Recenzja Litecoin (LTC): Silver to The Digital Gold

Przestrzeń kryptowalut bardzo się zmieniła od czasu narodzin Bitcoina. Obecnie istnieje ponad 7400 kryptowalut i wciąż rośnie. Oryginalne altcoiny z wczesnych dni w konsekwencji znajdują się w zatłoczonej i konkurencyjnej przestrzeni. Chociaż większość z nich nie przetrwała próby czasu, jednym z nielicznych, które przetrwały, jest Litecoin i udało mu się to, stojąc w cieniu Bitcoina.

Litecoin i Bitcoin

Zdjęcie za pośrednictwem Alza

Wierz lub nie, Litecoin jest bardzo ważny dla Bitcoina. To ma serwowane jako platforma testowa dla wielu funkcji, które ostatecznie zostały dodane do Bitcoin. Segwit i Lightning Network to tylko dwa przykłady. Już sam ten fakt gwarantuje dokładne zbadanie tej kryptowaluty „cyfrowe srebro”. Może dać nam cenny wgląd w przyszłość Bitcoina, a co za tym idzie, całego rynku kryptowalut. Spoiler: prywatność może być następna.

Krótka historia Litecoina

Litecoin został stworzony przez Charlie Lee. Charlie ma tytuł magistra informatyki na MIT i przez prawie 6 lat pracował jako inżynier oprogramowania w Google. Zapalony pokerzysta, był jednym z tysięcy dotkniętych przez Rozprawa w Czarny piątek na temat pokera online przez władze Stanów Zjednoczonych w 2011 roku. Widząc, jak organy regulacyjne blokują witryny pokera online, uniemożliwiając dostawcom płatności współpracę z nimi, „uświadomił sobie znaczenie wolności pieniędzy”. To doprowadziło Charliego do Bitcoina.

Usunięcie witryny FBI

Ogłoszenie od władz USA na wielu popularnych stronach pokerowych w Czarny piątek w pokera. Zdjęcie za pośrednictwem Upswing Poker

7 października 2011 roku Charlie stworzył Litecoina. Imię pochodzi z jego wizji tworzenia „lżejszej wersji Bitcoina”, która byłaby wygodniejsza w użyciu na co dzień. Co dziwne, Charlie uważa Bitcoin za niekwestionowanego króla przestrzeni kryptowalut, a nawet doradza ludziom inwestować w Bitcoin, zanim cokolwiek innego, w tym Litecoin. Uważa również, że Litecoin to „cyfrowe srebro”, które uzupełnia Bitcoin, czyli „cyfrowe złoto”.

Charlie Lee Litecoin

Charlie Lee, twórca Litecoina. Zdjęcie za pośrednictwem Bitcoinist

Chociaż w czasie tworzenia Litecoina nie było wielu innych kryptowalut, Charlie podkreśla że nawet wtedy wielu z nich miało na celu jedynie przyniesienie korzyści swoim twórcom. W związku z tym Litecoin nie miał pre-mine – Charlie nie zatrzymał żadnego Litecoina dla siebie, ale na początku kupił i wydobywał niektóre z nich, jak wiele innych. Charlie opuścił Google w 2013 roku, aby pracować w Coinbase. Był jednym z pięciu tam zatrudnionych i był dyrektorem technicznym, kiedy odszedł w 2017 roku.

Charlie Lee Hate

Zdjęcie za pośrednictwem Świergot

W tym samym roku, Charlie sprzedał swój Litecoin, posunięcie, które rozgniewało wielu członków społeczności kryptowalut, którzy zastanawiali się, czy moneta miałaby jakąkolwiek wartość, gdyby jej twórca ją sprzedał. To, oprócz często komentowanych przez niego komentarzy, które zdenerwowały posiadaczy Litecoina (np. Nazwanie Litecoina „nudnym”), doprowadziło niektórych do nazwij go jako „najbardziej znienawidzona osoba w kryptowalutach” w latach 2017-2018.

Charlie Lee sprzedaje Litecoina

Oświadczenie Charliego Lee, że sprzedał / przekazał swój Litecoin. Zdjęcie za pośrednictwem Reddit

Charlie wielokrotnie wyjaśniał, że jego decyzja o sprzedaży Litecoina była spowodowana jego niesamowitym wpływem na jego cenę. Z ponad 800 tysiącami obserwujących na Twitterze, Charlie widział, że jest w stanie przenieść rynek Litecoin za pomocą swoich tweetów i zdecydował, że najlepszym posunięciem dla długoterminowego sukcesu projektu będzie sprzedaż jego Litecoina i skupienie się całkowicie na rozwoju. Charlie stwierdził że planuje kontynuować rozwój Litecoina w przyszłości i nigdy nie wycofa się z przestrzeni kryptowalut.

