Recenzja Loki: prywatne transakcje, zdecentralizowana komunikacja

Loki to kolejna moneta zapewniająca prywatność, która ostatnio przyciągnęła spore zainteresowanie w kręgach kryptowalut.

Jest to kryptowaluta dbająca o prywatność, która dołącza do długiej listy podobnych monet, które próbują wykorzystać brak prywatności Bitcoina. Rzeczywiście, można by wybaczyć, że czuje się nieco przytłoczony samą liczbą projektów opracowujących zorientowane na prywatność łańcuchy bloków.

Czy w tym środowisku Loki naprawdę może się wyróżnić i wyrzeźbić dla siebie niszę? A może przyjdzie i odejdzie jak inne podobne monety do prywatności?

W tej recenzji Loki przyjrzymy się bliżej projektowi. Przeanalizujemy podstawowe protokoły i technologię prywatności, a także zagłębimy się w doświadczenie zespołu, potencjał adaptacji użytkowników i długoterminowe perspektywy tokena LOKI.

Co to jest Loki?

Loki powstał jako rozwidlenie Monero, które jest już jedną z najbardziej anonimowych i prywatnych kryptowalut. Z Loki, programiści chcą stworzyć całkowicie anonimową, prywatną, bezpieczną sieć do komunikacji i handlu.

Handluj i komunikuj się z absolutną wolnością

Jak więc Loki różni się od Monero? Właściwie na kilka sposobów.

Przede wszystkim zespół Lokiego nie konkuruje z Monero. Po prostu korzysta z funkcji prywatności Monero, aby stworzyć podstawę dla drugiej warstwy usług, czyli węzłów usług. Węzły serwisowe wykorzystują architekturę podobną do innych prywatnych protokołów internetowych, aby umożliwić prywatną komunikację w sieci Loki.

Funkcje Loki

Główne cechy Lokiego. Źródło: Witryna Loki

To właśnie te protokoły peer-to-peer pomagają stworzyć zdecentralizowaną sieć do prywatnego kierowania ruchu w Internecie. Monero używa podpisów pierścieniowych i ukrytych adresów, aby stworzyć wiarygodną możliwość zaprzeczenia swoim użytkownikom podczas podpisywania transakcji.

Podpis pierścieniowy działa poprzez utworzenie pierścienia sygnatariuszy, w którym wszyscy oprócz jednego są tylko wabikiem. Podczas gdy Loki używa sygnatur pierścieni w taki sam sposób jak Monero, poprawia się również w stosunku do Monero, wprowadzając minimalny rozmiar pierścienia 10, gdzie Monero ma minimalny rozmiar pierścienia 5.

Ukryte adresy zapewniają również, że klucz publiczny odbiorcy transakcji nigdy nie zostanie powiązany z ich transakcjami. Działają one poprzez tworzenie ukrytego adresu jednorazowego użytku za każdym razem, gdy transakcja jest wysyłana w sieci Loki.

Środki są wysyłane na ten adres, a odbiorca oblicza prywatny klucz wydatków dla tego adresu, umożliwiając mu przejęcie środków bez ujawniania własnego adresu publicznego. Ta anonimowość dla odbiorców jest jedną z podstawowych cech sieci Loki.

Technologia Loki

Oczywiście, aby Loki odpowiednio odróżniał się od innych monet zapewniających prywatność, musi mieć własną, unikalną technologię. Poniżej znajdują się niektóre funkcje, które były dostępne wyłącznie w sieci Loki.

Dystrybucja Mixin

Jak wspomniano powyżej, sygnatury pierścieniowe zazwyczaj zawierają prawdziwe niewydane dane wyjściowe, które są wysyłane, oraz pewną liczbę wabików. Te wabiki nazywane są mixinami. Wyglądają jak niewydane produkty, ale niekoniecznie takie są.

Ring Signatures Mixin

Podpisy pierścieniowe z „połączeniami” zawarte w transakcji. Źródło: Cryptonote

Loki sampluje miksy w oparciu o nawyki użytkowników związane z wydatkami, co oznacza, że ​​osoba trzecia nigdy nie może założyć, że najstarszy mikser jest wabikiem, ponieważ dystrybucja wybranych wyjść odzwierciedla możliwość dołączenia starszego niewydanego miksu do sygnatury pierścienia. To próbkowanie zostało uwzględnione w celu zwiększenia ochrony sieci przed atakiem powiązania czasowego.

