Wprowadzenie do 0x: zdecentralizowanej platformy wymiany dla tokenów ERC20

Giełdy mogą być złem koniecznym w świecie kryptowalut. Jeśli jednak są znani z jednej rzeczy, to z tego, że zostali zhakowani. Jeśli są znani z drugiej rzeczy, to prawdopodobnie okropna obsługa klienta.

Koncepcja zdecentralizowanej wymiany krążyła już od jakiegoś czasu. Kilka już istnieje i jak dotąd wyniki są dość obiecujące. Chociaż nie są one pozbawione wad. Projekt 0x chce stworzyć zdecentralizowaną sieć wymiany tylko dla tokenów ERC-20.

Zespół stojący za nim twierdzi, że jego system znacznie obniży opłaty za gaz za wysyłanie tokenów. Sieć umożliwi również niektórym uczestnikom pobieranie opłat transakcyjnych za uczestnictwo.

Co to jest zdecentralizowana wymiana?

Zacznijmy od krótkiego przeglądu tego, czym jest zdecentralizowana giełda. Jeśli już wiesz, możesz bezpiecznie przejść do następnej sekcji.

Większość dzisiejszych giełd kryptowalut jest scentralizowanych. Oznacza to, że wszystkie transakcje odbywają się za pośrednictwem jednej usługi. Ponadto wszystkie aktywa przechowywane na giełdzie są zazwyczaj przechowywane razem. To właśnie ta centralizacja sprawia, że ​​są one wygodne i niebezpieczne.

Z drugiej strony zdecentralizowana wymiana rozwiązuje problem w inny sposób. Zamiast mieć centralną stronę internetową, serwer i zestaw portfeli, wszystkie te komponenty sieciowe są rozproszone między różnymi uczestnikami.

Prowadzi to do tego, że nie ma pojedynczego punktu awarii. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, zdecentralizowane giełdy nigdy nie przechowują żadnych aktywów i ułatwiają handel zazwyczaj tylko poprzez inteligentne kontrakty. Oznacza to, że hakerzy nie mają ani jednego ważnego celu, do którego mogliby się udać.

Obecnie na rynku istnieje kilka zdecentralizowanych giełd, takich jak platforma Waves i EtherDelta.

O co chodzi w 0x?

0xprotocol

Porównanie giełd – Zdjęcie z medium.com

0x projektu nie chodzi o stworzenie firmy lub strony internetowej, ale o system ułatwiający zdecentralizowany handel. 0x stworzył API, na którym każdy z wystarczającymi umiejętnościami może tworzyć interfejsy do sieci. Te interfejsy mogą potencjalnie być aplikacjami, witrynami internetowymi i tak dalej.


Oprócz zdecentralizowania, drugim głównym celem projektu jest oferowanie znacznie niższych opłat transakcyjnych. Obecnie wysyłanie tokenów ERC-20 wymaga opłat transakcyjnych, które są uiszczane w Ether. Ogólna zasada jest taka, że ​​wysyłanie tokenów ERC-20 ma wyższy koszt niż zwykłe bezpośrednie wysyłanie Ether.

Na podstawie tego, co możemy znaleźć w biały papier, wygląda na to, że 0x próbuje stworzyć coś, co przynajmniej z pozoru wygląda jak to, co robi Lightning Network dla bitcoinów. W szczególności oferuje sposób na wykonanie większości trudnych działań z łańcucha bloków.

Oprócz możliwości przetwarzania tańszych transakcji, sieć 0x ma jeszcze jedną funkcję. Niektórzy użytkownicy mogą zostać tzw. Przekaźnikami. Ci użytkownicy uczestniczą w udostępnianiu współużytkowanej książki zamówień z innymi węzłami i rozpowszechnianiu innych ważnych informacji w sieci.

W zamian za udział w ten sposób mogą zarobić 0x tokenów z opłat transakcyjnych. Wysokość zarobionych lub pobranych opłat zależy wyłącznie od osoby.

Zespół twierdzi, że ich zdaniem tego typu model gospodarczy doprowadzi do zdrowej konkurencji i uczciwych cen. Oficjalna strona internetowa mówi, że każdy może zostać przekaźnikiem. Więc możliwe, że wymagania są niskie.

0x ma uruchomioną wersję testową, ale pełna wersja nie jest jeszcze dostępna.

Kto stoi za 0x?

Grupa prowadząca projekt ma siedzibę w San Francisco w Kalifornii. Jest prowadzony przez dwóch współzałożycieli, Willa Warrana i Amira Bandeali. Dwóch współzałożycieli jest wspieranych przez duży zespół wykwalifikowanych osób, takich jak byli pracownicy Apple, Twitter, Instagram, Facebook i Qantas, aby wymienić tylko kilka.

Projekt ma również kilku doradców, w tym kilku wysokich rangą członków byłych członków Coinbase oraz założyciela Augur, rynku prognoz, który również opiera się na Ethereum.

0x Tokens

Logo 0xprotocol

Obraz za pośrednictwem 0xprotocol.com

Obecnie tokeny 0x są sprzedawane po około 0,70 USD za sztukę. Tokeny mają dość dużą podaż, z 500 milionami już w obiegu, a ostatecznie 1 miliard jest dostępny.

W najwyższym punkcie żetony kosztowały 2,37 $. Jednak od stycznia ceny podążały za ogólnym trendem spadkowym i osiągnęły poziom obecny. W najniższym punkcie na początku grudnia ubiegłego roku żetony kosztowały zaledwie 0,23 dolara za sztukę.

Większość wolumenu transakcji każdego dnia odbywa się na giełdzie Binance, a za nią Poloniex z mniej niż połową wolumenu. W sumie tokeny są notowane na 46 parach handlowych na wielu różnych rynkach.

Końcowe przemyślenia

Ponieważ wykorzystanie tokenów ERC-20 nadal rośnie, zapotrzebowanie na tanie sposoby ich przenoszenia i handlu nimi będzie nieuniknione.

Chociaż słyszano o rozwiązaniach opartych na plazmie, takich jak OmiseGO, rynek całkowicie skoncentrowany na tokenach ERC-20 prawdopodobnie zapewni kilka zalet w porównaniu z innymi zdecentralizowanymi rynkami, które nie specjalizują się w tej dziedzinie.

Wydaje się, że zespół ma ogromną wiedzę i niewątpliwie wie, co robi.

Ceny tokenów wykazywały dużą zmienność od czasu ich uruchomienia, ale jest to zrozumiałe, ponieważ ich główna premiera netto jeszcze nie nastąpiła. Całkiem prawdopodobne, że kiedy to nastąpi, ceny zaczną się stabilizować lub przynajmniej podążać za bardziej liniowym trendem.

Wyróżniony obraz za pośrednictwem Fotolia

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me