Recenzja IoTeX (IOTX): Blockchain świadomy prywatności dla IoT

IoTeX (IOTX) to prywatne, skalowalne rozwiązanie „blockchain-in-a-blockchain” do zasilania Internetu rzeczy (IoT).

Został zaprojektowany do łączenia fizycznego świata urządzeń internetowych blok po bloku, a dzięki unikalnemu mechanizmowi konsensusu Roll-DPoS będzie zarówno szybki, jak i skalowalny. IoTeX wprowadza również lekką technikę ochrony prywatności.

Jednak biorąc pod uwagę obszerną listę monet służących do ochrony prywatności i rozwiązań IoT, czy naprawdę mogą się one wyróżnić?

W tej recenzji IoTeX przedstawimy pełny przegląd projektu. Zagłębimy się w technologię, członków zespołu i przypadki użycia. Przyjrzymy się również planowi rozwoju i przypadkom szerszego zastosowania tokena IOTX.

Idea IoTeX

Według badań przeprowadzonych przez Juniper Research liczba urządzeń IoT przekroczy 50 miliardów do 2022 roku. To ogromna liczba, a ogromna liczba urządzeń połączonych z Internetem będzie również wymagała bezpiecznych metod komunikacji i automatyzacji w czasie rzeczywistym.

Jak dotąd istnieje kilka problemów, które uniemożliwiły masowe przyjęcie technologii IoT. Obejmują one:

  • Skalowalność;
  • Brak prywatności;
  • Wysokie koszty operacyjne;
  • Brak wartości funkcjonalnej.

IoTeX planuje rozwiązać te problemy za pomocą łańcucha bloków zorientowanego na prywatność, który zapewnia elastyczność i skalowalność poprzez wykorzystanie szybkiego mechanizmu konsensusu opartego na Proof-of-Stake, w połączeniu z wykorzystaniem łańcuchów bocznych.

Technologia IoTeX

Część technologii napędzającej IoTeX. Źródło: Witryna internetowa IoTeX

IoTeX nie jest pozbawiony konkurencji. Jednym z jej największych konkurentów jest IOTA, który wykorzystuje technologię Directed Acyclic Graph (DAG) do rozwiązywania problemów ze skalowalnością i zapewnia lekką platformę dla urządzeń o niskim zapotrzebowaniu na energię..

Korzystanie z technologii DAG przez IOTA ma jednak swoją cenę, a ta cena jest globalnym konsensusem. Programiści IoTeX uważają, że ta cena jest zbyt wysoka i chcą zaprojektować rozwiązanie typu blockchain, aby wyjść poza problemy skalowalności. Ich wizja obejmuje łańcuch bloków, który składa się z wielu łańcuchów bloków. Powstanie główny łańcuch bloków odpowiedzialny za bezpieczeństwo i zarządzanie siecią, a następnie łańcuchy boczne, które wykonują określone funkcje.

Technologia IoTeX

Pod względem architektury IoTeX dąży do upodobnienia się do rdzenia kręgowego i układu nerwowego systemów IoT. Ta architektura obejmuje następujące cechy konstrukcyjne:

Rozdzielenie obowiązków

W przypadku IoT istnieje wiele różnych funkcji potrzebnych w łańcuchu bloków, ponieważ różne aplikacje mają różne potrzeby. To sprawia, że ​​umieszczanie wszystkich węzłów IoT w jednym łańcuchu bloków jest niepraktyczne. Ponadto spowodowałoby to nadymanie się łańcucha bloków, co spowodowałoby powolne i ciężkie obliczenia.

Tak więc IoTeX pracuje z ideą rozdzielenia obowiązków. Oznacza to, że łańcuchy boczne zostaną utworzone dla każdej potrzebnej funkcji, a te łańcuchy boczne będą mogły współdziałać ze sobą, gdy zajdzie taka potrzeba. Tworząc łańcuchy boczne, zespół wierzy, że może zmaksymalizować wydajność łańcucha bloków i jego prywatność.

