Recenzja TenX: karta debetowa wspierana kryptowalutą

TenX (PAY) to karta debetowa zasilana kryptowalutą, która miała swój sprawiedliwy udział we wzlotach i upadkach od swojego przebojowego ICO w 2017 roku.

Wizją TenX było umożliwienie użytkownikom wydawania kryptowalut z taką samą łatwością, jak wydawanie funduszy fiducjarnych. Dzięki kartom zabezpieczonym kryptowalutami użytkownicy mogli wymazać swoje monety w poszukiwaniu towarów i usług. Jednak od czasu premiery pojawiły się opóźnienia we wdrażaniu karty.

Czy więc TenX może naprawdę dotrzymać swoich obietnic?

W tej recenzji TenX przyjrzę się dogłębnie projektowi, a także jego zespołowi, technologii i planowi działania. Przeanalizuję również długoterminowy potencjał adopcyjny tokenów PAY i czy mogą one kiedykolwiek odzyskać.

Co to jest TenX?

TenX nie jest nowym projektem. Został uruchomiony w 2015 roku i obiecał użytkownikom cyfrowy portfel i fizyczną kartę debetową, które pozwoliłyby użytkownikom wydawać kryptowalutę na towary i usługi w dowolnym miejscu. Projekt miał ostatnio ciężką jazdę, a pierwsze wydanie fizycznej karty zostało zatrzymane na początku 2018 r., A nowsze dostawy kart również zostały opóźnione.

Token PAY powiązany z TenX to token bezpieczeństwa ERC-20, który działa jako udziały w firmie TenX.

Po brakujących początkowych datach wysyłki zespół TenX zabrał się na Twittera 17 stycznia z marketingowym filmem, który wielu nazywało sprytnymi, a niektóre niesmacznymi..

Więc karty są wreszcie w Singapurze, ale czy jest już za późno na TenX? Ponieważ nie jest to jedyny projekt, który ma zapewnić użytkownikom karty debetowe, które pozwolą im łatwo wykorzystać zasoby kryptowalut.

Zarówno Crypto.com (dawniej Monaco), jak i Token stanowią poważną konkurencję dla TenX, a oba pracują nad wprowadzeniem przepisów, które pozwolą na wydanie karty płatniczej kryptowaluty dla konsumentów.

Możliwe, że zwolennicy i pierwsi użytkownicy, którzy czują się tak oszukani, odeszli na dobre, a TenX nie będzie w stanie odebrać kawałków. A może będą mogli posuwać się naprzód teraz, gdy wrócili na właściwe tory z dostawami kart.

COMIT i TenX

TenX planuje dostarczenie bezpłatnej wymiany kryptowalut poprzez wykorzystanie zabezpieczonej kryptograficznie, poza łańcuchem, natychmiastowej transakcji obejmującej wiele aktywów (COMIT) sieć. Chociaż ta sieć jest niezależna od TenX, jest rozwijana przez ten sam zespół.

COMIT użyje wyspecjalizowanego protokołu routingu, aby umożliwić bezproblemową interoperacyjność między łańcuchami bloków, co spowoduje prawie swobodną wymianę między nimi. COMIT nie może jednak działać ze wszystkimi łańcuchami bloków i jest kompatybilny tylko z tymi, które mają ochronę podwójnych wydatków i obsługują funkcje skrótu, blokady czasowe i multisig.

Routing sieciowy COMIT

Routing sieciowy COMIT. Zdjęcie za pośrednictwem Raport sieciowy COMIT

Sieć COMIT będzie działać za pośrednictwem dostawców płynności, dzięki którym proces weryfikacji giełdy będzie szybki, prosty i niedrogi. Zespół TenX opisał go jako opartego na blockchain konkurenta dla sieci SWIFT.

