Waluty cyfrowe banku centralnego (CBDC): kompletny przewodnik dla początkujących

Mój dziadek znał po imieniu kierownika swojego lokalnego banku – i większość tamtejszych pracowników. Podczas jego wizyty dwa razy w tygodniu rozmawiali i wymieniali uprzejmości, podczas gdy on wypłacał gotówkę, płacił czekami i ogólnie zarządzał swoimi finansami.

Pamiętam, jak asystent kierownika oddziału pokazał mu kiedyś, jak korzystać z bankomatu i wyjaśnił mu, jak działa nowa, błyszcząca karta debetowa, którą przysłano mu pocztą. Pamiętam również jego ocenę tego doświadczenia, gdy odchodziliśmy: „mnóstwo bzdur”. Świat, w którym żył, zmieniał się, podobnie jak pieniądze, które go napędzały, ale wolał trzymać się tego, co wiedział.

Cyfrowe waluty banku centralnego

Zdjęcie za pośrednictwem Nairametrics

Od jego śmierci minęło mniej niż 20 lat, ale kiedy myślę, jak wiele się zmieniło w tym czasie, wydaje się, że więcej. W Wielkiej Brytanii i w całym świecie rozwiniętym wykorzystanie gotówki spada.

Czeki prawie całkowicie wygasły i po pierwsze nie pamiętam, kiedy ostatnio odwiedziłem oddział mojego banku. Jestem pewien, że nie mogłem powiedzieć ci nazwiska menadżera. Coraz więcej z nas zarządza większością lub wszystkimi sprawami finansowymi online i płacimy kartą, gdy – lub jeśli – odwiedzamy sklep.

Płatności online poszybowały w górę w ciągu ostatnich kilku lat, a platformy takie jak PayPal czy Google Pay sprawiają, że proces ten jest niemal absurdalnie łatwy. Pandemia, z jej blokadą i środkami dystansowania społecznego, tylko przyspieszyła tempo zmian. Wydawanie pieniędzy nigdy nie było łatwiejsze.

Śmierć gotówki

Zmierzamy w kierunku społeczeństwa bezgotówkowego. Wielu uważa to za dobrą rzecz i uważa, że ​​korzystanie z gotówki jest przestarzałe i nieefektywne. Inni zwracają na to uwagę ten trend zagraża niektórzy z najbardziej wrażliwych członków naszego społeczeństwa, którzy mają wiele powodów, by polegać na gotówce. Jak w przypadku każdego przewrotu, są zwycięzcy i przegrani.

Śmierć gotówki

Śmierć gotówki. Zdjęcie za pośrednictwem Shutterstock

Zmiana w sposobie wykorzystywania i wydawania pieniędzy nie ogranicza się do głównych ulic rozwiniętego świata. W dużej części Afryki, zwłaszcza na odległych obszarach, wielu ludzi teraz płać za towary i usługi z telefonami komórkowymi i mają niewielki lub żaden kontakt z gotówką lub bankami.

W Azji podjęto kroki w celu ograniczenia wykorzystania gotówki. Indie zmniejszyły liczbę banknotów o wysokim nominale w obiegu, podczas gdy Korea Południowa tak całkowite wycofanie monet w uznaniu rosnącego wykorzystania kart i smartfonów.

Posiadanie konta bankowego jest czymś oczywistym dla większości z nas. Jednak na całym świecie, w tym w krajach rozwiniętych, takich jak Wielka Brytania, uważa się, że prawie dwa miliardy ludzi nie mają dostępu do tego, co Ty i ja prawdopodobnie uważamy za usługę podstawową. Globalny system bankowy służy interesom tych, którzy mają szczęście mieć pieniądze. Ci, którzy tego nie robią, są zbyt często pomijani na mrozie.

Nadchodzi zmiana

Krach finansowy w 2008 roku pokazał, jak duża była przepaść między bankami a większością zwykłych ludzi. Mogliśmy tylko stać i patrzeć, jak prawie nikt z sektora nie został pociągnięty do odpowiedzialności za to, co poszło nie tak, a same banki zostały uratowane pieniędzmi z naszych podatków.

Nic dziwnego, że ta niesprawiedliwość przyczyniła się do powstania prawdopodobnie największego zagrożenia dla tradycyjnych finansów. W 2009 roku Satoshi Nakamoto opublikował białą księgę dotyczącą bitcoina, pierwszej i wciąż najważniejszej kryptowaluty na świecie.

