Recenzja Storj: szczegółowe informacje o pamięci masowej Blockchain

Storj (wymawiane „Storage”) to zdecentralizowany system przechowywania plików, którego celem jest wykorzystanie całej nadwyżki pojemności na całym świecie w postaci nieużywanych dysków twardych i przepustowości.

Ludzie stracili wiele zaufania do dużych i scentralizowanych systemów, a udostępnianie plików nie różni się od tego. Storj chce, aby udostępnianie plików było nie tylko bezpieczniejsze, ale także szybsze i znacznie tańsze.

Czy jednak Storj naprawdę może konkurować z dużymi scentralizowanymi firmami, takimi jak Dropbox i Google Drive, i czy mogą one wyróżniać się spośród wielu projektów pamięci masowej typu blockchain??

W tej recenzji postaramy się odpowiedzieć na to pytanie, zagłębiając się w technologię, zespół, mapę drogową i perspektywy tokena STORJ.

Co to jest Storj?

Storj był jednym z pierwszych projektów dotyczących przechowywania w łańcuchu bloków. Używają szyfrowania danych po stronie klienta i fragmentowania plików, aby przechowywać pliki w bezpieczny sposób w sieci peer-to-peer.

Chcą również, aby była łatwa w użyciu dzięki bramie zgodnej z Amazon S3. Umożliwi to użytkownikom łatwą interakcję z siecią Storj w znanym im doświadczeniu. Ponadto, biorąc pod uwagę, że będzie zdecentralizowany, ryzyko utraty danych jest bardzo małe.

Przegląd monet Storj

Szacunkowe koszty danych w sieci Storj

Storj to projekt open source firmy nastawionej na zysk o nazwie Storj labs. Firma Storj dostarcza DaaS (Data-as-a-Service) przeciętnym firmom i konsumentom. Pomagają również w tworzeniu narzędzi i interfejsów API umożliwiających klientom interakcję z oprogramowaniem open source.

Storj zakończył ICO o wartości 30 milionów dolarów, który przeprowadzili w ramach sprzedaży tokenów ERC-20 w 2017 roku. Sprzedali tokeny STORJ, które byłyby tokenem użytkowym w sieci. Zostałyby one wykorzystane do opłacenia wymagań dotyczących przechowywania przez użytkowników.

Sieć Storj jest także jednym z nielicznych projektów Ethereum ICO, który otrzymał błogosławieństwo Vitalika Buterina. W rzeczywistości Vitalik był współautorem białej księgi firmy Storj. Według Vitalika:

Rozproszone systemy przechowywania plików, takie jak Storj, mają potencjał, aby wyeliminować wysokie koszty znaczników i nieefektywność rynku oraz zapewnić znacznie wyższy poziom prywatności, niezawodności i jakości usług niż obecnie

Rozwijają również swoją podstawową sieć od czasu ich uruchomienia i mają ponad 150 000 węzłów węzłów magazynowania, które są jej częścią. Węzły te obejmują ponad 200 krajów i są w stanie przechowywać ponad 150 PB.

Jaka jest więc technologia, która faktycznie napędza Storj i która jest lepsza?

Protokół Storj

Istnieją cztery ważne etapy przechowywania danych w sieci Storj. Obejmują one szyfrowanie danych, fragmentowanie danych, a następnie ich dystrybucję w całej sieci.

Gdy dane znajdą się w sieci, muszą zostać zakończone kontrole w celu zapewnienia integralności i dostępności danych. Tu właśnie pojawiają się okresowe audyty w sieci Storj.

Szyfrowanie po stronie klienta

Zanim prześlesz swoje dane do łańcucha bloków, będziesz musiał je zaszyfrować na swoim urządzeniu. Dane są szyfrowane za pomocą algorytmu AES256-CTR. Jest to już dość bezpieczne, ale istnieje zakres dla innych typów szyfrowania, takich jak szyfrowanie konwergentne.

Jedną z głównych korzyści dla użytkowników szyfrowania po stronie klienta jest to, że wszystkie informacje wymagane do odszyfrowania plików są trzymane z dala od węzłów (rolników). Jest tylko jeden klucz odszyfrowywania i jest on kontrolowany na komputerze klienta.

Oczywiście może się zdarzyć, że zechcesz odszyfrować swoje pliki na komputerze, który nie był używany do lokalnego szyfrowania. Tutaj właśnie pojawi się most Storj.

Most Storj to najnowsza inicjatywa, która umożliwi użytkownikom przechowywanie kluczy na tak zwanych serwerach „mostowych”. Istnieje wiele innych potężnych przypadków użycia mostu, które omówimy później.