Węzły serwisowe

Węzły serwisowe umożliwiają wiele funkcji i skalowalności sieci. Są to elementy składowe hybrydowego modelu konsensusu Proof of Work i Proof of Stake w sieci Loki.

Aby obsługiwać jeden z tych węzłów usługowych, operator węzła musi zablokować czasowo pewną ilość swoich tokenów LOKI w zamian za część nagród blokowych. Zapewnia to sieci Loki ochronę przed atakami Sybil przy użyciu zachęt rynkowych.

Pomysł wykorzystania zachęt rynkowych do zapobiegania atakom Sybil został po raz pierwszy sformułowany przez DASH i użycie ich masternodów. Zasadniczo, gdy atakujący próbuje zebrać więcej monet w celu kontrolowania sieci, cena zaległej dostawy wzrośnie i sprawi, że atak będzie zbyt kosztowny.

W związku z tym, aby zmniejszyć zaległe dostawy, Loki zachęca do korzystania z tych węzłów serwisowych. Aby zostać węzłem serwisowym, należy spełnić znaczne wymagania, co nie tylko zachęca do uczciwego zachowania, ale także ogranicza zaległe dostawy.

Węzły serwisowe pełnią również inną ważną funkcję w sieci Loki, ponieważ są w stanie tworzyć aplikacje węzła usług (SNApps) do obsługi i przechowywania prywatnych wiadomości.

Loki Messenger

Pierwszym SNApp planowanym dla sieci Loki jest zdecentralizowana, prywatna, zaszyfrowana usługa przesyłania wiadomości o nazwie Loki Messenger. Chociaż istnieją już prywatne aplikacje do przesyłania wiadomości, wszystkie są zbudowane przy użyciu scentralizowanych serwerów, które mogą być celem ataku strony trzeciej. W przypadku Loki Messenger do zachowania prywatności używana jest kryptografia klucza publicznego i prywatnego.

Adres odbiorczy będzie kluczem publicznym posiadacza Loki. Nadawca rozgłasza swoją wiadomość do trzech losowo wybranych węzłów serwisowych i jest podpisany publicznym adresem odbiorcy. Każdy węzeł serwisowy może przechowywać komunikaty w swojej „puli wiadomości” przez maksymalnie 24 godziny. Planowane jest udostępnienie funkcji przesyłania wiadomości w oprogramowaniu portfela Loki, a także w aplikacji mobilnej.

Loki Online Messaging

Routing online w sieci Loki, gdzie Alicja komunikuje się z Bobem. Źródło: Biały papier

W programie Loki Messenger znajdziesz dwie unikalne funkcje szyfrowania:

  1. Doskonała poufność przekazywania informacji: Loki Messenger używa nowego wspólnego klucza szyfrowania dla każdej wysłanej wiadomości. Pozwala to uniknąć ataków, w których ujawniony zostanie klucz długoterminowy, ponieważ ujawnienie jednego klucza z Loki Messenger nie naruszy całego łańcucha wiadomości. Aby przerwać szyfrowanie łańcucha wiadomości, osoba atakująca musiałaby znaleźć klucz dla każdej pojedynczej wiadomości, co jest niezwykle trudne i mało prawdopodobne.
  2. Odmowa uwierzytelnienia: Pozwala to dwóm stronom udowodnić, że są nadawcą i odbiorcą, ale uniemożliwia osobom trzecim odkrycie prawdziwego nadawcy lub odbiorcy jakiejkolwiek wiadomości.

Lokinet do anonimowego przeglądania

Loki stworzył również nowy typ mixnetu, w pewnym sensie podobny do Tora lub I2P, aby zapobiegać atakom Sybil i nazywa go Lokinet. Ten nowy typ mixnetu wykorzystuje bazującą na rynku odporność na ataki Sybil. Lokinet łączy to z routingiem cebulowym, tworząc nowy prywatny tunel umożliwiający dostęp do Internetu.

Routing cebulowy oznacza, że ​​każdy węzeł wie tylko, skąd otrzymał pakiet danych i dokąd go wysłał. Nie znają pochodzenia pakietu, co oznacza, że ​​nie znają Twojej lokalizacji ani tego, kim jesteś. Korzystając z Lokinet, będziesz mógł uzyskać dostęp do Loki SNApps i dowolnej strony internetowej bez ujawniania swojego adresu IP i lokalizacji.

