Tokeny niezawierające grzywien: kompletny przewodnik po NFT

Świat nadal toczy się pod ciężarem kryzysu związanego z COVID, a wraz z upływem każdego dnia perspektywy gospodarcze pogarszają się. Złe wieści następują po złych: miliony więcej bezrobotnych; wyjście jest wyłączone; pożyczanie dobiegło końca, a co gorsza, nie wiadomo, kiedy przypada termin następnej serii sukcesji.

Jednak jak w przypadku każdego kryzysu, który zasługuje na tę nazwę, zawsze znajdą się tacy, którzy na tym skorzystają. Wiele napisano o firmach i osobach zarabiających pieniądze w tych mrocznych czasach i nie mamy dość czytania o gigantach technologicznych, bogacić się niż kiedykolwiek, gdy wszyscy siedzimy, przerzucając się przez kolejne dni.

Przegrani & Zwycięzcy

Właśnie dzisiaj ujawniono, że Mark Zuckerberg dołączył do ekskluzywnej klub centibillionaires – fakt, który nie jest jednocześnie zaskakujący i irytujący. W tej notatce błagam cię, abyś nie patrzył na grafikę, która wizualizuje Bogactwo Jeffa Bezosa. Doprowadzi cię to tylko do depresji.

Pomimo ponurej rzeczywistości, w której Jeff, Mark i ich kumple zarabiają pieniądze, podczas gdy reszta z nas się gulasz, pojawiają się przebłyski światła. Jeden z nich wywodzi się ze zdecentralizowanej przestrzeni finansowej (de-fi). Na początku 2020 roku na de-fi przeznaczono około 665 milionów dolarów; liczba, która wzrosła do 4,2 miliarda dolarów. Ponieważ nasza wiara w główne systemy finansowe słabnie, coraz więcej z nas zwraca się ku alternatywom.

Rich NFT

Bogaci stają się bogatsi. Zdjęcie za pośrednictwem Shutterstock

De-fi daje nam szansę przejęcia kontroli nad naszymi własnymi aktywami kryptograficznymi i wykorzystania ich według własnego uznania – wszystko poza zasięgiem banków i innych tradycyjnych pożyczkodawców. Możemy zaciągać pożyczki, dostarczać płynność, aby zarabiać na odsetkach i handlować, a wszystko to poza głównym nurtem finansowym.

Zdecentralizowany aspekt odcina pośredników (i ich potężne cięcia) i daje nam większe zyski, uzupełniając naszą zwiększoną kontrolę. To rzadki i mile widziany przypadek, gdy mały facet wychodzi na szczyt.

W świecie blockchain i kryptowalut sprawy toczą się szybko. Wielu z nas może dopiero zacząć orientować się w specyfikacjach i potencjale de-fi, ale inni są o wiele przed nami. Dla tych, którzy są nowi w kosmosie, może się wydawać, że najlepsze osiągnięcia de-fi zostały już osiągnięte.

Duże platformy de-fi, takie jak Aave i Kava, zyskały na wartości, gdy do sektora wlewają się pieniądze, a mniejszym inwestorom można wybaczyć myślenie, że pociąg mógł wyjechać ze stacji.

Defi Revolution

Zdecentralizowana rewolucja finansowa. Zdjęcie za pośrednictwem Shutterstock

Ale zbliża się inny pociąg, niosąc ze sobą jeszcze większy potencjał dla tych, którzy są w stanie wskoczyć na pokład. Niewymienialne tokeny (NFT) są uważane przez wielu za kolejną wielką rzecz w kryptowalutach i mogą pomóc w przeniesieniu się na wyższy poziom.

Istnieje już kilka ekscytujących przypadków użycia NFT, a także pojawiają się nowe platformy, które pomogą nam je wykorzystać. Ale zanim przejdziemy do tego wszystkiego, przyjrzyjmy się dokładnie, czym są NFT i jak działają.

NFT: przewodnik dla początkujących

Wyjaśniając NFT, być może najlepiej będzie zacząć od omówienia ich biegunowego przeciwieństwa. W przypadku walut fiducjarnych, których używamy na co dzień, mamy do czynienia z aktywami materialnymi. Na przykład jeden dolar amerykański jest taki sam, jak każdy inny dolar amerykański.