Sharding

Bez wątpienia ostatnio dużo się mówiło o „shardingu” w odniesieniu do blockchainów. Jednak dzielenie na fragmenty w ogólnym sensie to po prostu dzielenie danych na kilka różnych części. W tym przypadku dane to plik, który właśnie zaszyfrowałeś.

Istnieje wiele powodów, dla których ktoś chciałby podzielić dane na fragmenty. Po pierwsze, posiadanie danych dystrybuowanych przez wiele różnych węzłów oznacza, że ​​mogą one wysyłać i przywoływać wszystkie fragmenty w tym samym czasie. Zwiększy to prędkość w sieci.

Inną zaletą shardingu jest to, że żaden „farmer” w sieci nie będzie przechowywać całej zawartości twojego pliku. Oznacza to, że nawet gdyby mieli możliwość odszyfrowania pliku (bardzo mało prawdopodobne), nie mogliby odczytać wszystkiego w pliku.

Dalsze zwiększanie prywatności użytkownika w sieci Storj polega na tym, że fragmenty są przechowywane w sieci. Powinna istnieć tylko jedna osoba, która dokładnie wie, gdzie są przechowywane odłamki, a jest to osoba, która zaszyfrowała i przesłała do sieci.

Szyfrowanie Storj

Proces dzielenia na fragmenty Storj. Źródło obrazu: Storj Whitepaper

W tym miejscu pojawia się ich unikalna tabela skrótów Kademlia. Ta rozproszona tabela skrótów pozwoli użytkownikowi efektywnie „mapować” miejsca, w których się znajdują. Jeśli chcą uzyskać dostęp do tych tabel, będą potrzebować klucza prywatnego, który odszyfruje „mapę” sieci i umożliwi użytkownikowi dostęp do elementów do ich pliku.

Istnieją również ważne kontrole nadmiarowości, które są wbudowane w sieć na wypadek wyłączenia węzłów. Dzieje się tak dzięki zastosowaniu kodowania wymazywania i fragmentów „parzystości”. Możesz wybrać całkowitą liczbę fragmentów parzystości, które będą używane podczas dystrybucji go w sieci.

Im więcej wybierzesz odłamków nadmiarowości, tym lepszą masz ochronę przed utratą. Storj musi mieć oko na wszystkie zbędne fragmenty, aby upewnić się, że nie ma ich nadmiaru, które zatykają sieć. W tym miejscu do gry wchodzą algorytmy kodowania wymazywania. Możesz przeczytać więcej na ten temat w ich biały papier.

Więc teraz masz swoje zaszyfrowane pliki w odłamkach w całej sieci, w jaki sposób stale weryfikujesz, co dokładnie tam jest? Odbywa się to za pomocą dowodów odzyskiwalności i okresowych audytów.

Dowód możliwości odzyskania

Te dowody służą do zagwarantowania, że ​​określone dane są przechowywane na zdalnym hoście w sieci. Dowody te są weryfikowane w ramach standardowego procesu wezwania / odpowiedzi w sieci Storj zwanego audytami lub „biciem serca”.

Audyty te są przeprowadzane zgodnie z zasadą kryptografii zwaną drzewami i dowodami Merkle. Są one same w sobie dość skomplikowane, ale więcej na temat tych częściowych audytów drzew Merkle można przeczytać w białej księdze.

Ważne jest jednak, aby zrozumieć, że Farmerzy są zobowiązani do udowodnienia, że ​​wciąż mają wszystkie odłamki, które zostały im wysłane. Muszą współpracować przy audycie, jeśli zamierzają otrzymać wynagrodzenie za swoje przechowywanie.

Właściciel danych wyśle ​​rolnikowi krótkie wyzwanie w formie skrótu. Jeśli rolnik nadal posiada dane, które został wysłany, może odpowiedzieć na to żądanie, przedstawiając dowód Merkle. To sprawdza, czy fragment pliku nadal znajduje się w węźle lokalnym.

Weryfikacja i audyty Storj

Weryfikacja i audyty Storj. Źródło obrazu: Storj Whitepaper

W związku z tym, korzystając z genialnego mechanizmu kontroli i wyzwań / odpowiedzi, Storj może zapewnić, że pliki są rzeczywiście przechowywane w takiej postaci, w jakiej były pierwotnie dystrybuowane, bez brakujących danych. Co więcej, ci rolnicy, którzy regularnie nie odpowiadają na te prośby, mogą mieć przypisywaną im złą „reputację”.

Teraz, gdy wiesz już, jak technicznie funkcjonuje sieć Storj, przyjrzyjmy się, jak możesz ją praktycznie wykorzystać.

