Recenzja Luno: kompletny przewodnik dla początkujących

Luno to giełda kryptowalut, która wyrzeźbiła sobie niszę na wielu rozwijających się rynkach.

Mimo że Luno to stosunkowo niewielka giełda, stale rośnie w wielu krajach na całym świecie. Wykroczyli poza swoje afrykańskie korzenie i zaczęli oferować handel również w Europie.

Jednak jednym z najważniejszych pytań jest to, czy jest bezpieczny i można mu ufać?

W tej obszernej recenzji Luno omówimy wszystko, co musisz wiedzieć o wymianie. Przyjrzymy się ich funkcjom bezpieczeństwa, wsparciu, a także reputacji szerszej społeczności.

Przegląd

Luno to giełda kryptowalut, która ma swoje korzenie w RPA. Kiedyś nosiła nazwę BitX i została założona w 2013 roku. Obecnie firma przeniosła swoją globalną siedzibę do Londynu.

Według firmy o nas Luno to giełda kryptowalut, na którą składa się „40 ekspertów w dziedzinie technologii i finansów, działających w kilku krajach i kontynentach”

Wyznaczony cel drużyny? Aby pomóc miliardom użytkowników na całym świecie w kupowaniu, sprzedawaniu i przechowywaniu kryptowalut, takich jak ether i bitcoin.

Wydaje się również, że w ciągu ostatniego roku znacznie się rozszerzyły dzięki pewnym funduszom Venture Capital. Mają biura w Londynie, Singapurze i Kapsztadzie.

Z tych informacji wynika, że ​​wymiana jest dość otwarta i przejrzysta. Warto wiedzieć, że istnieje lokalna obecność, ponieważ zapewnia pewien poziom komfortu.

Czy Luno jest bezpieczny?

Luno nigdy nie doświadczył niszczycielskiego włamania, o którym wiemy, więc jest to.

Przechodzą również przez niektóre procedury bezpieczeństwa na poziomie wymiany. Obejmują one przechowywanie większości swoich środków w portfelach chłodniczych typu „głębokie zamrażanie”. Są to w zasadzie portfele z wieloma podpisami, które są przechowywane offline w skarbcach bankowych, do których żadna osoba w Luno nie ma dostępu.

Przechowują również swoje „gorące portfele” w portfelach z wieloma podpisami, które są współdzielone z BitGo. Dzieląc klucze między dwie różne firmy, Luno zapewnia dodatkową warstwę bezpieczeństwa przed potencjalnym hakerem lub napastnikiem.

Jednak w przypadku użytkowników indywidualnych dostępne są podstawowe opcje bezpieczeństwa, takie jak identyfikacja dwuskładnikowa i potwierdzenia e-mailowe. To całkiem prosta wanilia, jeśli chodzi o bezpieczeństwo po stronie użytkownika.

Na marginesie chcielibyśmy podkreślić, że bez względu na to, jak bezpieczna jest giełda, nie pozostawiasz na niej dużych ilości kryptowaluty. W przypadku zdeterminowanych hakerów zawsze istnieje ryzyko.

Pary kryptowalut

Luno obsługuje klientów, których nie obsługuje wiele innych giełd. Ta dynamika jest wyraźnie widoczna w oferowanych przez nią parach handlowych, które są następujące:

  • BTC / IDR (rupia indonezyjska)
  • BTC / MYR (ringgit malezyjski)
  • BTC / NGN (nigeryjska Naira)
  • BTC / ZAR (rand południowoafrykański)
  • BTC (EUR)
  • ETH / BTC

Tak więc, poza unikalnymi parami fiat, które oczywiście pokazują, że Luno koncentruje się na obecnie niedostatecznie obsługiwanej klienteli kryptowalut z Afryki i Azji Południowo-Wschodniej, jedyna możliwość zamiany kryptowalut na kryptowaluty dla użytkowników Luno to połączenie eteru i bitcoina.

Luno próbuje również wejść na tradycyjne rynki w krajach rozwiniętych. Na przykład niedawno zaczęli przyjmować depozyty i handlowców w euro z krajów UE.

