Softfork dla Siacoin? Obelisk grozi Bitmainem o Antminer A3

Wczoraj przynieśliśmy wam wiadomość o wydaniu Bitmain Antminer A3. To było interesujące wydanie, ponieważ górnik ASIC został zaprojektowany do wydobywania Siacoin, a nie Bitcoinów.

Dzieje się tak, ponieważ nowy górnik będzie mógł wydobywać kryptowaluty za pomocą algorytmu Blake (2b). To jest algorytm mieszający, który jest obecnie używany z protokołem Siacoin.

Oczywiście moment uwolnienia tego górnika ASIC nie był przypadkowy. Wielu wskazywało, że zrobiono to w celu podcięcia ceny jednego z ich konkurentów, zanim będą w stanie dostarczyć swoje partie.

Wydaje się, że jest to również ogólny wzorzec pochodzący od największego na świecie producenta ASIC. Próbowali zdobyć rynek wydobywczy dla Bitcoin, Dash i Litecoin za pomocą swoich koparek S9, D3 i L3 +.

Urządzenie trafi do sprzedaży za 2375 USD. Ograniczają się również do ograniczonych wydań partii, aby zapobiec gromadzeniu zapasów przez sprzedawców.

Stąpając po Obelisku

Sam fakt, że ta wersja nie została ogłoszona i że jest ona specjalnie kopalniana z algorytmem mieszającym Blake (2b), doprowadziła wielu do wniosku, że była to taktyka antykonkurencyjna. W tym przypadku celowali w górników Obelisku.

Górnicy Obelisk są produkowani przez Nebulous Labs, który jest tym samym zespołem co Siacoin. Opracowali chipy wydobywcze dla Decred kryptowaluty zwanej DC1, a następnie górnika Siacion zwanego SC1.

Te trafiły do ​​sprzedaży w zeszłym roku w przedsprzedaży, która zakończyła się dużym sukcesem – 3598 egzemplarzy zostało sprzedanych w pierwszej partii, a obecnie 1585 w drugim zamówieniu. Zapowiedzieli, że zamówienia zostaną wysłane w czerwcu tego roku.

Teraz, gdy Bitmain ogłosił, że oni również będą oferować koparkę, którą ludzie będą mogli kupić z dostawą „w ciągu 10 dni”, prawdopodobnie wyrzuci wielu potencjalnych nabywców Obelisku.

Obelisk walczy

Założyciel Obelisku nie był zbyt zadowolony z próby wyparcia ich przez firmę Bitmain z rynku. Następnie zabrał się do Obelisk Subreddit aby wydać swoje zawoalowane zagrożenie dla zespołu w Bitmain.

Przygotowaliśmy się na coś takiego, dodając dodatkową funkcję do SC1. Możemy zrobić soft-fork, który nieznacznie zmienia algorytm PoW, który unieważniłby układy ASIC Bitmain, ale pozwoliłoby jednostkom SC1 kontynuować pracę. W przypadku ataku ze strony Bitmain możemy aktywować ten soft fork

Oczywiście nie jest to coś, co programiści mogą sami wdrożyć. Musiałby to być miękki widelec aktywowany przez użytkownika (UASF), który został zaakceptowany przez większość społeczności.

Twórcy powiedzieli również, że byłaby to „ostatnia deska ratunku”, gdyby Bitmain kontynuował swoje antykonkurencyjne zachowanie, społeczność użytkowników mogłaby zareagować, wdrożyć hard fork.

Rzeczywiście, wielu członków społeczności użytkowników ma nieprzychylne opinie na temat Bitmain, biorąc pod uwagę ich zeszłoroczne stanowisko wobec hardfork Bitcoin SegWit2X. Pule wydobywcze Bitmain BTC.com i Antpool kontrolują 39% globalnego hashratu (zdjęcie poniżej).

Baseny wydobywcze Bitcoin Antpool BTC.com

Zdjęcie za pośrednictwem Blockchain.info

Oprócz tego monopolu, jaki mają w kopalniach i hashratach, produkują również co najmniej 70% globalnych chipów ASIC używanych do wydobywania kryptowaluty. Wielu ma nadzieję, że chiński zakaz wydobycia może skorygować, usuwając ich kontrolę w branży.

Nie wszyscy się zgadzają

Chociaż wielu może pomyśleć, że miękki widelec może być dobrym pomysłem do usunięcia Bitmain z obrazu, takie działania mają niezamierzone konsekwencje. W poście na Medium, Oliver Reid stawia walizkę na widelcu.

Po pierwsze, technologia blockchain ma być open source iz tej definicji podejmowane decyzje nie mogą pochodzić ze scentralizowanego organu. Stojąc po stronie Obelisku i wdrażając rozwidlenie, użytkownicy dają Obeliskowi kontrolę nad siecią.

Ponadto istnieje możliwość, że zezwalając Obeliskowi na rozwidlenie bazy kodu w oparciu o to, mogą stworzyć precedens dla przyszłych zmian. Obelisk może skorzystać z okazji w innym momencie, jeśli nie zgodzi się z inną stroną.

Wreszcie, ludzie nie powinni zapominać o biednych ludziach, którzy już złożyli zamówienia na Antminer S3. Jeśli kod jest miękko rozwidlony i Antminers nie może być użyty, wtedy ci kupujący zostaną z torbą. Bitmain już by je sprzedał i osiągnął znaczny zysk.

Czas pokaże

Oczywiste jest, że w społeczeństwie kapitalistycznym to, co zrobił Bitmain, nie było nielegalne i jest głównie zalecane. Dążą do maksymalizacji zysków i nadarzyła się okazja, aby to zrobić.

Nikt tak naprawdę nie wie, czy wykonali obliczenia dotyczące prawdopodobnej odpowiedzi społeczności open source. Użytkownicy nie powinni jednak reagować odruchowo i wprowadzać zmiany w sieci tylko dlatego, że nie lubią pewnych taktyk.

Społeczność Sia powinna przeprowadzić otwartą debatę i omówić długoterminowe korzyści płynące z wszelkich zmian w sieci. Jeśli miękki widelec spełnia te końce, to jest to coś, co powinna zdecydować społeczność, a nie programiści.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me