźnienia w uruchomieniu i uruchomieniu sieci testowej, nie można narzekać, że zespół nie pracuje nad tym. Jeśli chcesz być na bieżąco z tym rozwojem, możesz śledzić ich oficjalny blog.

Wniosek

Powiedziano nam, że Bitcoin i blockchain to technologia przyszłości, ale może to nie być do końca prawdą. Technologia Blockchain ma już prawie 10 lat, a najlepsze kryptowaluty niewiele więcej niż naśladują nasz istniejący skorumpowany system finansowy w quasi-zdecentralizowany sposób.

Bitcoin jest przeznaczony do przechowywania wartości, a także stał się czymś w rodzaju kasyna dla traderów. Holochain będzie systemem tworzenia wartości i zaangażowania społeczności, który ma pomóc nam dostać się do postpieniężnego społeczeństwa opartego na społeczności, osobistym wkładzie, zasługach i służbie innym. Został zaprojektowany w celu zapewnienia integralności danych i osoby.

Nie jest pewne, czy Holochain odniesie sukces, ale jest gotowy do użycia, a programiści mogą już zacząć tworzyć aplikacje, które ich zdaniem mogą pomóc zmienić nasze społeczeństwo i nasz świat. Można znaleźć kilka przykładów Holochain dApps tutaj a jeśli jesteś zainteresowany opracowaniem własnego dApp z Holochain, możesz zacząć tutaj.

Inwestorzy już bardzo dobrze poradzili sobie z tym, że token odnotował 500% wzrost w stosunku do jego ICO, a było to podczas bessy na kryptowalutach. Gdy Bitcoin i inne kryptowaluty zaczną ponownie rosnąć, token HOT może zobaczyć znaczący wzrost.

Wyróżniony obraz za pośrednictwem Holochain

Zastrzeżenie: są to opinie autora i nie powinny być traktowane jako porady inwestycyjne. Czytelnicy powinni przeprowadzić własne badania.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me