Tale of Two Trezors: Model One i Model T.

Jeśli regularnie odwiedzasz te strony, wiesz, że głosimy tutaj ewangelię portfela sprzętowego. Po prostu, jeśli szukasz najbezpieczniejszego sposobu na przechowywanie krypto i trzymanie go z dala od złodziei i hakerów, portfel sprzętowy jest koniecznością. Kilka miesięcy temu dokonaliśmy przeglądu najlepszych portfeli sprzętowych, a ostatnio dogłębnie przyjrzeliśmy się modelowi Nano X firmy Ledger.

Chociaż istnieją różnice w konstrukcji, funkcjach, kosztach i nie tylko, wszystkie te portfele sprzętowe działają zasadniczo w ten sam sposób. Przechowują klucze prywatne do twojego krypto i trzymają je bezpiecznie poza zasięgiem wszystkich, z wyjątkiem ich faktycznego właściciela. Jeśli dokonasz jakichkolwiek transakcji ze swoimi środkami, zostaną one podpisane przez Twoje urządzenie przed przesłaniem ich do sieci. Twój portfel sprzętowy staje się portalem do świata kryptowalut i zapewnia bezpieczeństwo, gdy tam jesteś.

Trezor Models

Trzy różne modele Trezora. Trezor One (czarny & biały) & Trezor T

Mogą brzmieć jak skomplikowane elementy zestawu, ale w rzeczywistości te portfele to pięknie proste rzeczy. Być może słyszałeś termin „chłodnia”, zwłaszcza w odniesieniu do sposobu, w jaki giełdy kryptowalut przechowują dużą część swoich aktywów. W rzeczywistości jest to fantazyjny sposób na powiedzenie, że te zasoby są przechowywane w trybie offline, co czyni je niedostępnymi dla hakerów lub złośliwego oprogramowania. Portfel sprzętowy działa w podobny sposób i zapewnia własny osobisty sejf. Nigdy nie uzyskują dostępu do Internetu i są zabezpieczone przed atakiem, nawet gdy są podłączone do zainfekowanego komputera.

Każdy portfel jest dostarczany z zestawem słów inicjujących i pinezką, której można użyć do uzyskania dostępu do kluczy prywatnych, które będą na nich przechowywane. Dopóki są one znane tylko właścicielowi portfela, tylko on będzie mógł korzystać z urządzenia.

Alternatywy

Tak, możesz zachować swoje krypto na giełdzie, takiej jak Coinbase, Binance lub dowolnej z setek innych. Bezpieczeństwo wymiany wzrosło skokowo od wczesnych dni kryptowalut, a wnioski z różnych włamań i włamań – w większości przypadków – zostały wyciągnięte. Jednak luki w zabezpieczeniach pozostają, a hakerzy zawsze będą kuszeni potencjalnymi bogactwami, które są w stanie otworzyć, jeśli uda im się otworzyć zamki.

Bezpieczeństwo portfela sprzętowego

Nic nie przebije bezpieczeństwa portfela sprzętowego. Zdjęcie za pośrednictwem Shutterstock

Są też opcje portfela mobilnego, z których niektóre są całkiem dobre. Najlepsi dostawcy poświęcili dużo czasu i pieniędzy na bezpieczeństwo, a dla tych z małymi portfelami, którzy nie chcą kupować urządzeń sprzętowych, portfele mobilne są dobrą opcją. Faktem jest jednak, że platformy te są online, a zatem nadal kuszą osoby o lekkich intencjach.

Jest jeszcze jedna opcja dla tych, którzy chcą zachować swoje klucze prywatne w trybie offline: stary dobry portfel papierowy. Po prostu zapisz swoje klucze prywatne i trzymaj kawałek papieru w bezpiecznym miejscu. Będziesz oczywiście musiał przejść przez rygor mozolnego wpisywania ich za każdym razem, gdy chcesz przeprowadzić transakcję, ale ostatnim razem, gdy sprawdzałem, nikt nie wymyślił, jak zhakować kawałek papieru. Tylko upewnij się, że nie zgubisz tego cholerstwa lub przypadkowo nie wyrzucisz go do recyklingu.

Pies zjadł papierowy portfel

Mój pies zjadł mój portfel papierowy. Zdjęcie za pośrednictwem Shutterstock

Heck, to jest XXI wiek. Mamy drukarki 3D, sekwencjonowanie genów i samochody elektryczne. Żyjemy we wczesnych dniach blockchain i mamy więcej mocy obliczeniowej w naszych kieszeniach, niż było używane do umieszczenia ludzi na Księżycu. Potrafimy lepiej niż kartka papieru.

