Wywiad z Marco Peereboomem: Zarządzanie, Decred i Politeia

Możliwość budowania konsensusu jest jednym z najważniejszych wymagań, aby technologia blockchain mogła funkcjonować. Niezależne węzły muszą uzgodnić aktualny stan zdecentralizowanej księgi.

Jednak budowanie konsensusu w sprawie rozwoju i ogólnego kierunku projektu nie jest takie łatwe.

Jeśli jest coś, czego nauczył nas miniony rok, to to, że poglądy znacznie się różnią w ekosystemie kryptowalut. Kiedy masz różne wizje w określonej społeczności kryptowalut, może to nawet prowadzić do wielu podziałów łańcucha.

Możliwość opracowania protokołu zarządzania łańcuchem bloków jest jednym z najbardziej istotnych wyzwań, przed którymi stoją dziś kryptowaluty.

Jest sporo projektów, które budują tam własne rozwiązania, a jednym z najbardziej obiecujących jest projekt Decred.

Ekskluzywny wywiad z Marco Peereboomem

Marco Peereboom Decred

Marco Peereboom. Wizerunek Źródło

Decred (DCR) pojawił się w mediach całkiem niedawno ze względu na postęp, jaki poczynili w rozwoju wielu kluczowych technologii. Jednym z nich było wydanie Platforma Politeia.

Jednym z głównych deweloperów w Decred i siłą napędową Politeii jest Marco Peereboom. Postanowiliśmy się z nim skontaktować i zadaliśmy mu kilka pytań dotyczących Decred, zarządzania w łańcuchu i nowej platformy.

O sobie i deklarowanym założeniu

Stwierdziłeś, że jesteś bardziej myślicielem niż marketerem, „typowym facetem od Uniksa”. Jak zaangażowałeś się w technologię blockchain, Bitcoin i ostatecznie Decred?

Z wykształcenia jestem podwójnym E, ale z zawodu jestem facetem od systemów operacyjnych. Zawsze fascynowały mnie interakcje sprzętu i oprogramowania. Kiedy wszedłem na rynek pracy, jedyną drogą, musiałem zdradzić, że swędzenie to open source.

Zacząłem używać systemów operacyjnych typu open source na początku lat 90., a stamtąd przeniosłem się na Linuksa i OpenBSD. OpenBSD ma jedną z najwyższej jakości baz kodu na świecie i ma silny nacisk na bezpieczeństwo i to naprawdę było moje zacięcie.

Firma 0 stworzyła btcsuite w 2013 roku, co nie podobało się twórcom Bitcoin Core. To położyło podwaliny pod Decred. Czy uważasz, że rdzeń Bitcoin nadal nie reaguje na nowe innowacje w dzisiejszej sieci??

Myślę, że ze wszystkich walk, które wciąż trwają, jest całkiem oczywiste, że status quo jest brutalnie podtrzymywany. Jestem wielkim fanem Bitcoina i jestem prawie pewien, że będzie nadal dobrze się rozwijał. Jedyne, czego nie mogę przewidzieć, to jego długowieczność.

Kiedy upuściliśmy btcsuite, ludzie dostali ataku, który mógł spowodować hardfork. To śmieszne w dzisiejszych czasach, gdy dotarłem do boga wie, ile rozwidlonych bitcoinów. Mocno wierzę, że waluty alternatywne pojawiły się, ponieważ Bitcoin był wrogo nastawiony do innych graczy.

Rozwiązania w zakresie zarządzania w łańcuchu

Jesteście pionierem w stosowaniu głosowania w łańcuchu do wprowadzania zmian w protokole konsensusu. Uzyskałeś również liczbę udanych głosów. Czy spełniły one Twoje oczekiwania (udział użytkowników itp.)? Czy jest coś, co Cię zaskoczyło w tych rundach głosowania??

Naprawdę tak się stało. Ludzie byli bardzo zaangażowani i wydawali się szczerze zainteresowani teoretycznymi i praktycznymi implikacjami tych głosów. Myślę też, że to była trochę nowość i to też przyciągnęło kilku ludzi. Naprawdę mam nadzieję, że w dłuższej perspektywie możemy wzbudzić to samo zainteresowanie.

Należy tutaj zauważyć, że zweryfikowaliśmy teorię i udowodniliśmy, że mamy działający mechanizm i proces zmian. Cokolwiek przyniesie przyszłość, mamy metodę przystosowania się, a to ostatecznie daje nam dar długowieczności. Ze względu na głosowanie w sieci oczekuję, że Decred będzie obecny przez dziesięciolecia.

