Recenzja PIVX: moneta prywatności oparta na dowodzie stawki

PIVX opublikował wiadomości w maju tego roku, kiedy ujawniono, że zorientowana na prywatność kryptowaluta Johna McAffee, Ghost, został skopiowany i wklejony części oryginalnej białej księgi PIVX.

Pytanie brzmi: dlaczego?

PIVX to skrót od „Private Instant Verified Transaction”. Jest to kryptowaluta skupiona wokół prywatności i społeczności, której ambitny cel to stać się najbardziej zaawansowaną istniejącą kryptowalutą.

Biorąc pod uwagę te fakty, nie powinno dziwić, że programiści Ghost wykorzystali informacje zawarte w Biała księga PIVX i dalej stwierdziliśmy, że kryptowaluta Ghost jest rozwidleniem PIVX. Chociaż działania te są niesmaczne, ujawniają, że projekt PIVX ma poważne uzasadnienie. Jak zobaczysz, PIVX wykorzystuje jedną z najbardziej nowatorskich technologii kryptograficznych i jest pionierem wśród monet zapewniających prywatność.

Początki Pivx

Historia PIVX zaczyna się od kolejnej kryptowaluty o nazwie Dziarskość. Osoby zaznajomione z Dash wiedzą, że jest to rozwidlenie Bitcoina, które ma być szybsze i bardziej zorientowane na prywatność.

Plotka głosi, że w 2015 roku niewielka grupa programistów Dash była niezadowolona z kierunku, w jakim podążała kryptowaluta i postanowiła stworzyć własną kryptowalutę, która początkowo nosiła nazwę Darknet, a później została przemianowana na PIVX..

Mniej więcej w tym czasie, James Burden (AKA s3v3nh4cks) został założycielem i jednym z programistów projektu. Burden ma ponad 20-letnie doświadczenie w pracy jako technik sprzętowy z pasją do oprogramowania i jest aktywnym programistą kryptowalut od 2012 roku. W kwietniu 2019 roku odszedł z PIVX po tym, jak rok wcześniej dał ultimatum zespołowi programistów..

James Burden

James Burden, były dyrektor generalny PIVX, założyciel Veil. Zdjęcie za pośrednictwem Welon

Podobnie jak oryginalna grupa programistów, która opuściła Dasha, Burden był niezadowolony z braku prywatności, który pojawił się w PIVX, a także z różnymi wadami w architekturze zarządzania. Stworzył nową kryptowalutę o nazwie Welon który stara się stać tym, czym miał być PIVX – skalowalną kryptowalutą, która zapewnia prywatność użytkowników za wszelką cenę.

PIVX odnotował znaczne spowolnienie aktywności publicznej od czasu odejścia Burden w 2019 r. Ponadto dwaj pozostali znaczący deweloperzy, w tym Jeremy Anderson (który jest również deweloperem Ravencoin) (który jest również deweloperem Ravencoin) wydaje się, że przeniósł uwagę na inne projekty, w tym Veil.

Od mniej więcej roku jedynym widocznie aktywnym członkiem PIVX jest Bryan Doreian, jej menedżer społeczności i lider marketingowy. Jak zobaczysz, zespół PIVX nadal wydaje się ciężko pracować za kulisami, pomimo tych okoliczności.

PIVX ICO

PIVX, który został uruchomiony w styczniu 2016 r. Jako Darknet i nie miał pierwszej oferty monet (I CO). Zamiast tego, 60 000 PIVX zostało wstępnie skonfigurowanych, aby umożliwić 6 masternodom obsługę początkowej sieci.

PIVX ICO

Kryptowaluta PIVX nie miała ICO. Zdjęcie za pośrednictwem PIVX

Te 60000 monet zostało następnie spalonych w następnych miesiącach, gdy społeczność PIVX osiągnęła wystarczający rozmiar, aby stać się samowystarczalną.

Jak działa PIVX?

PIVX jest w rzeczywistości zdecentralizowaną organizacją autonomiczną (DAO), która jest samofinansująca się i napędzana przez społeczność. PIVX ma być monetą prywatności „trzeciej generacji” i korzysta ze zmodyfikowanej wersji architektury masternode Dasha i protokołu prywatności Zerocoin firmy Zcoin (pierwotnie zaprojektowanego dla Bitcoin).

Funkcje PIVX

Cechy ekosystemu PIVX. Zdjęcie za pośrednictwem Średni

Według strona internetowa PIVX, jego opłaty sieciowe są 40 razy niższe niż w przypadku Bitcoina. Podczas gdy strona internetowa odnotowuje prędkość transakcji wynoszącą 70 transakcji na sekundę (TPS), Doreain stwierdził, że TPS może osiągnąć nawet 1000 przy użyciu protokołu płatności SwiftxX. Przyjrzyjmy się bliżej tym elementom.