Czech Out Factor

W sferze portfela sprzętowego jest dwóch dużych graczy i między nimi dominują na rynku. Pomyśl w ten sam sposób, co Mastercard i Visa dla kart kredytowych lub iOS i Android dla mobilnych systemów operacyjnych, a otrzymasz obraz. To francuska firma Ledger (słynna z Nano S i Nano X) i ich wielcy rywale, Trezor. Są to dwa flagowe produkty Trezora, Trezor One i Model T, którym szczegółowo przyjrzymy się tutaj.

Trezor jest spółką zależną SatoshiLabs, firma z siedzibą w Pradze. Samo SatoshiLabs powstało jeszcze w 2013 roku, choć jego założyciele, Pavol Rusnak (znany również jako Stick), Marek Palatinus (aka Slush) i Alena Vránová już od jakiegoś czasu pracował nad rozwiązaniami do bezpiecznego przechowywania kluczy prywatnych.

Założyciele Trezora

Breja & Kij reprezentujący SatoshiLabs. Zdjęcie za pośrednictwem SatoshiLabs

Prace rozwojowe trwały do ​​2014 roku, kiedy pojawił się Trezor One, pierwszy portfel sprzętowy kryptowaluty, który trafił na rynek. Jego pojawienie się można uznać za kamień milowy w historii rozwoju kryptowalut od niszy wyłącznie dla maniaków do globalnego fenomenu, jakim jest dzisiaj. Walka z hakerami była dużym krokiem naprzód.

Trezor One

Każdy produkt, który jest pierwszy tego rodzaju, może dość szybko stać się przestarzały. Rywale mogą go rozdzielić i znaleźć sposoby na ulepszenie go, a nawet jego własni programiści będą chcieli go zaktualizować i ulepszyć. Technologia nie stoi w miejscu. Pomimo tej wady pierwszego gracza, Trezor One radził sobie wyjątkowo dobrze przez sześć lat, odkąd pojawił się na scenie.

Być może najważniejszą kwestią dla wielu jest to, jakie monety obsługuje ich portfel. Ponieważ wielu fanów kryptowalut posiada różnorodne portfele, będą chcieli mieć pewność, że wybrany przez nich portfel może przechowywać całą gamę posiadanych przez nich monet.

Trezor Model One

Zawartość opakowania Trezora Model One. Zdjęcie za pośrednictwem Trezora

Trezor One obsługuje większość głównych monet, a poza tym cały stos altcoinów. Pełną listę można zobaczyć tutaj, choć warto zaznaczyć kilka pominięć. Posiadacze XRP będą rozczarowani (choć prawdopodobnie są już dość rozczarowani), gdy dowiedzą się, że Trezor One nie obsługuje tokena, podczas gdy EOS, Cardano i Tezos również nie znajdują się na liście. Biorąc pod uwagę znaczenie tych tokenów i fakt, że mają one łączną kapitalizację rynkową na północ wynoszącą 13 miliardów dolarów, dziwne jest, że nie są obsługiwane.

Trezor One jest również raczej minimalistyczny pod względem funkcjonalności, z małym wyświetlaczem OLED o rozdzielczości 128 × 64 pikseli, procesorem ARM Cortex-M3 wewnątrz i dwoma przyciskami do nawigacji z przodu. Waży zaledwie 12 gramów, więc można go dyskretnie trzymać na pęku kluczy.

Co najważniejsze dla wielu, Trezor One jest jednym z najtańszych portfeli sprzętowych na rynku, kosztującym zaledwie 55 USD (około 60 EUR). To niewielka cena za ochronę cennego portfela.

Trezor Model T

Zespół Trezor nie spoczął na laurach po wydaniu Trezora One. Wraz z pojawieniem się na rynku urządzenia Nano S rywala Ledgera w tym samym czasie, rozpoczął się wyścig o opracowanie i zbudowanie portfela sprzętowego nowej generacji.

Trezor zaprezentował Model T w lutym 2018 roku i od razu było jasne, że podnieśli stawkę dzięki swojemu nowemu urządzeniu. Najbardziej oczywistą nową funkcją jest kolorowy ekran dotykowy, który eliminuje niezgrabne przyciski Trezora One.

