Recenzja platformy Ardor: Blockchain-as-a-Service na wyższym poziomie

Blockchain as a service (BaaS) to coraz bardziej popularny obszar, a jednym z pionierów jest Ardor. Pracują nad zapewnieniem firmom infrastruktury blockchain potrzebnej do wykorzystania zalet technologii blockchain, bez ponoszenia czasu i kosztów opracowania własnych niestandardowych rozwiązań blockchain.

Ardor osiąga to, zapewniając firmom główny łańcuch, który obsługuje bezpieczeństwo i decentralizację, w połączeniu z łańcuchami podrzędnymi, które mogą być używane do różnych zastosowań biznesowych.

Ardor został stworzony przez ten sam zespół, który opracował Nxt blockchain, i jest w niektórych kręgach znany jako Nxt 2.0. Ardor rozwiązuje niektóre z krytycznych problemów, na które cierpiał Nxt, w tym problemy ze skalowalnością, rozdęciem łańcucha bloków i dostosowaniem.

W pozostałej części tego artykułu przyjrzymy się bliżej Ardorowi, jego początkom w Nxt i pierwszemu projektowi łańcucha potomnego o nazwie Ignis. Jest wielka nadzieja, że ​​projekt Ardor stworzy nowy poziom użyteczności dla blockchaina jako usługi.

Jednak sukces firmy Ardor może w dużej mierze zależeć od tego, jaką przyczepność może wygenerować zespół programistów dla projektu. Nxt i Ardor nie wywołały dużego szumu, chociaż Nxt był w stanie zapewnić znaczące partnerstwa z Accenture i BNP Paribas.

Najpierw był Nxt

Przed walką Zapał, ważne jest, aby zrozumieć, w jaki sposób Nxt przyczynił się do powstania Ardor. Jak wspomniałem powyżej, Ardor został nazwany Nxt 2.0, głównie dlatego, że w dużym stopniu opiera się na podstawowym oprogramowaniu Nxt. Ardor został opracowany ze wszystkimi funkcjami zawartymi w Nxt, a także z nowymi, własnymi zaawansowanymi funkcjami.

Omówienie platformy NXT

Przegląd platformy NXT. Źródło: Platforma NXT

Nxt powstał w 2013 roku i był jednym z pierwszych ICO. Według dzisiejszych standardów byłby on uznany za dość kiepski ICO, po zebraniu zaledwie 6000 $, ale to nie powstrzymało programistów Nxt przed kontynuowaniem ich wizji.

Nxt był wtedy dość przełomowy, będąc jednym z pierwszych, którzy zbudowali swój własny łańcuch blokowy od podstaw, zamiast opierać programowanie na rdzeniu Bitcoin. Nxt to projekt open source, jest napisany w Javam i był pierwszym blockchainem, który wykorzystał Proof-of-Stake (PoS) jako mechanizm konsensusu.

Jednym z głównych powodów dla Nxt było zachęcanie do eksperymentowania. Pozwoliło to firmom wykorzystać jego API do implementacji własnych rozwiązań blockchain na szczycie łańcucha blokowego Nxt. Były różne funkcje wbudowane i dostępne, gdy tylko zostanie utworzony nowy token. Obejmują one głosowanie w łańcuchu bloków, handel, tworzenie aktywów i tworzenie rynków. Nxt chce ułatwić firmom tworzenie nowych tokenów, które mają użyteczność zaraz po wyjęciu z pudełka.

Nxt Problems

Dzięki długiej historii rozwoju Nxt stał się wysoce szanowanym i uznanym projektem blockchain. Jednak programiści zdają sobie sprawę, że wraz ze wzrostem użycia blockchain, Nxt i inne blockchainy napotkają krytyczne problemy ze skalowalnością, dostosowywaniem i płatnościami. Przyjrzyjmy się bliżej tym podstawowym kwestiom.

Wymaganie natywnego tokena

Najprostszym problemem jest użycie natywnych tokenów do regulowania opłat transakcyjnych. Ponieważ Nxt używa fałszywego protokołu Proof-of-Stake, nie są tworzone żadne nowe tokeny. Zamiast tego fałszerze, którzy weryfikują bloki, otrzymują część opłat za transakcje sieciowe.

Aby to zadziałało, opłaty transakcyjne muszą być uiszczane w Nxt. Dzieje się tak nawet wtedy, gdy została utworzona nowa waluta niezależna od Nxt. Nowy właściciel łańcucha bloków nadal musi posiadać Nxt, aby płacić opłaty transakcyjne, a to osłabia wartość jego własnej waluty. Dotyczy to również protokołu ERC-20 Ethereum, w którym opłaty za tę sieć są opłacane w Ether.

