Rozporządzenie w sprawie kryptowalut 2021: nowe twarze i przeszkody regulacyjne

>

Teraz, gdy Bitcoin wrócił na właściwe tory, agencje regulacyjne nagle przypomniały sobie, że istnieją kryptowaluty. Co dalej z regulacjami dotyczącymi kryptowalut w 2021 roku i jaki wpływ będą miały nowe twarze, takie jak Janet Yellen? Po raz kolejny pojawia się niepewność regulacyjna, a ostatnie wypowiedzi wskazują, że inwestorzy mają przed sobą ciężki rok do pokonania.

Regulatorzy mają tendencję do mówienia o zagrożeniach związanych z Bitcoinem i innymi kryptowalutami dopiero wtedy, gdy rynek odnotuje znaczny wzrost wartości. 2021 nie jest inaczej, a regulacja kryptograficzna wydaje się wracać na stół. Pytanie tylko, jak poważne jest tym razem zagrożenie?

Pod koniec stycznia byliśmy świadkami postępów w trzech wpływowych jurysdykcjach regulacyjnych.

W Stanach Zjednoczonych sekretarz skarbu Janet Yellen oświadczyła, że ​​planuje ograniczyć korzystanie z kryptowalut. Podczas przesłuchania potwierdzającego w zeszłym miesiącu, nowy wybór Biden wspomniał, że Bitcoin jest używany do nielegalnych działań, takich jak finansowanie terroryzmu. Niemniej jednak przyznała, że ​​kryptowaluty mają również dobrą stronę.

W Europie prezes EBC Christine Lagarde ostrzegła, że ​​Bitcoin powinien podlegać regulacji na poziomie globalnym. Lagarde postrzega kryptowaluty nie jako waluty, ale jako wysoce spekulacyjne aktywa wykorzystywane do prowadzenia „zabawnych interesów”.

Na dodatek znów mamy pogłoski o potencjalnym zakazie kryptowalut w Indiach. W nadchodzących miesiącach parlament będzie głosował nad ramami regulacyjnymi, które nie zostały jeszcze omówione.

Na podstawie samych tych zagrożeń wnioskujemy, że 2021 będzie rokiem burzliwym dla kryptowalut. I nie, nie mówimy też o rynku. Jak wygląda potencjalny atak regulacyjny i czy przeciętny inwestor ma szansę przetrwać?.

Przepisy dotyczące kryptowalut w Stanach Zjednoczonych

Spośród trzech jurysdykcji, o których będziemy mówić, Stany Zjednoczone z pewnością mają najbardziej niepewne okoliczności. Środowisko nie jest tak niebezpieczne, ale warto zauważyć, że spekulacji jest więcej niż prawdziwych informacji. Nowa administracja prezydencka, która całkowicie różni się od poprzedniej, jest teraz u władzy, co pozostawia wielu zastanawiających się, jakiego rodzaju presji regulacyjnej można się spodziewać.

Niepokojący sentyment jest uzasadniony, biorąc pod uwagę, że osobliwa nowa twarz wyraziła strach przed Bitcoinem i jego przypadkiem użycia w finansowaniu nielegalnych działań. Pierwszego dnia w biurze nowa sekretarz skarbu USA Jannet Yellen publicznie podzieliła się swoimi obawami dotyczącymi korzystania z kryptowalut.

Kandydat Bidena uważa, że ​​kryptowaluty są używane głównie do nielegalnego finansowania. Zapytana podczas bierzmowania o jej zamiary, Yellen stwierdziła, że ​​tak zbadać, jak można ograniczyć kryptowaluty. W szczególności stara się uniemożliwić przestępcom wykorzystywanie ich zwykłych kanałów prania pieniędzy.

Podobną postawę ujawnił w pismo do Senackiej Komisji Finansów, w którym Yellen napisała:

„Myślę, że powinniśmy uważnie przyjrzeć się temu, jak zachęcić ich do legalnych działań, jednocześnie ograniczając ich wykorzystanie do złośliwych i nielegalnych działań … Jeśli zostanie to potwierdzone, zamierzam ściśle współpracować z Zarządem Rezerwy Federalnej i innymi federalnymi organami nadzoru bankowego i papierów wartościowych o tym, jak wdrożyć skuteczne ramy regulacyjne dla tych i innych innowacji w branży fintech ”.

W innej sekcji sekretarz skarbu odniósł się do faktu, że aktywa cyfrowe rzeczywiście mają potencjał „poprawy wydajności systemu finansowego”.