Korzystanie ze Storj Share

Jak wspomniano, sieć Storj jest obecnie obsługiwana przez ponad 150 000 węzłów w całej sieci. Firma Storj zamierza znacznie rozszerzyć tę ofertę wraz z kolejną wersją swojej platformy do końca 2018 roku.

Jeśli chcesz być częścią tej nowej sieci Storj, gdy zostanie ona ostatecznie wydana, możesz zarejestrować się na liście oczekujących, którą obecnie mają w swojej witrynie. Możesz ubiegać się o umieszczenie na liście oczekujących użytkowników lub na liście oczekujących farmera.

Aby zorientować się w kosztach sieci, Storj ma obecnie poniżej kilka szacunków ze swojej strony internetowej. Są to opłaty, których użytkownik może spodziewać się w tokenach STORJ.

koszty danych w sieci Storj

Szacunkowe koszty danych w sieci Storj

Opłaty te są płacone tylko za przestrzeń dyskową i przepustowość, z której korzystasz, co różni się od innych dostawców pamięci masowej w chmurze. Na przykład, kiedy otwierasz konto w Dropbox, dla ich planów „plus” i wyższych, musisz kupić miesięczną ilość miejsca na dane.

Nawet jeśli wykorzystałeś cały limit miejsca w Dropbox, koszt za GB / miesiąc jest prawie 9 razy większy niż w sieci Storj. Oczywiście masz również problemy związane z bezpieczeństwem i szybkością w scentralizowanym systemie, takim jak Dropbox.

Gdy udział Storj zostanie wydany pod koniec roku, będzie miał łatwy w użyciu interfejs graficzny, z którego będą mogli korzystać zarówno rolnicy, jak i użytkownicy. Będziesz mógł przechowywać i przesyłać pliki tak łatwo, jak w przypadku każdej innej usługi w chmurze.

Członkowie zespołu Storj

Jak wspomniano, ludzie stojący za projektem open source Storj pracują w laboratoriach Storj. Firma ma siedzibę w Atlancie w stanie Georgia i została założona przez Shawna Wilkisona w 2014 roku. Wpadł na pomysł, kiedy w tym samym roku uczestniczył w Texas Bitcoin Hackathon. Shawn ma pochodzenie przedsiębiorcze i założył jeden ze swoich pierwszych biznesów, gdy był w liceum.

Członkowie zespołu Storj

Członkowie zespołu Storj

Dołączył do niego współzałożyciel John Quinn, który pracuje w Chief Revenue Officer. Ma inne doświadczenie, ponieważ przez ponad 15 lat pracował w bankowości inwestycyjnej technologii. Wcześniej był dyrektorem ds. Rynków globalnych w Deutsche Bank OOO i spędzał czas między Stanami Zjednoczonymi a Moskwą.

Od tego czasu zespół Storj bardzo się rozrósł i liczy obecnie ponad 46 członków. Mają również dużą grupę społeczną, która pomaga zwiększać świadomość i wdrażanie Storj w mediach społecznościowych.

STORJ Token

Natywny token STORJ jest oparty na standardzie ERC-20 i będzie tokenem użytkowym w ekosystemie udostępniania plików. Podczas crowdsale w 2017 roku sprzedali STORJ o wartości 30 milionów dolarów, który ma całkowitą podaż 500 milionów tokenów.

Stanowiło to 25% całkowitej podaży tokenów i implikowało cenę ICO w wysokości 0,5 USD za token STORJ. Podczas hossy na przełomie 2017 i 2018 roku STORJ osiągnął ceny 2,37 USD. Jednak reszta rynku została złapana na przecenie i obecnie znajduje się na poziomie 0,33.

Huobi STORJ

Zarejestruj się w Huobi i kup tokeny STORJ

To nie jest tak złe, jak wiele innych monet, które podniosły ICO w zeszłym roku, a za STORJ stoi silny projekt i zespół. Jeśli pod koniec 2018 r. Uzyskają ogromny popyt od użytkowników swojej nowej platformy, może to pomóc w kupieniu ceny.

Jeśli myślisz o zakupie monet STORJ, największy wolumen wydaje się być na giełdzie Cointiger. Jeśli jednak wolisz skorzystać z bardziej znanej giełdy, możesz ją zdobyć na giełdach, takich jak Binance Exchange i Huobi Exchange.

Biorąc pod uwagę, że są to standardowe tokeny ERC-20, po ich zakupie możesz je łatwo przechowywać w kompatybilnym portfelu. Najbardziej prawdopodobnymi rywalami są MyEtherWallet lub MyCrypto.