Co to jest Litecoin?

Litecoin jest jedną z pierwszych kryptowalut, jakie kiedykolwiek powstały. Został zbudowany przy użyciu podstawowego kodu Bitcoin i ma być wygodniejszym sposobem dokonywania płatności obejmujących mniejsze kwoty. W związku z tym transakcje Litecoin są szybsze niż Bitcoin i kosztują mniej do wysłania.

Sklepy, które akceptują Litecoin

Mapa cieplna miejsc, które akceptują Litecoin jako formę płatności. Zdjęcie za pośrednictwem Cryptwerk

Litecoin jest akceptowany przez dziesiątki tysięcy sprzedawców i sklepów na całym świecie, z których większość znajduje się w Europie i Ameryce Północnej. Istnieją również dziesiątki tysięcy bankomatów kryptowalutowych na całym świecie, które sprzedają Litecoiny 13 000 w Korei Południowej sam. Od września 2020 Litecoin jest również dostępny w popularnej aplikacji do bankowości mobilnej Revolut.

Litecoin jest oprogramowaniem typu open source i każdy może przesłać propozycję ulepszenia Litecoina (LIP) na Lightcoin Project Github. Te propozycje są omawiane przez społeczność Litecoin, a następnie akceptowane lub odrzucane przez zespół programistów Lightcoin Core, który utrzymuje i aktualizuje Litecoin.

Logo Fundacji Litecoin

Zdjęcie za pośrednictwem LinkedIn

Zespół Lightcoin Core jest wspierany przez Fundacja Litecoin, organizacja non-profit z siedzibą w Singapurze koncentrująca się na przyjęciu i świadomości Litecoina. Jest finansowany w całości z darowizn i sprzedaży towarów. Twórca Litecoin, Charlie Lee, jest dyrektorem zarządzającym Fundacji Litecoin, a także głównym deweloperem zespołu Lightcoin Core.

Jak działa Litecoin?

Litecoin działa prawie tak samo jak Bitcoin, z kilkoma drobnymi różnicami. Podobnie jak Bitcoin, Litecoin wykorzystuje mechanizm zgodności pracy w celu weryfikacji transakcji i generowania nowych bloków w swoim łańcuchu blokowym. Jednak zamiast używać SHA256 algorytm wydobywania używany w Bitcoin, Litecoin używa rozszerzenia Scrypt algorytm wydobywania. Został zaprojektowany w ten sposób, aby każdy, kto ma zwykły komputer, mógł wydobywać Litecoina.

Litecoin Mining Rig

Litecoin Antminer L3. Zdjęcie za pośrednictwem Alza

Niestety wyspecjalizowane Szyfruj górników ASIC zostały w końcu opracowane, przez co nieopłacalne było wydobywanie Litecoina przy użyciu zwykłego sprzętu. W związku z tym większość wydobycia Litecoina jest obecnie wykonywana przez farmy wydobywcze Litecoin i baseny wydobywcze Litecoin. Pule wydobywcze polegające na łączeniu mocy komputera i dzieleniu się zyskami z wydobywania nowych bloków Litecoin. Ciekawostka: Dogecoin nadal istnieje dzięki górnikom Litecoin.

Porównanie Litecoina i Bitcoina

Litecoin kontra Bitcoin. Zdjęcie za pośrednictwem SeekingAlpha

Nowy blok Litecoina jest generowany mniej więcej co 2,5 minuty, 4x szybciej niż 10-minutowy czas generowania bloku w Bitcoinie. Podobnie jak w przypadku Bitcoin, nagrody blokowe wynosiły 50 litecoinów na blok, gdy został utworzony, a te nagrody blokowe są zmniejszane o połowę mniej więcej co 4 lata. Aktualne nagrody za blok wynoszą 12,5 litecoina za blok. Ostatni Litecoin odbył się w sierpniu 2019 r., A następny halving nastąpi w sierpniu 2023 roku.

Oprócz górników Litecoin oferuje innych uczestników sieci o nazwie węzły. Mówiąc najprościej, są to komputery (pełne węzły AKA) lub urządzenia mobilne (lekkie węzły AKA lub lekcy klienci), które dodatkowo zabezpieczają sieć, przechowując i podwójnie sprawdzając dane transakcji w sieci Litecoin. W przeciwieństwie do górników, węzły Litecoin nie są opłacane za udział w sieci (chyba że liczysz dobrą karmę jako zapłatę).