Wbudowana prywatność

IoTeX zawiera kilka mechanizmów zapewniających prywatność użytkowników i transakcji. Jednym ze sposobów jest użycie podpisów pierścieniowych. Dodaje do tego przekazywalny kod płatności, aby ukryć adres odbiorcy transakcji.

Założyciele IoTeX

Poufna transakcja z możliwością weryfikacji publicznej. Zdjęcie za pośrednictwem Biała księga IoTeX

Wszystko to opiera się na lekkim systemie adresowym, który nie wymaga odbierania adresów, aby przeskanować całą sieć w celu uzyskania informacji o przychodzących transakcjach.

Brzytwa Ockhama

Brzytwa Ockhama to zasada, która mówi, że najprostsze rozwiązanie jest zwykle właściwym rozwiązaniem. Kiedy zastosujesz to do IoT, oznacza to, że różne urządzenia mają różne potrzeby, a IoTeX rozwiązuje to w najprostszy możliwy sposób, dając każdemu urządzeniu dokładnie to, czego potrzebuje, poprzez oddzielne łańcuchy boczne. Jednym z przykładów jest sytuacja, w której transakcje muszą być przekazywane. Te łańcuchy bloków nie wymagają kontraktów Turinga i mogą być znacznie prostsze.

Przyjazny dla IoT

Rozwiązania typu blockchain IoT muszą być lekkie i minimalizować zużycie energii, a także potrzeby związane z przechowywaniem i obliczeniami. Jedną z unikalnych cech konstrukcyjnych IoTeX jest to, że jego łańcuchy bloków mogą działać obok siebie i zachować interoperacyjność. Odbywa się to za pomocą głównego łańcucha blokowego w połączeniu z łańcuchami bocznymi.

Root Blockchain i Sidechains

Architektura IoTeX składa się z głównego łańcucha blokowego, który zapewnia bezpieczeństwo i nadzór nad siecią, jednocześnie zarządzając podłańcuchami. Te podłańcuchy służą do łączenia urządzeń IoT, które działają w podobnych środowiskach, mają podobny poziom zaufania lub mają podobny cel funkcjonalny.

Architektura sieci IoTeX

Przegląd architektury sieci IoTeX

Ma to kilka zalet, z których jedną jest to, że w przypadku zaatakowania dowolnego podłańcucha, łańcuch główny pozostaje nienaruszony. W przypadku łańcucha bloków IoTeX ta architektura jest również nazywana „blockchain-in-a-blockchain”.

Komunikacja Cross-Blockchain

Dzięki protokołowi IoTeX komunikacja w łańcuchach bloków jest szybka, wydajna i niedroga. Twórcy zawarli w rozwiązaniu ostateczność bloku, co gwarantuje, że żaden nowy utworzony blok nie może zostać zmieniony.

Obejmuje również ustalanie, które jest metodą wykorzystania łańcuchów bocznych do skalowania sieci Bitcoin. Publiczne łańcuchy bloków zazwyczaj nie obejmują natychmiastowej ostateczności bloku, ale mechanizm konsensusu IoTeX jest w stanie osiągnąć natychmiastową ostateczność.

Konsensus IoTeX Roll-DPoS

Delegowany dowód stawki działa poprzez głosowanie interesariuszy na producentów blokowych sieci. Jest to ustalona liczba producentów bloków, a po ich wybraniu pozostają odpowiedzialni za dodawanie nowych bloków do łańcucha bloków.

Otrzymują za to nagrody, które przekazują interesariuszom, którzy na nich głosowali. Proces ten motywuje producentów bloków do kontynuowania produkcji bloków i zachęca interesariuszy do głosowania na producentów bloków.

Mechanizm konsensusu DPoS nie jest pozbawiony wad. Przede wszystkim ustalona statyczna liczba producentów bloków oznacza, że ​​sieć nigdy nie osiąga decentralizacji. Sekund i ważne dla łańcucha bloków IoT, takiego jak IoTeX, jest to, że nie może obsługiwać złożonych architektur blockchain lub wielu aplikacji na dużą skalę działających jednocześnie.

