Recenzja Streamr: Platforma do wymiany danych w czasie rzeczywistym

Streamr (DATAcoin) to interesujący projekt blockchain, który rozwija rynek wymiany danych w czasie rzeczywistym.

Streamr ukończył ICO w sezonie byków w 2017 roku i zdołał zapewnić sobie duże fundusze. Zespół rozwijał protokół i współpracował z wieloma innymi projektami i firmami.

Czy jednak Streamr naprawdę może osiągnąć te same cele?

W tym przeglądzie Streamra, zagłębię się w ich perspektywy rozwoju. Przeanalizuję również przypadki użycia i długoterminowy potencjał adopcyjny ich DATAcoin.

Potrzeba Streamr

W świecie, który staje się coraz bardziej oparty na danych, dostęp do danych w czasie rzeczywistym ma kluczowe znaczenie dla firm technologicznych, które chcą uzyskać dominację w swojej dziedzinie.

Obecnie dane są generowane z różnego rodzaju unikalnych źródeł, w tym czujników i połączonych urządzeń w produkcji, sektorze usług i łańcuchach dostaw.

Dane połączenia Streamr

Wizja Streamr. Źródło: Streamr Whitpaper

Jednocześnie obserwujemy pojawienie się Dapps w przestrzeni blockchain, która w coraz większym stopniu musi polegać na rozproszonych źródłach danych ze świata zewnętrznego, aby dostroić inteligentne kontrakty i umożliwić tworzenie potężniejszych aplikacji.

Z tego problemu Streamr opracował rozwiązanie; rynek wymiany danych w czasie rzeczywistym, na którym każdy może publikować zdarzenia w strumieniach danych, subskrybować strumienie i wykorzystywać dane w zdecentralizowanych aplikacjach.

Te dane w czasie rzeczywistym są tokenizowane i sprzedawane przez użytkowników i maszyny za pośrednictwem zdecentralizowanej sieci P2P firmy Streamr.

Streamr jest często porównywany do IOTA, technologii kryptowalut, która ułatwia transakcje między urządzeniami IoT (internet of Things). Badamy kilka innych funkcji, które sprawiają, że Streamr jest inny i prawdopodobnie lepszy od IOTA i innych konkurentów.

Przykład użycia Streamr

Najlepszym przykładem zastosowania Streamra są autonomiczne samochody elektryczne. Pojazdy te opierają się na różnego rodzaju danych, aby poprawić swoją wydajność, w tym na zatorach drogowych, cenach energii elektrycznej i prognozach pogody.

Streamr może pomóc samochodom elektrycznym w odbieraniu wszystkich tych danych w czasie rzeczywistym. Dane byłyby wymieniane na DATACoins, główną walutę używaną w sieci Streamr. Następnie samochód może sprzedać zebrane dane innym systemom, aby również poprawić ich wydajność.

Streamr Technology Stack

Zdecentralizowany system danych firmy Streamr w czasie rzeczywistym jest zbudowany na szczycie stosu technologii z 5 warstwami. Poniżej znajduje się wizualna reprezentacja tego stosu technologii:

Streamr Technology Stack

Przegląd stosu technologii Streamr

Przyjrzyjmy się dokładniej, co oznacza każda z tych warstw technologicznych

 1. Edytor Streamr: Jest to warstwa użyteczności i zestaw narzędzi, który umożliwia szybkie tworzenie zdecentralizowanych aplikacji opartych na danych.
 2. Silnik Streamr: Wysokowydajny silnik analityczny do przetwarzania zdarzeń, który działa poza łańcuchem w sposób zdecentralizowany. Silnik Streamr może działać na zdecentralizowanym dostawcy obliczeń, takim jak Golem (GNT).
 3. Rynek danych Streamr: Sieć współdzielonych strumieni danych, które każdy może współtworzyć i subskrybować.
 4. Sieć Streamr: Warstwa transportu danych oferująca motywowaną sieć peer-to-peer do przesyłania wiadomości w zdecentralizowanym potoku danych.
 5. Inteligentne kontrakty Streamr: Zezwól węzłom w sieci Streamr na osiągnięcie konsensusu, przechowywanie metadanych strumienia, obsługę zezwoleń i sprawdzanie integralności oraz ułatwianie bezpiecznego przesyłania tokenów.

