Recenzja iExec (RLC): Przetwarzanie w chmurze oparte na Blockchain

iExec zyskuje ostatnio sporą popularność i rozgłos. Jest to projekt, który ma na celu zbudowanie pierwszego rynku zasobów chmurowych.

Jeśli wcześniej o nich nie słyszałeś, nie martw się, wiele osób tego nie robi, ponieważ zespół skupił się na uzyskiwaniu wyników, a nie na pompowaniu szumu i zdobywaniu obserwujących. Wkraczają jednak w bardzo konkurencyjny krajobraz z wieloma podobnymi projektami.

Czy iExec może przewyższyć bardziej znane alternatywy?

W tej recenzji iExec przyjrzymy się bliżej projektowi. Omówimy niektóre z najważniejszych aspektów, w tym członków zespołu, technologię, potencjał do przyjęcia, a także długoterminowe perspektywy tokena RLC.

Co to jest iExec?

Plik Platforma iExec jest podobny do Amazon S3 lub Microsoft Azure, ale zamiast mieć wszystkie serwery w jednej scentralizowanej lokalizacji, jest podzielony na tysiące węzłów, aby umożliwić przetwarzanie poza łańcuchem dla aplikacji blockchain.

Zdecentralizowane przetwarzanie w chmurze rośnie wraz z pojawieniem się start-upów blockchain, które chcą wykorzystać opłacalność i wydajność, jaką zapewnia platforma zbudowana w oparciu o łańcuch bloków.

Omówienie iExec

Omówienie iExec. Źródło obrazu: iExec One Pager

Inne projekty o podobnej tematyce to Siacoin, Storj, Maidsafecoin i Golem. iExec wyróżnia się na tle innych, koncentrując się na wykorzystaniu usług w chmurze do przetwarzania, a nie tylko do przechowywania.

iExec ma na celu sam ekosystem blockchain i rosnącą sferę zdecentralizowanych aplikacji (dApps).

Chmura obliczeniowa dzisiaj

Zanim zajmiemy się konkretnie iExec, chciałbym rzucić okiem na dzisiejszą branżę przetwarzania w chmurze.

W bardzo krótkim czasie przetwarzanie w chmurze stało się branżowym standardem w pozyskiwaniu pamięci masowej lub mocy obliczeniowej bez nakładów na budowę kosztownej infrastruktury IT. Na przykład firma taka jak Netflix hostuje i dostarcza prawie całą zawartość z infrastruktury chmury Amazon. To samo dotyczy wielu innych firm technologicznych, które dostarczają aplikacje i przechowują dane na serwerach dostarczanych przez Microsoft, Google, Amazon i IBM.

Chmura obliczeniowa powstała z bardzo dobrego powodu. Jeśli te firmy technologiczne mają dziesiątki tysięcy serwerów, dlaczego nie zlecić na zewnątrz wolnej pamięci masowej i mocy obliczeniowej? W ten sposób mniejsze firmy uzyskały dostęp do drogiej technologii za ułamek kosztów.

iExec chce zapewnić tę samą usługę, ale umieścić ją w łańcuchu bloków i zdecentralizować. Dzięki temu będzie znacznie bezpieczniejszy i tańszy w porównaniu z tradycyjnymi opcjami przetwarzania w chmurze. Biorąc pod uwagę, że branża przetwarzania w chmurze ma osiągnąć 55 miliardów dolarów przychodu do 2026 roku, dlaczego iExec miałby nie chcieć uzyskać dostępu do części tej branży?.

Omówienie iExec Blockchain

Architektura chmury obliczeniowej w iExec

IExec zajmuje się tym w bardzo inteligentny sposób. Wiedzą, że przejmowanie się Google, Amazon i innymi gigantami przetwarzania w chmurze jest prawdopodobnie daremne. Zamiast tego koncentrują się na gospodarce blockchain, kierując się na zdecentralizowane aplikacje. Chcą być logicznym przystankiem dla przetwarzania w chmurze blockchain.

Ułatwia im to pozyskiwanie klientów, ponieważ dostawców dApps nie zniechęca technologia blockchain. Może to również stanowić podstawę do masowego wzrostu, ponieważ iExec prawdopodobnie będzie się rozwijał wraz z całą branżą blockchain.

Zapewniają usługę, która będzie bardzo potrzebna, ponieważ platformy dApp będą potrzebować dostępu do znacznie większej mocy obliczeniowej niż w przypadku ich własnych sieci.