Oprócz obsługi podstawowych wymian i transakcji zakupu, zespół TenX planuje udostępnić zestaw narzędzi programistycznych, które będą wspierać tworzenie i wykorzystywanie innych produktów finansowych z TenX, takich jak pożyczki i fundusze ETF. Ostatecznie TenX przewiduje, że jego sieć zapewni każdy aspekt finansów konsumenckich i przetwarzania płatności.

Podczas gdy demo zamiany między PAY i BTC przy użyciu COMIT zostało zakończone, COMIT sieci głównej nie został jeszcze wydany, a zespół przyznaje, że obecnie pozostaje wysoce eksperymentalny.

Pojawiają się również pytania, czy COMIT będzie polegał na łańcuchu blokowym Ethereum, czy na natywnym łańcuchu blokowym po uruchomieniu sieci głównej. Uruchamianie i utrzymywanie platformy w tym zakresie jest zarówno trudne, jak i kosztowne, i nie ma pewności, że zespół COMIT to zrobi.

Opłaty za karty TenX

Chociaż nie ma żadnych opłat za korzystanie z karty TenX, są opłaty za jej nabycie. W ten sposób TenX planuje sfinansować swój projekt.

Sposób, w jaki konstrukcja jest obecnie zaprojektowana, użytkownicy zapłaciliby 1,50 USD za cyfrowe użycie karty TenX lub 15 USD za zakup fizycznej karty. Nie ma opłaty rocznej za korzystanie z karty, o ile wydajesz co najmniej 1000 USD rocznie. Jeśli nie osiągniesz tego minimalnego progu, karta TenX ma opłatę roczną w wysokości 10 USD.

W oryginalnym dokumencie znajdował się również program nagród powiązany z kartą TenX i tokenem PAY. Zasadniczo zdobyłeś nagrody, trzymając tokeny PAY i używając karty TenX.

Porównanie opłat TenX

Porównanie opłat TenX w oryginale Raport TenX

W tej oryginalnej białej księdze posiadacze PAY, tokeny otrzymywałyby 0,5% całego łącznego miesięcznego wolumenu transakcji w sieci. Płatności te byłyby dokonywane w Ethereum i rosłyby wraz z wykorzystaniem sieci. Ostatecznie w białej księdze przewidziano, że sieć rozrośnie się na tyle, że płatności będą dokonywane co godzinę.

Ponadto w białej księdze nakreślono schemat nagród dla użytkowników kart, w ramach którego otrzymywaliby 0,1% nagrody w postaci tokenów PAY za każdym razem, gdy użyli swojej karty TenX.

Niestety, te programy nagród nigdy nie zostały wdrożone i od października 2018 r. Oba zostały usunięte, a zespół stwierdził, że ponownie przemyślał program nagród.

W tej chwili nie ma programu nagród i jest wielu wczesnych użytkowników, którzy są dość zdenerwowani projektem, ponieważ ich początkowy zakup tokenów PAY był zgodny ze zrozumieniem, że otrzymają nagrody zgodnie z programem, o którym mowa w oryginalnym TenX biały papier.

Platforma TenX

Chociaż COMIT może nie być jeszcze gotowy, platforma zawiera silny zestaw narzędzi i kontroli dla użytkowników.

Użytkownicy mogą zapobiegać nieautoryzowanemu użyciu karty, ustawiając limity wydatków, wypłat i zakupów, które mogą być limitami dziennymi lub całkowitymi. Wszystko to odbywa się za pomocą zdecentralizowanych inteligentnych kontraktów bezpieczeństwa.

DSS TenX

Przegląd inteligentnych umów dotyczących zdecentralizowanych zabezpieczeń. Zdjęcie za pośrednictwem Bitcoin Talk

Oczywiście największą korzyścią dla użytkowników jest to, że mogą wydawać kryptowaluty u każdego sprzedawcy, który akceptuje karty Visa. Nie musisz już ograniczać się tylko do sprzedawców, którzy akceptują kryptowaluty.

