Recenzja SONM: Decentralized Fog Computing Platform

Sonm (SNM) to projekt, który próbuje stworzyć wolny rynek zdecentralizowanych usług w chmurze opartych na rozproszonym sprzęcie.

Obejmuje to urządzenia takie jak serwery, sprzęt górniczy, a nawet indywidualne komputery PC. Projekt Sonm ma na celu umożliwienie wynajmu dostępnej mocy obliczeniowej w razie potrzeby. Rzeczywiście, zdecentralizowane usługi w chmurze nie są czymś nowym w świecie blockchainów.

Przy tak wielu konkurencyjnych protokołach Sonm może naprawdę się wyróżnić?

W tej recenzji Sonm przyjrzę się dogłębnie projektowi, jego technologii i planowi rozwoju. Przeanalizuję również długoterminowe przypadki użycia i potencjał adopcyjny tokenów SNM.

Co to jest Sonm?

Sonm oznacza Supercomputer Organised by Network Mining i wykorzystują moc technologii blockchain do rozwijania zdecentralizowanego rynku mocy obliczeniowej.

Projekty takie jak Golem i iExec są podobne do Sonm, ponieważ wszystkie trzy mają na celu zapewnienie globalnie rozproszonego rynku mocy obliczeniowej. W przypadku Sonm projekt wykorzystuje sieci mgły do ​​stworzenia uniwersalnego superkomputera mgły opartego na Ethereum. Przetwarzanie mgły to kolejny krok poza przetwarzanie w chmurze i wyróżnia się tym, że jest bezpieczniejszy i bardziej opłacalny.

Sonm kontra chmura

SONM Fog Computing a Cloud Computing. Zdjęcie za pośrednictwem Blog SONM

Jedną z oszczędności firmy Sonm będzie redukcja zapotrzebowania na infrastrukturę do przechowywania drogiego sprzętu oraz zmniejszenie liczby pracowników potrzebnych do administrowania. Poza tym, że jest tańszy, przetwarzanie mgły zapewnia również łatwiejszy sposób łączenia się użytkowników z potrzebną im mocą obliczeniową.

Istnieje wiele przypadków użycia już zidentyfikowanych dla Sonm opartego na sieci mgły. Przetwarzanie intensywnych badań naukowych i renderowanie wideo to dwa przypadki, w których Sonm przyniesie korzyści. Każdy rodzaj gier online może również przynieść korzyści, podobnie jak hosting witryn internetowych. Użytkownik decyduje, ile mocy obliczeniowej potrzebuje i do jakiego celu będzie ona używana.

Możesz się zastanawiać, skąd pochodzi cała moc obliczeniowa. Komputery i serwery mogą wynajmować swoją moc obliczeniową, ale zespół Sonm uważa, że ​​najbardziej stabilne źródło mocy obliczeniowej pochodzi od górników. Sonm to idealna platforma do wydobywania kryptowalut bez groźby zakazów lub zmian algorytmów.

Aktualne statystyki sieciowe SONM

Aktualne statystyki sieciowe w Sonm

Używając Sonm, górnicy mogą automatycznie przełączać swoje komputery na najbardziej dochodowe przedsięwzięcie w dowolnym momencie, wynajmując moc obliczeniową tam, gdzie jest to dla nich najbardziej opłacalne. Sonm może być nawet używany z urządzeniami mobilnymi, takimi jak tablety i smartfony.

Przykłady zastosowania i zalety Sonm

Istnieje dość duża liczba przypadków użycia Sonm, o których wspomniałem powyżej i chciałbym omówić bardziej szczegółowo. Oto kilka potencjalnych przypadków użycia sieci:

Zastosowania naukowe – Wiele projektów naukowo-badawczych wymaga olbrzymich ilości mocy obliczeniowej do wykonania szczegółowych obliczeń. Niektóre potencjalne obszary zastosowań naukowych obejmują obliczenia trajektorii dla rakiet, satelitów i meteorów, bioinformatykę, modelowanie klimatu, opracowywanie leków i obliczenia aerodynamiczne.

Hosting – Chociaż nie jest to tak krytyczne, jak powyższe aplikacje, platforma Sonm może znacznie obniżyć koszty hostingu witryn internetowych. Eliminuje również zależność od scentralizowanego hostingu i dostawców usług w chmurze.

Serwery gier online – Sonm uważa, że ​​górnicy byliby w stanie zaspokoić potrzeby serwerów gier w zakresie zasobów komputerowych, otrzymując tokeny gier do swoich zasobów. Pozwoliłoby to na masową skalę gier i pozwoliłoby serwerom gier działać bez konieczności używania waluty fiducjarnej do płacenia za cokolwiek.