Chociaż portfel zamówień w euro jest nadal dość ograniczony w porównaniu z portfelem zamówień na rynkach wschodzących. Na przykład poniżej znajdują się najbardziej aktywne rynki na giełdzie Luno.

Woluminy Luno Exchange

Źródło obrazu: coinmarketcap.com

Jak widać, rand południowoafrykański jest nadal ich największym rynkiem z 82% wolumenu. Wydaje się również, że w ciągu ostatnich 24 godzin nie było wolumenu handlu kryptowalutami.

Na Luno znajdują się księgi zamówień ETH / BTC o objętości około 1700 ETH, więc nie są one odpowiednio śledzone przez kapitalizację rynkową monet. Nie ma również innej pary kryptowalut ZAR, która jest przedmiotem obrotu na giełdzie.

Wypłaty i depozyty

Podobnie jak użytkownicy Coinbase w Ameryce i Europie, użytkownicy Luno mogą kupować bitcoiny za pomocą wybranej pary walutowej, łącząc swoje konto bankowe z kontem wymiany online. Użytkownicy, którzy mają karty debetowe i kredytowe, akceptują również płatności za pośrednictwem Upay i Everypay.

Firma Luno ciężko pracowała, aby cały proces był jak najwygodniejszy. Wypłaty z Fiata zazwyczaj docierają na Twoje konto bankowe w nie więcej niż 48 godzin, a depozyty pojawiają się na Twoim koncie wymiany między 24 a 48 godzinami. Weź to, Coinbase!

W Europie korzystają z tego samego banku co Coinbase. Akceptują przelewy na Twoje konto w postaci płatności SEPA. Nie powinno to zająć więcej niż 1 do 2 dni. Próbują również znaleźć rozwiązanie dla natychmiastowych płatności bankowych z szeregu europejskich banków.

Podczas wypłaty euro z konta środki są również wysyłane za pośrednictwem SEPA. Powinno to zająć mniej więcej tyle samo czasu, co początkowe finansowanie.

Opłaty Luno

Luno przestrzega systemu opłat, który opiera się na miesięcznym korzystaniu z giełdy, a nie na pojedynczych transakcjach. W ramach tego miesięcznego systemu wymiana opiera się również na dynamice „twórca / biorca”.

W związku z tym opłaty, które ostatecznie zapłacisz, są oparte na wolumenie transakcji, które prześlesz na giełdzie w danym miesiącu. Ale biorąc to pod uwagę, nie wydaje się, aby opłaty procentowe przekraczały 1 procent na Luno.

Jeśli chodzi o opłaty za wypłatę, Luno twierdzi, że pobierają niewielką „opłatę administracyjną” w zależności od kraju, w którym się znajdujesz. Na przykład opłata za wypłatę EFT wynosi 8,50 R8,50 za wypłatę z Republiki Południowej Afryki. W Europie pobierana jest opłata w wysokości 0,3 euro.

Jeśli chodzi o depozyty, większość opcji jest bezpłatna. Jedynymi wyjątkami są, jeśli kupujesz kryptowaluty za pomocą kart lub dokonujesz transakcji gotówkowej na ich konto bankowe.

Jeśli chcesz uzyskać dokładne informacje na temat opłat, które możesz płacić w Luno, możesz przeczytać więcej tutaj.

Proces weryfikacji

Proces rejestracji jest prosty i wymaga jedynie podania adresu e-mail. Na giełdzie dostępne są 4 podstawowe poziomy weryfikacji w Luno, każdy z różnymi limitami wypłat / finansowania. Na przykład poniżej przedstawiono limity finansowania w Republice Południowej Afryki.

Limity weryfikacji w Luno

Zakładając, że chcesz mieć pełną funkcjonalność handlową, chciałbyś przejść weryfikację do trzeciego poziomu. Luno szczyci się posiadaniem jednych z najszybszych procesów weryfikacji w branży. Postanowiliśmy to przetestować, aby potwierdzić ich roszczenia.