Konsensus Roll-DPoS

Randomizowane delegowane potwierdzenie stawki. Obraz za pośrednictwem białej księgi IoTeX

IoTeX planuje rozwiązać te problemy za pomocą algorytmu Randomized Delegated Proof of Stake (Roll-DPoS). Łączy to DPoS z weryfikowalnymi funkcjami losowymi (VRF) i praktyczną bizantyjską tolerancją błędów (PBFT). Dzięki uwzględnieniu wszystkich trzech elementów konsensus Roll-DPoS może osiągnąć masową skalę i lepszą decentralizację.

Zespół IoTeX

Zespół stojący za IoTeX ma ogromne doświadczenie w kryptografii i kryptowalutach. Raullen Chai jest współzałożycielem projektu i oprócz bycia naukowcem na Uniwersytecie Waterloo posiada również tytuł doktora kryptografii. Wcześniej pracował w Uber jako szef badań i rozwoju kryptografii, a wcześniej był inżynierem bezpieczeństwa w Google.

Qevan Guo jest kolejnym współzałożycielem IoTeX i posiada tytuł doktora w dziedzinie uczenia maszynowego i wizji komputerowej na National University of Singapore. Przed rozpoczęciem pracy nad IoTeX był naukowcem i menadżerem inżynierskim na Facebooku.

Założyciele IoTeX

Założyciele IoTeX i członkowie zespołu

Trzecim współzałożycielem IoTeX jest Jing Sun, który kierował ponad 40 inwestycjami w bezpieczeństwo, blockchain i IoT. Wnosi doświadczenie biznesowe do projektu, będąc wcześniej partnerem założycielskim Sparkland Capital, firmy venture capital, która połączyła Azję z Doliną Krzemową..

Udało jej się już pozyskać kilka strategicznych partnerstw, takich jak jedno z Blockchain Foundation, a drugie z Jinse, platformą usługową dla branży blockchain. Kolejne kluczowe partnerstwo zostało ogłoszone w czerwcu ubiegłego roku z firmą CertiK zajmującą się bezpieczeństwem i weryfikacją inteligentnych kontraktów. Pomogą zapewnić, że blockchain IoTeX i inteligentne kontrakty są całkowicie bezpieczne.

Tokeny IOTX

Token IOTX to token ERC-20, który zostanie zamieniony na token natywny (zaplanowano na pierwszy kwartał 2019 r.). Po wymianie natywny token przyjmie symbol giełdowy IOTX i będzie można go wydobywać przez następne 50 lat. Obecnie w obiegu znajduje się 1.331.040.005 IOTX, a całkowita ograniczona podaż wynosi 10 miliardów tokenów.

Sieć główna alpha ma zostać uruchomiona w pierwszym kwartale 2019 r. W tym czasie nastąpi zamiana tokenów na token natywny, a tokeny zostaną następnie wykorzystane do zasilania sieci IoTeX, w tym do zasilania rozproszonych aplikacji i transakcji..

IoTeX przeprowadził ICO w lutym 2018 roku, ale była to tylko sprzedaż prywatna. Zebrali nieco ponad 14 milionów dolarów przy cenie ICO wynoszącej 0,007 USD.

Binance IOTX

Zarejestruj się na Binance i kup tokeny IOTX

IOTX osiągnął wysoki poziom nieco powyżej 0,068 USD 1 czerwca 2018 r. W odpowiedzi na notowanie na Binance. Od tego czasu cena stale spada ze względu na szeroko zakrojoną bessę na kryptowalutach. Od 7 grudnia 2018 r. Każdy IOTX jest wart 0,007177 USD.

Największy wolumen obrotu tokenem IOTX znajduje się na Binance, przy znacznie mniejszych kwotach na Kucoin i Gate.io. Na Bilaxy obraca się również niewielką kwotą.