Mapa drogowa

Inną rzeczą, która może pomóc w zwiększeniu popularności w Storj, jest proces rozwoju, który utrzymuje entuzjazm społeczności. W przypadku Storj istnieje kilka interesujących krótko- i średnioterminowych kamieni milowych, na które możemy mieć oko. Poniżej znajduje się mapa drogowa, którą mają na swojej stronie internetowej.

Mapa drogowa Storj

Mapa drogowa Storj

Jak widać, jest on mocno skoncentrowany na wydaniu wersji 3.0 sieci Storj. To jest sieć, w której możesz obecnie umieścić się na liście oczekujących, aby wziąć udział. W rzeczywistości, w momencie pisania tego tekstu, Storj właśnie opublikował wiadomość o wydaniu prywatnej alfa wersji 3.0.

Obecnie używają tego w środowisku testowym, aby mogli udoskonalić produkt i upewnić się, że wszystko jest stabilne. Kolejnym krokiem jest wydanie białej księgi wersji 3.0.

Jest to ważne, ponieważ zapewni użytkownikom i rolnikom lepszy wgląd w to, jak będzie działać sieć oraz jakie aktualizacje i ulepszenia zostały uwzględnione. Po opublikowaniu wersji Alpha aktualizacji do wiadomości publicznej, interesujące będzie obserwowanie popularności wśród rolników i użytkowników.

Jest to ważne, ponieważ zdecentralizowany system przechowywania plików, taki jak Storj, jest bardziej efektywny, im więcej jest uczestniczących węzłów.

Istnieje również możliwość współdzielenia plików pomiędzy uczestnikami protokołu Storj. Można by to ułatwić poprzez wykorzystanie już ustalonej architektury „mostu”, o której wspominaliśmy powyżej.

Biorąc pod uwagę, że funkcja deszyfrowania jest obecnie dostępna na tych serwerach, nie jest trudnym następnym krokiem umożliwienie innym uczestnikom dostępu do plików za pomocą kluczy na tych serwerach. Pomyśl o udostępnianiu plików Dropbox i Google, ale zdecentralizowanym.

Konkurencja

Chociaż zdajemy sobie sprawę z dużych konkurentów w zakresie scentralizowanej pamięci masowej w chmurze, istnieje również sporo projektów blockchain, które próbują stworzyć własne sieci pamięci masowej.

Na przykład jednym z najbardziej znanych konkurentów w przestrzeni kryptowalut jest Siacoin. Siacoin uruchomiło wczesną wersję beta projektu w marcu 2015 r. W związku z tym projekt był dłuższy niż Storj i obecnie zajmują 37 pozycję w kapitalizacji rynkowej..

Storj może mieć niewielką przewagę konkurencyjną pod względem ceny pamięci masowej, chociaż 1 TB pamięci na Siacoin kosztuje około 2 USD. Siacoin pracuje również nad dalszym rozwojem wersji 1.4.0 oprogramowania.

Inni konkurenci, z którymi walczy Storj, obejmują uznany projekt MaidSafe, który faktycznie rozpoczął się w 2006 roku, jeszcze przed kryptowalutami. W ramach projektu opracowano bezpieczną sieć o architekturze, która nie różni się zbytnio od sieci Storj.

Wreszcie, masz więcej potencjalnej konkurencji na pokładzie, gdy Filecoin próbuje wejść na rynek. Ten projekt blockchain był największym ICO w zeszłym roku, ponieważ zebrał ponad 257 milionów dolarów.

Wniosek

Storj jest bez wątpienia jednym z bardziej interesujących obecnie projektów blockchain. Mają uzasadniony przypadek użycia swoich tokenów, które obecnie przechodzą poważną aktualizację. Ponadto kieruje nimi duży i kompetentny zespół.

Potrzeba zdecentralizowanej i bezpiecznej sieci przechowywania danych w chmurze jest wyraźnie widoczna. Użytkownicy chcą bezpiecznego miejsca do przechowywania ważnych danych i chcą mieć miejsce, w którym mogą zarobić dodatkowe pieniądze za nadmiar pamięci.

Storj będzie musiał stawić czoła silnej konkurencji, ale tak długo, jak Storj będzie w stanie utrzymać kurs i osiągnąć wyznaczone cele, prawdopodobnie zwiększy wykorzystanie i adopcję. Będziemy z niecierpliwością obserwować publiczne wydanie wersji 3.0.

Podsumowując, mocny projekt z kompetentnym wsparciem. Widzimy, dlaczego Vitalik Buterin był skłonny umieścić swoje nazwisko i wkład za Storj.

Zdjęcie za pośrednictwem Fotolia

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me