Sieci neuronowe – Każdy projekt wykorzystujący sieci neuronowe zużywa ogromne ilości mocy obliczeniowej i może skorzystać na Sonm. Może to również dotyczyć projektów sztucznej inteligencji.

Renderowanie wideo i CGI – To kolejna aplikacja wymagająca ogromnych zasobów, która zużywa ogromne ilości mocy obliczeniowej. Obecnie renderowanie projektów CGI może trwać od dni do tygodni, ale programiści Sonm twierdzą, że ich sieć może wykonać to samo zadanie w ciągu kilku minut dzięki rozproszonemu charakterowi sieci.

Aplikacje internetowe – Każda aplikacja internetowa działająca obecnie w chmurze może skorzystać na przeniesieniu do zdecentralizowanej „sieci mgły” Sonm.

Korzyści z obliczania mgły

We wszystkich powyższych przypadkach klienci skorzystają z Sonm w następujący sposób:

  • Decentralizacja uwalnia użytkowników od ograniczeń scentralizowanych władz. Ponadto anonimowi użytkownicy mogą korzystać z oprogramowania zwiększającego prywatność dostarczonego przez firmę Sonm.
  • Jedną z głównych cech, które doprowadziły do ​​finansowania lądowania Sonm, jest opłacalność platformy. Każdy projekt znajdzie niższe koszty w zdecentralizowanej sieci mgły Sonm.
  • Sonm współpracuje z ekosystemem tokenów, a każdy klient może dostosować użycie i funkcje tych tokenów do swojego konkretnego projektu.
  • Ponieważ Sonm jest oparty na protokole torrent, transfer wszystkich danych w sieci jest niezwykle szybki i powoduje znacznie mniej czasu na przesyłanie w porównaniu z tradycyjnymi scentralizowanymi rozwiązaniami.

The Sonm Marketplace

Krótko mówiąc, rynek Sonm to miejsce, w którym użytkownicy kupują i sprzedają moc obliczeniową. Sprzedawcami może być każdy, od pojedynczej osoby sprzedającej nadmiar mocy obliczeniowej z domowego komputera po ogromne centrum danych z tysiącami serwerów.

Sonm Marketplace

Podaż i popyt w ekosystemie Sonm. Zdjęcie za pośrednictwem Sonm Blog

Sonm pozwala zarówno zarabiać na wolnych, nieużywanych zasobach, jak i ponieważ Sonm obsługuje wszystkie typy zasobów, sprzedawcy mogą wypożyczać tylko te zasoby, których nie używają, niezależnie od tego, czy są to zasoby GPU, CPU, dysku czy sieci.

Kupujący na rynkach Sonm to osoby, które potrzebują mocy obliczeniowej do wykonania zadania lub serii zadań. Mogą określić, jakiego rodzaju zasobów potrzebują i ile są gotowi zapłacić. Korzystają z niższych kosztów, natychmiastowej skalowalności i łatwego dostępu do zasobów obliczeniowych.

Korzyści dla klientów Sonm

Oprócz korzyści wymienionych powyżej klienci odniosą korzyści z koncentracji firmy Sonm na zadowoleniu klientów. Zespół programistów nadal bada rynek zasobów i dodaje nowe funkcje z korzyścią dla klientów. Jedną z tych korzyści jest platforma Infrastructure as a Service, która pozwala klientom wybrać dokładnie taki zasób sprzętowy, jakiego potrzebują.

Sonm został zaprojektowany tak, aby był kompatybilny ze środowiskiem Docker w systemie Linux, dzięki czemu klienci będą mogli uzyskać dostęp do zasobów bez wprowadzania zmian w procesie obliczeniowym. Jest kompatybilny z narzędziami używanymi obecnie do uruchamiania i kontrolowania zadań oraz wykorzystuje kontenery Docker, metodę dostarczania przyjętą w branży, do obsługi wdrożeń.

Szybkie wypożyczanie SONM

Zasoby do szybkiego wynajmu na SONM Marketplace

Doceniona zostanie elastyczność, która pozwala klientowi wybrać zasoby komputerowe, cenę i czas wynajmu, a dzięki zautomatyzowanej dostawie klient zawsze otrzyma dokładnie to, co zakontraktował i za co zapłacił. Klienci Plus mogą korzystać z wysokiej płynności, jaką zapewnia sieć rozproszona.

