Recenzja ZenCash (ZEN): kompletny przewodnik dla początkujących

ZenCash to stosunkowo nowa moneta zapewniająca prywatność, która ostatnio cieszy się dużym zainteresowaniem.

Dzieje się tak również w czasie, gdy kryptowaluty świadome prywatności są wściekłe. Widzieliśmy, jak wiele innych monet zostało uruchomionych i rozwidlonych w celu stworzenia bardziej prywatnej kryptowaluty.

ZenCash jest również interesującą monetą do pokrycia ze względu na podobieństwa, które ma z inną uznaną kryptowalutą, ZCash.

Mając to na uwadze, istnieje wiele unikalnych funkcji ZenCash, które sprawiają, że jest to interesująca alternatywna prywatna kryptowaluta. W tym poście przyjrzymy się podstawowej technologii ZenCash, a także zespołowi, planowi działania i potencjałowi tokenów.

Zanim jednak to zrobimy, musimy wrócić do podstawowej potrzeby posiadania monet zapewniających prywatność.

Dlaczego monety prywatności?

Wiele osób uważa, że ​​Bitcoin to prywatna waluta. Tak niestety nie jest.

Biorąc pod uwagę charakter łańcucha bloków Bitcoin, wszystkie transakcje, które mają na nim miejsce, można prześledzić i ostatecznie powiązać z imieniem i nazwiskiem osoby. Jest to również przechowywane w łańcuchu bloków w sposób niezmienny, co oznacza, że ​​będzie tam na zawsze.

Rzeczywiście, istnieje wiele firm, które obecnie używają zaawansowanych technik i algorytmów do śledzenia tego, co dzieje się w łańcuchu bloków. Zostały one wykorzystane do wyśledzenia szeregu cyberprzestępców, takich jak Mt. Gox hack.

Chociaż ogromna większość ludzi nie będzie używać kryptowalut do nielegalnych celów, świadomość, że taka technologia istnieje, jest niepokojąca. Prywatność to coś, czego obecnie brakuje, a kryptowaluty zostały zaprojektowane tak, aby chronić Twoje finanse.

W związku z tym istnieje duże zapotrzebowanie na alternatywę w postaci prywatnej i niemożliwej do śledzenia kryptowaluty. Oprócz bardziej uznanych typów, takich jak Monero (XMR) i ZCash, widzieliśmy również nowsze warianty, takie jak Verge (XVG) i Bitcoin Private (BTCP).

Oczywiście, obecnie bardzo interesującą monetą jest ZenCash.

Czym jest ZenCash?

ZenCash

ZenCash to znacznie więcej niż zwykła zdecentralizowana kryptowaluta.

Jest to pierwsza kryptowaluta zaszyfrowana za pomocą TLS, która łączy w sobie sieć komunikacyjną, platformę treści i domenę frontową.

ZenCash został uruchomiony jako widelec Zclassic 23 maja 2017 r. Zclassic jest sam w sobie widelcem Zcash, co sprawia, że ​​ZenCash jest widelcem widelca i dlatego ma wiele takich samych funkcji jak Zcash.

Rozwidlenie Zclassic miało miejsce na bloku 110 000 i zostało wypłacone posiadaczom ZClassic po 1 żetonie ZEN za każdy token ZCL. W żargonie kryptowalut nazywa się to zrzutem powietrza i jest świetnym sposobem dla programistów na zwiększenie popularności i zainteresowania monetą.

Technologia ZenCash

Biorąc pod uwagę, że ZenCash jest potomkiem Zcash, naturalnie będzie miał wiele takich samych funkcji technologicznych. Jednym z najbardziej fundamentalnych jest koncepcja Zk-snarks, która jest w stanie zachować prywatność transakcji.

ZK-snarks opiera się na kryptograficznej dyscyplinie dowodów opartych na wiedzy zerowej. Wcześniej omawialiśmy dogłębnie dowody wiedzy zerowej, ale opierają się one na idei udowodnienia istnienia klucza bez ujawniania klucza.