Wszystko to odbywa się za pośrednictwem pośrednika finansowego, który przechowuje zdeponowaną kryptowalutę na rachunku escrow i dokonuje płatności na rzecz sprzedawców w formie fiducjarnej. Następnie pożyczkodawca rozlicza konto na podstawie kursu obowiązującego w momencie zawarcia transakcji. Sprzedawca otrzymuje płatność natychmiast, ale rozliczenie transakcji wymiany na zapleczu może zająć kilka dni.

Wcześniej WaveCrest wspierał kartę TenX, ale nie ogłoszono, kto wspiera karty, które są obecnie wysyłane w regionie APAC. Pojawiły się również oznaki, że TenX sam próbował uzyskać licencję bankową, aby zostać sponsorem finansowym. Jeśli tak się stało, jest to nieco niepokojące, ponieważ sprawia, że ​​TenX jest bardziej scentralizowany.

Portfel kryptowalut TenX

TenX opracował również swój portfel mobilny, który będzie działał w połączeniu z ich kartą kryptograficzną. Może być używany jak każdy inny mobilny portfel kryptograficzny i obecnie obsługuje Bitcoin (BTC), Ethereum i Litecoin.

Ta aplikacja zostanie sparowana z kartą, aby użytkownicy mogli wydać swoje krypto na zakupy w sklepie, zakupy online, a nawet wypłacić gotówkę z bankomatu. Kartą można również sterować z poziomu aplikacji w przypadku jej zgubienia, wyłączając chip.

Wskazówka dotycząca bezpieczeństwa?: Po pobraniu aplikacji pamiętaj o włączeniu uwierzytelniania dwuskładnikowego

Aplikacja TenX została wydana niedługo po ICO w listopadzie 2017 roku i od tego czasu ewoluuje. Obecnie jest dostępny zarówno w systemie iOS, jak i Android. Jeśli spojrzymy na odpowiednie sklepy z aplikacjami, zobaczymy opinie, które są dość spolaryzowane.

Oceny aplikacji TenX

Ocena aplikacji w sklep itunes i Google Play

Jeśli jednak przyjrzeć się bliżej recenzjom, większość komentarzy wydaje się być frustracją związaną z opóźnieniem wysyłki kart. Chociaż są one rozsądne, nie są tak naprawdę związane z funkcjonalnością aplikacji lub portfela.

Co jednak jest zachęcające, to fakt, że programiści TenX podążają za tymi skargami i recenzjami. To pokazuje, że są otwarci na krytykę społeczności i dobrze ją informują.

Były plany dodania dodatkowych kryptowalut do aplikacji, chociaż zespół jest być może ostatnio zajęty wydaniem kart.

TenX Team

Zespół TenX ma siedzibę w Singapurze i jest obecnie zarządzany przez współzałożyciela i dyrektora generalnego Toby Hoenisch. Przed założeniem TenX Toby był współzałożycielem i CEO firmy programistycznej One One Agency, która zajmowała się tworzeniem zintegrowanych systemów płatności dla klientów prywatnych.

Założyciele TenX

Zespół założycielski TenX

Drugim współzałożycielem jest Michael Sperk, który jest szefem inżynierii w TenX. Doświadczenie inżynieryjne i techniczne zdobywał pracując jako kierownik techniczny w Visualyze, gdzie pomógł opracować narzędzie oparte na przeglądarce, które przeprowadza analizę wizualną wiadomości w mediach społecznościowych i jest w stanie przetwarzać setki tysięcy wiadomości w czasie rzeczywistym..

Trzecim współzałożycielem jest Paul Kittiwongsunthorn, który pracował razem z Tobym w One One Agency i pełni funkcję dyrektora ds. Rozwoju w TenX.

Był czwarty członek-założyciel zespołu, jednak nie jest on już wymieniony jako założyciel na stronie TenX z powodu pewnych kontrowersji związanych z jego przeszłą działalnością, w szczególności jego połączenie z systemem ponzi od 2011 do 2015 roku. Tym czwartym członkiem jest Julian Hosp, który ustąpił ze stanowiska prezesa TenX 8 stycznia 2019 r..

