Siacoin: Wszystko, co musisz wiedzieć

Siacoin ostatnio często pojawiał się w wiadomościach.

Ale co to dokładnie jest?

Siacoin to usługa blockchain do przechowywania plików danych osobowych w sieci rozproszonej. Głównym punktem sprzedaży programu jest to, że kupujący szukający miejsca do przechowywania mogą przechowywać swoje pliki w bezpieczny sposób za znacznie niższą cenę niż scentralizowana konkurencja, taka jak Dropbox, Google czy Apple iCloud.

Czytaj dalej, gdy przyjrzymy się niektórym szczegółom związanym z tą interesującą platformą, która ostatnio odnotowała duży skok cen.

Siacoin pojawiła się we wczesnej wersji beta w marcu 2015 r., a wersja 1.00 pojawi się w czerwcu 2016 r. Od tego czasu jej popularność i popularność wzrosły.

Siacoin to zabezpieczony Blake2-B niestandardowy łańcuch bloków oparty na dowodzie pracy. Token platformy Sia nazywa się Siacoin. W ciągu ostatniego miesiąca ceny wzrosły z 0,003 USD do 0,02 USD za sztukę.

Jak to działa?

Siacoin ma dwie strony sieci. Jedna strona przedstawia kupujących, którzy chcą przechowywać pliki. Druga strona to dostawcy powierzchni magazynowych. To znaczy te, które zapewniają miejsce do przechowywania w zamian za zapłatę w Siacoin.

Ceny w sieci ustalane są przez dostawców powierzchni magazynowej. Jest to konkurencyjna sieć, która została zaprojektowana z myślą o idealnych cenach dla kupujących.

Gdy ktoś chce przechowywać pliki w sieci Siacoin, jego pliki są najpierw szyfrowane, a następnie dzielone na wiele małych bloków. Te bloki są następnie przechowywane nadmiarowo w sieci. Pliki są szyfrowane, aby zapewnić prywatność.

Pliki są podzielone na wiele części, dzięki czemu żadna osoba nie jest właścicielem znaczącej części pliku.

Wreszcie elementy są przechowywane nadmiarowo, więc jeśli ktoś przechowujący dane zdecyduje się opuścić sieć lub w inny sposób przejdzie do trybu offline, pliki i dane nie zostaną trwale utracone.

Pliki są również przechowywane w sposób rozproszony w celu zwiększenia szybkości. Podobnie jak w przypadku sieci BitTorrent, im więcej węzłów przechowujących lub hostujących plik, tym większa prędkość pobierania może być.

Osoby, które chcą przechowywać pliki w sieci, płacą miesięczną opłatę za ich przechowywanie, a także inną kwotę, gdy próbują ponownie pobrać pliki.

Siacoins, oprócz zarabiania na zapewnianiu miejsca do przechowywania, można również wydobywać. Niedawno wyszła maszyna ASIC Obelisk. To pierwsze tego typu urządzenie pozwala na wydobycie zarówno Siacoin, jak i Decred, które używają tego samego algorytmu.

Urządzenie kosztuje 2499 USD. Według strony producenta, gdyby ktoś użył urządzenia do wydobycia Siacoin, dostałby około 150 000 sztuk miesięcznie. Przy dzisiejszych cenach 0,02 USD oznaczałoby to około 3000 USD. Według to kalkulator, zarobki wyniosłyby 120 860 Siacoin miesięcznie.

Ile wart jest Siacoin?

Wycena Siacoin

Wiemy, że tokeny są sprzedawane po 0,02 USD za sztukę, ale jeśli chodzi o przechowywanie danych, co to kupi? Według tego teren to oblicza stawki za przechowywanie, 45 Siacoins kupi 1 TB pamięci na okres jednego miesiąca. Oznacza to, że obecne stawki to tylko 0,90 USD za TB miesięcznie.

Porównaj to z dostawcami takimi jak Dropbox dla firm, które kosztują około 15 USD miesięcznie za 2 TB.

Przyszłość Siacoin – czy to dobra inwestycja?

Ponieważ coraz więcej ludzi żyje w Internecie i zdaje sobie sprawę z potencjalnej utraty danych z powodu awarii dysku twardego, usługi takie jak Siacoin, które oferują konkurencyjną cenę, mogą z czasem stać się coraz bardziej atrakcyjne.

W tym momencie jednak liczba osób korzystających z sieci do przechowywania plików jest nieznana. Opierając się tylko na niewiarygodnie niskiej cenie sieciowej pamięci masowej, mogłoby się wydawać, że obecne wykorzystanie sieci jest niskie.

Możliwe, że ludzie nadal będą mieć wątpliwości co do usługi i możliwości trwałego przechowywania plików. Biorąc pod uwagę fakt, że ktoś, kto dostarcza przestrzeń dyskową, może równie łatwo zdecydować o zaprzestaniu oferowania miejsca jutro, a pliki mogą zniknąć z tego węzła.

Ilość nadmiarowości w sieci została określona jako między 10x a 30x. Deweloper twierdzi, że nadmiarowość jest wystarczająca, aby zapewnić ochronę przed utratą danych.

Dodatkowo metoda, za pomocą której przestrzeń dyskowa udostępniana w sieci ma na celu zachęcenie do zachowania produktywnego dla sieci. Na przykład, jeśli ktoś zaoferuje miejsce w swojej sieci, a następnie nagle wyłączy swoje urządzenie, może zostać ukarany utratą tokenów, które są używane w procesie podobnym do stakowania.

Według wiki Siacoin:

… Gospodarze zobowiązują się nie wyjeżdżać, wpłacając część własnych pieniędzy jako zabezpieczenie, które przepadają, jeśli gospodarz wyjeżdża przed zakończeniem umowy.

Ile możesz zarobić, oferując miejsce do przechowywania?

Wydawałoby się, że przy dzisiejszych cenach hosting danych dla sieci Siacoin nie jest szczególnie lukratywny. Według kalkulatora SiaPulse przechowywanie 16 TB danych lub dysków twardych 4 x 4 TB przyniesie Ci 720 Siacoinów miesięcznie.

To oczywiście przy założeniu, że jesteś w stanie sprzedać co najmniej 80% swojej powierzchni. Jeśli twoje miejsce jest niewykorzystane, nie otrzymasz zapłaty. Przy dzisiejszych stawkach to tylko 14 USD miesięcznie i przy wymaganym minimalnym czasie działania 95%.

Podsumowując, Siacoin oferuje coś, co może być dość atrakcyjne i już dziś ma mocne zastosowanie. Ponadto platforma już działa i jest już dostępna do użytku.

Nie wiemy, czy ogół społeczeństwa będzie chciał przejść przez mękę związaną z pozyskaniem tokenów, aby móc korzystać z usługi. Obecnie tokeny Siacoin są dostępne tylko do zakupu za pośrednictwem giełd kryptowalut.

Można sobie wyobrazić, że przeciętny laik, który chce tylko prostego rozwiązania do tworzenia kopii zapasowych danych, może nie chcieć przeskoczyć przez obręcze niezbędne do zdobycia tokenów i zrozumienia, jak działa oprogramowanie.

Ponieważ coraz więcej ludzi zaczyna rozumieć, jak działa technologia blockchain, a proces zakupu i wymiany tokenów staje się z czasem łatwiejszy, może to stać się bez problemu. W tym momencie nie jest to jednak jasne i należy to wziąć pod uwagę przed dokonaniem inwestycji w platformę.

Ujawnienie: Autor nie posiada żadnych inwestycji w tokeny Siacoin ani Siacoin. Wyróżniony obraz za pośrednictwem Fotolia.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me