Wyjaśnienie dowodu spalenia – alternatywny algorytm konsensusu kryptograficznego

Nie można zaprzeczyć, że technologia blockchain jest wynalazkiem, którego przeznaczeniem może być zmiana świata w sposób, jakiego nawet nie zaczynamy sobie wyobrażać.

Jedną z krytycznych części każdego łańcucha bloków, wymaganą do prawidłowego funkcjonowania, jest pewien rodzaj algorytmu konsensusu, który zarówno zabezpiecza łańcuch bloków, jak i zapewnia jego wydajne działanie.

Algorytm konsensusu służy kilku celom, z których dwa to ochrona przed manipulacją i zapewnienie ważności transakcji. Obecnie najczęściej używane mechanizmy konsensusu są znane jako Proof-of-Work (PoW), który jest protokołem konsensusu Bitcoin, oraz Proof-of-Stake (PoS), który jest używany przez Peercoin i Dash

Badane są alternatywne mechanizmy konsensusu, a jeden z nich nazywa się Proof-of-Burn (PoB). W mechanizmie proof-of-burn użytkownicy są zobowiązani do „wypalenia” lub uniemożliwienia trwale niedostępnej części wydobytej kryptowaluty PoW.

Gdy monety PoW są spalane, użytkownik otrzymuje monety lub tokeny alternatywnej kryptowaluty lub w niektórych przypadkach inne uprawnienia do wydobywania w sieci

Dowód poparzenia w pracy

Tak więc dowód spalenia działa w dość prosty sposób. Górnicy monet PoB wyślą monety na niewydany adres (zwany także „adres zjadacza”), W ten sposób usuwając je na zawsze z obiegu lub spalając. Transakcje te są rejestrowane w łańcuchu bloków, dzięki czemu istnieje niezbędny dowód, że monety nie mogą zostać ponownie wydane, a użytkownik, który spalił monety, otrzymuje nagrodę

Idea konsensusu proof-of-burn polega na tym, że użytkownik spalający kryptowalutę wykazuje długoterminowe zaangażowanie w monetę poprzez spalanie, ponieważ ponosi krótkoterminową stratę w zamian za długoterminowy zysk. Spalanie monet jest również postrzegane przez niektórych jako mniej zasobochłonne, w rzeczywistości używanym zasobem jest gotowość osoby do opóźniania zysków.

Z biegiem czasu użytkownik monety Proof-of-Burn nadal otrzymuje nagrody, zwiększając swój udział w alternatywnych monetach lub uzyskując większe przywileje za wydobywanie w sieci. W ten sposób im więcej monet spalonych przez użytkownika, tym większa szansa na udane wydobycie następnego bloku, co jeszcze bardziej zwiększa swoje nagrody

Istnieje kilka sposobów implementacji mechanizmu konsensusu Proof of Burn. W niektórych przypadkach istniejąca moneta Proof of Work, najczęściej Bitcoin, może zostać spalona w zamian za monetę PoB. W innych przypadkach to rzeczywista moneta PoB jest spalana w celu uzyskania zwiększonych przywilejów wydobywczych.

W podobny sposób, w jaki koszt wydobycia bitcoinów rośnie w czasie w postaci kosztów sprzętu i energii elektrycznej, koszt wydobycia monety PoB również rośnie z czasem, ponieważ więcej monet trzeba spalić, aby zachować te same szanse na wybranie mój następny blok

The Eater Addresses

The Eater Address Dowód spalenia

Adres zjadacza to po prostu adres używany do przechowywania monet, których nie można już nigdy użyć, lub spalonych monet. Podczas gdy większość adresów publicznych jest generowana z klucza prywatnego, a posiadacz klucza prywatnego ma wtedy dostęp do wszelkich monet wysłanych na ten adres, adres zjadacza jest losowo generowanym adresem, który nie jest powiązany z kluczem prywatnym.

Ponieważ nie ma powiązania z kluczem prywatnym i nie ma sposobu na wygenerowanie klucza prywatnego z adresu publicznego, nie ma możliwości uzyskania dostępu do ani wydania monet wysłanych na adres zjadacza. Jeśli chcesz zobaczyć to w akcji, oto adres zjadacza który w chwili pisania tego tekstu ma wartość Bitcoin o wartości ponad 100 000 USD. Te Bitcoiny są teraz niedostępne i zasadniczo zniknęły na zawsze, chociaż pozostają w obliczonej podaży

Dowód poparzenia

Jednym z argumentów za proof-of-burn jest to, że zachęca do długoterminowego zaangażowania i horyzontu czasowego dla projektu. Teoretycznie stwarza to większą stabilność cen monety, ponieważ inwestorzy długoterminowi są mniej skłonni do sprzedaży lub wydania swoich monet.

Mówi się również, że dowód spalenia jest lepszy niż dowód pracy w zapewnianiu dystrybucji monet w sprawiedliwy, zdecentralizowany sposób. Porównaj to z dowodem pracy wydobywczej, w którym wszyscy widzieliśmy, jak rozwój pul wydobywczych ASIC może spowodować większą centralizację wydobycia.

Dowód na wady poparzenia

Chociaż zwolennicy dowodu spalenia twierdzą, że nie wykorzystuje on zasobów, krytycy twierdzą, że dowód spalenia wiąże się z marnotrawstwem zasobów w takim samym stopniu, w jakim marnowane są zasoby użyte do wygenerowania spalonych monet.

Istnieje również problem podobny do tego, który zaobserwowano w przypadku konsensusu potwierdzającego stawkę, w którym ci, którzy mają dużo monet, nadal gromadzą jeszcze większą liczbę monet. To problem, jak bogaci stają się bogatsi.

Proof of burn został również nazwany protokołem wysokiego ryzyka, ponieważ nie ma gwarancji, że użytkownik kiedykolwiek odzyska pełną wartość spalonej monety

Kryptowaluty wykorzystujące dowód spalenia

Istnieje kilka przykładów monet wykorzystujących dowód spalenia i staje się on coraz bardziej popularny jako wybór protokołu konsensusu. Prawdopodobnie najbardziej znanym przykładem monety PoB jest Kontrahent (XCP), który używa PoB do wysyłania swoich tokenów. Bitcoiny są wysyłane na niewykorzystany adres, a użytkownicy otrzymują w zamian tokeny kontrahenta.

Są inne, takie jak Slimcoin (SLM), który spala monety jako metoda wydobywania i mechanizm konsensusu, oraz Wyzwalacze (TRIG), który jest oparty na protokole kontrahenta

Na zakończenie

Proof-of-Burn to nowatorska metoda osiągania konsensusu w sprawie łańcucha bloków, a biorąc pod uwagę obietnicę utrzymania decentralizacji i brak mechanizmu wymagającego dużych zasobów, może być coraz częściej stosowana.

Niektóre projekty wykorzystywały już wypalanie monet po prostu jako sposób na ustabilizowanie i zwiększenie ceny swoich tokenów, czyniąc je bardziej atrakcyjnymi dla inwestorów.

Czy ktoś z Was kupił kryptowaluty Proof-of-Burn? Czy uważasz, że PoB jest lepsze od innych metod konsensusu, takich jak dowód pracy i dowód stawki? Bardzo chciałbym usłyszeć Twoje myśli.

Obrazy za pośrednictwem Fotolia

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me