W łańcuchu ZenCash istnieje wiele funkcji, których nie ma w oryginalnym łańcuchu. Na przykład główną cechą ZenCash jest koniec-koniec z szyfrowaniem transakcji TLS. To czyni je bezpieczniejszymi.

Ponadto protokół nie zawiera „podatku założycielskiego”. To był jeden z najbardziej kontrowersyjnych punktów, które skłoniły do ​​rozwidlenia Zclassic.

Dystrybucja wydobytych żetonów Zen zostanie podzielona według następujących zasad:

  • Górnicy: 70%
  • Skarb Państwa: 10%
  • Bezpieczni operatorzy węzłów: 10%
  • Operatorzy superwęzłów: 10%

Powyższe operatory bezpiecznych węzłów są odpowiednikiem masternodów w ZenCash. Masternody są zasadniczo uczestnikami sieci, która stawia swoje tokeny, aby brać udział w decyzjach dotyczących zarządzania, a także w celu utrzymania uczciwości sieci.

Jednak bezpieczne węzły w sieci ZenCash różnią się na kilka sposobów i stąd niewielka zmiana nazwy.

Przegląd bezpiecznych węzłów

Bezpieczne węzły ZenCash

Źródło obrazu: Youtube

W przeciwieństwie do tyczenia Masternode, bezpieczne węzły nie są usuwane z obiegu, a do obsługi bezpiecznego węzła wymagana jest mniejsza liczba monet.

Bezpieczne węzły będą wykonywać takie funkcje, jak zapewnianie, że wszystkie transakcje są rzeczywiście bezpieczne i szyfrowane między portfelem a węzłami. Zrobią to, utrzymując pełny łańcuch bloków ZenCash. Bezpieczne węzły zapewnią również szyfrowanie oparte na certyfikatach dla portfeli.

Ponadto operatorzy bezpiecznych węzłów będą starać się utrzymać odpowiednią zdecentralizowaną sieć, a tym samym mniej podatną na wszelkie formy ataków DDOS..

Aby obsługiwać bezpieczny węzeł, będziesz musiał postawić 42 ZEN. Przy obecnym kursie wymiany, który wynosi tylko 1500 USD, czyli jest znacznie niższy niż kwota potrzebna na przykład do obsługi głównego trybu Dash (ok. 443 tys. USD).

Dlatego bariera w obsłudze bezpiecznego węzła jest znacznie niższa niż w przypadku innych kryptowalut, a to oznacza, że ​​istnieje większe pole do decentralizacji.

Ostatnio Zencash właśnie wprowadził również pojęcie super węzłów. Będą one wymagały inwestycji w wysokości 500 ZEN i pomogą w zarządzaniu kluczową siecią, w tym w hostingu wielu usług i łańcuchów bocznych. Będą również śledzić czas pracy bezpiecznego węzła.

ZenCash Mining

Algorytm wydobywania w ZenCash to Equihash. To ten sam algorytm, który jest używany do wydobywania Zcash i Zclassic.

Wydobywanie odbywa się za pomocą algorytmu wydobywczego Proof-of-Work (POW), który zapewnia nagrodę blokową w wysokości 12,5 ZEN za każdy wydobyty blok. Podobnie jak w przypadku innych kryptowalut, całkowita podaż monet do wydobycia w ZenCash jest stała i ograniczona do 21 milionów ZEN.

Czas blokady ZenCash wynosi 2,5 minuty, co przy obecnej mocy mieszania oznacza, że ​​w ciągu miesiąca wydobywa się około 218 000 ZENów. W obiegu znajduje się około 3,8 miliona monet.

Podobnie jak w przypadku Bitcoina, nastąpi również zmniejszenie o połowę nagrody za wydobycie, która będzie następować co 4 lata. Jeśli spojrzymy na rentowność wydobycia, ZenCash znajduje się obecnie pomiędzy ZCash a Zclassic pod względem ogólnych zwrotów.