Moneta DANYCH

Data coin to token ERC20, który służy do wymiany danych między konsumentami a producentami w sieci Streamr. Służy również jako narzędzie motywacyjne dla węzłów brokerów do działania w sieci P2P.

DATA Coin Streamr

W jaki sposób moneta DATA zostanie wykorzystana w ekosystemie Streamr

Moneta danych ma 3 podstawowe przypadki użycia:

 • Utrzymywać i obsługiwać sieć P2P poprzez zachęcanie uczestników do oferowania czasu, energii elektrycznej, mocy obliczeniowej i przepustowości komunikacyjnej w celu pośredniczenia w węzłach.
 • DATAcoin funkcjonuje jako waluta używana przez konsumentów do wynagradzania producentów danych. Działa również jako narzędzie zachęcające dostawców danych do rozwijania społeczności.
 • DATAcoin służy jako środek pomiaru reputacji poprzez „karmę”. Producenci danych, konsumenci danych i brokerzy wiadomości mogą czerpać „karmę” z transakcji DATA Coin, na przykład podczas publikowania danych, wykorzystywania danych i uruchamiania węzłów brokerów obsługujących sieć. Producenci danych zyskują karmę, gdy ich opublikowane wydarzenia są dostarczane subskrybentom. Subskrybenci zarabiają karmę, otrzymując te zdarzenia, a węzły brokerów zarabiają karmę za pomoc w dostarczaniu danych i wytrwałość. Nowa dodana karma jest równoważna ilości DATA Coins wymieniane w transakcji. Jednak w przeciwieństwie do monet DATA karma zanika i ma datę wygaśnięcia, podczas gdy saldo monet DATA pozostaje takie samo przez cały czas.

Streamr kontra IOTA

Największą różnicą między IOTA i Streamr jest ich blockchain: IOTA opracowała własną sieć DAG, podczas gdy Streamr zdecydował się zbudować swoją sieć na bazie łańcucha bloków Ethereum.

Ma to pewne zalety, ponieważ Streamr może skorzystać ze znacznie większej społeczności programistów, która może zaoferować wsparcie w razie potrzeby. Udało im się również zaoszczędzić znaczne zasoby, ponieważ nie musieli budować zupełnie nowej infrastruktury.

Streamr kontra Iota

Zdjęcie za pośrednictwem Streamr i Wikimedia

To pozwoliło im poświęcić więcej czasu i energii na dostrojenie platformy i tworzenie dodatkowych funkcji.

Streamr ma również przewagę nad IOTA, ponieważ zdecydował się skupić wyłącznie na danych na żywo, podczas gdy IOTA przechowuje ogromne ilości danych z urządzeń IOT, co może mieć wpływ na system operacyjny, nawet gdy jest zdecentralizowany.

Streamr Team & Wzmacniacz

Streamr Labs ma swoją siedzibę w szwajcarskim mieście Zug. Znajduje się on w środku „Crypto valley”, czyli regionu w Szwajcarii, w którym obowiązują najkorzystniejsze przepisy / regulacje związane z biznesami opartymi na łańcuchu bloków..

Członkowie zespołu Streamr

Niektórzy członkowie zespołu: Henri Pihkala, Nikke Nylund, Risto Karjalainen, Michael Malka

Zespół składa się z różnorodnej grupy członków z doświadczeniem od uczenia maszynowego po finanse i tworzenie oprogramowania. Mają też eklektyczną mieszankę przedsiębiorców, którzy założyli i sprzedali inne powiązane firmy.