Wraz ze wzrostem przyjęcia i wykorzystania inteligentnych kontraktów i dApps programiści będą potrzebować sposobu na wykonanie wszystkich obliczeń i instrukcji. Uruchomienie ich na istniejących łańcuchach bloków spowolniłoby przeszukiwanie sieci, czyniąc ją bezużyteczną. Spójrz tylko, co stało się z Ethereum w trakcie szaleństwa CryptoKitties.

Zasadniczo iExec chce zbudować infrastrukturę, która zapewni Ethereum i innym platformom dApp moc obliczeniową potrzebną do skalowania w razie potrzeby.

Jak działa iExec RLC?

Jeśli platformy obsługujące dApps nie są w stanie zaspokoić zapotrzebowania na moc obliczeniową, w jaki sposób iExec spodziewa się zaoferować wsparcie dla całej mocy obliczeniowej dApps i inteligentnych kontraktów? Zdejmując je z łańcucha, aby wszystkie funkcje na łańcuchu działały płynnie.

Aby to osiągnąć iExec korzysta z otwartego oprogramowania Desktop Grid o nazwie XtremWeb-HEP. Ta aplikacja łączy wszystkie dostępne zasoby obliczeniowe i udostępnia je aplikacjom i platformom.

Zgodnie z oficjalnym dokumentem wydanym przez iExec, mogą to umożliwić w skali globalnej, w tym wsparcie dla „odporności na błędy, wielu aplikacji, wielu użytkowników, hybrydowej infrastruktury publiczno-prywatnej, wdrażania obrazów wirtualnych, zarządzania danymi, bezpieczeństwa i odpowiedzialności , i wiele więcej.”

iExec dApps

iExec może napędzać nową generację aplikacji

Zasadniczo oprogramowanie umożliwia każdemu dApp korzystanie z dowolnych zasobów obliczeniowych w sieci iExec. Pozwoli to deweloperom na luksus polegający na możliwości zamówienia mocy obliczeniowej tak dużej, jak centrum danych o wielkości hurtowni, jeśli zajdzie taka potrzeba. Dzięki temu rozwijanie dApps będzie bardziej elastyczne i skalowalne, a także będzie oparte na wolnym rynku. Deweloperzy będą mogli znaleźć odpowiednią ilość zasobów dla dowolnego projektu, który wymyślą.

Nic dziwnego, że dopasowanie potrzeb klienta do dostępności hosta odbywa się za pomocą inteligentnych kontraktów. Tak więc algorytm kojarzenia na platformie iExec przyjmie żądania zasobów sieciowych i dopasuje je odpowiednio do dostawców. Program analizuje każde zadanie i decyduje, które zasoby obliczeniowe są niezbędne do uruchomienia programu. Po dopasowaniu przechodzi do następnego zadania i tak dalej, i tak dalej.

Aby mieć pewność, że użytkownicy otrzymają żądane zasoby, iExec wykorzystuje algorytm konsensusu Proof of Contribution (PoC). W ten sposób moc obliczeniowa jest protokołem używanym przez iExec do konsensusu w zakresie przetwarzania poza łańcuchem.

Oprócz zapewnienia zaufania, PoCo organizuje również różne wkłady do sieci iExec, zapewniając, że płatności są zawsze uczciwe i terminowe. Wreszcie, zawiera również mechanizm uprawnień, który może służyć do kontrolowania dostępu do aplikacji, zestawów danych i pul roboczych.

Każdy element układanki platformowej iExec

Wychodząc poza techniczne działanie platformy, przyjrzyjmy się funkcjonalnym elementom składającym się na platformę iExec. Istnieją trzy kluczowe elementy; rynek zasobów, sklep dApp i rynek danych.

Rynek zasobów: tutaj dostawcy mogą oferować swoje zasoby obliczeniowe w zamian za RLC, a programiści, osoby fizyczne i inne podmioty mogą kupować zasoby, których potrzebują do zasilania swoich aplikacji. Obejmuje inteligentną umowę kojarzenia, dzięki której żaden dostawca nie może zaoferować więcej zasobów, niż ma dostępne.

Zasadniczo pozwala to kupującym wybierać spośród szerokiej gamy maszyn (CPU, GPU, Trusted Execution Environments), a także określać poziom zaufania, jaki uważają za odpowiedni. Oczywiście wyższy poziom zaufania do wyniku obliczenia oznacza wyższą cenę.