Rentowność ZenCash Mining

Źródło obrazu: whattomine.com

Inne funkcje ZenCash

Istnieją trzy inne funkcje, które zostały zawarte w sieci ZenCash, które sprawiają, że jest to znacznie więcej niż zwykła kryptowaluta dbająca o prywatność. Obejmują one czat, publikowanie treści i możliwość obejścia zakazów handlu kryptograficznego.

Te trzy funkcje to ZenChat, ZenPub i ZenHide.

ZenChat

To jest usługa przesyłania wiadomości w protokole ZenCash. Jest szyfrowany przy użyciu algorytmów, takich jak AES-256, który jest uważany za jeden z najbezpieczniejszych istniejących.

Te wiadomości są faktycznie wysyłane przy użyciu oryginalnego projektu protokołu ZCash, w którym transakcja może zostać dołączona do wiadomości. Te wiadomości muszą mieć mniej niż 512 znaków.

ZenPub

Dla tych producentów treści, którzy chcieliby publikować treści w sposób anonimowy, mogą skorzystać z ZenPub. Umożliwia to producentom anonimowe publikowanie treści za pośrednictwem IPFS. Jest to wysyłane za pośrednictwem części tekstowej adresu Z..

ZenHide

To chyba jedna z ciekawszych cech sieci ZenCash. Czy wiesz, że kraje, które są wrogo nastawione do Bitcoin lub innych kryptowalut, mogą je faktycznie zablokować?

Aby to obejść, ZenCash wykorzystuje technikę zwaną „Domain fronting”. Zasadniczo spowoduje to ukrycie punktu końcowego komunikacji, aby zasłonić połączenie. Odbywa się to poprzez połączenie przez HTTPS z CDN.

Przyszły rozwój

Jedną z pierwszych propozycji ZenCash była koncepcja szerszej struktury zarządzania, która pozwoliłaby na outsourcing ważnych decyzji rozwojowych w sposób zdecentralizowany do społeczności.

Zespół ZenCash chce wbudować w protokół zdecentralizowaną organizację autonomiczną (DAO). Zostało to spopularyzowane w Etheruem w 2016 roku, zanim niszczycielski hack zniżył początkowy DAO, który doprowadził do powstania Ethereum Classic.

Zespół ZenCash chce poszerzyć swoją strukturę zarządzania DAO i otworzyć rodzaj konkurencyjnego krajobrazu poprzez liczne DAO. Zasadniczo każdy DAO będzie miał inny zespół pracujący nad różnymi aspektami sieci ZenCash.

Mapa drogowa ZenCash

Zdjęcie z zencash.com

Oprócz utrzymania integralności i bezpieczeństwa ZenCash, DAO pomogą w podejmowaniu decyzji dotyczących zarządzania, które mają zastosowanie do zmian w sieci. Dzięki zastosowaniu sztywnych struktur zarządzania, takich jak DAO, szanse na podział sieci w przyszłości są ograniczone.

Możesz przeczytać więcej o strukturze głosowania DAO w oryginale Oficjalny dokument ZenCash.

Dedykowany zespół podstawowy

Wydaje się, że główni członkowie zespołu stojącego za ZenCash mają wysokie kwalifikacje do rozwoju bezpiecznej kryptowaluty i sieci. ZenCash jest prowadzony przez Joshua Yabuta, Roba Viglione i Rolfa Versluisa.

Joshua jest programistą exploitów z wykształcenia, który pracował w inżynierii lotniczej. Biorąc pod uwagę jego doświadczenie w odkrywaniu exploitów, jego umiejętności są dobrze przygotowane do stworzenia sieci ZenCash, która jest odporna na ataki nikczemnych aktorów. Ma również bogate doświadczenie w kierowaniu rozwojem w podstawowym zespole Zclassic.

Rob jest również poprzednim członkiem zespołu Zclassic i ma podobnie bogate doświadczenie w tworzeniu kryptowalut. Pracował nad projektem BitShares, a także konsultował się z Bitgate.