Zdeklarowane zarządzanie ma głosowanie odporne na cenzurę. Wcześniej wspomniał pan o problemach cenzury w dużych scentralizowanych serwisach, takich jak Twitter. Jak myślisz, gdzie w świecie blockchain znajdują się najwyraźniejsze przykłady jakiejś formy cenzury?

Wbrew intuicji szerzy się cenzura w przestrzeni blockchain. Forum bitcoin jest aktywnie cenzurowane, a niepopularne opinie są usuwane. To samo dotyczy świata gotówki bitcoin, gdzie oszustwo jest normą. Kiedy ktoś porusza niewygodną prawdę / kłamstwo / pomysł / nieporozumienie, marionetki i maksymaliści ustawiają się w szeregu za swoją ulubioną grupą i oczerniają innych. Każdy komentarz jest traktowany jako kryzys egzystencjalny, a dzięki bańkom w mediach społecznościowych AI stał się odzwierciedleniem całego społeczeństwa.

Ludzie muszą zrozumieć, że media społecznościowe i sieci telewizyjne to nic innego jak platformy reklamowe. Z natury prezentują (błędne) informacje, aby zmaksymalizować oglądalność i sprzedać więcej reklam. Bodźce w tych sieciach reklamowych są niezgodne z rzeczywistością i doprowadziły do ​​głębokich podziałów plemiennych w społeczeństwie. Jedynym lekarstwem jest opór przed cenzurą. Do diabła należy przedstawić każdemu wszystkie dane, uczucia i skojarzenia plemienne.

Chociaż Decred jest bez wątpienia pionierem w zarządzaniu blockchainem, istnieją inne blockchainy, które wdrożyły własne rozwiązania. Należą do nich projekty takie jak Tezos i Dfinity wśród innych. Jak myślisz, jakie zalety ma Decred w porównaniu z takimi rozwiązaniami?

Myślę, że duża różnica polega na tym, że Decred zaimplementował zarządzanie na wszystkich poziomach, podczas gdy inne projekty koncentrują się na jednej warstwie. O ile wiem, Decred jest nadal jedynym projektem obejmującym wszystkie filary.

Przedstawiono argumenty przeciwko koncepcji zarządzania w łańcuchu. Należą do nich Vitalik Buterin, który powiedział że zarządzanie społecznością poza łańcuchem nie ma tak naprawdę poważnych problemów, które należy rozwiązać. Jak myślisz, dlaczego te argumenty są niewystarczające?

Ten argument sprowadza się do posiadania życzliwego dyktatora, który podejmie wszystkie decyzje sprawiedliwe i proporcjonalne do interesariuszy. Chociaż na razie może to działać w Ethereum, nie jest to zrównoważony model.

Spory i rzeczywistość będą musiały zostać rozwiązane w przyszłości, a jeśli jesteś po złej stronie sporu, Twoja stawka nie jest reprezentowana. Ponadto osobno PoW i PoS mają istotne słabości.

Uaktualnienia i implementacje protokołów

Decred niedawno uruchomił błyskawiczną sieć, co pomoże przyspieszyć transakcje. Czy udało wam się w pełni przenieść lnd do sieci? Czy istnieje niejasny harmonogram wdrażania i testowania tego? Jaki aspekt sieci błyskawicy najbardziej Cię interesuje?

Musimy tutaj uważać. Decred głosował w skrypcie brakujących błyskawicznych sieci. Dzięki temu będziemy mogli uruchomić błyskawicę, ale projekt to niedźwiedź. To, co zrobiliśmy, to próba ponownego wykorzystania jak największej ilości kodu lnd i zasadniczo stworzyliśmy warstwę tłumaczeniową między Bitcoin i Decred lnd. Jest to niezwykle złożone i przebiega wolniej, niż byśmy chcieli. Bądź na bieżąco, kiedy się uruchomi.

Kontynuując szybkość transakcji, czy Decred jest w stanie w pełni zintegrować obsługę SPV ze swoimi portfelami? Czy uważasz, że może to ostatecznie położyć podwaliny pod transakcje w punktach sprzedaży rozliczane przez DCR??

Mamy napisaną pełną implementację SPV, która została wydana, jednak nie jest jeszcze domyślna. Prawdopodobnie do następnej wersji Decrediton zamierzamy domyślnie włączyć SPV. Przyspieszy to początkową instalację portfela o całkiem sporo (kilkadziesiąt minut do sekund).

Chcemy wprowadzić pewne zmiany do konsensusu Decred, aby jeszcze bardziej poprawić bezpieczeństwo i ta część będzie musiała zostać głosowana, ale nie jest to wymagane, aby działała. Należy zdać sobie sprawę, że Decred zbudował SPV inaczej niż wersja Bitcoin. Wszystkie portfele Decred SPV zadają dokładnie to samo pytanie i dlatego bardziej chcą zachować anonimowość użytkowników.