Skalowalność umożliwia klientom natychmiastowe dodawanie i zwalnianie zasobów w razie potrzeby. Bezpieczeństwo systemu jest również najwyższym priorytetem, a Sonm pracuje nad bezpieczeństwem wymuszanym sprzętowo na swojej platformie.

Korzyści dla dostawców Sonm

Najbardziej oczywistą korzyścią dla dostawców jest strumień dochodów, jakie mogą uzyskać z wynajmu niewykorzystanych zasobów. Jest również skierowany do konkretnego dostawcy, górnika, i daje mu lepszą opcję niż wydobywanie określonej kryptowaluty.

Dzięki Sonm dostawca może wybierać spośród zadań tylko najbardziej dochodowych i może przestawić się na bardziej dochodowe zadania, kiedy tylko zechce. Według Sonm zyski z dostarczania zasobów do projektów i aplikacji w świecie rzeczywistym prawie zawsze będą większe niż w przypadku górnictwa.

Wydobywanie na Sonm

Mining Crypto lub „Mining” w sieci Sonm

A jeśli nie ma dostępnych zadań, dostawcy mogą również otrzymywać regularne prace wydobywcze od firmy Sonm, zapewniając brak przestojów dla swoich zasobów. Daje to górnikom to, co najlepsze z obu światów, ponieważ w miarę możliwości cieszą się wyższymi cenami wynajmu zasobów, ale w razie potrzeby mogą przejść na zadania wydobywcze, aby zapewnić ciągły strumień przychodów..

Zespół Sonm & Społeczność

Zespół Sonm składa się obecnie z ponad 30 osób rozsianych po całym świecie. Współzałożycielami projektu są Aleksei Antonov i Siergieja Ponomariewa. Aleksei wycofał się z projektu i pełni rolę doradcy, a Sergey opuścił projekt, aby pracować nad kolejnym startupem w 2018 roku.

Poprzedni dyrektor ds. Technologii Sonm, Igor Lebedev przejął płaszcz i wcielił się w rolę dyrektora generalnego. Ukończył studia informatyczne na Uniwersytecie Technicznym w Murmańsku. Przed dołączeniem do Sonm zajmował różne stanowiska w zakresie inżynierii oprogramowania, w tym 3 lata w Prognoz.ru i rok w EPAM systems.

Założyciele SONM

Założyciele SONM Aleksei Antonov i Sergei Ponomarev

Zespół programistów Sonm jest obecnie podzielony na cztery pod-zespoły w oparciu o obszar funkcjonalny architektury platformy. Te pod-zespoły to węzeł (podstawowy), inteligentne kontrakty, portfel (klient) oraz jednostka dystrybucyjna i integracja.

Sonm ma również dość aktywną społeczność i jest dość zaangażowana w promocję projektu. Na przykład mają na swoim koncie ponad 31 000 obserwujących Świergot których regularnie używają do aktualizacji społeczności. Mają też Kanał telegramu w który się zanurzyłem. Odbyło się wiele interesujących rozmów, a administratorzy byli bardzo pomocni.

Wreszcie mają też dedykowany plik Sonm Subreddit, Wątek Bitcoin Talk i grupa na Facebooku. Zawsze wspaniale jest widzieć zaangażowaną społeczność, ponieważ jest bardziej prawdopodobne, że przyczyni się ona do szerszej akceptacji projektu.

Token SNM

Sonm przeprowadził sprzedaż tokenów w czerwcu 2017 r., Zbierając 42 miliony USD ze sprzedaży 262 500 000 tokenów SNM po cenie 0,16 USD każdy. Cena tokenów natychmiast podskoczyła po ICO, a zaledwie dwa dni później osiągnęła najwyższy w historii poziom 1,02 USD. Niestety, nie był w stanie utrzymać niczego blisko tego poziomu, cofając się i nigdy więcej nie osiągając tych wysokości.

Podczas hossy w grudniu 2017 r. I styczniu 2018 r. 7 stycznia osiągnął poziom 0,776672 USD, ale od tego czasu stale spada. Wcześni inwestorzy są bez wątpienia dość rozczarowani swoją inwestycją, ponieważ token osiągnął najniższy w historii poziom 0,016675 USD 15 grudnia 2018 r., A od 1 maja 2019 r. Pozostaje znacznie poniżej poziomu 0,024026 USD..

Binance SNM

Zarejestruj się na Binance i kup tokeny SNM

Ci, którzy uważają, że SNM może być okazją przy obecnych cenach, mogą naprawdę znaleźć dowolny wolumen tylko na Binance Exchange lub w KuCoin. Nawet wtedy wolumen obrotu na SNM na tych giełdach jest naprawdę dość niski z 24-godzinnym obrotem wynoszącym tylko 65.480 $ w czasie tego postu.