Bitcoin zabija gotówkę

Jedna waluta, by wszystkimi rządzić

W końcu pojawiło się coś, co rzuciło wyzwanie status quo: cyfrowa waluta, która wyeliminowała wszystkich pośredników i umożliwiła użytkownikom dokonywanie bezpośrednich transakcji między sobą. Mogli to zrobić anonimowo i ani bankierzy, ani organy podatkowe nie mogli interweniować, aby ich obniżyć. Nic dziwnego potężne postacie w branży bankowej robią wszystko, co w ich mocy, aby walczyć z bitcoinem i przewidywać jego upadek.

Wiele się wydarzyło, odkąd Satoshi po raz pierwszy przedstawił swoją wizję. Cena Bitcoina gwałtownie wzrosła, wyrosły tysiące innych kryptowalut, a teraz obserwujemy gwałtowny wzrost zdecentralizowanego sektora finansów (DeFi). Jedno jest pewne: kryptowaluty są obecnie elementem krajobrazu finansowego. Wielkie bestie tradycyjnych finansów zaczynają to dostrzegać, jak również potrzebę współpracy z nimi, a nie przeciwko nim.

Następny krok

Dla ekonomistów spoglądających w przyszłość pieniądza spadek gotówki i wzrost kryptowalut wskazują ten sam kierunek. Nasze życie staje się coraz bardziej cyfrowe, ponieważ coraz więcej czasu spędzamy w Internecie. Przyszłe systemy finansowe i pieniężne będą musiały uznać ten fakt, jeśli mają pozostać dla nas istotne i użyteczne. Świat, w którym żył mój dziadek, odszedł i już nie wróci.

Bank Anglii

Bank Anglii. Zdjęcie za pośrednictwem Shutterstock

Na całym świecie banki centralne i decydenci odnotowują tę zmianę. Wśród wielu z nich rośnie świadomość, że koncepcja waluty cyfrowej powinna zostać wprowadzona do głównego nurtu. Pomysł mógł kiedyś być postrzegany jako zagrożenie, ale teraz jego potencjał staje się widoczny. W związku z tym idea cyfrowych walut emitowanych przez banki centralne może wkrótce stać się rzeczywistością.

Dlaczego warto przejść na technologię cyfrową?

Banki centralne mają swoje powody, by chcieć wycofać gotówkę, choć jest mało prawdopodobne, że będą chciały się jej całkowicie pozbyć. Gotówka jest często kojarzona z częściami gospodarki, które trudno regulować i, co najważniejsze, trudno opodatkować. Przestępcy, osoby zajmujące się praniem brudnych pieniędzy i osoby chcące uniknąć płacenia podatków, wszyscy w dużym stopniu korzystają z gotówki, co jest trudne do śledzenia przez władze. Ograniczenie jego stosowania pomaga w ten sposób zagłodzić czarną strefę tlenu.

Produkcja i dystrybucja gotówki jest również droga. Potrzebne są ciągłe innowacje, aby wyprzedzać postępy w technologii podrabiania, a koszty transportu i bezpiecznego przechowywania są wysokie. Bank Anglii szacuje, że wydaje 40 milionów funtów rocznie na wymianę uszkodzonych banknotów i wprowadzenie ich na rynek nowe banknoty polimerowe w ciągu ostatnich kilku lat był to kosztowny proces.

Nowy 20-funtowy banknot

Banknot 20 funtów. Zdjęcie za pośrednictwem Bank Anglii

Wady gotówki w połączeniu ze wzrostem liczby kryptowalut sprawiają, że idea emisji walut cyfrowych jest intrygująca dla banków centralnych. Zanim jednak przyjrzymy się bankom i krajom, które rozważają taki ruch, musimy dokonać ważnego rozróżnienia.

Digital vs Crypto

Nie dajcie się zwieść myśleniu, że banki nagle przyjęły kryptowaluty z otwartymi ramionami. Bitcoin, eter i tysiące innych monet wciąż są anatemą dla ludzi w garniturach. To, co jest brane pod uwagę, to technologia, która za nimi stoi i ich aspekty, które mogą być korzystne dla obecnego systemu.

Tak, banki budzą się na obietnicę blockchain i tego, jak można go wykorzystać do zasilania cyfrowych wersji ustalonych walut fiducjarnych. Zwróć uwagę na rozróżnienie: cyfrowe, NIE kryptograficzne. Te sporne waluty cyfrowe nie zostaną wydobyte poprzez rozwiązywanie zagadek kryptograficznych i jest mało prawdopodobne, że zapewnią one swoim użytkownikom anonimowość.