 • Henri Pihkala (założyciel, dyrektor generalny): Henri jest CEO i CTO w dwóch firmach zajmujących się handlem algorytmicznym. Wysłał również 10 lat budowania infrastruktury & narzędzia do danych w czasie rzeczywistym.
 • Nikke Nylund (założycielka): Współzałożyciel firmy Streamr, Nikke, ma doświadczenie w przedsiębiorstwie, z sukcesem kończąc działalność w trzech innych firmach.
 • Risto Karjalainen (dyrektor operacyjny): Risto pracował jako Quant w bankach inwestycyjnych, w tym JP Morgan Chase i Merrill Lynch. Ma również tytuł doktora w Wharton School of business i jest dobrze zorientowany w uczeniu maszynowym i finansach behawioralnych.
 • Michael Malka (szef Streamer Labs): Michael spędził 20 lat w branży oprogramowania na kilku stanowiskach, w tym jako programista, specjalista i dyrektor generalny. Michael był współzałożycielem 3 firm w przestrzeni Blockchain i sztucznej inteligencji.

Streamr nawiązał również współpracę z wieloma innymi wpływowymi projektami w przestrzeni blockchain. Na przykład, oprócz współpracy z Golemem, mają też partner z Electrify Asia, aby dać użytkownikom kontrolę nad swoimi danymi.

Partnerzy Streamr

Streamr Partners and Collaberations

Współpraca ta obejmuje również bardziej ugruntowane firmy, które chcą wejść w przestrzeń blockchain. Na przykład współpracują z Hewlett Packard zarabiać na danych samochodów, a także z Nokia opracowanie nowej generacji mobilnych stacji bazowych.

Handel i przechowywanie danych

Streamr sprzedał te tokeny w szeroko nagłośnionym ICO w październiku 2017 roku. Udało im się zebrać łącznie 27 milionów dolarów w zamian za 65% całkowitej podaży DANYCH. W rezultacie inwestorzy kupili token po cenie 0,055 USD.

Token trafił na giełdy w listopadzie 2017 roku i złapał ogromny wzrost altcoinów, który nastąpił po tym. DATA udało się osiągnąć najwyższy w historii poziom 0,31 USD w styczniu 2018 r.

Oczywiście było to krótkotrwałe.

Podobnie jak większość altcoinów, cena DATA Coin znacznie spadła w 2018 roku. Cena jest znacznie niższa od ceny ICO, ale wydaje się, że ustabilizowała się. Wydaje się, że sytuacja się poprawia i powoli rośnie wraz z resztą rynku w pierwszych kilku miesiącach 2019 r.

DANE Historia cen Streamr

DANE Historia cen monet. Zdjęcie za pośrednictwem Coinmarketcap

Jeśli chcesz kupić monety DATA, to najlepsza giełda do tego będzie znajdować się na Binance, ponieważ ma to większość obrotów. Jest również przedmiotem obrotu na giełdzie DragonEX i wielu innych mniejszych giełdach.

Wolumen obrotu DATA wydaje się być dość silny przy rozsądnych poziomach płynności na giełdach, na których są wymienione. Jednak token pozostaje dość niestabilny w porównaniu z altcoinami podobnej wielkości.

Po uzyskaniu DANYCH należy je przechowywać w bezpiecznym miejscu, ponieważ pozostawienie ich na giełdzie może być dość ryzykowne. Biorąc pod uwagę, że jest to token ERC20, istnieje szereg portfeli, z których możesz korzystać. Należą do nich takie jak MetaMask i MyEtherWallet.

Rozwój

Uzyskanie dokładnego obrazu pracy wykonywanej nad projektem może być trudne, ale istnieje kilka przydatnych metod. Jednym z nich jest przyjrzenie się ich publicznemu GitHubowi i ilości wypychanego kodu.

Zdecydowałem się przejść do projektu Streamr GitHub i podsumuj zmiany kodu w swoich repozytoriach. Poniżej mamy commity dla 2 najbardziej aktywnych repozytoriów w projekcie.