Jako token ERC-20, IOTX może być przechowywany w dowolnym portfelu kompatybilnym z ERC-20, jednak po zamianie go na natywny token IOX, konieczne będzie użycie natywnego portfela IoTeX. Dostępna jest wersja beta portfela pod adresem https://iotexscan.io/wallet.

Rozwój & Mapa drogowa

Jednym z najlepszych sposobów, aby zorientować się, ile pracy jest wykonywany w ramach projektu, jest przyjrzenie się ich aktywności w serwisie GitHub. Zapewni to natychmiastową metrykę wypychania kodu co tydzień / co miesiąc. Spójrz na IoTeX Github repozytorium nadal wydają się być dość aktywne.

Założyciele IoTeX

IoTeX GitHub Zobowiązuje się do podstawowego repozytorium i eksploratora. Źródło: GitHub

Gdybyśmy przyjrzeli się częstotliwości zatwierdzeń IoTeX w porównaniu z innymi projektami, są one uszeregowane numer 90 (aktualizacja do października). To umieszcza ich pomiędzy zobowiązaniami skoncentrowanego na prywatności Zcash (ZEC) na 89 i Trinity Network na 91.

Patrząc na mapę drogową IoTeX, widzimy, że kolejnym dużym krokiem do osiągnięcia jest uruchomienie ich uruchomienia Mainnet alpha w pierwszym kwartale 2019 roku. Niedługo potem w drugim kwartale 2019 roku mają wydać swoje IoT DApps, które pozwolą na integrację z smart urządzenia. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, możemy spodziewać się wersji beta w trzecim kwartale, a następnie Mainnet GA w czwartym kwartale.

Jeśli chodzi o ogólną komunikację, zespół IoTeX wydaje się być dość zaangażowany w swoją społeczność. Na przykład niedawno otrzymali status Gold Label przez Binance Info. Według Binance:

Projekt Gold Label ma pomóc zapewnić użytkownikom uzyskiwanie aktualnych aktualizacji projektów kryptograficznych, a także wiarygodnych, dokładnych i wyczerpujących informacji

Rzeczywiście, wydaje się, że tak jest, ponieważ jeśli udasz się do urzędnika Blog IoTeX możesz zobaczyć, z jaką regularnością publikują aktualizacje. Robią to w języku angielskim i koreańskim, biorąc pod uwagę położenie geograficzne większości ich społeczności.

Wniosek

IoTeX to ambitny projekt, który może mieć ogromny wpływ na biznes i przemysł, ponieważ w przyszłości może być używany z dziesiątkami miliardów urządzeń IoT. Zespół jest niezwykle inteligentny, a kilku doktorów pracuje nad realizacją wizji IoTeX.

Wersja zapoznawcza sieci głównej została uruchomiona 15 listopada 2018 r., A główna sieć alfa dla projektu ma zostać uruchomiona w pierwszym kwartale 2019 r., Co da lepsze wyobrażenie o tym, jak zaawansowany jest projekt i jaki jest popyt. już wygenerowane. Sieć testowa już pracuje z inteligentnymi kontraktami, portfelem i eksploratorem blockchain. Zespół był dobry w dotrzymywaniu terminów dzięki solidnemu produktowi.

Inwestorzy są prawdopodobnie zniechęceni brakiem zysków z ceny ICO, ale jest to prawie całkowicie spowodowane bessą na rynku kryptowalut. To minie, a token IOTX (lub IOX) może bardzo szybko przynieść ogromne zyski, zwłaszcza jeśli uruchomiono działający produkt.

Z IOTA jako konkurencją zespół IoTeX bez wątpienia stanie przed wyzwaniem po drodze, ale wierzy, że ma najlepsze rozwiązanie dla aplikacji IoT i ciężko pracuje, aby to udowodnić.

Wyróżniony obraz za pośrednictwem Fotolia

Zastrzeżenie: są to opinie autora i nie powinny być traktowane jako porady inwestycyjne. Czytelnicy powinni przeprowadzić własne badania.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me