Dolar w moim portfelu jest wart dokładnie tyle samo, co dolar w twoim i oba są całkowicie wymienne. Te dolary, jak każdy inny istniejący dolar, są zatem zamienne. Kryptowaluty też są zamienne: bitcoin to bitcoin to bitcoin.

Wyjaśnienie, które nie jest grzybowe

Zamienność & Wyjaśnienie namacalności. Wizerunek Źródło

A zatem niezamienny składnik aktywów to taki, który ma swoje unikalne cechy i nie można go łatwo wymienić na inny. Weźmy na przykład książkę. W 1998 roku, John Paul Getty Jr zapłacił 7,5 miliona dolarów (Dziś 11,5 miliona dolarów) za pierwsze wydanie Opowieści kanterberyjskich Geoffreya Chaucera. Nie każdy ma pomysł na małą lekką lekturę, ale każdy na swój własny.

Kiedy spojrzałem teraz na Amazon, najdroższą dostępną kopią była „luksusowa wersja prezentowa”, której cena detaliczna wynosiła 14,95 GBP (19,57 USD). Szybka kalkulacja mówi mi, że mogę się ustatkować i przeczytać opowieści żony Bath i Millera, tak jak mógł zrobić to nieżyjący już pan Getty, płacąc za to 11 499 980,43 dolarów mniej niż on.

Chodzi o to, że chociaż mój egzemplarz przewracacza stron Chaucera może zawierać ten sam materiał, co pierwsze wydanie, są one ewidentnie niewymienialne. Jeden to rzadki i cenny fragment historii literatury Anglii, drugi to masowo produkowany w twardej oprawie dostarczony do moich drzwi przez jednego z popleczników Bezosa. Gdybym się pojawił i spróbował zamienić jedno na drugie, są szanse, że znajdę się w więzieniu z dużą ilością czasu, aby nadrobić zaległości w czytaniu. Obie książki są niezamienialne.

Przykłady Cryptokitty

Niektóre z egzotycznych zwierząt w ofercie Cryptokitties

Być może w tym momencie dokonałeś naturalnego przejścia z Opowieści Canterbury do zjawisko CryptoKitties. Ten ostatni jest obecnie najbardziej znanym przykładem NFT w sferze kryptograficznej. Ten, szczerze mówiąc, zaskakujący trend polega na tym, że użytkownicy płacą za kupowanie, sprzedawanie, hodowanie i dostosowywanie cyfrowych kotów.

Każdy kot jest wyjątkowy, a niektórzy zmieniają właściciela za duże sumy, co potwierdza powiedzenie, że głupiec i jego pieniądze wkrótce się rozejdą. CryptoKitties zostało opracowane przez Axiom Zen na blockchainie Ethereum i stało się tak popularne, że w grudniu 2017 roku prawie zatrzymało całą sieć.

Na szczęście dla zwolenników NFT, ich potencjał wykracza daleko poza kolorową głupotę cyfrowej sfery kota. Zanim przyjrzymy się im bardziej szczegółowo, warto rzucić okiem na dwa różne typy NFT.

Typy tokenów

Prawdopodobnie znasz tokeny ERC-20 – zasoby oparte na Ethereum utworzone przez inteligentne kontrakty, które można wysyłać i odbierać. Wiele popularnych kryptowalut używa standardu ERC-20, w tym Basic Attention Token, 0x, EOS, Augur i TRON. Są to oczywiście wszystkie żetony zamienne.

Tokeny niewymienialne mają dwa różne standardy emisji. Pierwszym i najpopularniejszym jest ERC-721. Twoje pięknie zebrane Cryptokitties to w zasadzie tokeny ERC-721. Następnie są bardziej wszechstronne tokeny ERC-1155. Umożliwiają one zarówno emisję niezamienną, jak i zamienną i są obecnie najbardziej powszechne w grach typu blockchain.