Podjęto decyzję o stworzeniu zupełnie nowego mixnetu zamiast korzystania z istniejących mixnetów, ponieważ ani Tor, ani I2P nie były w stanie w pełni złagodzić ataków Sybil. Ponadto sieć Tor jest dość scentralizowana, podczas gdy I2P ma słaby model konsensusu i nie ma formalnego sposobu anonimowego dostępu do Internetu.

Lokinet będzie używał rozproszonych tablic mieszających zbudowanych na podstawie transakcji tyczenia, co da węzłom usług uprawnienia do działania jako routery w sieci. Lokinet zachowa wysokie standardy usług poprzez zdecentralizowaną rejestrację i wyrejestrowanie, gdzie węzły serwisowe są oceniane w drodze konsensusu i mogą zostać usunięte, jeśli nie zgodnie z minimalnymi standardami dotyczącymi przepustowości, przechowywania wiadomości i pamięci blockchain.

Możesz dowiedzieć się więcej o Lokinecie tutaj.

Zespół Loki

Witryna Loki zawiera listę 4 członków zespołu wykonawczego, 10 programistów i 8 organizacji wspierających.

Członkowie zespołu wykonawczego Loki

Członkowie zespołu wykonawczego Lokiego

Według niektórych kont najbardziej imponującym członkiem zespołu jest główny programista Tom Winget, który wcześniej był wielkim współpracownikiem Monero w 2014 i 2015 roku. Jego doświadczenie było kluczowe dla rozwoju Loki.

Założycielem Loki jest Simon Harman, który ma doświadczenie w tworzeniu stron internetowych i zarządzaniu projektami. Jest także członkiem Australia’s Blockchain Center, które jest największą w kraju społecznością przedsiębiorców, ekspertów, mentorów i inwestorów w dziedzinie technologii blockchain..

Historia tokena LOKI

Loki przeprowadził prywatną sprzedaż tokenów w marcu 2018 roku, sprzedając 15% ze 150 milionów całkowitej podaży tokenów za 0,68 USD i zbierając 9 milionów USD. Pozostałe żetony zostaną zatrzymane na nagrody za wydobycie, ale po prywatnej sprzedaży odbył się również duży zrzut. Nigdy nie było publicznego ICO dla Lokiego.

Po zrzucie cena LOKI spadała przez większą część 2018 r., Osiągając najniższy poziom około 0,13 USD w sierpniu 2018 r. Od tego czasu rośnie w górę, a pod koniec października 2018 r. Kosztuje 0,4433 USD za LOKI. To daje jej kapitalizację rynkową wynoszącą prawie 13 milionów dolarów i czyni ją 301 największą monetą pod względem kapitalizacji rynkowej.

Wydajność tokena LOKI

Wyniki cen tokena LOKI od premiery. Źródło obrazu: CoinMarketCap

Jeśli chcesz kupić LOKI, możesz to zrobić tylko w Cryptopia lub TradeOgre. Obecnie nie ma innych giełd obsługujących LOKI.

Przechowywanie LOKI musi odbywać się w oficjalnym portfelu Loki dostępnym na ich stronie internetowej dla systemów Windows, MacOS i Linux. Portfel nie tylko umożliwia przechowywanie LOKI, ale także otwiera możliwość wydobywania LOKI i rozpoczęcia korzystania z systemu do handlu, a ostatecznie wysyłania i odbierania prywatnych wiadomości.

Wniosek

Jako moneta prywatności Loki wprowadził kilka ulepszeń w stosunku do Monero, ale nie jestem pewien, czy to wystarczy, aby rekrutować wiernych Monero. Rzeczywiście, możesz zobaczyć, jak cena tokenów LOKI ucierpiała po zakończeniu zrzutu, mimo że ostatnio powracają.

Osoby zainteresowane prywatnymi wiadomościami z pewnością będą zainteresowane Loki Messenger, ale dopóki platforma nie zacznie dostarczać więcej SNAppsów, nie jestem pewien, czy sam komunikator wystarczy, aby uzyskać powszechne przyjęcie.

Jest też kwestia wsparcia wymiany. Ponieważ tylko dwie giełdy oferują LOKI, monecie bardzo trudno jest uzyskać przyczepność. O ile niektóre z głównych giełd, takich jak Binance, OKEx i Huobi, nie odbiorą LOKI, nie widzę, jak zyska dodatkową przyczepność.

Podoba mi się koncepcja i plany zespołu, ale token wymaga lepszego marketingu, w przeciwnym razie może zostać zagubiony w niejasności wielu innych opracowywanych monet związanych z prywatnością i wiadomościami.

Wyróżniony obraz za pośrednictwem Fotolia

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me