Uniswap kontra Sushiswap – która wymiana DeFi jest lepsza? Wyjaśnienie różnic

>

Zostaniesz wybaczony za to, że nie znasz różnicy między giełdami kryptowalut z jednorożcem a kreskówkową rolką sushi na logo. Widzisz, kryptowaluta rozwija się obecnie szybko – szybciej niż kiedykolwiek.

Tempo innowacji w zdecentralizowanych finansach jest takie, że nowa giełda swapowa nazwana imieniem żywności trafia na rynek pozornie każdego dnia w okresie letnim. Jednak gdy kurz opadł, to pomysłodawca – Uniswap – i pierwszy pretendent – SushiSwap – wyszedł na szczyt stosu..

Wyznaczmy wprost krytyczne różnice między Uniswap i SushiSwap, w tym podsumowanie, która z nich jest lepszą wymianą DeFi. Poczekaj chwilę – skoro już o tym mowa, przyjrzyjmy się przede wszystkim tym bzdurom związanym z wymianą DeFi.

O co chodzi z tymi wszystkimi protokołami wymiany? Krótkie wprowadzenie na temat giełd DeFi

Zamień to, zamień tamto – o co chodzi z tą całą wymianą w kryptowalutach? Co się stało z handlem?

Handel nigdzie nie szedł; został właśnie zastąpiony pomysłem zamiany. Cała wymiana wraca do atomowych swapów, memu z 2017 roku, który odnosił się do nadchodzącej technologii do natychmiastowej wymiany aktywów między łańcuchami bloków.

Dzisiaj o atomowych swapach nieco zapomniano, głównie dlatego, że opakowane aktywa umożliwiły światu kryptowalut współdziałanie standardów tokenów bez faktycznego współdziałania między łańcuchami bloków.

Jednak w przeciwieństwie do scentralizowanych giełd, takich jak Binance i Coinbase, giełdy DeFi, takie jak Uniswap i SushiSwap, pozwalają handlowcom na wymianę tokenów między sobą bez ksiąg zamówień, powiernictwa lub jakiegokolwiek nadzoru pośredniczącego.

Zamiast tego giełdy DeFi pozwalają na wymianę bezpośrednio z portfela kryptowalut. Zamiana składa się z dwóch części:

  1. To wymiana, ponieważ zamieniasz swój token na inny.

  2. Jest to również zamiana, ponieważ wymieniasz się z pulą płynności zawierającą żetony, które chcesz.

OK – wystarczy z rozmową zamiany. Wniosek jest taki, że protokoły wymiany DeFi pozwalają ci handlować za dowolny token, o ile istnieje płynność dla aktywów, których szukasz.

CO TO JEST DEFI?

Zdecentralizowane finanse to coś, o czym krypto-insektorzy namiętnie dręczyli przez wiele lat wyjaśniając Koncepcja.

Pule płynności i dostawcy są kluczem do Uniswap i SushiSwap

Tym, co naprawdę odróżnia Uniswap i SushiSwap od tradycyjnych giełd, takich jak Binance i Coinbase, jest sposób pozyskiwania płynności giełdowej.

Binance i Coinbase centralizują swoje aktywa, przechowując je w gorących i zimnych portfelach, obsługują księgi zamówień i ogólnie nadzorują całą operację wymiany z wieży z kości słoniowej.

Natomiast Uniswap i SushiSwap pozwalają ludziom takim jak ty i ja dostarczać aktywa i ogólną płynność za pomocą pul płynności. Pula płynności to inteligentny kontrakt zawierający parę aktywów, które dają sobie nawzajem wartość.

Aby użyć tokena $ UNI firmy Uniswap jako przykładu, powodem, dla którego możesz handlować ETH dla UNI na Uniswap, jest to, że dostawcy płynności zdeponowali te aktywa w puli UNI-ETH. Tak więc, kiedy wymieniasz tokeny w Uniswap lub SushiSwap, handlujesz bezpośrednio z pulą płynności zarządzaną przez inteligentne kontrakty.

Więc czym jest wymiana Uniswap?

Uniswap ma wiele wymyślnych nazw. Protokół płynności, zautomatyzowany rynek pieniężny, giełda DeFi, lista jest długa.

Nic z tego nie pomaga zrozumieć jednego prostego i podstawowego faktu dotyczącego Uniswap – jest to wymiana. Tak, tylko giełda, choć zdecentralizowana platforma open source działająca na Ethereum. Możesz użyć Gemini do handlu za niektóre OMG, możesz użyć Coinbase do tego samego lub możesz użyć Uniswap.

Wszystko sprowadza się do tego, co chcesz uzyskać z wymiany. Jeśli nie masz nic przeciwko zapłaceniu Brianowi Armstrongowi w Coinbase części opłaty transakcyjnej, a także rezygnacji z części pseudonimu, to Coinbase jest mocną opcją.

Ale jeśli wierzysz w przesłankę kryptowalut (zdecentralizować wszystko), możesz bardziej polubić Uniswap.

  1. Nie ma nikogo pośrodku, który mógłby obniżyć opłaty (opłaty trafiają do dostawców płynności).

  2. Nie musisz wykonywać KYC, aby z niego korzystać (Uniswap nigdy nie pyta o twoje informacje).

  3. Zarabiaj, dostarczając płynność do protokołu.

Krótkie wyjaśnienie, jak działa Uniswap

Uniswap to zdecentralizowany protokół płynności oparty na Ethereum, łączący rówieśników za pośrednictwem inteligentnych kontraktów i doskonałego, błyszczącego interfejsu użytkownika. Zasadniczo Uniswap umożliwia ludziom zrobienie dwóch kluczowych rzeczy:

  1. Handluj tokenami Ethereum ERC-20 (w tym opakowanymi wersjami aktywów innych niż Ethereum)

  2. Utwórz pule płynności dla dowolnych aktywów ERC-20 z możliwością pobierania opłat z tych pul

Podczas gdy tradycyjne giełdy, takie jak Coinbase, wymieniają to, czego chcą, i zatrzymują wszystkie generowane opłaty, Uniswap jest bardziej podobny do wymiany dokonywanej przez ludzi, dla ludzi. Każdy może handlować (bez KYC) i każdy może tworzyć płynność.