Fortnite vBucks

Niektóre cenne vBucks Fortnite. Zdjęcie za pośrednictwem Gry komputerowe

Jeśli kiedykolwiek grałeś w Fortnite, będziesz zaznajomiony z różnymi rodzajami broni i strojów, które możesz zdobyć, a które nie są zamienne. Ale gra ma również własną rodzimą walutę (V-dolce), która umożliwia dokonywanie zakupów w grze.

Te V-dolce są aktywami zamiennymi, które norma ERC-1155 może obsługiwać obok aktywów niewymienialnych. ERC-1155 zasadniczo zapewnia programistom znacznie większy poziom elastyczności.

NFT na rynku

Widzieliśmy, jak NFT zasadniczo funkcjonują jako cyfrowe przedmioty kolekcjonerskie. A ponieważ są emitowane w łańcuchu blokowym, mają wiele zalet w stosunku do innych niewymienialnych aktywów, takich jak rzadkie książki lub dzieła sztuki.

Nie można ich podrobić, powielić ani wydrukować na żądanie i cieszą się tymi samymi prawami własności i gwarancjami trwałości, które znajdziesz w Bitcoin. W rezultacie mogą funkcjonować jako znacznie mniej nieporęczny magazyn bogactwa niż wiele ich fizycznych odpowiedników.

Rynek NFT osiągnął już wartość ponad 100 milionów USD od momentu jego powstania i szybko rośnie. Obecnie skupia się głównie na grach typu blockchain i możliwościach w nich zawartych, ale inne platformy wykorzystują tę technologię i otwierają się nowe możliwości.

NFT i Defi

DeFi ma ograniczenie polegające na tym, że ogranicza się do sfery kryptowalut. Wszystkie usługi, które oferuje, obracają się wokół kryptowalut – zaciągnięte pożyczki, zarobione odsetki i transakcje są realizowane poprzez lewarowanie aktywów kryptograficznych. NFT oferują szansę na rozszerzenie zakresu DeFi poza to wszystko i wprowadzenie do gry zasobów świata rzeczywistego.

Jedną platformą skonfigurowaną do tego jest Tinlake, ta sekurytyzacja Dapp na Ethereum umożliwia inwestorom i pożyczkobiorcom finansowanie własnych puli aktywów. Odbywa się to za pomocą inteligentnych kontraktów typu open source, które łatwo integrują się z ekosystemem DeFi.

Krótko mówiąc, firmy poszukujące finansowania lub przepływu środków pieniężnych w świecie rzeczywistym mogą oferować aktywa jako zabezpieczenie. Tinlake następnie tokenizuje te aktywa i przenosi je do łańcucha jako niewymienialne tokeny.

Jak działa Tinlake

Jak działa Tinlake. Zdjęcie za pośrednictwem Tinlake

Z drugiej strony inwestorzy uzyskują dostęp do nowej klasy aktywów, która wcześniej mogła być poza ich zasięgiem. Banki są przez cały czas niewidoczne.

Inteligentne kontrakty, z których korzysta Tinlake, łączą NFT reprezentujące aktywa w świecie rzeczywistym. Pule te następnie gromadzą fundusze w stablecoinach, takich jak DAI, emitując zamienne tokeny jako udziały w przychodach z puli. Te tokeny są oprocentowane i mają postać tokenów ryzyka (TIN) i żetonów zysku (DROP). Oba tokeny są spalane po wypłacie środków.

Tinlake ma o wiele więcej do powiedzenia niż ten artykuł, ale zasadniczo oferuje punkt wyjścia dla NFT w przestrzeń de-fi z ogromnymi korzyściami dla obu. Firmy mogą korzystać z platformy do pozyskiwania kapitału, uzyskiwania zaliczek na przepływy pieniężne lub zabezpieczania aktywów w świecie rzeczywistym, podczas gdy inwestorzy mogą dywersyfikować w nowe typy aktywów, które wykorzystują NFT.

Gry Blockchain

Sektor ten obecnie dominuje Rankingi projektów NFT, z przedmiotami kolekcjonerskimi w grze, które stanowią główne zastosowanie tokenów. Jak widzieliśmy w przypadku Fortnite, takie przedmioty kolekcjonerskie stanowią ogromną część atrakcyjności dla graczy, a użycie tokenów ERC-1155 umożliwia również korzystanie z tokenów natywnych.