Górnictwo PIVX & Stakowanie

PIVX wykorzystuje mechanizm dowodu konsensusu stawki, który składa się z dwóch stron: masternodów i walidatorów.

Masternodes mają dwa zadania: głosować nad propozycjami rozwoju złożonymi przez społeczność PIVX i weryfikować transakcje w łańcuchu bloków za pomocą zaledwie jednego potwierdzenia, które może odbywać się poza łańcuchem za pośrednictwem protokołu płatności SwiftX. Aby uruchomić główny tryb, wymagana jest stawka 10 000 PIVX. Każdy główny tryb otrzymuje 1 głos i nie jest w ogóle zaangażowany w wydobywanie nowych tokenów PIVX.

Zestawienie nagród za obstawianie PIVX

Podział nagród za obstawianie PIVX. Obraz przez PIVX

Wydobywanie PIVX jest zadaniem walidatorów, które mają szansę wygenerować blok proporcjonalny do ilości postawionego PIVX, wymagając około 500 PIVX do wygenerowania pojedynczego bloku w okresie 1 miesiąca. Nowy blok jest generowany mniej więcej co minutę i daje nagrodę w postaci 6 monet PIVX, z których 2 trafiają do walidatora, 3 do głównego trybu i 1 do skarbca PIVX, który finansuje udane propozycje rozwoju i inicjatywy społeczności.

Aby zapewnić równowagę między masternodami i walidatorami, PIVX wykorzystuje mechanizm „huśtawki”, który widzi wzrost nagród dla walidatorów, gdy było zbyt wiele masternodów i odwrotnie w przypadku zbyt wielu walidatorów.

Ten mały szczegół odróżnia PIVX od innych kryptowalut skoncentrowanych na zarządzaniu, takich jak Decred, które wykorzystują wstępnie zaprogramowany podział nagród za wydobycie, których nie można zmienić. Możesz również oszacować swoje nagrody za obstawianie PIVX za pomocą ich własnego kalkulatora.

Prywatność PIVX

Co dziwne, PIVX obecnie nie oferuje prywatnych transakcji. Aż do zeszłego roku PIVX korzystał z protokołu prywatności Zerocoin. Chociaż podstawowa technologia stojąca za protokołem Zerocoin jest dość złożona, jak to działało w PIVX jest proste.

Protokół PIVX Zerocoin

Protokół prywatności PIVX Zerocoin. Zdjęcie za pośrednictwem Bitcoin.com

Gdyby użytkownik chciał wysłać prywatną transakcję, użyłby PIVX do „bicia” zPIV. Odpowiednia ilość zPIV zostanie wysłana w łańcuchu bloków PIVX, a następnie „spalona”, aby utworzyć odpowiednią ilość PIVX dla odbiorcy.

Niezwykłe jest to, że można było obstawić zPiv w ten sam sposób, w jaki postawiono PIVX. Umożliwiło to zwiększenie bezpieczeństwa i płynności sieci PIVX. Jedyną różnicą między stakowaniem zPiv a stakowaniem PIVX była dystrybucja nagród za blok; Masternodes otrzyma 2 monety, a walidator otrzyma 3.

Dostawa kryptowaluty PIVX

„Tokenomika” PIVX jest dość interesująca. PIVX nie ma sztywnego limitu podaży i ma stopę inflacji na poziomie 3-4% rocznie. Jednak PIVX ma teoretyczną „miękką czapkę” ze względu na jedną małą cechę: opłaty transakcyjne.

Możliwa dostawa PIVX

Możliwa dostawa kryptowaluty PIVX. Zdjęcie za pośrednictwem Biały papier

Każda transakcja w sieci PIVX kosztuje 0,01 PIVX (był to również koszt wybicia zPIV). Ponieważ opłaty transakcyjne są spalane, istnieje punkt, w którym liczba przeprowadzanych transakcji przewyższa liczbę generowanych nowych PIVX.

Gdyby tak się stało, PIVX faktycznie stałby się deflacyjny, podobnie jak inne dowody na kryptowaluty stawki. Doprowadziłoby to do całkowitej awarii sieci, gdyby nie fakt, że społeczność PIVX może po prostu głosować za obniżeniem opłat transakcyjnych, aby zapobiec nadmiernej deflacji. Społeczność może również głosować za podniesieniem opłat transakcyjnych, aby zmniejszyć inflację, jeśli wymknie się to spod kontroli.