Uniswap to pierwszy tego rodzaju zdecentralizowany protokół płynności. Przed Uni istniało kilka innych zdecentralizowanych giełd z podobnymi koncepcjami, ale nie zbliżonymi do poziomu przyjęcia Uniswap. Kyber, EtherDelta i IDEX to kilka poprzedników idei Uniswap, ale ta ostatnia wyrzuciła je z wody pod względem użytkowania.

Co to jest Liquidity Mining?

Wydobywanie płynności, znane również jako rolnictwo dochodowe, to czynność polegająca na dostarczaniu płynności za pośrednictwem kryptowalut na zdecentralizowane giełdy (DEX).

Jak działa SushiSwap w porównaniu do Uniswap

Jeśli rozumiesz Uniswap, docenisz również SushiSwap.

Jak to możliwe? Czy to naprawdę takie proste?

tak – to dlatego, że SushiSwap to tylko rozwidlona wersja (klon) Uniswap.

Krytyczna różnica między nimi sprowadza się do tokenomiki. Kiedy szef kuchni SushiSwap, Nomi, rozwidlił Uniswap, jego powodem było wprowadzenie tokena SUSHI jako dodatkowej nagrody dla dostawców płynności i rolników.

Tak więc, chociaż wszystko działa dokładnie tak samo w SushiSwap, jak w Uniswap, kluczowe różnice to:

  1. SushiSwap nagradza dostawców płynności 0,25% opłat za pulę + 0,05% płaconych posiadaczom tokenów SUSHI.

  2. Podczas gdy Uniswap zamknął okres hodowli tokenów UNI, rolnictwo SUSHI nadal żyje i ma się dobrze, a nagrody w niektórych pulach sięgają nawet 80% RRSO.

  3. Zupełnie inny interfejs użytkownika. SushiSwap udaje menu w japońskiej restauracji, a opcje takie jak Menu Onsen i Omakase stoją w miejsce bardzo usprawnionych Uniswap strona aplikacji.

Oprócz tych różnic związanych z generowaniem nagród i niewielkimi różnicami w użyteczności, SushiSwap i Uniswap są dość podobne.

Czy był dramat między SushiSwap a Uniswap? Tak, ale SushiSwap również wpadło wcześnie

Zaraz po ogłoszeniu SushiSwap, między twórcą Uniswap, Haydenem Adamsem i szefem kuchni SushiSwap, Nomi, rozegrało się sporo dramatu..

Hayden Adams jest osobą publiczną, która od lat ma powiązania ze społecznością Ethereum. Jego praca nad Uniswapem jest dobrze oceniana i sięga co najmniej 2018 roku.

Chef Nomi to anonimowy programista, który znalazł się w centrum uwagi po zaprezentowaniu SushiSwap. Po ujawnieniu Adams szybko opisał SushiSwap jako imitacja naśladowcy Uniswap, który chce jedynie kraść wartość za pomocą nierealistycznych schematów nagród.

SushiSwap rzeczywiście przejął płynność od Uniswap, ostatecznie przejmując łącznie ponad 1 miliard dolarów w ciągu kilku godzin. Niedługo potem, Szef kuchni Nomi nie wyświadczył sobie żadnych przysług sprzedając 14 milionów dolarów ETH z funduszu deweloperskiego.

Każdy, kto spodziewał się poziomu przejrzystości i decentralizacji Uniswap od SushiSwap, szybko się rozczarował, co doprowadziło do tego, że Nomi zwróciła całość funduszy i kontroli nad projektem SushiSwap Samowi Bankman-Fried z SBF Alameda.

Która wymiana jest lepsza? SushiSwap lub Uniswap?

Ostatecznie, niezależnie od tego, czy staniesz po stronie SushiSwap, czy Uniswap, wszystko zależy od tego, jak chcesz zdobywać nagrody z wymiany.

Uniswap płaci wyższe opłaty dostawcom płynności (0,3% w porównaniu z 0,25% SushiSwap), ale SushiSwap dorzuca dodatkowe 0,05% płacone posiadaczom SUSHI. W ten sposób ta ostatnia zachęca do posiadania SUSHI, podczas gdy ta pierwsza płaci LP

Jednak wymiana jest płynniejsza, czystsza i znacznie prostsza dzięki aplikacji Uniswap. Japońskie doświadczenie SushiSwap izakaya jest nowatorskie, ale ostatecznie zaśmieca interfejs giełdy.

W bitwie między Sushi i Uni, Uniswap zajmuje pierwsze miejsce dla handlowców, dostawców płynności i ciekawych kryptowalut. Z drugiej strony, rolnicy uprawiający plony przejdą na soczyste możliwości RRSO SushiSwap.

Nasza platforma handlu społecznościowego

Krewetki to społeczna platforma handlowa dla kryptowalut. Jest przeznaczony zarówno dla profesjonalnych, jak i początkujących traderów, którzy chcą dowiedzieć się o rozwijającej się branży kryptowalut. W Shrimpy użytkownicy mogą kopiować portfele i strategie handlowe innych handlowców.

Śledź nas na Świergot i Facebook aby otrzymywać aktualizacje i zadawać pytania naszym niesamowitym, aktywnym społecznościom w witrynie Telegram & Niezgoda.

Dzięki, że wpadłeś!

Zespół Shrimpy

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me