Litecoin SegWit

SegWit Explained

Techniczne wyjaśnienie SegWit. Zdjęcie za pośrednictwem CoinTelegraph

Litecoin wdrożony SegWit w 2017 roku, a Bitcoin ostatecznie poszedł w jego ślady. SegWit to technologia, która zapobiega zapisywaniu nadmiarowych danych w nowych blokach. Zwalnia to miejsce na bloki do przechowywania większej ilości danych transakcji, zwiększając liczbę transakcji na sekundę (TPS). SegWit podwoił TPS Bitcoina z około 3 do 7, a TPS Litecoina z około 28 do 56.

Litecoin Lightning Network

Sieć Bitcoin Lightning

Ilustracja sieci Lightning Network kryptowalut. Zdjęcie za pośrednictwem Blockgeeks

Litecoin obsługuje również Lightning Network, rozwiązanie skalujące poza łańcuchem, które dodatkowo zwiększa TPS. Czyni to poprzez otwarcie kanału płatności między dwiema stronami, w którym może wystąpić wiele transakcji, przy czym tylko salda końcowe są zapisywane w łańcuchu bloków przez węzły sieciowe po zamknięciu kanału płatności. Podobnie jak w przypadku SegWit, wkrótce potem Bitcoin zaimplementował obsługę Lightning Network.

Litecoin Atomic Swap

Atomic Swap Cryptocurrency

Przykład atomowej wymiany między Litecoinem a Bitcoinem. Zdjęcie za pośrednictwem Średni

Litecoin dokonał jednych z pierwszych w historii atomowych swapów z Decred, Vertcoin, i Bitcoin pod koniec 2017 r. Atomowe swapy umożliwiają wymianę różnych rodzajów kryptowalut bezpośrednio z innymi osobami bez korzystania z scentralizowanej usługi, takiej jak giełda. Odbywa się to za pomocą automatycznych umów, które uwalniają żądaną kryptowalutę do portfela użytkownika, gdy spełnione są określone warunki. Od tego czasu swapy atomowe stały się powszechne i są dostępne w wielu portfelach kryptowalut.

Litecoin Mimblewimble

Litecoin jest obecnie w trakcie wdrażania Mimblewimble, technologii prywatności używanej przez monetę Grin Privacy, która jest również zbudowana na podstawie kodu Bitcoin. Mimblewimble jest niezwykle skomplikowane, ale zasadniczo polega na udostępnianiu adresów portfela tylko stronom zaangażowanym w transakcję.

Mimblewimble Dmuchawiec

Techniczna ilustracja mniszka lekarskiego. Zdjęcie za pośrednictwem TariLabs

Techniczna ilustracja mniszka lekarskiego. Zdjęcie za pośrednictwem TariLabs 

W rezultacie jedyną rzeczą widoczną na blockchain jest całkowita kwota transakcji, która pojawia się jako pojedyncza transakcja. Mimblewimble wykorzystuje również technologię o nazwie Mniszek lekarski który ukrywa wszelkie dane adresu IP w transakcji.

Mimblewimble Original Post

Oryginalny post Mimblewimble.

Nazwa Mimblewimble pochodzi od „Klątwa wiążąca język”Z Harry’ego Pottera, który uniemożliwia przeklętej osobie spójne mówienie. Mimblewimble został zaproponowany w 2018 roku przez anonimowego programistę używając pseudonimu Tom Elvis Jedusor, co jest francuskim tłumaczeniem Toma Marvolo Riddle’a, słynnego anagramu Harry’ego Pottera dla „I am Lord Voldemort”.

Litecoin ICO

Nie było pierwszej oferty monet dla Litecoina. Nie było też przed miną, choć warto zauważyć, że technicznie istniał plik 3 blokowe premine 150 litecoinów od Charliego Lee, aby upewnić się, że wszystko działa poprawnie. W związku z tym cena Litecoina przy uruchomieniu wynosiła technicznie 0 USD. Litecoin ma maksymalną podaż wynoszącą 84 miliony, czyli 4x więcej niż maksymalna podaż Bitcoina wynosząca 21 milionów.

Analiza cen LTC

Chociaż Litecoin istnieje od 2011 r., „Oficjalna” historia cen Litecoina zaczyna się na początku 2013 r., Kiedy to CoinMarketCap pojawił się na żywo. Cena Litecoina wzrosła z około 3 USD do 40 USD podczas pierwszej hossy na rynku kryptowalut pod koniec 2013 r. Po spadnięciu z powrotem do przedziału 3-4 USD, osiągnął rekord wszechczasów prawie 400 USD podczas wyścig byków w latach 2017-2018, rajd 100x.

