Rodzaje portfeli kryptograficznych: 5 najlepszych opcji przechowywania monet

Jeśli chodzi o zabezpieczenie kryptowalut, są one tak bezpieczne, jak portfel, w którym je przechowujesz.

Obecnie dostępnych jest wiele różnych typów portfeli kryptograficznych. Różnią się one w zależności od przeznaczenia, bezpieczeństwa, mobilności i kosztów. Biorąc pod uwagę ten wybór, ważne jest, aby znać dokładne różnice między nimi a krewnym plusy i minusy każdego.

W tym poście przyjrzę się 5 rodzajom portfeli kryptowalut. Przyjrzę się również zaletom i słabościom każdego z nich i przedstawię najlepsze opcje dla Twoich osobistych preferencji. Skończę też jakimś topem wskazówki dotyczące bezpieczeństwa portfela kryptowalutowego.

Który portfel kryptowalut jest najlepszy?

Istnieje kilka rodzajów portfeli, których można używać do przechowywania kryptowalut. Są to sprzęt, komputery stacjonarne, urządzenia mobilne, Internet i papier. Każdy z nich ma swoje mocne i słabe strony, a określenie, którego użyć, będzie zależeć od tego, jaki cel masz na myśli dla portfela i kryptowaluty, która będzie tam przechowywana. Rozważ następujące pytania:

 • Czy portfel będzie używany do codziennych transakcji, czy po prostu do długoterminowego przechowywania kryptowaluty?
 • Czy potrzebujesz przechowywać tylko jedną kryptowalutę, czy kilka kryptowalut?
 • Czy będziesz musiał uzyskać dostęp do portfela kryptowalut tylko z domu, czy też będąc poza domem?

Odpowiedzi na te i inne pytania określą, który typ portfela kryptograficznego będzie dla Ciebie najlepszy. Przyjrzyjmy się teraz bliżej każdemu typowi portfela kryptowalut.

Portfele sprzętowe

Sprzętowy portfel kryptograficzny jest nieco wyjątkowy, ponieważ przechowuje klucze publiczne i prywatne użytkowników na fizycznym urządzeniu, które jest podobne do dysku USB. Portfele sprzętowe są bezpieczniejsze niż większość innych typów portfeli, ponieważ kryptowaluty są przechowywane w trybie offline, dzięki czemu są niedostępne dla hakerów.

Portfel Ledger Nano S.

Kup Ledger Nano S już dziś

Portfele sprzętowe mogą służyć do przechowywania wielu różnych kryptowalut, co czyni je bardzo wygodnymi. Korzystanie z nich jest również łatwe. Użytkownicy podłączają je do urządzenia podłączonego do Internetu, takiego jak domowy komputer, wprowadzają zabezpieczający kod PIN, a następnie wysyłają kryptowalutę i potwierdzają. Portfele sprzętowe zawierają również fizyczne potwierdzenie na samym urządzeniu w celu zwiększenia bezpieczeństwa.

Zalety portfela sprzętowego:

 • Jedna z najbezpieczniejszych metod przechowywania kryptowalut.
 • Doskonałe miejsce do przechowywania dużych ilości kryptowalut w celach inwestycyjnych.

Wady portfela sprzętowego:

 • Portfele sprzętowe nie są darmowe, a niektóre kosztują setki dolarów.
 • Chociaż są proste w użyciu, mogą nie być najlepszym wyborem dla tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z kryptowalutami.

Niektóre z bardziej popularnych portfeli sprzętowych to Ledger Nano S lub Nano X, Trezor Model T i KeepKey.

Pulpitowe portfele kryptograficzne

Portfele na komputery stacjonarne mogą być bezpiecznym wyborem do przechowywania kryptowalut, zwłaszcza jeśli działają na komputerze offline lub takim, o którym wiesz, że jest wolny od złośliwego oprogramowania ani wirusów. Portfele na komputery stacjonarne są również zwykle jednymi z najbardziej płodnych portfeli i prawie każda kryptowaluta stworzy dla niej własną „podstawową” wersję portfela.

Interfejs portfela Bitcoin Core

Interfejs użytkownika portfela Bitcoin Core. Źródło obrazu: Wikipedia

Oczywiście istnieje kompromis, a portfele na komputery stacjonarne mogą być podatne na ataki hakerów, którzy atakują klucze prywatne użytkowników.

Jeśli jednak zainstalujesz portfel na komputerze na komputerze, który nigdy nie był podłączony do internetu, zasadniczo staje się on portfelem zimnym i jednym z najbezpieczniejszych sposobów przechowywania kryptowaluty.