Pudełko modelu Trezor

Zawartość Wewnątrz pudełka Trezor Model T. Zdjęcie za pośrednictwem Trezora

Ekran jest naturalnie większy i lepszy niż wcześniej, a wyświetlacz o rozdzielczości 240 × 240 pikseli ułatwia nawigację po urządzeniu. Zawiera również procesor ARM Cortex-M4 nowej generacji, a także port micro USB-C i gniazdo kart SD. Waży 22 gramy i jest cięższy niż Trezor One, ale wciąż ładny i lekki.

Plik lista obsługiwanych monet poprawił się również, dzięki czemu osoby posiadające XRP, EOS, ADA i XTZ mogą odetchnąć z ulgą, ponieważ klucze do tych wszystkich można teraz przechowywać w Modelu T.

Te zaktualizowane funkcje oczywiście oznaczają, że Model T ma wyższą cenę i jest to spora podwyżka w porównaniu z 55 USD, które spodziewasz się zapłacić za Trezor One. Model T jest Twój za 169,99 USD (180 EUR), co oznacza, że ​​zapłacisz ponad trzy razy więcej za ten ekran dotykowy, mocniejszy procesor i ulepszoną obsługę monet.

Oprogramowanie

Zanim dojdziemy do naszego werdyktu w sprawie dwóch ofert Trezora, krótkie słowo o tym, jak obie wchodzą w interakcję z Tobą i Twoją przeglądarką, a także kilka funkcji wspólnych dla obu urządzeń. Na tym etapie warto również wspomnieć, że oba portfele są typu open source, więc każdy, kto jest zainteresowany zagłębieniem się w techniczne nakrętki i śruby, może to zrobić.

Interfejs użytkownika Trezor Bridge

Interfejs użytkownika mostka przeglądarki Trezor

Oprogramowanie, na którym opiera się Trezor One i Model T, nazywa się Trezor Bridge i to właśnie ten zestaw – odpowiednio – działa jako pomost między dowolnym urządzeniem, z którego korzystasz, a Internetem. Jest to konieczne, ponieważ, jak wspomniano wcześniej, sam portfel sprzętowy nie jest połączony z Internetem, aby informacje, które przechowuje, były bezpieczne. Jednak nadal będziesz chciał zarządzać swoimi monetami w portfelu online Trezora, w którym pojawia się Bridge.

Program został zaprojektowany do działania w tle, więc po zainstalowaniu nie powinno być z nim wiele pracy. Most został zaktualizowany w 2018 roku jako zamiennik ukochanego rozszerzenia Google Chrome, które Google zdecydowało się wycofać, zmuszając Trezora do wymyślenia rozwiązania zastępczego.

Funkcje wspólne

Oba modele Trezora pozwalają zrobić coś więcej niż tylko przechowywać klucze prywatne i wysyłać lub odbierać krypto. Oto znak & Funkcja weryfikacji, która umożliwia wysyłanie i odbieranie zaszyfrowanych wiadomości, podczas gdy Menedżer haseł umożliwia przechowywanie wszystkich danych logowania tak samo bezpiecznie, jak te monety.

Podobnie, jeśli chcesz bezpiecznie logować się do różnych witryn lub platform, zarówno Trezor One, jak i Model T mogą działać jako uniwersalne tokeny uwierzytelniania drugiego czynnika (U2F), działając w podobny sposób do narzędzia Google Authenticator.

Trezor podobieństwa

Funkcje poziomu podstawowego Trezors Share, dzięki którym są bezpieczne.

Oba portfele mogą również korzystać z funkcji wymiany i kupowania, która pozwala użytkownikom – tak, zgadłeś – wymieniać lub kupować szereg kryptowalut za pośrednictwem platformy internetowej Trezora.

Te dodatkowe usługi są miłym dodatkiem dla użytkowników Trezora i mogą być kolejnym frontem w walce o dominację portfela sprzętowego kryptowalut. W końcu, jeśli przyszłe portfele sprzętowe mają się wyróżniać, będą musiały oferować znacznie więcej niż zwykłe przechowywanie i przechowywanie kluczy prywatnych. Im więcej użytkownicy są w stanie zrobić z urządzeniem, tym bardziej prawdopodobne będzie, że będzie ono popularne.

Werdykt: który jest odpowiedni dla Ciebie?