Nadęty Blockchain

NTX nadęty Blockchain

Nadęte łańcuchy bloków. Zdjęcie za pośrednictwem Fotolia

Ponieważ łańcuchy bloków stają się dłuższe i intensywniej używane, prawie wszystkie, w tym Nxt, doświadczają pewnego stopnia rozdęcia łańcucha bloków. Źródłem tego wzdęcia jest potrzeba pobrania i przechowywania całego łańcucha bloków w celu uruchomienia węzła sieciowego. Wraz ze wzrostem wysokości łańcucha bloków staje się to coraz trudniejsze.

Wkrótce operator węzła może potrzebować pobrać i przechowywać terabajty danych transakcyjnych. Oczywiście stwarza to ogromny zniechęcenie do tworzenia nowych węzłów. Nxt wdrożył pewne środki do przycinania informacji, ale nawet przy tym obecny system pobierania całego łańcucha bloków nie jest zrównoważony w dłuższej perspektywie.

Problemy z dostosowywaniem

Kiedy masz blockchain jako rozwiązanie usługowe, które zachęca firmy do tworzenia nowych zasobów i dostosowywania ich wersji łańcucha bloków, stwarza to problemy z utrzymaniem wszystkich tych niestandardowych systemów. Zamknięcie łańcucha bloków Nxt jest dość łatwe, ale wymagałoby to również nowych serwerów i ciągłej konserwacji, aby dostosowany łańcuch bloków działał prawidłowo.

Nawet jeśli sklonowane systemy są uważnie przechowywane, nadal będą pozostawać w tyle w zakresie aktualizacji zabezpieczeń i oprogramowania. Kontynuacja obsługi niestandardowych rozwiązań wymagałaby po prostu zbyt dużej ilości zasobów.

Jak Ardor rozwiązuje problemy Nxt

Każda funkcja obsługiwana przez Nxt została również uwzględniona w Ardor, ale wprowadzono kluczową zmianę w sposobie, w jaki Ardor implementuje nowe łańcuchy bloków. Ardor tworzy wiele łańcuchów, zwanych łańcuchami potomnymi, które umożliwiają oddzielenie funkcjonalności od bezpieczeństwa. Oznacza to, że główny łańcuch Ardor można zmniejszyć i zbudować wyłącznie z myślą o bezpieczeństwie i szybkości.

Każdy nowy projekt wdrożony na Ardor tworzy oddzielny łańcuch potomny. Te łańcuchy podrzędne zawierają wszystkie funkcje i dostosowania, które były obsługiwane przez Nxt, ale jego bezpieczeństwo i decentralizacja są pobierane z głównego łańcucha Ardor.

Taka architektura umożliwia bardzo szybkie wdrażanie nowych łańcuchów, w ciągu godzin lub nawet minut. Ponieważ główny łańcuch Ardor ma już infrastrukturę zapewniającą bezpieczeństwo i decentralizację, łańcuchy podrzędne są szybko rozwijane do obsługi niestandardowych przypadków użycia. Ponieważ nadal znajdują się na tej samej platformie, mogą korzystać z bezpieczeństwa, szybkości i decentralizacji głównego łańcucha.

HitBTC ARDR

Zarejestruj się na HitBTC i kup tokeny ARDR

Ardor zajął się również wzdęciem Blockchain. Wykorzystuje nowy system czyszczenia transakcji, który ostatecznie oznacza, że ​​każdy węzeł nie musi już przechowywać pełnej kopii transakcji łańcucha blokowego. Zamiast tego węzły będą mogły zachować tylko najnowszą historię transakcji. Będzie to możliwe dzięki wykorzystaniu węzłów archiwalnych, które zachowają pełną historię transakcji, z której można będzie korzystać tylko w razie potrzeby.

Wreszcie firma Ardor rozwiązała problem natywnych tokenów, tworząc system bundlerów. Będą to węzły sieci, które akceptują płatności w tokenach łańcucha podrzędnego, a następnie konwertują płatności na ARDR, aby zapłacić fałszerzom Ardor. W istocie będą one wymianą łańcuchową. Dzięki temu każdy łańcuch podrzędny będzie mógł płacić we własnej walucie.

W rzeczywistości użytkownicy nie muszą nawet zdawać sobie sprawy z istnienia Ardor, ponieważ wszystkie jego funkcje działają w tle. To właśnie ten nieseksowny biznes związany z rozwojem infrastruktury powstrzymuje firmę Ardor przed generowaniem dużego szumu. Poza tym Ardor może zapewnić podstawę dla nieskończonej różnorodności aplikacji blockchain, pod warunkiem, że może zyskać na przyczepności.

Łańcuch pierwszego dziecka: Ignis

Zaawansowane funkcje i funkcje dostępne w sprawdzonym łańcuchu blokowym Nxt zostały zaimplementowane w publicznym łańcuchu potomnym Ignis bez pozwolenia 1 stycznia 2018 r. Ignis oferuje ponad 250 interfejsów API, które konkurują z liderami rynku, takimi jak Ethereum i Stellar, umożliwiając każdemu uruchomienie dApps, KYC / STO zgodne z AML i usługi blockchain.

