Bitcoin Mempool: przewodnik dla początkujących i hacki transakcyjne

W tym przewodniku chcę rozwikłać tajemnice jednego aspektu Bitcoina – puli pamięci lub, jak jest to powszechnie znane, mempool.

Jeśli kiedykolwiek zakończyłeś transakcję Bitcoin i wydawało się, że jej przejście trwało wieczność, trafiłeś do pamięci Bitcoin. W czasach, gdy sieć Bitcoin jest mocno obciążona, są ludzie, którzy musieli czekać godzinami, a czasami nawet dniami, na potwierdzenie transakcji.

Dzieje się tak, gdy rozmiar mempoolu staje się wyjątkowo duży. W rzeczywistości operatorzy obsługujący wymianę często będą wykorzystywać mempool jako przyczynę opóźnionych wypłat. Poinformują Cię, że liczba mempool wzrosła, a potwierdzenia, czyli wypłaty, trwają dłużej niż zwykle.

W tym poście podam Ci wszystko, co musisz wiedzieć o Bitcoin Mempool. Podam Ci również kilka wskazówek, jak przyspieszyć transakcję.

Bitcoin Mempool

Jak wspomniałem wcześniej, słowo „mempool” jest skróconą formą Pula pamięci. Jest to miejsce, w którym przechowywane są dane do czasu przetworzenia. W przypadku pamięci Bitcoin przechowywane dane są danymi transakcyjnymi sieci Bitcoin. Z tego powodu czasami będzie można usłyszeć pulę pamięci nazywaną pulą transakcji.

Pamięć Bitcoin to miejsce, w którym wszystkie oczekujące transakcje czekają na odebranie przez górników, którzy zweryfikują je i dodają do następnego bloku w łańcuchu bloków.

Rozmiar Bitcoin Mempool

Bitcoin Mempool w ciągu ostatniego roku

Chociaż mempool jest powiązany z łańcuchem bloków, nie jest częścią łańcucha bloków. Mempool nie jest pojedynczą lokalizacją. Raczej każdy węzeł Bitcoin ma swój własny mempool, a każdy mempool ma własną pojemność pamięci. Węzły te są obsługiwane przez górników Bitcoin i użytkowników Bitcoin, którzy decydują się na uruchomienie pełnego węzła na swoim komputerze, aby pomóc zdecentralizować i zabezpieczyć sieć.

Teraz dowiedzmy się, w jaki sposób transakcje trafiają do mempool w pierwszej kolejności i jak wychodzą z mempool i są przechowywane w bloku w łańcuchu bloków.

Przed Mempoolem

Zanim cokolwiek się stanie, ktoś musi zainicjować transakcję. Dzieje się tak, gdy portfel Bitcoin jest otwierany, a użytkownik wprowadza adres docelowy i kwotę do wysłania, a następnie klika przycisk wysyłania. Właśnie rozpoczęła się transakcja Bitcoin.

Jak wszyscy wiemy, ta transakcja nie wyśle ​​Bitcoina natychmiast na adres portfela odbiorcy. Zamiast tego transakcja jest transmitowana do innych węzłów w sieci. Ta transmisja ma miejsce, gdy transakcja jest podpisana za pomocą kluczy prywatnych nadawcy, a niewydane dane wyjściowe są wybierane do skonstruowania transakcji.

Przeprowadzono również szereg kontroli, których nie będę tutaj szczegółowo omawiać. Po zakończeniu tych kontroli transakcja zostanie dodana do puli niepotwierdzonych transakcji Bitcoin.

Co się dzieje w Mempool?

Twoja transakcja dociera do mempoolu i dołącza do tysięcy i dziesiątek tysięcy innych transakcji czekających na potwierdzenie w mempool.

Potwierdzenia pochodzą od górników. Każda transakcja na łańcuchu bloków Bitcoin wymaga co najmniej jednego potwierdzenia, zanim dotrze na adres odbiorcy. Dzieje się tak, ponieważ to pierwsze potwierdzenie łączy transakcję w blok, a następnie zostaje trwale dodana do łańcucha bloków.

Mempool transakcji Bitcoin

Cykl życia transakcji Bitcoin z Mempool. Wizerunek Źródło

Tylko dlatego, że transakcja znajduje się w mempool, nie oznacza, że ​​górnik musi ją odebrać i potwierdzić. A jeśli nie zostanie odebrany przez długi czas, może zostać anulowany i odesłany do Ciebie z mempoolu. Obecnie wygaśnięcie transakcji z mempoolu wynosi 2 tygodnie.

Oznacza to, że każda transakcja, która pozostanie w mempool dłużej niż 2 tygodnie, będzie miała zwrot środków do nadawcy. To wygaśnięcie zostało wprowadzone, aby zapobiec nadęciu mempoolu przez niepotwierdzone transakcje.

Więc co sprawia, że ​​niektóre transakcje mogą zostać potwierdzone w ciągu 10 minut, podczas gdy inne mogą zostać zwrócone do nadawcy po 2 tygodniach w mempoolu? Jest kilka czynników, ale są dwa, które są najważniejsze przy określaniu, jak szybko transakcja jest odbierana z mempool i potwierdzana.