Zalety portfeli biurkowych:

 • Bardzo wygodne, jeśli handlujesz kryptowalutami.
 • Zachowujesz kontrolę nad swoimi kluczami prywatnymi.
 • Może być bardzo bezpieczny, jeśli jest używany na komputerze bez połączenia z Internetem.

Wady portfela stacjonarnego:

 • Utrudnia to korzystanie z twoich kryptowalut do codziennych zakupów.
 • Bezpieczeństwo staje się znacznie mniej bezpieczne, jeśli znajduje się na komputerze podłączonym do internetu.
 • Możesz stracić swoje kryptowaluty, jeśli nie masz kopii zapasowej portfela, a Twój komputer umrze.

Niektóre z bardziej popularnych portfeli kryptograficznych na komputery stacjonarne to portfel Exodus, Jaxx Liberty i portfel Electrum. Przekonasz się również, że większość kryptowalut ma własny natywny portfel na komputery stacjonarne, który często jest najbezpieczniejszym wyborem dla tej monety.

Mobilne portfele kryptograficzne

Mobilny portfel kryptograficzny jest instalowany na urządzeniu mobilnym tak jak każda inna aplikacja. Ułatwiają wydawanie kryptowalut w ruchu, podobnie jak ApplePay. Przekonasz się, że niektóre portfele na komputery stacjonarne i portfele internetowe mają również wersje mobilne, ale inne portfele mobilne są przeznaczone tylko do użytku mobilnego.

Mobilny portfel kryptowalut

Przykład portfela mobilnego od Atomic Wallet

Oczywiście ta dodatkowa wygoda oznacza, że ​​tracisz część funkcjonalności, z którą zwykle mają do czynienia podstawowe portfele stacjonarne.

Na przykład, nie możesz używać telefonu do zdobywania nagród na monety Proof-of-Stake. Nie możesz również tak naprawdę wykorzystać zasobów telefonu komórkowego do wydobywania monet, co można zrobić w podstawowych portfelach wielu kryptowalut, które można wydobywać.

Zalety portfela mobilnego:

 • Generalnie bezpieczniejsze niż portfele online.
 • Bardzo wygodne dla tych, którzy regularnie używają kryptowalut jako płatności.
 • Większość portfeli mobilnych ma również funkcję skanowania QR.

Wady portfela mobilnego:

 • Jeśli zgubisz telefon, możesz łatwo stracić również swoje krypto-aktywa.
 • Mobilne wirusy i złośliwe oprogramowanie są łatwo wykrywane.

Niektóre popularne mobilne portfele kryptograficzne obejmują Coinomi, Jaxx Liberty, Mycelium i aplikację mobilną Coinbase.

Portfele internetowe Crypto

Wiele osób powie Ci, że są to najmniej bezpieczne portfele kryptograficzne i nie byłyby całkowicie w błędzie. A jednak nadal istnieją dobre powody, aby korzystać z portfela internetowego w przypadku niewielkich kwot kryptowalut. Jednym z nich jest to, że możesz uzyskać dostęp do swoich środków, aby wysyłać, otrzymywać i dokonywać płatności z dowolnego urządzenia wyposażonego w przeglądarkę i połączonego z Internetem..

Portfel internetowy Crypto

Przykład Crypto Web Wallet autorstwa Blockchain.com

Wadą jest to, że musisz przechowywać klucze prywatne na serwerach dostawcy portfela internetowego. Wszystkie popularne portfele internetowe zapewniają szyfrowanie kluczy prywatnych, ale fakt, że nadal przechowują je na swoich serwerach, sprawia, że ​​portfel internetowy jest najmniej bezpiecznym typem portfela kryptograficznego.

Zalety portfela internetowego:

 • Super szybkie transakcje.
 • Może obsługiwać szeroką gamę kryptowalut.
 • Wygodny dla tych, którzy są zawsze w ruchu.

Wady portfela internetowego:

 • Zagrożenia bezpieczeństwa związane z oszustwami i hakerami.
 • Ryzyko wirusów komputerowych.
 • Dostęp osób trzecich do twoich kluczy prywatnych.

Istnieje wiele portfeli internetowych, z których możesz korzystać, a niektóre z najpopularniejszych to Green Address, MyEtherWallet i blockchain.info. Zwróć uwagę, że portfele dostarczane przez giełdy kryptowalut to w zasadzie portfele internetowe.

Portfele papierowe

O portfelach papierowych nie mówi się często, ale są one bardzo łatwe w użyciu i zapewniają doskonały poziom bezpieczeństwa. W najprostszym przypadku portfel papierowy to nic innego jak fizyczna kopia kluczy publicznych i prywatnych. Możesz je utworzyć, zapisując je samodzielnie na kartce papieru.