Niskie wolumeny transakcji mogą stanowić wyzwanie dla tych użytkowników, którzy chcą kupić / sprzedać SNM, ponieważ każde spore zamówienie może całkowicie zmienić rynek. Stwarza to również ryzyko dla rynku SNM, ponieważ oznacza, że ​​potencjał manipulacji na rynku jest większy w przypadku monet o niższym wolumenie.

Mimo to istnieje wiele giełd nieupoważnionych, które wymieniają SNM. Należą do nich takie jak Changelly, ChangeNow i Indacoin. Jednak kiedy spojrzeliśmy na to na Changelly, kurs wymiany był bardzo słaby.

Kiedy już masz swój SNM, będziesz chciał go zdjąć z giełd i przechowywać w portfelu offline. Ponieważ SNM jest tokenem ERC-20, można go przechowywać w dowolnym portfelu zgodnym z ERC-20, takim jak MyEtherWallet / MyCrypto.

Istnieje również natywny portfel, którego możesz używać dla Sonm. To jest ich najnowszy interfejs SONM GUI, który został wydany wraz z uruchomieniem Mainnet, które miało miejsce w 2018 roku. Możesz pobrać pliki, a także przeczytać podręcznik użytkownika na Sonm GitHub.

Rozwój Sonm & Mapa drogowa

Określenie dokładnego nakładu pracy nad projektem może czasami być trudne. Jest jednak jeden szybki i stosunkowo skuteczny sposób, aby to zrobić, a mianowicie poprzez publiczne publikowanie kodu na GitHub.

Dlatego zdecydowałem się zanurzyć w Sonm GitHub aby lepiej zrozumieć, ile kodu wrzucili programiści. W Sonm jest łącznie 28 repozytoriów, ale poniżej znajdują się zatwierdzenia kodu dla dwóch najbardziej aktywnych repozytoriów.

Sonm GitHub Commits

Kod zatwierdza wybrane repozytoria w ciągu ostatnich 12 miesięcy

Jak widać, programiści byli dość aktywni, wypychając kod zarówno do rdzeń i Portfel repozytorium. To pokazuje, że projekt wciąż rozwija technologię i jest bardziej aktywny niż inne projekty ICO, które zakończyły się fiaskiem.

Rzeczywiście, gdybyśmy mieli porównać Sonm z innymi projektami w ekosystemie kryptowalut, wypadają całkiem dobrze. Na przykład, jeśli chodzi o zmiany Core, tak właśnie jest ranking na poziomie 54, czyli tuż poniżej Bitcoin Cash, ale powyżej Bitshares.

Oczywiście może być również sporo kodowania, które zostało wykonane w prywatnych repozytoriach. To rzeczywiście miałoby sens w kontekście szerszej mapy drogowej, którą Sonm ma na resztę roku. Poniżej znajdują się pozostałe kamienie milowe na rok 2019, zgodnie z ich opisem Mapa drogowa na sierpień 2018 r:

Mapa drogowa Sonm

Kamienie milowe marketingu, biznesu i produktów na rok 2019

Ciekawie będzie zobaczyć, co zespół będzie w stanie wydać w nadchodzących kwartałach. Jeśli chciałeś być na bieżąco z projektem to powinieneś mieć na nie oko oficjalny blog ponieważ publikują tutaj regularne miesięczne aktualizacje dotyczące rozwoju.

Wniosek

Pomysł stworzenia globalnego superkomputera do wspólnego wykorzystywania zasobów nie jest nowym pomysłem. Wykorzystanie obliczeń mgły do ​​stworzenia tego superkomputera jest, a rynek Sonm już działa i przetworzył prawie 200000 transakcji.

Ten rynek dostarcza masom obliczeń mgły, ponieważ każdy może uczestniczyć jako kupujący lub sprzedający zasoby. Sprzedawcy zarabiają na niewykorzystanych zasobach, a kupujący uzyskują dostęp do puli niedrogich mocy obliczeniowych.

Spadek ceny tokena jest niepokojący, ale może również oznaczać, że token SNM jest obecnie w sprzedaży z dużym rabatem, a ci, którzy kupią teraz, mogą zostać sowicie wynagrodzeni, gdy rynki kryptowalut ożyją. Projekt ładnie się rozwija i znajduje się w czołówce współdzielonych komputerów.

Wyróżniony obraz za pośrednictwem Fotolia

Zastrzeżenie: są to opinie autora i nie powinny być traktowane jako porady inwestycyjne. Czytelnicy powinni przeprowadzić własne badania.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me