Ich wartość będzie powiązana z wartością waluty krajowej, którą reprezentują, a ich podaż będzie regulowana przez banki centralne, które je emitują. I oczywiście te banki centralne będą chciały, aby były one identyfikowalne i podlegały opodatkowaniu.

Taxman zbierający krypto

Taxman chce jego cięcia!

Banki na całym świecie od jakiegoś czasu pracowały nad ideą cyfrowych walut banków centralnych (CBDC), a kilka z nich zakończyło nawet projekty pilotażowe. Bank Centralny Urugwaju prowadził pilota od listopada 2017 do kwietnia 2018 swojego e-Peso, z możliwością przelewów za pomocą telefonów komórkowych. Oprócz Banku Centralnego w badaniu wzięło udział wiele firm prywatnych, w tym IBM. Wyniki są nadal oceniane, a program uznano za sukces.

Ameryka Południowa może okazać się szczególnie otwarta na tego typu inicjatywy, ponieważ kilka tamtejszych krajów, w szczególności Wenezuela, boryka się z hiperinflacja i dewastację ekonomiczną, jaką to przynosi. Crypto zapewniło tutaj koło ratunkowe, a rządy Ameryki Łacińskiej będą miały nadzieję, że waluty cyfrowe będą w stanie zrobić jeszcze więcej.

Tymczasem w Szwecji, gdzie ponad 80% transakcji odbywa się drogą elektroniczną, trwa próba e-korony, która ma się zakończyć na początku przyszłego roku. Cytowano, że szwedzki Riksbank powiedział, że uważa, iż „nie można wykluczyć scenariusza dotyczącego niezbyt odległej przyszłości, w której gotówka nie jest ogólnie akceptowana”.

Szwecja Urugwaj CBDC

Dwa kraje rozważające CBDC

Najważniejszym ze wszystkich programów pilotażowych jest obecnie realizowany w Chinach, kraju, który zawsze podchodził do kryptowalut z głęboką podejrzliwością. W związku z tym Ludowy Bank Chin po raz pierwszy zaczął rozważać pomysł wyemitowania własnej cyfrowej waluty w 2014 roku, na długo przed tym, jak krypto byka ruszyło w 2016/17. Myśleliśmy, że jeśli waluty cyfrowe mają zmienić świat, to Republika Ludowa musi wyprzedzić konkurencję.

W 2017 r. Uruchomiono projekt „Waluta cyfrowa / płatności elektroniczne” (DC / EP) jako część szerszego programu modernizacji krajowego sektora technologicznego. Zaostrzenie napięć z USA dzięki Donaldowi Trumpowi pobudziło projekt, ponieważ Chiny starają się zlekceważyć swoją zależność od amerykańskich finansów.

Program pilotażowy został zapoczątkowany w czterech chińskich miastach na początku tego roku, a później został rozszerzony o kolejne 28. Wydaje się, że odniosła sukces, a formalne uruchomienie jest rozważane przez jakiś czas pod koniec tego roku, chociaż kryzys koronawirusa mógł to cofnąć. Niemniej jednak analitycy przewidują, że może się to udać w znacznym stopniu wycofać gotówkę do 2022 roku.

Wszystkie oczy zwrócone na Chiny

Sukces lub niepowodzenie chińskiego eksperymentu będzie bacznie obserwowane na całym świecie. Banki centralne wielu innych krajów prowadzą badania, aw niektórych przypadkach aktywnie rozwijają własne CBDC. Projekty te prawie na pewno zostaną zintensyfikowane, jeśli chiński program pilotażowy okaże się skuteczny.

Cyfrowy juan

Zdjęcie za pośrednictwem Shutterstock

Zgłoszono, że Kanada, Brazylia, Republika Południowej Afryki i Francja mają programy w fazie rozwoju, podczas gdy w Wielkiej Brytanii Bank Anglii aktywnie bada możliwość przejęcia funta cyfrowego.

To nie znaczy, że nie ma sceptyków. Chociaż istnieje imponująca lista krajów badających lub rozwijających CBDC, w kilku nie. Należą do nich Indie i Włochy, a także kilka krajów postrzeganych jako szczególnie obeznane z technologią, takich jak Finlandia, Estonia, Litwa i Dania..

Wszystkie kraje mają programy CBDC, którym pozwolono marnować się, a kilka z nich powołuje się na obawy co do żywotności podstawowej technologii jako czynnika. Inni twierdzą, że nie można powiedzieć, że korzyści z programów CBDC przeważają nad potencjalnym ryzykiem. Ta lista przeciwników może być równie wymowna, jak lista tych, którzy wskakują na pokład CBDC.