Z obiektywnego punktu widzenia otoczenie regulacyjne w USA nie wygląda tak źle. Przynajmniej na razie. Wyraźnie powiedziano, że istnieje rozróżnienie w sposobie wykorzystania Bitcoin i że organy regulacyjne będą walczyć tylko z praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu. Nie ma zamiaru ograniczania kryptowalut po ich zdumiewającym wzroście.

Straszne odejście szefa OCC Briana Brooksa

Czy letni, pozornie neutralny odbiór kryptowalut wyrażony przez nową administrację może zastąpić proaktywną determinację byłego szefa OCC Briana Brooksa?

Od maja zeszłego roku Brian Brooks wykonał świetną robotę (jak na wszelkie możliwe standardy) jako Kontroler Walut (OCC). Podczas swojej kadencji Brooks dokonał wielu innowacyjnych osiągnięć. Jego najważniejszym osiągnięciem jest umożliwienie bankom krajowym ułatwiania płatności i innych działań finansowych pomoc stablecoinów i technologii blockchain.

Warto też wspomnieć, że szef OCC zadał ciężkie ciosy tym, którzy mają najwięcej władzy w USA. Tylko w październiku regulator nałożył trzy zdumiewające kary na nieostrożnych bankowych gigantów. Jego ostatnim niezwykłym działaniem w tej dziedzinie jest grzywna w wysokości 250 milionów dolarów nałożona na JPMorgan Chase Bank za nieprzeprowadzenie odpowiednich kontroli wewnętrznych.

Brooks był rzeczywiście człowiekiem ludu, robiącym wszystko, co w jego mocy, aby wprowadzić bardziej zdecentralizowany i sprawiedliwszy system. Jego wcześniejsze doświadczenie w Coinbase w połączeniu z licznymi stwierdzeniami opisującymi kryptowaluty jako przyszłość finansów sprawiło, że wielu zaniemówiło. Czy to naprawdę możliwe, że tak zagorzały obrońca Bitcoinów zajmuje ważną pozycję?

Historia niestety się skończyła, gdy Brooks ustąpił 14 stycznia, w wyniku odmowy nominacji Trumpa na pięcioletnią kadencję przez Senat Stanów Zjednoczonych. W międzyczasie szefem OCC został Blake Paulson, osoba bez przeszłości związanej z sektorem kryptowalut. Nic nie wiemy o stanowisku Paulsona wobec kryptowalut, a nawet gdybyśmy wiedzieli, można śmiało powiedzieć, że nigdy nie zastąpi swojego poprzednika.

Regulacja kryptowalut w Unii Europejskiej

W Europie kontynentalnej prawie w tym samym czasie słyszymy podobną narrację o praniu pieniędzy. 13 stycznia prezes EBC Christine Lagarde powiedziała Reuterowi w wywiadzie, że Bitcoin umożliwia pranie pieniędzy i że powinien być regulowany na poziomie globalnym.

Komentując kryptowaluty i ich negatywne skutki uboczne, Lagarde powiedział:

„Jest to wysoce spekulacyjny składnik aktywów, który prowadził zabawny interes oraz interesującą i całkowicie naganną działalność związaną z praniem pieniędzy”.

Według wiodącego europejskiego lidera władz monetarnych, władze globalne powinny uzgodnić zestaw przepisów, które doprowadziłyby do zmniejszenia działalności przestępczej.

Lagarde zwraca uwagę, że w tej kwestii potrzebna jest współpraca wielostronna, czy to w ramach G7, czy G20, dodając, że proces ekspansji na kryptowaluty został już rozpoczęty przez Grupa Zadaniowa Działania Finansowego (FATF).

Będąc organizacją międzyrządową, która koncentruje się wyłącznie na praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, FATF może zainicjować regulacje kryptograficzne nie tylko w Europie, ale także na całym świecie. Organizacja ma długą historię zalecenia dotyczące publikacji o tym, jak różne kraje powinny wdrażać ramy prawne dla zasobów cyfrowych.

Choć być może Lagarde nie powiedziała wiele w swoim wywiadzie, jest to niewątpliwy sygnał, że UE poważnie traktuje zamiar uregulowania prywatnych walut cyfrowych. W końcu jej komentarze zostały upublicznione w czasie, gdy kryptowaluty są wściekłe.

Plan uruchomiony kilka miesięcy temu?

Zapowiedzi regulacyjne nie są w UE niczym nowym. Kampania oficjalnie rozpoczęła się pod koniec września 2020 roku, kiedy Komisja Europejska przedstawiła plany uregulować aktywa kryptograficzne po raz pierwszy. Warto zauważyć, że wydarzenie to miało miejsce zaledwie na tydzień przed opublikowaniem przez Europejski Bank Centralny (EBC) raportu o cyfrowym euro.