Istnieje również inteligentny kontrakt na reputację, który pozwala mierzyć i oceniać niezawodność każdego dostawcy. Dzięki temu systemowi bardziej niezawodni dostawcy żądają wyższych stawek, ale użytkownicy mogą również wybrać mniej wiarygodnych dostawców, aby obniżyć swoje koszty. Pomaga to uczynić rynek całkowicie wolnym rynkiem, z cenami ustalanymi w drodze konkurencji.

iExec dApp Store

Zrzut ekranu ze sklepu iExec dApp Store

Sklep dApp: Pomyśl o tym jako o zdecentralizowanej wersji sklepu Google Play, z dostępnymi wszystkimi rodzajami aplikacji dApp zbudowanych przy użyciu iExec. Jego już na żywo, Jeśli chcesz, możesz teraz przeglądać i kupować aplikacje. A jeśli jesteś programistą aplikacji, możesz zgłosić swoją aplikację dApp do umieszczenia na platformie.

Rynek danych: Oprócz rynku aplikacji i zasobów planowane jest zbudowanie rynku danych. Będzie to miejsce, w którym dostawcy danych będą sprzedawać swoje dane programistom dApp lub każdemu, kto będzie chciał je kupić.

Mogą to być dane rządowe, statystyki giełdowe, dane dotyczące nieruchomości i wszelkie inne rodzaje danych, jakie możesz sobie wyobrazić. Data Marketplace został niedawno wydany w ramach aktualizacji V3, która miała miejsce w maju 2019 r.

Zespół iExec

iExec ma silny zespół z głębokim doświadczeniem w badaniach i przetwarzaniu w chmurze. W rzeczywistości główny zespół ma sześciu doktorów, a czterech z nich zajmuje się chmurą obliczeniową od ponad dziesięciu lat.

Ta czwórka to Gilles Fedak, Haiwu He, Oleg Lodygensky i Mircea Moca. Spędzili lata na tworzeniu aplikacji Desktop Grid, a iExec jest wynikiem ich wspólnych doświadczeń.

Członkowie zespołu iExec

Niektórzy starsi członkowie zespołu iExec

Gilles Fedak po raz pierwszy zetknął się z Ethereum w 2016 roku, w wyniku czego zespół był w stanie rozwiązać problem, z którym spierał się od 2012 roku – jak stworzyć rozproszoną platformę przetwarzania w chmurze opartą na Desktop Grid Computing.

Partnerstwa iExec

Istnieje wiele ważnych partnerstw i współpracy, które niedawno nawiązał iExec. Obejmują one szeroką gamę korporacji z różnych branż. Poniżej znajduje się kilka z tych ostatnich partnerstw:

  • Intel: iExec i Intel współpracowały przy usługach 5G. Na przykład mają niedawno zaprezentowany w jaki sposób technologia blockchain i godne zaufania wykonanie SGX firmy Intel mogą zapewnić w pełni zdecentralizowane i autonomiczne rozwiązania dla inteligentnych miast.
  • IBM: IBM Cloud dołączył do iExec i an Pula pracowników IBM zostało udostępnione w sieci iExec
  • EDF: iExec niedawno ogłosił, że tak współpracował z EDF aby zoptymalizować swoją infrastrukturę przetwarzania w chmurze. EDF jest największym dostawcą mediów we Francji.

Rzeczywiście, jest prawdopodobne, że współpraca z przemysłem będzie znacznie większa dzięki ich inicjatywie „iExec dla przedsiębiorstw”, którą omówimy poniżej.

Historia cen iExec RLC

ICO iExec odbyło się 19 kwietnia 2017 r., A zespół zebrał 12 milionów dolarów, sprzedając 60 milionów tokenów po 0,2521 $ każdy. Cena iExec RLC pozostawała niestabilna przez pozostałą część 2017 roku i mocno wzrosła wraz z całym rynkiem kryptowalut, osiągając rekordowy poziom 4,47 USD 13 stycznia 2018 r..

Od tego czasu stale spadał, ponieważ przestrzeń kryptowalut przetrwała bessę przez większość 2018 roku. Od 29 maja 2019 roku cena wynosi 0,469 USD, czyli prawie dwukrotnie więcej niż cena ICO. Ta cena daje jej kapitalizację rynkową zaledwie 37 milionów dolarów i plasuje ją na 141 miejscu pod względem wielkości monety na Coinmarketcap.com.

Binance RLC

Zarejestruj się na Binance i kup tokeny RLC

Większość wolumenu obrotu dla iExec RLC znajduje się na giełdzie Binance, chociaż istnieje również niewielki wolumen na Bittrex i Upbit. Istnieje kilka innych giełd, które wymieniają iExec RLC, a osoby zainteresowane zakupem za dolary amerykańskie mogą to zrobić na Ethfinex.

Pod względem wolumenu wydaje się, że poziomy na giełdach, a także w różnych księgach zamówień są przyzwoite. Może to dobrze wróżyć potencjalnej płynności tokena, gdyby ktokolwiek chciał złożyć większe zamówienia bez dramatycznej zmiany ceny.