Historia cen Litecoin

Historia cen Litecoina. Zdjęcie za pośrednictwem CoinMarketCap

Litecoin porusza się na boki od czasu Awaria flash w marcu 2020 r, waha się w granicach 40-70 $ USD, a obecnie wynosi około 45 $ USD. Wsparcie wydaje się oscylować w przedziale 42-43 $ USD i wydaje się, że trend boczny będzie kontynuowany. Wolumen obrotu Litecoinem rośnie jednak stopniowo od września, co może wskazywać na kolejny ruch do ceny 60-70 USD (nie jest to rada finansowa!).

Skąd wziąć Litecoina

Litecoin jest dostępny na praktycznie każdej istniejącej giełdzie kryptowalut. Istnieje prawie 800 par handlowych dla Litecoin, a jego 24-godzinny wolumen obrotu wynosi dziesiątki milionów dolarów na wielu renomowanych giełdach, w tym Binance, Huobi i Coinbase.

Giełdy kryptowalut Litecoin

10 najlepszych par handlowych Litecoin. Zdjęcie za pośrednictwem CoinMarketCap

Krótko mówiąc, możesz zdobyć Litecoin niemal wszędzie, gdzie znajdziesz Bitcoin, i nie ogranicza się to również do giełd kryptowalut. Pamiętaj tylko, że jeśli kupisz Litecoina za pomocą popularnych aplikacji finansowych, takich jak Revolut lub Uphold, prawdopodobnie zapłacisz więcej.

Portfele kryptowalut Litecoin

Ponieważ Litecoin istnieje prawie tak długo, jak Bitcoin, prawie każdy portfel kryptowalut, który można znaleźć, obsługuje Litecoin z kilkoma wyjątkami. Popularne portfele sprzętowe Litecoin obejmują urządzenia Trezor i Ledger.

Portfele Litecoin

Wygodne portfele mobilne i stacjonarne Litecoin obejmują Exodus Wallet i Atomic Wallet. Szczegółową listę portfeli Litecoin można znaleźć pod adresem Witryna Litecoin jeśli żaden z wymienionych tutaj portfeli nie przemawia do Ciebie. Możesz przeczytać wszystko o naszej liście najlepszych portfeli Litecoin, jeśli chcesz zobaczyć więcej opcji na tym froncie.

Mapa drogowa Litecoina

Nie ma oficjalnej mapy drogowej dla Litecoina. Co więcej, pomimo tego, że jest to jeden z najstarszych projektów w dziedzinie kryptowalut, istnieje zaskakująco ograniczona dokumentacja dotycząca Litecoina. Wiele dostępnych informacji o Litecoinie jest również fragmentarycznych, nieaktualnych lub niejasnych (co jest jednym z powodów, dla których zdecydowaliśmy się napisać ten artykuł).

Mapa drogowa Litecoina

Dokument najbliższy harmonogramowi można znaleźć pod adresem Szkoła Lite, edukacyjna strona internetowa Fundacji Litecoin. Nie jest on datowany i nie zawiera oczekiwanych dat, kiedy odnotowane ulepszenia i dodatki zostaną wdrożone (jeśli w ogóle). Niektóre z nich już istniały, takie jak Lightning Network, Atomic Swaps i Poufne transakcje (Mimblewimble – w toku).

Litecoin Vault

Ilustracja skarbca Litecoin / Bitcoin. Zdjęcie za pośrednictwem Biała księga dotycząca umów Bitcoin

Wydaje się, że trzy dodatkowe funkcje znajdują się w programie rozwojowym Litecoin. Pierwsza funkcja to MASZT, co umożliwi inteligentne kontrakty na Litecoinie. Druga cecha to Przymierza, który umożliwi tworzenie cyfrowych skarbców Litecoin, aby pomóc chronić się przed kradzieżą. Trzecia funkcja to Kolorowe Monety, które pozwolą Ci przypisać specjalne właściwości do poszczególnych Litecoinów. Umożliwiłoby to posiadanie określonego zestawu Litecoinów podwójnie pełnionych jako klucze do samochodu Tesla.