Trezor zasługuje na swoją reputację jako jeden z dużych graczy na arenie portfeli sprzętowych. Oba modele robią dokładnie to, co mówią: zapewniają bezpieczeństwo i zapewniają spokój ducha. Są też inne wspomniane funkcje, takie jak Menedżer haseł, U2F oraz Wymiana i kupowanie, które pozwalają zrobić więcej z portfelem niż tylko monety hodl.

Jeśli Model T ma wadę, to jest to wysoka cena, która sprawia, że ​​z pewnej odległości jest najdroższym portfelem sprzętowym na rynku. To o wiele więcej niż starszy Trezor One i Ledger Nano S, podczas gdy jego konkurencyjny model, Ledger Nano X, kosztuje tylko 138 USD (119 EUR).

Najlepsze urządzenie Trezor

Ważenie opcji Trezora. Zdjęcie za pośrednictwem Shutterstock & Trezor

Jeśli więc zdecydowałeś, że Trezor to Twoja marka, musisz zadać sobie pytanie, czy warto zapłacić dużo więcej za fantazyjny ekran dotykowy i dodatkowe wsparcie monet. Oczywiście wszelkie pieniądze wydane (w rozsądnym zakresie) na zapewnienie bezpieczeństwa twoich zasobów są rozsądną inwestycją. Jeśli jesteś fanem XRP, ADA, EOS lub XTZ, to będzie musiał to być Model T, jeśli chcesz zachować te części swojego portfolio w tym samym miejscu, co reszta.

Jeśli jednak tych monet nie ma na Twojej liście i jest mało prawdopodobne, że pojawią się tam w przyszłości, być może lepiej będzie kupić Trezor One i wpompować zaoszczędzone pieniądze do swojego portfela.

Kilka słów ostrzeżenia

Niezależnie od marki i modelu portfela sprzętowego, który zdecydujesz się kupić, pamiętaj, że kupowanie go w witrynie innej firmy (nawet o ugruntowanej pozycji, takiej jak eBay lub Amazon), może zagrozić jego bezpieczeństwu.

Odnotowano wiele incydentów, w których portfele sprzętowe były sprzedawane na takich stronach przez złodziei, którzy już otworzyli pudełko i wyodrębnili słowa źródłowe. Następnie, gdy kupujący aktywował portfel i załadował go monetami, pozbawieni skrupułów sprzedawcy mogli go wyczyścić za pomocą tych słów nasiennych.

Najlepszym sposobem uniknięcia tego najbrudniejszego triku jest kupowanie portfela sprzętowego bezpośrednio na stronie producenta. Kiedy nadejdzie, pudełko i jego zawartość powinny być zabezpieczone z naklejką z hologramem. Jeśli jest luźny, nosi ślady fałszerstwa lub nie ma na nim oficjalnego logo sprzedawcy, nie używaj portfela.

Trezor odporny na manipulacje

Zaznaczanie obu pudełek i urządzeń pod kątem naklejek zabezpieczających przed manipulacją. Zdjęcie za pośrednictwem Trezora

Wreszcie, utrzymuj swój portfel tak bezpieczny, jak to tylko możliwe. Nawet jeśli jest trzymany poza zasięgiem hakerów, istnieje wiele osób, które są w stanie użyć znacznie bardziej zaawansowanych technologicznie metod, aby cię oszukać. Tak więc, jeśli jesteś poza domem i ktoś grozi, że uderzy cię w głowę ciężkim przedmiotem, jeśli nie przekażesz portfela i nie wyrzucisz słów (atak kluczem za 5 USD), wszystkie protokoły przechowywania w chłodni na świecie nie są to ci się bardzo przyda.

Wielu ludzi przywiązuje dużą wagę do możliwości dostępu, zarządzania i handlu kryptowalutami w ruchu. Jeśli w ten sposób zarabiają na życie, być może muszą zawsze mieć przy sobie swoje urządzenie. Tak długo, jak trzymają go oddzielnie od kartki papieru ze słowami nasiennymi na nim, to nawet jeśli się zgubi, przechowywane na nim klucze będą nadal bezpieczne.

Większość z nas nie powinna mieć przy sobie portfeli sprzętowych, gdziekolwiek się wybieramy. Trzymaj swoje bezpiecznie w domu, zapisz te słowa w pamięci i trzymaj wszystkie pisemne ich kopie w zamknięciu gdzie indziej. W ten sposób będziesz mógł spać spokojnie w nocy, wiedząc, że tylko Ty masz dostęp do swojej krypto.

Wyróżniony obraz za pośrednictwem Shutterstock & Trezor

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me