Mapa drogowa PIVX

W świecie map drogowych kryptowalut, PIVX bierze ciasto, jeśli chodzi o zrozumiałość i przejrzystość. Jest to imponujące, biorąc pod uwagę, że kierunek rozwoju jest zasadniczo określany przez masternody PIVX. Warto zauważyć, że niektóre projekty, które były bardzo oczekiwane wcześniej, takie jak zDex, zdecentralizowana giełda PIVX, nie doczekały się jeszcze publicznej realizacji.

Ukończone cele planu działania PIVX

PIVX zrealizował cele mapy drogowej. Zdjęcie za pośrednictwem Mapa drogowa

Pomimo kilku brakujących elementów zespół programistów PIVX osiągnął całkiem sporo od 2016 roku. Do najważniejszych kamieni milowych należy implementacja protokołu Zerocoin, który wprowadził prywatne transakcje do sieci za pośrednictwem zPiv wraz z możliwością obstawiania zPiv odpowiednio w 2017 i 2018 roku. Niestety, użycie zPiv było ograniczone do portfeli stacjonarnych i nigdy nie dotarło do mobilnych portfeli PIVX.

W marcu 2019r, Ogłosił PIVX tymczasowo wyłączaliby funkcjonalność zPIV z powodu różnych problemów w protokole. W chwili pisania tego tekstu kwestie te nie zostały jeszcze rozwiązane.

W tym, co wydaje się być najnowsze wywiad wraz z członkiem zespołu PIVX w styczniu tego roku, Doreian zauważył, że zespół programistów ciężko pracował nad opracowaniem nowego protokołu prywatności dla PIVX. W lutym zespół programistów PIVX wyszczególnił architekturę nowego protokołu, który jeszcze nie został wdrożony.

Mapa drogowa PIVX 2021

Mapa drogowa PIVX na lata 2020 i 2021: Zdjęcie za pośrednictwem Świergot

W marcu tego roku wydano PIVX szczegółowy plan działania na lata 2020-2021. Mapa drogowa jest podzielona na 4 sekcje: portfel podstawowy, portfele lightnode, społeczność i sojusze. W sumie jest około 2 tuzinów projektów, a pasek postępu obok każdego z nich informuje, jak daleko są one ukończone. Godne uwagi cele obejmują wdrożenie nowego protokołu prywatności, funkcję zimnego obstawiania portfela, sponsorowanie sportowców, a nawet założenie organizacji charytatywnej o nazwie Fundacja PIVX.

Analiza cen PIVX

Historia cen PIVX jest dość przewidywalna. Kiedy po raz pierwszy weszła na rynek w lutym 2016 r., Była warta ułamek centa i zaczęła rosnąć w 2017 r., Osiągając w końcu rekord wszechczasów prawie 13 USD w styczniu 2018 r. Cena spadła w kolejnych miesiącach, do połowy 2019 r. po cenie nieco ponad 22 centy USD.

Historia cen PIVX

Historia cen PIVX. Zdjęcie za pośrednictwem CMC

Pomimo tego ponurego spadku ceny zwrot z inwestycji PIVX pozostaje niewiarygodnie wysoki. W ostatnich miesiącach odnotowano również niewielki wzrost cen, podwojony z 22 centów do około 44 centów USD. Bliższe spojrzenie na dane cenowe z ostatniego roku wydaje się wskazywać, że PIVX powoli, ale zdecydowanie rośnie.

Notowania giełdowe

PIVX jest dostępny do handlu na kilkunastu giełdach kryptowalut, w tym Binance i Bittrex.

Binance PIVX

Zarejestruj się na Binance i kup tokeny PIVX

Niestety pary handlowe są dość ograniczone, a wolumen obrotu dla PIVX jest wyjątkowo niski, prawdopodobnie dlatego, że znaczna ilość PIVX jest używana do obstawiania. Oznacza to, że rynki mogą stać się dość niestabilne przy wartości siły nabywczej nawet kilku BTC, więc handluj ostrożnie!

Portfele kryptowalut PIVX

PIVX ma dość ograniczone wsparcie, jeśli chodzi o portfele kryptowalut. Jeśli chcesz przechowywać swoją kryptowalutę PIVX, masz efektywnie 3 opcje: portfel sprzętowy Ledger (który ma funkcję obstawiania PIVX), portfel stacjonarny i mobilny PIVX oraz portfel stacjonarny / mobilny Coinomi.