Token iExec RLC jest kompatybilny z ERC-20, więc można go przechowywać w dowolnym portfelu kompatybilnym z ERC-20, takim jak MyCrypto lub MyEtherWallet.

Rozwój iExec

Czasami trudno jest zorientować się, ile dokładnie pracy wykonano nad projektem. Jednak jednym z najskuteczniejszych sposobów, aby to zrobić, jest przyjrzenie się czynnościom związanym z kodowaniem w ich publicznych repozytoriach.

Dlatego zdecydowałem się zanurzyć w iExec GitHub aby zobaczyć, ile dokładnie kodu wrzucili programiści. Poniżej znajdują się zatwierdzenia kodu dla trzech najbardziej aktywnych repozytoriów w ich GitHubie.

Kod iExec zatwierdza GitHub

Kod zatwierdza dla wybranych repozytoriów z ostatnich 12 miesięcy

Jak widać, w tych repozytoriach było dość dużo aktywności. Warto również zauważyć, że w ich GitHubie jest łącznie 56 więcej repozytoriów! Wiele z nich ma podobny poziom miesięcznej aktywności.

To naprawdę imponujący przykład ciężkiej pracy, którą wykonuje zespół iExec. W ciągu miesiąca wprowadzają więcej kodu niż podobne projekty w ciągu roku. Być może jest to powód, dla którego zespół był w stanie osiągnąć wszystkie cele zawarte w mapie drogowej.

Cała ta aktywność może mieć dobry powód. Wynika to z niedawnego wprowadzenia protokołu iExec w wersji 3…

Aktualizacja iExec V3

15 Maja 2019r, Wydano iExec ich bardzo reklamowany V3. Miało to wiele ulepszeń w protokole, które uczyniły go szybszym, bezpieczniejszym i bardziej elastycznym.

Jedną z głównych innowacji tego uaktualnienia był portfel danych. Umożliwi to dostawcom danych przedstawienie ich zbiorów danych lub modeli sztucznej inteligencji. Następnie, za pośrednictwem platformy iExec, można je wykorzystać w aplikacji zasilanej zdalnie.

Istnieje również wiele innych ulepszeń technicznych, które pojawiły się w wyniku aktualizacji. Na przykład zaktualizowano oprogramowanie pośredniczące do przetwarzania rozproszonego. Nazwany „iExec Core”, umożliwi poszczególnym osobom dołączenie do tych publicznych pul pracowników i zapewni im moc obliczeniową.

V3 poprawił również ogólną wydajność rynku iExec. Zespół wdrożył dedykowany most, który jest kompatybilny z łańcuchami bocznymi i zdecentralizowanymi wyroczniami.

Wreszcie iExec V3 zawiera również „iExec for Enterprise”. Można to traktować jako usługę konsultingową / wsparcia, którą zespół oferuje klientom korporacyjnym. Te przedsiębiorstwa mogą następnie zdecydować, czy chcą dostosować technologię iExec do swoich własnych łańcuchów bloków.

Wniosek

Jeśli platforma iExec działa zgodnie z zamierzeniami i sprzyja wdrożeniu, może zacząć gwałtownie rosnąć w odpowiedzi na wzrost wykorzystania zdecentralizowanych aplikacji. Jego sukces idzie w parze ze wzrostem popularności technologii blockchain i wzrostem ekosystemu dApp. Warto również zauważyć, że rozwiązanie iExec jest bardziej przyjazne dla środowiska w porównaniu z obecnymi rozwiązaniami przetwarzania w chmurze, ponieważ zasoby są używane tylko w razie potrzeby.

Chociaż niektórzy mogą powiedzieć, że projekt jest zbyt ambitny, zespół zajmował się w przeszłości równie ambitnymi projektami. Odegrali kluczową rolę w opracowaniu europejskiej infrastruktury sieci komputerów stacjonarnych, systemu wykorzystującego ponad 200 000 węzłów do wykonania ponad 1 miliona zadań. Projekt ten położył podwaliny pod projekt iExec, demonstrując jego wykonalność.

Jest o wiele za wcześnie, aby wiedzieć, czy iExec może odnieść sukces, ale dotychczasowe postępy pokazują, że zespół jest zaangażowany w osiągnięcie sukcesu. Dzięki połączeniu wiedzy, inteligencji i doświadczenia zespół ma wszystko, czego potrzebuje, aby urzeczywistnić platformę iExec, a sukces tego projektu pomoże wesprzeć przyszły sukces blockchain w ogóle..

Wyróżniony obraz za pośrednictwem Fotolia

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me