Obie odgrywają istotną rolę w budowaniu i utrzymywaniu światów, które takie gry mają tworzyć. Im bardziej wciągające wrażenia dla gracza, tym większe prawdopodobieństwo, że zagrają w grę.

Wiele z tych gier przejęło już istniejące formaty i zaktualizowało je dla ery blockchain. Tam, gdzie kiedyś dzieci handlowały kartami piłkarskimi na placu zabaw (westchnienie), teraz mogą to robić na blockchainie, używając Tak rzadkie.

Karty Sorare Blockchain

Niektóre karty Blockchain na Sorare. Zdjęcie za pośrednictwem Sorare

Tutaj karty można kupować i sprzedawać, a także rywalizować ze sobą w wirtualnych meczach i aktualizować wraz z postępem sezonu i statystyk graczy. Istnieje również wiele innych gier karcianych, w tym Pracownik kontraktowy i Bogowie uwolnieni, które wszystkie oferują warianty tematyczne.

Sfera świata wirtualnego jest szczególnie dobrze reprezentowana za pomocą Piaskownica, Decentraland, Somnium Space i Crypto Voxels wszystkie zapewniają użytkownikom miejsca do kupowania ziemi, budowania imperiów i obserwowania, jak ich wirtualne aktywa zyskują na wartości, jeśli mają talent.

Grunty należące do tych gier mogą być wynajmowane reklamodawcom, przy czym pierwotny właściciel zachowuje tę własność przez cały czas, a skórki i broń mogą również stać się kolekcjonerskie. Ponownie, zdolność do zwiększania wartości zakupów w grze w czasie odgrywa dużą rolę w budowaniu świata samej gry i zatrzymywaniu graczy w ekosystemie.

Obok CryptoKitties znajduje się kolejna duża cyfrowa platforma dla zwierząt domowych w postaci Axie Infinity. Założenie jest podobne: kup cyfrowe stworzenie (zwane Axie), dostosuj je i wystaw na tle innych graczy.

Kroki Axie Infinity

Kroki do rozpoczęcia pracy w Axie Infinity. Zdjęcie za pośrednictwem Axie Infinity

Podobnie jak w przypadku Sorare wprowadzającego karty piłkarskie w XXI wiek, Axie Infinity jest naturalnym następstwem tych, którzy kiedyś mieli obsesję na punkcie Tamagotchi i Digimon. NFT to magiczne składniki umożliwiające ten postęp.

Warto również pamiętać, że globalna społeczność graczy liczy miliardy, a więc jest to ogromny potencjalny rynek do odblokowania NFT. Ponieważ te gry tutaj i inne, które podążają za nimi, zyskują użytkowników i trakcję, można sobie wyobrazić, że ten rynek rozwija się wykładniczo w najbliższej przyszłości.

Sztuka Blockchain

Jeśli ponownie spojrzymy na tabelę najpopularniejszych projektów NFT, zobaczymy również szereg platform dedykowanych do tworzenia, gromadzenia i handlu grafiką cyfrową na blockchainie.

Projekty takie jak Bardzo rzadko (numer dwa w rankingu w momencie pisania), MakersPlace i Znane pochodzenie wszystko to umożliwia artystom sprzedaż ich dzieł w formie cyfrowej – w obecnych okolicznościach zapewne jest to dar niebios. Blockchain sprawia, że ​​te elementy są niezmienne, a tym samym kolekcjonowalne, podczas gdy NFT reprezentują same dzieła.

Rynek sztuki cyfrowej

Niektóre statystyki na rynku sztuki cyfrowej. Źródło: Superrare

Szersze konsekwencje dla posiadaczy praw autorskich są jasne. NFT dają im szansę na dalsze spieniężenie ich produkcji, jednocześnie chroniąc przed jej nieautoryzowanym powielaniem. Władza jest ponownie oddawana w ręce twórców.