Sidechain kryptowaluty

Ilustracja łańcucha bocznego w kryptowalucie. Zdjęcie za pośrednictwem StackExchange

Jak wspomniano wcześniej, Litecoin jest obecnie w trakcie włączania Mimblewimble. Spowoduje to utworzenie łańcucha bocznego – równoległego łańcucha Litecoin z zaimplementowanym Mimblewimble, z którym można wchodzić w interakcje z głównego łańcucha na zasadzie opcjonalnej. Innymi słowy, możesz wysłać swoje Litecoiny do sieci Mimblewimble, jeśli chcesz, aby transakcje Litecoin były prywatne.

Ogłoszenie dotyczące prywatności Litecoin

Dążenie do prywatności na Litecoinie został ogłoszony twórcy Charliego Lee na Twitterze na początku 2019 roku. Opisuje prywatność jako „następne pole bitwy” w kryptowalutach, a prywatność była od tego czasu skupiona w prawie każdym wywiadzie. Chociaż nie ma oficjalnej daty, kiedy Mimblewimble będzie dostępne na Litecoin, sieć testowa nowej funkcji została uruchomiona na początku października tego roku.

Nasza opinia na temat Litecoina

Litecoin to ponadczasowy klasyk. Ci, którzy byli w przestrzeni kryptowalutowej od kilku lat, będą pamiętać czasy, kiedy trzymanie Bitcoin, Ethereum i Litecoin było niewypowiedzianą regułą w społeczności kryptowalut. Chociaż może nie być kryptowalutą, o której wszyscy myślą, Litecoin jest jednym z najważniejszych aktywów w przestrzeni kryptograficznej ze względu na jego rolę jako miejsca testowego dla nowych aktualizacji i dodatków Bitcoin.

Strona internetowa Lightcoin Core

Niedokończona strona internetowa zespołu programistów Lightcoin Core. Zdjęcie za pośrednictwem Lightcoin Core

To powiedziawszy, zaskakujące jest, jak zdezorganizowane są niedostępne istniejące informacje o Litecoinie. Projekt nie ma nawet białej księgi, co prawdopodobnie utrudnia tym, którzy są nowicjuszami w kryptowalutach, poświęcenie Litecoinowi poważnej uwagi. Rzeczywiście, jest możliwe, że Litecoin jest głównie podtrzymywany przez weteranów kryptowalut. Przy tak dużej konkurencji w dziedzinie kryptowalut posiadanie jasnych, zwięzłych i aktualnych informacji ma kluczowe znaczenie dla przetrwania monety.

Prywatność Coins News

Zdjęcie za pośrednictwem Bloomberg

Ponadto zarzut Litecoina w zakresie prywatności może postawić go na celowniku organów regulacyjnych, które stają się coraz bardziej wrogie wobec monet służących do ochrony prywatności. Charlie Lee odnotowano w wywiadzie że będzie „interesujące” zobaczyć, czy giełdy kryptowalut zaczną wycofywać Litecoin z listy po dodaniu obsługi Mimblewimble. Ostatnio odbyło się wiele wymian usunięcie z listy monet związanych z prywatnością z powodu ciśnienia regulatorów.

Coinbase zawiesza portfel

Zresztą fundusze miały zostać przeznaczone na opłacenie obrońców Rossa Ulbrichta, twórcy Darknet Marketplace Silk Road. Zdjęcie za pośrednictwem AktualnościBTC

Faktem jest, że Charlie ma rację, nazywając prywatność kolejnym polem bitwy dla kryptowaluty. Jako firmy typu blockchain, takie jak Chainalysis, a nawet giełdy kryptowalut, takie jak Coinbase przytulny dla rządu agencjami na całym świecie, obawy są uzasadnione, a środki zaradcze są uzasadnione. Możliwość kontrolowania własnych danych i pieniędzy ma kluczowe znaczenie w cyfrowym świecie, w którym wszystko jest coraz częściej obserwowane i kontrolowane.

Prywatność Monety Kryptowaluta

Kilka popularnych monet związanych z prywatnością w kryptowalutach. Zdjęcie za pośrednictwem Blocksdecoded

Gdy zbliża się kolejna hossa, przyszłość kryptowalut stoi na rozdrożu: beztroska integracja ze starszymi instytucjami lub niezłomny marsz w kierunku nowego, wolnego, zdecentralizowanego świata. Litecoin odważnie wybrał swoją stronę i może być pierwszym poruszającym się w większym ruchu, który jeszcze się nie zmaterializował w przestrzeni kryptowalut.

Wyróżniony obraz za pośrednictwem Shutterstock

Zastrzeżenie: są to opinie autora i nie powinny być traktowane jako porady inwestycyjne. Czytelnicy powinni przeprowadzić własne badania.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me