Plusy & Cons

Nie ma wątpliwości, że potencjalne CBDC będą musiały kontynuować zawrotne tempo zmian, które przetaczają się przez świat finansów. Wraz ze spadkiem wykorzystania gotówki cyfrowe wersje istniejących walut fiducjarnych mogą wypełnić lukę, którą pozostawia. Trudno sobie wyobrazić inny scenariusz.

Jeśli ta zmiana przyniesie pożądany skutek: jeśli rzeczywiście jest w stanie dotrzeć do miliardów ludzi bez banków na całym świecie i przynieść im finansowanie z głównego nurtu, to z pewnością jest to dobra rzecz. Jeżeli stopniowo wycofując gotówkę i zastępując ją czymś bardziej identyfikowalnym, banki centralne będą w stanie ograniczyć finansowanie przestępczości zorganizowanej i terroryzmu, to tym lepiej, tym lepiej.

Bitcoin zabija dolara

Stick up of the Century

CBDC mogą potencjalnie oferować większą kontrolę nad systemem monetarnym i mogą być cennym narzędziem przeciwko przyszłym krachom na rynku i hiperinflacji. Mogłyby również przyspieszyć płatności detaliczne, umożliwiając szybszy i łatwiejszy przepływ pieniędzy po całym świecie.

Jednak wciąż jest wiele rzeczy, których nie wiemy. Blockchain obiecuje wiele, a cheerleaderki reklamują go jako bezpieczny, pewny system, na którym można budować technologię jutra. Ale jak bezpieczne i jak bezpieczne? Jeśli zostaną znalezione sposoby na to, aby je zagrozić, CBDC mogą stać się jaskrawym punktem słabości tych państw, które je wdrażają.

Kwestia rezygnacji z pośrednictwa również nie pozwala wielu bankierom zasnąć w nocy. Czy CBDC mogą zaprzeczyć potrzebie banków detalicznych? Jeśli pójdą w ślady kryptowalut, eksplozja wzrostu transakcji peer-to-peer może spowodować, że wiele banków stanie się zbędnych. Czy globalny system finansowy mógłby wytrzymać taki cios?

Trustless Blockchain Tech

Trustless Blockchain Tech. Zdjęcie za pośrednictwem Shutterstock

Wreszcie, niektóre kraje zakwestionowały potrzebę istnienia CBDC, wskazując, że obecne systemy, które posiadamy, są już cholernie wydajne. Platformy płatności online ułatwiają tak wielu z nas wysyłanie pieniędzy do wszystkich zakątków świata, podczas gdy dawne czasy czeków podróżnych i walizek pełnych obcej waluty już dawno minęły..

Czy naprawdę potrzebujemy zakłóceń, które CBDC nieuchronnie spowodują, zanim ich użycie stanie się powszechne? Wielu postrzega to pytanie jako rozwiązanie w poszukiwaniu problemu.

Wniosek: zapnij pasy

Potrzeba było odważnej duszy, aby postawić zakład przeciwko ewentualnemu wprowadzeniu CBDC na całym świecie. Są naturalnym miejscem spotkań dla światów tradycyjnych finansów i kryptowalut i prawie na pewno stanowią kolejny krok naprzód dla globalnego systemu finansowego. Światowi przywódcy, ekonomiści i bankierzy zaczynają zdawać sobie sprawę, że przyszłość jest cyfrowa.

Wiele będzie zależeć od powodzenia chińskiego systemu próbnego. Jeśli wszystko pójdzie dobrze w Republice Ludowej, reszta świata nie będzie daleko w tyle. Inne badania przeprowadzone w Korei Południowej, Tajlandii i na Ukrainie mogą dostarczyć cenniejszych spostrzeżeń, a raporty z Urugwaju i Szwecji będą fascynującą lekturą. Ale nie dajcie się zwieść, Chiny będą liderem, ponieważ nadal rywalizują z USA o dominację gospodarczą.

Sposób, w jaki ludzie na całym świecie zarabiają, przechowują i wydają pieniądze, cały czas się zmienia i nie opłaca się pozostać w tyle. Będziemy musieli mieć nadzieję, że CBDC mogą wzmocnić pozycję tych, którzy znajdują się na samym dole stosu i zapewnić im dostęp do produktów finansowych, które wielu z nas uważa za pierworództwo. Nawet gdyby tak się stało, nie spodziewałbym się, że mój dziadek byłby pod wrażeniem.

Wyróżniony obraz za pośrednictwem Shutterstock

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me