W tym czasie władza wykonawcza związku ogłosiła, że ​​dąży do zmniejszenia fragmentacji rynku w dziedzinie finansów cyfrowych. Wiceprzewodniczący Komisji Valdi Dombrovskis stwierdził w wywiadzie, że dostawcy usług kryptograficznych wkrótce będą mogli wchodzić w interakcje z obywatelami wszystkich państw członkowskich, zamiast ograniczać się do ich kraju pochodzenia.

Ale podczas gdy europejskie firmy kryptograficzne są pchane do przodu, Komisja zamierza mieć żelazną pięść, jeśli chodzi o korzystanie ze stablecoinów. Jednostka planuje wprowadzić wyraźne rozróżnienie między niektórymi rodzajami aktywów, które będą podlegały przyjaznym regulacjom, a tymi, które mogą wchodzić w zakres europejskich przepisów dotyczących rynków papierów wartościowych (MiFID).

Pierwsza kategoria kryptowalut będzie podlegała nowy system pilotażowy który umożliwia obrót i rozliczanie aktywów finansowych w postaci aktywów kryptograficznych. Aktywa te będą zwolnione z europejskiej infrastruktury prawnej i agencji, takich jak MiFID.

W przypadku drugiej kategorii, która obejmuje stablecoiny, Komisja Europejska ma na myśli bardziej agresywne podejście. Na oficjalna informacja prasowa uwagi:

„W przypadku innych aktywów kryptograficznych Komisja proponuje kompleksowe ramy, które będą chronić konsumentów i integralność wcześniej nieregulowanych rynków aktywów kryptograficznych”.

W innej części komunikatu prasowego stwierdzono, że ramy obejmą nie tylko podmioty emitujące aktywa kryptograficzne, ale także wszelkiego rodzaju firmy, które oferują podobne usługi. Ta lista obejmuje kryptowalutów, giełdy kryptograficzne i inne platformy do handlu kryptowalutami. Jeśli chodzi o stablecoiny, komisja podda je „wzmocnionym zasadom”.

W wywiad z CNBC, Dombrovskis potwierdził, że proces legislacyjny dotyczący włączenia ram regulacyjnych dotyczących aktywów kryptograficznych zajmie co najmniej rok.

Cyfrowe euro

Jak wspomniano wcześniej, oświadczenie Komisji Europejskiej zostało przypadkowo przekazane zaledwie tydzień przed opublikowaniem przez EBC własnego raportu. Opublikowany 2 października dokument „raport na temat cyfrowego euro”Ujawnia, że ​​bank centralny planuje wypuścić cyfrową walutę banku centralnego (CBDC), która zrewolucjonizuje sieć płatności cyfrowych na kontynencie.

Poszczególne fragmenty raportu pokazują, że EBC również stanowczo sprzeciwia się używaniu stablecoinów. Jest to naturalne, biorąc pod uwagę, że prywatne waluty cyfrowe stanowią bezpośredniego konkurenta dla przyszłego cyfrowego euro.

Ponadto zauważono, że okres piaskownicy regulacyjnej potrwa do połowy 2021 r. Krótko mówiąc, jest to okres przeznaczony na przetestowanie cyfrowego euro i odkrycie, jakie oferuje korzyści. Jeśli będzie więcej zalet niż wad, EBC niemal natychmiast rozpocznie tworzenie cyfrowego euro.

Nikt nie wie, jak długo może potencjalnie trwać faza rozwoju. Ale na podstawie poprzedniego ogłoszenia jest oczywiste, że ramy regulacyjne dotyczące kryptowalut są wyraźnie określone w celu wspierania nadchodzącego cyfrowego euro.

Mając to na uwadze, czy ostatnie komentarze Lagarde wskazują, że Bitcoin i stablecoiny stanowią zagrożenie dla cyfrowego euro? Oficjalnie zagrożenie pochodzi od przestępców i finansowania terroryzmu. Jednak nie byłby to pierwszy raz, kiedy organy regulacyjne wykorzystują tę narrację do utrudniania zdecentralizowanych kryptowalut.

W rzeczywistości rok 2021 może być rokiem, w którym Unia Europejska zwiększy presję na kryptowaluty i prywatne firmy kryptograficzne. Zamiast całkowitego zakazu, bardziej realistyczne jest dla UE, aby inwestowanie w kryptowaluty i korzystanie z nich było jak najtrudniejsze.