Ignis Side Chain Ardor

Ignis Child Chain. Zdjęcie za pośrednictwem Ardor

Łańcuch Ignis obejmuje takie funkcje, jak wydawanie i handel zasobami cyfrowymi na wbudowanej zdecentralizowanej giełdzie, uruchamianie systemów głosowania, tworzenie aplikacji za pomocą arbitralnych wiadomości, wysyłanie prywatnych transakcji i rozproszone przechowywanie w chmurze. Potencjalne przypadki użycia tych funkcji są dodatkowo poszerzone o rewolucyjne oferty, takie jak lekkie kontrakty, kontrola kont i aktywów oraz złożone transakcje etapowe.

Transakcje Ignis są „łączone” i zatwierdzane przez dowód konsensusu w ramach sieci macierzystej Ardor. Pakowacze mogą być obsługiwane przez każdego i są węzłami, które pobierają opłaty transakcyjne w natywnym tokenie łańcucha podrzędnego IGNIS, jednocześnie płacąc tokenami ARDR w celu wysłania transakcji łańcucha podrzędnego do weryfikacji w łańcuchu nadrzędnym.

Pięć niestandardowych szablonów pakietów jest wbudowanych w platformę, aby umożliwić właścicielom aplikacji i usług sponsorowanie opłat transakcyjnych tylko dla zamierzonych użytkowników końcowych, eliminując potrzebę bezpośredniego łączenia się użytkowników z łańcuchem bloków.

Ignis ICO zebrało 15 milionów dolarów w 2017 roku, aby sfinansować rozwój projektu. Dla firm, które chcą dostosować te funkcje, takie jak wyeliminowanie prywatnych transakcji, można uruchomić niestandardowy łańcuch podrzędny, który wykorzystuje zdecentralizowane zabezpieczenia łańcucha nadrzędnego Ardor.

Przyszłe łańcuchy potomne na Ardorze mogą pełnić wiele różnych funkcji. W rzeczywistości każda z usług opracowywanych przez inne łańcuchy bloków może zostać włączona do łańcucha blokowego Ardor jako łańcuchy podrzędne. Łańcuchy potomne Ardor mogą być używane do tworzenia platform handlu akcjami, usług cyfrowego transferu plików, aplikacji blockchain dla prywatnych przedsiębiorstw i wielu innych przypadków użycia.

Ardor oferuje ogromne opcje dostosowywania i szybką konfigurację, co czyni go idealnym rozwiązaniem dla firm, które chcą wykorzystać technologię blockchain bez poświęcania nadmiernego czasu i pieniędzy na opracowanie własnego niestandardowego łańcucha bloków.

Zespół Ardor

Ardor, Nxt i Ignis to projekty należące do prywatnej firmy Jelurida. Mając swoje początki w tworzeniu Nxt w 2013 roku, zespół Jelurida jest jednym z najbardziej doświadczonych deweloperów blockchain na świecie. Zespół ma wielu inżynierów oprogramowania, którzy od ponad pięciu lat pracują na platformach Nxt, Ardor i Ignis.

Członkowie zespołu Jelurida

Członkowie zespołu Jelurida. Źródło: Jelurida

W zespole jest również prawnik, który zajmuje się wszystkimi konsekwencjami prawnymi związanymi z blockchainem i aplikacjami open source. Takie wieloletnie zaangażowanie zespołu Jelurida to dobry znak na przyszłość.

Wniosek

Chociaż nie zwraca się na nie wiele uwagi, zespół Ardor wykonuje bardzo ważną pracę, tworząc nowe sposoby wykorzystania infrastruktury blockchain do rozwiązywania problemów związanych z bezpieczeństwem, szybkością, skalowalnością i nadmiarem. Jeśli ich plany zadziałają zgodnie z oczekiwaniami, platforma Ardor może zaowocować rozwiązaniem, które pozwoli firmom dowolnej wielkości skorzystać z technologii blockchain.

Przyjmowanie opłat za transakcje sieciowe w tokenach podrzędnych może wydawać się, że tokeny ARDR staną się niewiele więcej niż tokenami operacyjnymi, ale pamiętaj, że pakiety będą działać jako giełdy, co powinno zapewnić płynność dla ARDR i wspierać cenę tokena.

Niedawno cena ARDR podskoczyła po tym, jak Binance umieścił monetę 18 lipca, co świadczy o pewnym poparciu dla projektu, ale zespół stojący za Ardor naprawdę musi wzbudzić więcej szumu i emocji wokół projektu, jeśli spodziewają się przyjęcia i partnerstwa.

Wyróżniony obraz za pośrednictwem Fotolia

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me