Potwierdzisz swój numer telefonu komórkowego i wprowadzisz odpowiednie dane osobowe. Zostaniesz poproszony o przesłanie „dokumentów tożsamości”. Przykłady dowodów obejmują takie rzeczy, jak wyciągi z rachunków, wyciągi bankowe i faktury podatkowe.

Po wykonaniu tych podstawowych zadań siedzieliśmy i czekaliśmy. Dokładnie w ciągu 24 godzin zostaliśmy w pełni zweryfikowani i wszystkie limity wypłat zostały zniesione. Byliśmy naprawdę zaskoczeni, jak szybko Luno był w stanie wejść na pokład swoich klientów. Bez wątpienia jest to odzwierciedleniem zwiększonej liczby personelu pomocniczego, którym obecnie dysponują.

Regulacja i finansowanie

Firma Luno niedawno podała wiadomość o udanej podwyżce finansowania VC od londyńskich inwestorów. We wrześniu ubiegłego roku firmie udało się zebrać 9 mln USD na finansowanie serii B, które było prowadzone przez Balderton Capital.

Oprócz wpływu, jaki dodatkowe fundusze mogą mieć na perspektywy rozwoju Luno Exchange, umowa zakłada również, że partner Balderton Tim Bunting dołączy do zarządu Luno. Nie ma wątpliwości, że wykorzystają to jako platformę startową do swojej europejskiej ekspansji.

Po drugiej stronie świata Luno stoi w obliczu pewnych zmian regulacyjnych w krajach takich jak Malezja. W tym przypadku organy podatkowe zażądały od Luno przekazania informacji o użytkowniku i zamroziły ich konta bankowe, dopóki nie spełnią wymagań. To jest coś, co widzieliśmy również w IRS i Coinbase.

Luno twierdzi, że współpracuje z władzami Malezji, ale nie naruszy poufności danych klientów. Bez wątpienia jest to dobry znak zaufania, jakim handlowcy mogliby obdarzać Luno Exchange.

Obsługa klienta

Jeśli chodzi o uzyskanie pomocy od Luno, masz dwie możliwości.

Masz podstawowy problem? Wymiana Centrum pomocy może być wszystkim, czego potrzebujesz.

Dzieje się coś większego? Spróbuj wypełnić bilet pomocy aby skontaktować się z pomocą techniczną.

Luno Exchange obecnie rozwija swoją funkcję wsparcia, ponieważ byli w szale rekrutacji z powodu nowego funduszu VC Funding.

Na przykład liczba pracowników wzrosła od zeszłego roku z poniżej 20 do ponad 80. Bez wątpienia jest to jeden z czynników przyczyniających się do zwiększenia szybkości ich weryfikacji i wsparcia.

Platforma handlowa Luno

Jedną z najważniejszych cech każdej giełdy jest szybkość i wydajność platformy handlowej. Ponadto platforma musi być stosunkowo intuicyjna, aby przeciętny użytkownik mógł się na niej poruszać.

Patrząc na księgę zamówień ZAR / BTC, giełda wygląda na stosunkowo zwykłą wanilię. Pod wykresami masz formularze zamówień z książką zamówień po lewej stronie. Możesz także przełączać się między wykresem słupkowym / liniowym lub głębokością rynku.

Platforma handlowa Luno.com

Jeśli chodzi o funkcje handlowe, platforma Luno jest raczej zła. Nie ma funkcji tworzenia wykresów ani bardziej zaawansowanej analizy księgi zamówień, która jest zwykle wyświetlana na niektórych większych giełdach, takich jak Kraken i Poloniex.

Nie ma też możliwości zmiany platformy na lżejszą „wersję dzienną”. Oznacza to, że inwestorzy będą musieli zadowolić się czarnym tłem i ciemniejszymi kolorami. Wcześniej rozmawialiśmy z traderami, którym trudniej jest odczytać jasne czcionki na ciemnym tle.

Jeśli chodzi o samą funkcjonalność handlu, księga zamówień Bitcoin wydaje się być stosunkowo zdrowa dla BTC / ZAR. Oznacza to, że większe transakcje można zrealizować bez zbytniego obniżania ceny. Może tak nie być w przypadku innych par, takich jak IDR lub MYR.