Streamr GitHub Commits

Streamr GitHub – zobowiązania w wybranych repozytoriach (ostatnie 12 miesięcy)

Jak widać, zespół był dość aktywny w ciągu ostatnich 12 miesięcy i przesyła liczne linie kodów do tych repozytoriów. To także tylko dwa z ich repozytoriów, kiedy mają łącznie 40 innych, nad którymi pracowali.

Rzeczywiście, gdybyśmy mieli porównać liczbę zatwierdzeń kodu w Streamr z innymi monetami, zajmują 48 miejsce na coincodecap. To ponad 3658 zatwierdzeń w zeszłym roku.

Ten rozwój może wynikać z ambitnej mapy drogowej, którą zespół ma przed sobą.

Mapa drogowa

Plan działania firmy Streamr jest podzielony na 3 etapy (M1, M2, M3)

 • Kamień milowy 1: Wydanie pierwszej wersji motywowanej sieci dostarczania danych i bazowych inteligentnych kontraktów. Praca nad innymi warstwami w celu pełnej integracji z ekosystemem Ethereum
  1. WP1 (sieć, inteligentne kontrakty): prototyp zdecentralizowanej sieci brokerskiej
  2. WP2 (Marketplace): Rynek szkieletowy
  3. WP3 (silnik): Silnik przechodzi na Ethereum
  4. WP4 (edytor): Bezproblemowe przetwarzanie w łańcuchu i poza nim
  5. Kamień milowy 2: Uruchomienie pierwszej wersji Data Marketplace wraz z potrzebnymi funkcjami w podstawowej warstwie sieciowej.
   1. WP5 (sieć, inteligentne kontrakty): obsługa monetyzacji danych i szyfrowania
   2. WP6 (rynek danych): całkowicie zdecentralizowany rynek
   3. WP7 (silnik, redaktor): Osiągnięcie decentralizacji
   4. Kamień milowy 3: Osiągnij pełną wizję Streamr: zachęcaj do przyjęcia stosu
    1. WP8 (Sieć): Zaawansowany routing, zaciemnianie lokalizacji
    2. WP9 (rynek danych): budowanie społeczności
    3. WP10 (silnik, redaktor): Produktywizacja

    Mapa drogowa Streamr Milestones

    Mapa drogowa Streamr & Tech Stack

    Zespół zachował dość otwartą mapę drogową i nie ustalił arbitralnych harmonogramów tych aktualizacji. Być może jest to dla nich sposób na sprostanie oczekiwaniom ich społeczności.

    Wniosek

    Od momentu powstania w 2017 roku, Streamr zyskał reputację godnego członka ekskluzywnego klubu platform IOT obsługujących blockchain.

    Przyjęcie łańcucha blokowego Ethereum oznacza, że ​​pod wieloma względami sukces Streamr jest powiązany z sukcesem Ethereum. Można to uznać za zaletę lub wadę, w zależności od poglądu na to, jak działa blockchain ethereum.

    Jednak nie można zaprzeczyć, że wartość jest odblokowywana poprzez tworzenie rynku danych czasu rzeczywistego, które mają być wykorzystywane w celu zwiększenia wydajności czujników i podłączonych urządzeń w produkcji, sektorze usług i łańcuchach dostaw.

    Przewiduje się, że globalny rynek IOT osiągnie 75 miliardów dolarów do 2025 roku, co zapewni firmie Streamr wyjątkową pozycję do ulepszenia tej branży dzięki wykorzystaniu danych w czasie rzeczywistym w łańcuchu bloków.

    Wyróżniony obraz za pośrednictwem Fotolia

    Zastrzeżenie: są to opinie autora i nie powinny być traktowane jako porady inwestycyjne. Czytelnicy powinni przeprowadzić własne badania.

    Mike Owergreen Administrator
    Sorry! The Author has not filled his profile.
    follow me