Domeny Blockchain

Druga znacząca grupa platform w rankingach projektów NFT zajmuje się domenami blockchain, ich licencjonowaniem i dystrybucją. Dla tych z Was, którzy nie czytali mojego wcześniejszego artykułu na temat tej nowej klasy aktywów, są to łatwe do odczytania zamienniki długich i zniekształconych adresów portfeli cyfrowych, które mogą również służyć jako bramki płatności.

Jeśli więc prowadzisz witrynę oferującą produkt lub usługę, możesz poprosić o przesłanie płatności kryptograficznych bezpośrednio na adres Twojej witryny. Przykładem może być Coinbureau.crypto. Zastępuje to potrzebę kopiowania i wklejania adresów portfela (praktyka podatna na ataki) i znacznie ułatwia całą działalność związaną z wysyłaniem i otrzymywaniem płatności..

Blockchain Domain NFT

Korzyści z domeny Blockchain. Obraz za pośrednictwem Unstoppable Domains

Domena blockchain sprawia również, że Twoja witryna jest odporna na cenzurę, ponieważ klucze prywatne do niej są przechowywane w portfelu, do którego tylko Ty masz klucze. Żadna osoba trzecia nie może ingerować w witrynę ani wyłączać jej bez tych kluczy prywatnych.

Stary system, za pomocą którego rejestratorzy nazw domen mogli usuwać strony internetowe, wygląda na skrzypiący. Korzyści z tego są oczywiste: rządy nie mogą tłumić wolności słowa, a dzięki temu ludzie będą mieli znacznie lepszy dostęp do informacji.

Tutaj wielcy gracze to Usługa nazw Ethereum i Niepowstrzymane domeny, z których oba plasują się wysoko w tabeli projektów NFT. Domeny Blockchain można oczywiście kupować i sprzedawać jak każdy inny zasób, zapewniając tym, którzy są przezorni, możliwość zarobienia pieniędzy. W 2018 roku CryptoWorld.com był sprzedawany przez jedna taka osoba za 195 000 dolarów.

Przyszłość

NFT dopiero się rozpoczynają, a ich potencjalne przypadki użycia stale ewoluują. Można je wykorzystać jako dodatkową warstwę zabezpieczeń przy kontroli KYC, ponieważ tożsamości i poświadczenia osób mogą być reprezentowane i weryfikowane przez NFT.

Systemy biletowe można by zrewolucjonizować, rozpoznając różnicę między biletami: w końcu bilet do teatru, który pozwala posiadaczowi siedzieć w pierwszym rzędzie, różni się od tego, który ma go zaparkowany za filarem z tyłu kręgu. Łańcuchy dostaw już zaczynają badać możliwości, jakie oferują blockchain i NFT, z ogromnymi potencjalnymi korzyściami dla dostawców i konsumentów na całym świecie.

Projekty wykorzystujące dziś NFT stanowią początek kolejnego rozdziału w sferze blockchain i kryptowalut. Wraz z rozwojem ich adopcji rosną również ich potencjalne zastosowania, co czyni je intrygującą perspektywą dla tych, którzy chcą zidentyfikować nowe obszary wzrostu. De-fi wciąż ma wiele do zrobienia, a jego potencjał jest ogromny, szczególnie gdy NFT są rozważane w tandemie.

Kiedy czytasz o ogromnym bogactwie, które kilka korporacji i osób jest w stanie zgromadzić w takich czasach, jak te, łatwo się rozczarować. Ale eksplozja technologii blockchain i nieograniczony potencjał, jaki oferuje, oznacza, że ​​jest nadzieja dla tych z nas, którzy nie mają miliardów dolarów w banku.

Otwierają się nowe granice, z nowymi możliwościami inwestowania i wynagradzania, z których mogą skorzystać ci z nas, którzy wiedzą, co to jest. NFT to najnowsza i jedna z najbardziej ekscytujących z tych granic, a ich ewolucja w nadchodzących latach będzie fascynująca do oglądania.

I dobrze, jeśli nadal będziemy czekać na powrót Sukcesji.

Wyróżniony obraz za pośrednictwem Shutterstock

Zastrzeżenie: są to opinie autora i nie powinny być traktowane jako porady inwestycyjne. Czytelnicy powinni przeprowadzić własne badania.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me