Złożenie zamówienia jest jednak dość szybkie, co oznacza, że ​​Twoje zamówienia zostaną umieszczone w księgach niemal natychmiast. Następnie możesz monitorować, jak Twoje zamówienie jest wprowadzane na rynek poniżej wykresów.

Dla użytkowników, którzy lubią handlować w ruchu, przyda się aplikacja mobilna Luno. Wydaje się, że ma to większość funkcji handlowych, które są osadzone na głównej giełdzie, oprócz wykresów i poprzednich zleceń.

Aplikacja mobilna Luno

Źródło: Apple iTunes Store

Przydatna jest jednak opcja obsługi aplikacji mobilnej jako swego rodzaju portfela Bitcoin. Umożliwi to przesłanie środków do zapisanych kontaktów w aplikacji.

Luno kontra Coinbase

Nie ma wątpliwości, że Luno czeka silna konkurencja ze strony większych giełd kryptowalut. Jedną z takich giełd jest Coinbase. Ta duża giełda Fiata / kryptowalut ma siedzibę w USA i rozszerzyła się na cały świat.

Coinbase właśnie zmienił nazwę swojej giełdy GDAX na Coinbase pro. Ta zaawansowana giełda ma szereg opcji handlowych i może być używana przez inwestorów instytucjonalnych do dużych ilości wolumenu.

Jak więc wypada Luno przy takiej konkurencji?

  Luno Coinbase
Ustanowiony 2013 2012
Jurysdykcja RPA, Europa, Malezja, Indonezja Światowy
Metody kupna / wpłaty Przelew Karta kredytowa, karta debetowa, przelew bankowy
Metody sprzedaży / wypłaty Przelew, kryptowaluty PayPal, przelew bankowy, kryptowaluta
Dostępne pary kryptowalut BTC, ETH BTC, BCH, ETH, ETC, LTC
Akceptowane waluty Fiat ZAR, EUR, MYR, IDR, NGN USD, EUR, GBP
Platforma handlowa Podstawowy Zaawansowane (Coinbase Pro)
Obsługa klienta E-mail, formularz kontaktowy E-mail, formularz kontaktowy, numer wsparcia
Opłata handlowa 1,0% 1,49%
Bezpieczeństwo Standard zaawansowane

Dlatego Coinbase wydaje się być atrakcyjną alternatywą, jeśli chcesz kupić więcej monet niż na Luno. Kiedy handlujesz na platformie handlowej Coinbase pro, masz znacznie więcej funkcji i opcji wykresów. Jest to idealne rozwiązanie dla tych handlowców kryptowalut, którzy używają analizy technicznej.

Baner z Coinbase

Jednak jeśli chodzi o opłaty handlowe, wydaje się, że Coinbase jest nieco wyższy niż Luno. Musisz również wiedzieć, że Coinbase akceptuje tylko przelewy w USD, EUR i GBP. W związku z tym, jeśli zamierzasz kupować na Coinbase w walucie innej niż ta za pomocą karty debetowej / kredytowej, opłata w rzeczywistości wyniesie 3,9%.

Tak więc, chociaż Coinbase jest bardziej zaawansowaną platformą dla handlowców z USA, Europy i Wielkiej Brytanii, może być mniej opłacalną opcją dla kupujących na rynkach wschodzących, którą obsługuje Luno.

Wniosek

Dla docelowej bazy klientów Luno to niesamowita giełda. Ale jego baza klientów jest obecnie bardzo ukierunkowana, więc Luno jest naprawdę praktyczny tylko dla obywateli Republiki Południowej Afryki, Nigerii, Malezji i Indonezji. Przynajmniej na razie.

Wydaje się również, że przestrzegają właściwych procedur, jeśli chodzi o wymianę i bezpieczeństwo osobiste. Mogą jednak ulepszyć interfejs użytkownika głównej giełdy.

Podobała nam się jednak świetna obsługa klienta oraz szybkie czasy wypłat i weryfikacji. Biorąc wszystko pod uwagę, w przypadku handlowców z RPA wystawiamy giełdę kciuki do góry.

Obrazy za pośrednictwem luno.com

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me