Portfel PIVX Core

Portfel PIVX Core. Zdjęcie za pośrednictwem PIVX

Jeśli wolisz portfel offline, możesz utworzyć portfel papierowy PIVX za pomocą walletgenerator.net. Możesz dowiedzieć się więcej o portfelach kryptowalut PIVX, czytając nasz szczegółowy artykuł na ten temat.

Nasza opinia o PIVX

Chociaż PIVX miał wiele obietnic wychodzących z bramek, wydaje się, że dno wypadło z projektu. Oprócz tego, że odsuwali go na bok najbardziej znani deweloperzy, „zdecentralizowana” struktura finansowania rozwoju postawiła PIVX w pułapkę narzuconą przez siebie.

Konkretnie, około 20-22 000 PIVX, które są przydzielane do operacji miesięcznie, nie może być wystarczające, biorąc pod uwagę jego obecnie niską cenę, która nie może wzrosnąć bez poważnych postępów w rozwoju i marketingu..

PIVX YouTube

Treści edukacyjne PIVX na YouTube

Dowodem na to jest nagłe zanikanie wcześniej hiperaktywnego zasięgu społeczności. Plik Kanał PIVX na YouTube co tydzień przesyłał filmy, a nawet prowadził samouczki dotyczące kryptowaluty na kanale PIVX Class na YouTube. Niestety, wydaje się, że intensywne skupienie się PIVX na społeczności odeszło od faktycznego rozwoju łańcucha bloków.

PIVX & Prywatność

Wydaje się, że PIVX odszedł od swojego pierwotnego celu, jakim była całkowita prywatność użytkowników. Właśnie dlatego Burden opuścił projekt, aby rozpocząć własny. PIVX miał zmierzać w kierunku większej i większej prywatności, ale zaczął iść w przeciwnym kierunku. W obronie PIVX jest to prawdopodobnie spowodowane zwiększoną liczbą monitorowanych monet, które w ostatnich miesiącach otrzymały od rządowych organów regulacyjnych.

Wydaje się, że jest to problem wspólny dla wszystkich monet związanych z prywatnością. Gdy organy regulacyjne wokół próbują wprowadzić „przejrzystość” do kryptowalut, monety chroniące prywatność są wypychane z giełd i poza zasięgiem nierozsądnych traderów i inwestorów. W zeszłym roku południowokoreańska giełda kryptowalut wycofał garść monet służących do prywatności w tym PIVX i Monero, mimo że funkcja prywatności PIVX była opcjonalna.

Wady projektowe PIVX

Zarówno Burden, jak i Doreian zauważyli, że protokół PIVX zPIV Zerocoin ma wady prywatności w metadanych, szczególnie w sposobie, w jaki „zmiana” zPIV była zwracana użytkownikom w transakcjach. Ponieważ zPIV nie można wysłać w liczbach dziesiętnych, wynikająca z tego „zmiana” w dowolnej transakcji zostanie zwrócona pierwotnemu nadawcy.

Gdyby zdecydowali się na otrzymanie tej zmiany w PIVX, umożliwiłoby to stronom trzecim określenie, kto wysłał prywatną transakcję na podstawie publicznie dostępnej historii transakcji PIVX.

PIVX kosztuje Masternode

Koszty i zyski bycia głównym trybem PIVX. Zdjęcie za pośrednictwem Steemit

Obciążenie zauważył również że rola masternodów w PIVX doprowadziła do powstania „klubu bogatych chłopców”, w którym decyzje stają się coraz bardziej scentralizowane. Masternodes są jedynymi graczami w systemie, którzy mogą głosować nad nowymi propozycjami rozwoju, a Burden twierdzi, że ich głosowanie szybko stało się podobne, powodując odrzucenie wielu propozycji rozwoju pożądanych przez ogół społeczności.

Wniosek

Podczas gdy PIVX brzmi dobrze na papierze (przynajmniej na tyle dobrze, aby można go było plagiatować), w praktyce wydaje się, że wady projektowe podkopały projekt, który wydaje się być na ostatnim etapie. Jednak wciąż jest nadzieja dla PIVX – nadal publikują regularne aktualizacje dotyczące rozwoju na swojej stronie internetowej i wydaje się, że są na najlepszej drodze do osiągnięcia swoich przyszłych kamieni milowych rozwoju.

Przy odrobinie szczęścia mogą po prostu znaleźć się na nogach i wrócić na drogę, aby stać się najbardziej zaawansowaną kryptowalutą zorientowaną na prywatność na rynku.

Wyróżniony obraz za pośrednictwem Shutterstock

Zastrzeżenie: są to opinie autora i nie powinny być traktowane jako porady inwestycyjne. Czytelnicy powinni przeprowadzić własne badania.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me