DCR Bitcoin Atomic Swap

Decred Bitcoin Atomic Swap. Źródło obrazu: Decred

W zeszłym roku Decred dokonał krzyżowej wymiany atomowej z Litecoinem. To wywołało perspektywę ostatecznego uwolnienia zdecentralizowanej wymiany (DEX). Niedawno Decred przedstawił swoją wizję „A new Kind of DEX”, która wykorzysta te zamiany. Jaki aspekt tego DEX-a najbardziej Cię ekscytuje? Firma Has Decred otrzymała propozycje od innych programistów zainteresowanych współpracą z nimi na DEX?

To typowy projekt Decred przesuwający granice decentralizacji. Obecnie większość giełd poszukuje czynszów, które pobierają wygórowane opłaty za dostęp. Kryptowaluta powinna polegać na wykluczaniu pośrednictwa, nieocenionym i globalnym dostępie bez pozwolenia. Propozycja Decred DEX właśnie to robi.

Łączy użytkowników na całym świecie i umożliwia im handel bez konieczności rezygnacji z opieki nad swoimi środkami. Ponieważ ten DEX będzie pobierał tylko opłaty sieciowe, nie można na nim zarabiać; DOBRZE! Pojawiło się zbyt wiele projektów i firm związanych z kryptowalutami, które dodają tokeny i łańcuch bloków, aby podtrzymać status quo. Zaryzykuję i powiem, że te istoty straciły z oczu, o co chodzi w tej przestrzeni.

Wspomniałeś wcześniej o pracy, która jest wykonywana w celu zwiększenia prywatności w sieci Decred. Było to również częścią Twojej mapy drogowej na 2018 rok. Jak to się rozwija?

Prywatność jest niezwykle ważna i znajdowała się na mapie drogowej przed uruchomieniem projektu. Jest również niezwykle złożona i mieliśmy do smażenia większe ryby. Prace rozpoczęły się na dobre około rok temu. To dobiega końca, ale nie mogę przewidzieć, kiedy zostanie uruchomiona. Trzeba to zrobić dobrze i nie będziemy się spieszyć ani pozwolić presji społeczności zmienić naszego kursu.

Platforma Politeia

Politeia wywołała ostatnio spory szum w społeczności kryptowalut. Co skłoniło was do rozszerzenia rozwiązań w zakresie zarządzania, proponując Politeia?

Zarządzanie to mocno przeciążone słowo w przestrzeni kryptowalut. Decred został zaprojektowany tak, aby obejmował wszystkie aspekty zarządzania, a nie tylko na jednym poziomie, jak to jest typowe w przypadku innych projektów. Politeia jest jednym z trybików i zajmuje się wydatkowaniem środków skarbowych. Ten artykuł jest niezwykle ważny i jest zdecydowanie najbardziej widocznym filarem zarządzania dla społeczności.

To zawsze było w kartach, ale najpierw poszliśmy do przodu i zajęliśmy się tym z łańcuchem. Oznacza to, że w tym momencie mamy zarządzanie łańcuchowe, które pozwala nam radzić sobie z konsensusem i zmianami protokołów, oraz mamy zarządzanie poza łańcuchem, które zajmuje się wydatkami ze środków finansowych. Jedynym brakującym elementem jest zebranie wszystkiego razem i automatyczne wypłaty. To właściwie mój kolejny duży projekt.

Mam zamiar pracować nad stworzeniem inteligentnego kontraktu i całej otaczającej infrastruktury, abyśmy mogli dostać się do Decred DAE (Decentralized Autonomous Entity), który uczyni Decred suwerennym projektem. Kiedy to zostanie uruchomione Decred osiągnął swoją wizję i staje się prawie niemożliwe, ponieważ nie ma jednej osoby / firmy zarządzającej siecią.

Zespół przedstawia szereg ciekawych propozycji dotyczących firmy Politeia. Co konkretnie sprawia, że ​​myślicie, że jest to idealna infrastruktura dla samorządności?

Jest to idealne rozwiązanie w tym sensie, że każdy, kto jest właścicielem Decred, może uczestniczyć. Nasze zarządzanie to opt-in, ale wszyscy gracze są mile widziani. Decred Politeia demokratyzuje wydatkowanie środków, a zainteresowane strony mogą uzyskać fundusze na swoje projekty i rozwijać swoje interesy. Jeśli górnicy chcą uczestniczyć, wszystko, co muszą zrobić, to postawić swój Decred zamiast go zlikwidować, a otrzymają proporcjonalną reprezentację.