Token PAY

TenX wykorzystuje token PAY jako token bezpieczeństwa dla swojej sieci, a ICO, które odbyło się 24 czerwca 2017 r., Było co najmniej ogromne. Projekt zebrał 80 milionów dolarów w jeden dzień, sprzedając tokeny PAY po 0,8701 dolarów każdy. Cena zaczęła rosnąć w sierpniu 2017 r., A 12 sierpnia 2017 r. Osiągnęła rekordowy poziom 6,21 USD.

Jest to wyjątkowe wśród kryptowalut, ponieważ większość z nich osiągnęła najwyższy poziom w styczniu 2018 r., Po ogromnym rozruchu Bitcoina w grudniu 2017 r. Cena wycofała się z tego wysokiego poziomu, ale ponownie wzrosła do ponad 5 USD w styczniu 2018 r., Zanim spadła wraz z resztą rynku kryptocurreny w 2018 r..

Wydajność PAY

Wydajność PAY. Zdjęcie za pośrednictwem CoinCodex

Nie ma wydobywania PAY, ponieważ cała podaż została wydobyta. Całkowita podaż wynosi 205.218.256 PAY, a bieżąca podaż wynosi 114.347.861 PAY. Projekt przewiduje wydanie około 55 milionów tokenów PAY w ciągu najbliższych 4 lat w ramach funduszu rozwoju społeczności i biznesu, podczas gdy pozostałe tokeny zostaną podzielone między firmę TenX i założycieli.

Token PAY jest dostępny na wielu giełdach, ale znaczącą brakującą giełdą jest Binance. Największe giełdy pod względem wielkości dla PAY to Dcoin i Bithumb. OKEx jest też bardzo głośny. Inne opcje to między innymi Bittrex, Upbit, Huobi Global i Gate.io.

Wydaje się, że istnieje rozsądna płynność podziału tokena na wszystkie te giełdy. Oczywiście większość wolumenu jest dokonywana na dwóch giełdach azjatyckich, co oznacza, że ​​PAY jest dość podatny na napływ informacji z regionu (szczególnie z Korei Południowej). Dlatego PAY jest generalnie bardziej zmienny niż porównywalne tokeny.

Jeśli kupiłeś tokeny PAY, najlepszą praktyką jest przechowywanie ich poza giełdą w portfelu. Ponieważ PAY jest tokenem ERC-20, można go przechowywać w dowolnym portfelu kompatybilnym z ERC-20, takim jak MyCrypto lub MyEtherWallet.

Wniosek

TenX rozpoczął z ogromnymi ambicjami i gdyby był w stanie pozostać na dobrej drodze, mógłby teraz być wyraźnym liderem w ułatwianiu wydawania kryptowalut.

Jednak niepowodzenia, jakich doświadczył zespół, postawiły TenX w sytuacji, w której jest na równi, a może nawet dogania podobne projekty. Nadchodzący rok powinien pokazać, czy jest w stanie zapewnić sobie dominację, czy nie.

Sukces będzie zależał od tego, jak szybko mogą rozszerzyć zasięg swoich kart, dodaniu nowych kryptowalut do ekosystemu i dodaniu systemu nagród, co przyciągnęło wielu wczesnych inwestorów.

Ważne jest również, aby COMIT uruchomił się w sieci głównej, aby obniżyć koszty i opłaty.

Nawet przy tych wszystkich rzeczach nie jest jasne, czy społeczność kryptowalut usprawiedliwi błędy popełnione przez TenX i ponownie zaakceptuje je jako realny projekt. Spojrzenie na walkę, jakiej doświadcza PAY w odzyskaniu przyszłego sukcesu projektu, pozostaje wątpliwe.

Wyróżniony obraz za pośrednictwem Fotolia

Zastrzeżenie: są to opinie autora i nie powinny być traktowane jako porady inwestycyjne. Czytelnicy powinni przeprowadzić własne badania.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me