Rolf jest górnikiem Bitcoin i ZenCash, który ma duże doświadczenie w branży IT. Pracował również w Cisco Systems dla Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych jako oficer przeszkolony w dziedzinie broni jądrowej.

Oprócz posiadania takiego doświadczenia za ZenCash, zespół jest również bardzo aktywny i na bieżąco współpracuje ze społecznością. Możesz udać się do ich luźny kanał aby lepiej zrozumieć toczące się dyskusje.

Potencjalne obawy?

Jedną z obaw, które niektórzy mogą mieć w przypadku ZenCash, jest to, że luka w bazowym protokole ZCash może wpłynąć na ZenCash, biorąc pod uwagę, że jest to sub-fork.

Jednym z najbardziej kontrowersyjnych aspektów Zcash z perspektywy maksymalizatora prywatności jest zaufany klucz prywatny, a także ceremonia Zcash. Wiele osób zadawało pytania dotyczące poziomu zaufania, jakie społeczność może obdarzyć pierwotnymi założycielami Zcash, lub sposobu, w jaki zabezpieczali klucz.

Jeśli z jakiegokolwiek powodu klucz prywatny zostałby naruszony przez Zcash, miałoby to de facto wpływ na ZenCash. Nie wpłynie to jednak na komunikację na poziomie protokołu i środki bezpieczeństwa, które są obecnie stosowane.

Ponadto zespół ZenCash rozważał również przejście na ceremonię nowej generacji pararmeterów. Musiałoby to opierać się na szerokim poparciu społeczności. Jak wspomniał Rolf, główny inżynier:

przenieślibyśmy się do innego podstawowego systemu oprogramowania i przeszlibyśmy w tym czasie do innego zestawu parametrów

To pokazuje, że programiści są otwarci na obawy ogółu społeczności.

Żetony ZenCash (ZEN)

Tokeny ZenCash są sprzedawane od czerwca 2017 r., A cena śledziła wyniki większości rynku kryptowalut. Jeśli chciałeś kupić tokeny, najlepsze wymiany to giełda Bittrex of Cryptopia.

Po zakupie odtwarzacza ZEN istnieje kilka sposobów przechowywania go w trybie offline.

Prawdopodobnie najbezpieczniejszym sposobem przechowywania ZEN jest portfel sprzętowy. ZenCash jest teraz obsługiwany w portfelu sprzętowym Ledger Nano S..

Jeśli chcesz uzyskać pełną funkcjonalność sieci ZenCash, możesz pobrać i używać polecanych przez deweloperów portfeli stacjonarnych. To jest Portfel Arizen i jest dostępny w systemach Windows, Linux i Mac.

Portfel Arizen

Zdjęcie za pośrednictwem Świergot

Portfel jest również dostępny w wersji mobilnej na Androida. Ostatnią alternatywą dla przechowywania jest użycie portfela papierowego i chłodni. ZenCash ma narzędzie do generowania portfela papierowego, które Ci pomoże.

Wniosek

ZenCash to bez wątpienia ciekawy projekt. Protokół bazowy obejmuje najbardziej zaawansowane technologie, takie jak Zk-snarks, które są w stanie ułatwić prywatne transakcje.

Co więcej, ZenCash unika wielu obaw, które ludzie mogą mieć w związku z podatkiem założycielskim, który jest częścią protokołu Zcash. Istnieje również wiele innych interesujących funkcji ZenCash, które czynią z niego ekscytujący projekt.

Od bezpiecznego przesyłania wiadomości po publikowanie treści i zdecentralizowane zarządzanie, ZenCash chce zbudować cały prywatny ekosystem. Chociaż mogą istnieć pewne obawy związane z bezpiecznym kluczem prywatnym, zespół programistów jest otwarty na dyskusję o tym ze społecznością.

Chociaż zachęcamy czytelników do przeprowadzenia własnych badań, ZenCash wydaje się interesującym projektem do oglądania na stale rozwijającym się rynku monet oferujących prywatność.

Wyróżniony obraz za pośrednictwem zencash.com

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me