Istnieją również generatory portfeli papierowych, które mogą utworzyć parę kluczy i wydrukować je wraz z kodem QR. Korzystanie z portfela papierowego jest proste. Aby dodać środki do portfela, wykonuje się przelew na publiczny adres portfela papierowego. Portfel można następnie przechowywać w chłodni, co chroni go przed hakerami.

Papierowy portfel kryptowalut

Portfel papierowy wygenerowany z Internetu Generator portfela

Aby wydać środki z portfela papierowego, wystarczy wykonać przelew z portfela papierowego do innego portfela za pomocą kluczy prywatnych lub skanując kod QR.

Zalety portfela papierowego:

 • Ty kontrolujesz klucze prywatne.
 • Nic nie jest przechowywane na urządzeniu online.
 • Zasadniczo odporny na hakerów.

Wady portfela papierowego:

 • Trudne w użyciu w codziennych transakcjach.
 • Nie jest przyjazny dla użytkownika dla nowicjuszy w kryptowalutach.
 • Mogą zostać zniszczone (ogień, woda itp.) I spowodować utratę przechowywanych na nich kryptowalut.

Jednym z najpopularniejszych generatorów portfeli papierowych jest WalletGenerator.net. Obsługuje tworzenie portfeli papierowych dla 197 różnych kryptowalut. Jeśli nie obsługuje monety, możesz utworzyć portfel papierowy ręcznie lub Google dla generatora portfela dla tej konkretnej kryptowaluty.

Bezpieczeństwo portfela kryptowalut 101

Znalezienie najlepszego portfela kryptowalut jest właściwie tylko pierwszym krokiem, jeśli chodzi o zabezpieczenie twoich monet. To, jak radzisz sobie z kryptowalutą i jak korzystasz z portfela, jest równie ważne. Jest kilka rzeczy, które należy wziąć pod uwagę, aby zapewnić bezpieczeństwo portfela:

 • Twórz kopie zapasowe: Kiedy tworzysz portfel kryptograficzny, zwykle otrzymasz zbiór słów wyjściowych, które można wykorzystać do jego odzyskania. Pamiętaj, aby wykonać ich kopię zapasową, ponieważ czasami są one jedyną rzeczą oddzielającą utracone hasło od utraconego krypto. Było niezliczona ilość historii ludzie którzy nie wykonali kopii zapasowych swoich nasion.
 • Utrzymuj swój komputer / telefon w czystości: Jeśli przechowujesz kryptowaluty na komputerze lub portfelu mobilnym, musisz upewnić się, że nie pobierasz żadnych podejrzanych plików ani nie instalujesz złośliwych aplikacji. Istnieją naprawdę sprytni hakerzy, którzy opracowali nawet złośliwe oprogramowanie, które może działać niezauważone przez oprogramowanie antywirusowe. Mogą również przesyłać aplikacje mobilne do oficjalnych sklepów z aplikacjami, które gromadzą tysiące pobrań i które wyglądają w 100% legalnie. Zawsze bądź podejrzliwy!
 • Milczenie jest złotem: Jedną z głównych sił napędowych wokół tworzenia Bitcoin była prywatność funduszy użytkowników. Dlatego też mówienie ludziom, ile kryptowalut trzymasz w portfelach, nie jest najlepszym pomysłem. To otwiera cię na wiele zagrożeń, w tym na fizyczne. Zgłoszono wiele przypadków, w których inwestorzy kryptowalut byli zagrożeni przemocą, jeśli nie przekazali kluczy do swoich portfeli kryptograficznych. Nikt nie musi wiedzieć, o co ci chodzi!

Wniosek

Portfele kryptowalut to wielka sprawa, ponieważ są tak ważne, jeśli chodzi o zabezpieczenie Twoich środków. Są również jedynym sposobem, w jaki większość ludzi będzie mogła wysyłać, odbierać i przechowywać kryptowaluty. Rodzaj używanego portfela będzie zależał od tego, w jaki sposób korzystasz z kryptowalut.

Wiele osób uzna, że ​​potrzebuje kilku rodzajów portfeli. Może mają portfel sprzętowy do przechowywania dużych ilości kryptowalut, portfel stacjonarny na mniejszą kwotę, którego używają do celów handlowych, portfel mobilny do codziennego użytku i portfel internetowy na giełdzie dla ułatwienia handlu.

Każdy typ portfela kryptowalut ma swoje zalety i wady, a wybór odpowiedniego dla Ciebie będzie zależał od zaplanowanego przez Ciebie zastosowania. Niezależnie od tego, który portfel się zdecydujesz, upewnij się, że go przestrzegasz bezpieczeństwo portfela kryptowalutowego 101.

Wyróżniony obraz za pośrednictwem Fotolia

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me