Współwłaściciel założonych witryn Bitcoin chce Hard Fork

Cøbra jest współwłaścicielem Bitcointalk.org i Bitcoin.org. Te strony istnieją od początku Bitcoin i są znane z tego, że mają jedne z najsilniejszych opinii w społeczności.

Postrzegają również konkurencyjne sieci, takie jak Bitcoin Cash, jako główny nemezis i sprzeciwiają się wszelkiemu zwiększaniu limitu rozmiaru bloku. Widzieliśmy to w zeszłym roku, kiedy zajęli mocną postawę przeciwko hardforkom SegWit2X. W końcu hardfork zawiódł, ale kontynuowali dialog.

Innym wrogiem, którego te witryny zajęły, jest firma Bitmain i jej dyrektor generalny Jihan Wu.

Bitmain jest największym producentem układów ASIC do wydobywania bitcoinów (układów scalonych specyficznych dla aplikacji). Są również jedną z największych firm wydobywczych z dużym udziałem globalnej mocy haszyszu.

Czy Cøbra naprawdę ma sens w żądaniu hardforków i czy społeczność powinna to rozważyć? Spójrzmy.

Gripe with Bitmain

W średni post przez Cøbra, poinformował, że jego głównym problemem związanym z Bitmain była koncentracja górników w sieci Bitcoin. Argumentem jest to, że centralizacja jest sprzeczna z pojęciem sieci Bitcoin i może zaszkodzić jej bezpieczeństwu.

Kiedy mówi o bezpieczeństwie, mówi o ryzyku niesławnego ataku 51%. Jest to zasadniczo scenariusz, w którym jeden górnik ma wystarczającą moc wydobywczą, aby zdestabilizować sieć i działać w „nieuczciwy” sposób. Stwierdził, że:

Hashrate było już wykorzystywane do wspierania politycznego lekkomyślnych i niebezpiecznych prób hard fork. W najlepszym przypadku mają wątpliwą lojalność wobec Bitcoin, wydają się być bardziej zainteresowani wspieraniem Bitcoin Cash, podważając samą sieć, która ich zatrudnia

Wspomniał również o niektórych szacunkach zarobków Bitmain za 2017 rok, które zostały opracowane przez Bernsteina. W raporcie, o którym mowa, stwierdzono, że Bitmain mógł w zeszłym roku zarobić od 3 do 4 miliardów dolarów zysku operacyjnego. Obliczyli marżę brutto około 75%.

Nie zgadza się również z faktem, że większość górników ma swoje siedziby w Chinach. Sytuację polityczną w Chinach postrzega jako zagrożenie dla całego ekosystemu. Twierdzi, że:

Górnicy są w sytuacji, w której chiński rząd może w każdej chwili przejąć ich sprzęt

Może to być naciągane stwierdzenie, biorąc pod uwagę, że chiński rząd rozprawia się z firmami wydobywczymi Bitcoin. Wielu górników przenosi teraz swoją działalność do innych krajów, takich jak Kanada.

Cøbra nie trzymał swoich ciosów, a nawet porównał kontrolę wydobycia Bitmain do kogoś, kto trzyma broń przy twojej głowie. Mówi, że irracjonalne jest zakładanie, że Bitmain i Jihan mają zachęty, które są „uczciwe” i że zagrożenie jest zawsze obecne.

Jego proponowane rozwiązanie

Proponowane rozwiązanie, które zostało zaprezentowane przez Cøbrę, jest rozwiązaniem hybrydowym, które zawierałoby pewną wersję kopania typu Proof-of-Stake (POS). Algorytmy, na których opiera się ta technologia, powinny umożliwić łatwiejszą produkcję ASIC, aby nowi uczestnicy mogli łatwo rzucić wyzwanie Bitmain.

Ten hybrydowy system PoW i PoS jest obecnie rozważany przez sieć Ethereum. Ethereum pracuje obecnie nad swoim protokołem Casper POS, który, jak mają nadzieję, przeniesie sieć z maszyn do obliczania liczb do systemu walidacji masternodów.

Jednak w przeciwieństwie do ekosystemu Bitcoin, funkcja mieszania Ethereum (ETash) jest bardziej odporna na ASIC, a zatem jest znacznie bardziej rozproszona. Przechodzą na rozwiązanie hybrydowe, aby ułatwić skalowanie sieci.

Odpowiedź firmy Bitmain

Jihan Wu nie jest tak aktywny w Internecie, jak wielu wpływowych użytkowników kryptowalut. Poinformował, że jest za zwiększeniem rozmiaru bloku w zeszłym roku. Jest również dumnym zwolennikiem Bitcoin Cash i poświęca dużą moc mieszania sieci.

Uważał jednak, że należy odpowiedzieć na skierowane pod jego adresem zarzuty. W odpowiedzi na jeden z tweetów wysłanych przez Cøbra Jihan dał znać, kto według niego centralizuje dyskusję w sieci.

Chociaż Jihan ma rację, jeśli chodzi o postęp w rozwoju łańcucha blokowego Ethereum, Bitcoin przeszedł pewne zmiany, w tym wdrożenie Segregated Witness w zeszłym roku.

Wykonano również wiele pracy nad innymi rozwiązaniami skalowania poza łańcuchem, takimi jak sieć Lightning, która już ma wpływ na obniżenie opłat transakcyjnych za Bitcoin.

Czy rozwiązanie jest wykonalne?

Chociaż Cøbra bez wątpienia przedstawił szereg ważnych punktów w odniesieniu do kontroli górników, zmiana algorytmu konsensusu Bitcoin nie wydaje się być najlepszym rozwiązaniem. Dowód stawki może również doprowadzić do sytuacji centralizacji z naprawdę potężnymi masternodami.

Co więcej, wprowadzanie zmian w protokole Bitcoin jest czymś, czego główni programiści stanowczo sprzeciwiali się w zeszłym roku. To był powód, dla którego sprzeciwili się widelcowi SegWit2X i hipokryzją byłaby zmiana ich stanowiska.

Wreszcie, jest wielu, którzy postrzegają działania niektórych członków podstawowej społeczności Bitcoin jako scentralizowane. Świadczyć o tym może wiele komentarzy do wpisu. Istnieją uzasadnione obawy, które wielu może mieć w związku z Bitcoinem, dlatego warto mieć nieocenzurowane platformy, aby je głosić.

Wyróżniony obraz za pośrednictwem Fotolia

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me