Ma to poważne konsekwencje dla powszechnej adopcji. Zamiast korzystać ze zdecentralizowanych kryptowalut, takich jak Bitcoin, obywatele UE mogą zamiast tego używać scentralizowanych walut cyfrowych, takich jak cyfrowe euro.

Kopiuj najlepszych inwestorów na świecie

Kiedy twój lider handluje, handlujesz. Krewetki automatycznie zaktualizuje Twoje portfolio, aby zawsze pasowało do Twojego lidera. Przeglądaj setki handlowców kryptowalut do kopiowania.

Przepisy dotyczące kryptowalut w Indiach

Indie słyną z ciągłego napływu wiadomości dotyczących zakazów kryptowalut. W ciągu ostatnich kilku lat nie minął nawet miesiąc bez plotek i oficjalnych źródeł mówiących, że zakaz jest bliski.

Kryptowaluty są w Indiach dość kontrowersyjne. Obywatele tego kraju muszą nieustannie walczyć z zagrożeniami regulacyjnymi, aby zachować swobodę posiadania zdecentralizowanych aktywów. Większość inwestorów cieszyła się pozornie spokojnym stanem przez większość 2020 r., Ale nowy rok przynosi nowe kłopoty.

Pod koniec stycznia rząd przedstawił projekt ustawy zatytułowanej „Kryptowaluta i rozporządzenie w sprawie oficjalnego rachunku waluty cyfrowej, 2021.„Zanim ustawa stanie się częścią oficjalnych ram prawnych, musi najpierw zostać przedyskutowana przez parlament Indii.

Głównym celem proponowanej ustawy jest stworzenie ram, w których Bank Rezerw Indii może emitować cyfrową walutę banku centralnego. Jednak zakazuje również wykorzystywania wszystkich prywatnych aktywów cyfrowych, z wyjątkiem tych, które „promują technologię bazową kryptowaluty i jej zastosowania”.

To podejście do kryptowalut jest prawie identyczne jak w UE. Tutaj mamy również przypadek, w którym banki centralne i rządy chcą wykluczyć zdecentralizowane kryptowaluty, wprowadzając własne scentralizowane kryptowaluty.

W chwili pisania tego tekstu aktywa kryptograficzne można sprzedawać i kupować w Indiach, ale nie są one uznawane za formę prawnego środka płatniczego. Zamiast zaproponować ramy, które zalegalizowałyby kryptowaluty i uczyniły je bezpieczniejszymi, rząd Indii całkowicie ich zakazuje.

Ponownie, nie zostało to jeszcze potwierdzone, ponieważ ustawa może ulec zmianie, zanim zostanie przyjęta przez Sejm. Niemniej jednak kierunek, w którym to zmierza, pozostaje jasny.

Ostatnie słowo

Przepisy dotyczące kryptowalut niekoniecznie są szkodliwe, zwłaszcza gdy mają na celu ochronę inwestorów. Branża blockchain wcale nie jest idealna, a przy liczbie oszustw w obiegu jest kwestią czasu, zanim wszystkie rządy zaczną regulować aktywa cyfrowe.

Mieliśmy okazję się przekonać, że w tym roku tak nie jest. Przepisy kryptograficzne są tworzone dla instytucji, a nie dla ludzi. Podczas gdy Stany Zjednoczone radzą sobie obecnie dobrze (poza fiaskiem Ripple z SEC), dwa główne rynki kryptowalut wydają się mieć kłopoty.

Zarówno Unia Europejska, jak i Indie pracują nad stworzeniem podstaw przyszłego CBDC. Ponieważ istnieje konflikt interesów, oznacza to, że prywatne kryptowaluty będą musiały zostać ograniczone lub nawet zakazane. Obecne wydarzenia, choć nie są krytyczne ani wywołujące panikę, mogą zapowiadać stan regulacji kryptograficznych na resztę 2021 r..

Kto zwycięży w tej bitwie? Zwykle byłoby pewne, że instytucje mają przewagę. Jednak niedawne starcie Gamestop pomiędzy inwestorami Reddit a zarządzającymi funduszami hedgingowymi dowiodło, że jesteśmy w stanie wszystko obalić z odpowiednią motywacją.

Krewetki to społeczna platforma handlowa dla kryptowalut. Jest przeznaczony zarówno dla profesjonalnych, jak i początkujących traderów, którzy chcą dowiedzieć się o rozwijającej się branży kryptowalut. W Shrimpy użytkownicy mogą kopiować portfele i strategie handlowe innych handlowców.

Śledź nas na Świergot i Facebook aby otrzymywać aktualizacje i zadawać pytania naszym niesamowitym, aktywnym społecznościom w Telegram & Niezgoda.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me