Platforma została otwarta dla społeczności do testów. Czy w testach uczestniczyło wielu użytkowników? Jakiego rodzaju opinie otrzymaliście?

Otrzymaliśmy sporą pomoc w testowaniu platformy i chciałbym podziękować wszystkim wolontariuszom, którzy pomogli doprowadzić Politeię do miejsca, w którym jest. Opinie były ogólnie pozytywne, ale otrzymaliśmy zasłużoną krytykę i próbowaliśmy zająć się tymi kwestiami.

Skoncentrowaliśmy się na dostarczeniu czegoś, co działało wystarczająco dobrze, a teraz sprawiamy, że jest ładniejsze i bardziej przyjazne dla użytkownika. Ten wysiłek będzie trwał przez jakiś czas. Faceci z portfela zintegrowali głosowanie Politeia i to jest super dopracowane.

Wydanie Politeia

Źródło obrazu: Decred Blog

Czy masz przybliżone pojęcie, kiedy mogliśmy zobaczyć pełne wydanie Politeia??

Sieć jest w pełni operacyjna i jest aktywnie używana przez wiele osób na całym świecie. Ze sposobu, w jaki to widzimy, brakuje tylko jednej cechy, aby dotrzeć do „wizji”. Gdy dotrzemy do DAE, osiągniemy początek nowego początku. Tu zaczyna się eksperyment dotyczący suwerennego projektu. Nie mogę zacząć wyrażać swojego uniesienia, kiedy tam dotrzemy.

Stworzyliśmy nowy sposób samoorganizacji pracy, który usuwa warstwy zarządzania i inne nieefektywności. Ponieważ Decred jest samofinansujący się, mamy całą tę ekonomię, która utrwala się i umożliwia ekonomię koncertów dla wysoko wykwalifikowanej siły roboczej. To głęboka zmiana dla społeczeństwa! Naprawdę ekscytujące czasy.

Byłeś mocno zaangażowany w rozwój Politeia. Z jakiego aspektu jesteś najbardziej dumny? Czy jest coś jeszcze, co chcielibyście, aby nasi czytelnicy wiedzieli o Politeia?

To działa! Kiedy wymyśliliśmy tę koncepcję, wszystko wydawało się „całkiem proste”, ale potem jak zwykle pojawiła się głupia rzeczywistość. To była dość monumentalna ilość kodu do napisania i ma wiele ruchomych fragmentów. Pracowało nad tym wielu ludzi i jestem bardzo dumny z tego, dokąd mogliśmy to zabrać. Rozwój Politeia będzie kontynuowany w dającej się przewidzieć przyszłości, ponieważ teraz, gdy jest on aktywny, ludzie widzą sposoby na jego poprawę.

Decred Proof-of-Work Mining

Podczas gdy inne społeczności kryptowalut są przeciwne wprowadzeniu górników ASIC, Decred wydaje się być znacznie mniej wrogi?

Cóż, nic nie stoi na przeszkodzie, aby to zatrzymać i dlatego to akceptujemy. Decred poszedł z blake256, ponieważ wiedzieliśmy, że chcemy w przyszłości wydobywać ASIC, ale chcieliśmy umożliwić wczesnej społeczności zdobycie Decred. Gdybyśmy zaczęli od sha256, to by się nie udało i tylko baseny górnicze dostałyby w swoje ręce Decred.

Sukces Decred zależy od odpowiedniej decentralizacji. Jeśli mam rację, jest teraz 14 (o których wiemy!) Zdeklarowani producenci ASIC. Wszystkie pojawiły się we względnie krótkim okresie i jeśli subskrybujesz cenę podążającą za kursem mieszania, Decred jest w dobrej kondycji.

Wniosek

Zarządzanie jest naprawdę ważnym aspektem kryptoekonomii, który do tej pory tak naprawdę nie był poruszany. Jednak biorąc pod uwagę inicjatywy, które są wdrażane w Decred, wydaje się, że prowadzi on do lepszego zarządzania.

Ciekawie będzie zobaczyć, w jaki sposób projekt może zwiększyć stopień przyjęcia w 2019 r. I rozpowszechnić ideę protokołów dobrego zarządzania. Będziemy bacznie obserwować wdrażanie platformy Politeia i kolejne projekty, nad którymi pracuje Marco i zespół.

Aby być na bieżąco z rozwojem Decred, możesz udać się do ich oficjalny blog który jest dobrze aktualizowany. DCR można kupić na wielu giełdach, w tym Binance, DragonEX i Bittrex Exchange.

Wyróżniony obraz za pośrednictwem Fotolia & Decred

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me