Opłaty transakcyjne Bitcoin

Jestem pewien, że wiesz, że za każdą transakcję Bitcoin pobierana jest opłata transakcyjna. Opłata jest ustalana przez nadawcę, a większość portfeli umożliwia zmianę opłaty transakcyjnej, którą chcesz zapłacić. Zazwyczaj opłata transakcyjna jest niewielka, więc prawie jej nie zauważasz. Ta opłata transakcyjna jest dodatkową zachętą, która jest przypisywana do nagrody za wydobycie (obecnie 12,5 BTC), która jest wypłacana, gdy górnik znajdzie blok.

Szacowana transakcja Bitcoin

Szacowana opłata i czas transakcji w Kalkulator opłat Bitcoin

Ponieważ w bloku są tysiące transakcji, te małe opłaty transakcyjne sumują się. Tak jak możesz ustawić opłatę transakcyjną, górnicy mogą wybrać transakcje do potwierdzenia.

I oczywiście wybierają te, które mają najwyższe opłaty transakcyjne. Oznacza to, że gdy mempool jest bardzo pełny, transakcja za niewielką opłatą może nie zostać odebrana. I to prowadzi nas do drugiego powodu opóźnionych transakcji.

Rozmiar Bitcoin Mempool

Po zatwierdzeniu bloku wszystkie zawarte w nim transakcje są usuwane z pamięci. Jest to konieczne, aby stworzyć miejsce w mempool dla nowych transakcji przychodzących. Po potwierdzeniu blokady zobaczysz spadek wielkości puli pamięci.

Rozmiar mempoolu stale się zmienia, ponieważ transakcje są potwierdzane, a nowe transakcje są umieszczane w mempool. Czasami mempool staje się coraz mniejszy, a czasami staje się większy. Pamiętaj, że blok jest tworzony raz na dziesięć minut, a każdy blok może pomieścić tylko ograniczoną liczbę transakcji.

Wielkość transakcji Mempool

Mempool na podstawie wielkości transakcji z ostatnich 30 dni. Zdjęcie za pośrednictwem Jochen-Hoenicke

Jednak nie ma ograniczeń co do liczby transakcji, które można wysłać do mempool. Oznacza to, że czasami do mempool dociera więcej nowych transakcji niż potwierdzanych i usuwanych. A kiedy tak się dzieje, pojawiają się opóźnienia w potwierdzaniu transakcji.

Istnieje również ograniczenie liczby niepotwierdzonych transakcji, które można przechowywać, które jest określane przez liczbę węzłów w sieci Bitcoin. Ponieważ istnieje limit dostępnej pamięci, mempool jest zaprogramowany tak, aby ustawić minimalną opłatę, gdy osiągnie ustalony limit rozmiaru.

Wszelkie transakcje z opłatą niższą niż to minimum są usuwane z mempool, a tylko nowe transakcje z wystarczająco dużą opłatą są akceptowane w mempool.

Przyspieszenie transakcji

Teraz, gdy już dobrze rozumiesz, czym jest pamięć Bitcoin i jak działa, warto przyjrzeć się kilku metodom, których możesz użyć, aby przyspieszyć transakcję i uniknąć przerażającego statusu „niepotwierdzonego”.

Poniżej znajdują się niektóre z zamówionych czynności, które możesz wykonać, aby uzyskać szybszą transakcję.

1. Użyj portfeli SegWit

Segregated Witness (SegWit) to stosunkowo nowa aktualizacja sieci Bitcoin, która pomaga zwolnić miejsce w blokach Bitcoin. Zasadniczo, kiedy wysyłasz transakcję z włączoną usługą SegWit, wszystkie dane związane z podpisem są usuwane z transakcji.

SegWit został aktywowany w sieci Bitcoin 23 sierpnia 2017 r. I od tego czasu istnieje wiele portfeli obsługujących nowy typ transakcji. Należą do nich takie jak Elektron, Ledger, Samourai i wiele innych.

To jest coś, co będziesz musiał wybrać podczas początkowej konfiguracji portfela. Będziesz mieć możliwość wyboru SegWit lub „Legacy”.

2. Wybierz wyższą opłatę

Jak wspomniano powyżej, opłata, którą wybierzesz za transakcję, wpłynie na szybkość, z jaką zostanie ona odebrana przez górników. Stąd wyższa opłata oznacza, że ​​tak bardziej prawdopodobne odebrać wcześniej.

Bitcoin Transaction Electrum

Wybór opłaty transakcyjnej w portfelu Electrum Bitcoin Wallet

Oczywiście nie chcesz płacić niepotrzebnie wysokiej opłaty, jeśli w żądanym okresie wymagana jest niższa opłata. Większość portfeli wskaże, w ilu blokach transakcja zostanie rozpropagowana za ustaloną opłatą. Umożliwi to oszacowanie czasu, jaki to zajmie.

Wskazówka Pro?: Istnieje kilka plików kalkulatory opłat dzięki temu uzyskasz informację o wysokości opłaty, jaką należy zastosować, oraz o tym, ile minut to zajmie.

3. Starannie zaplanuj transakcje

Pamięć Bitcoin i niepotwierdzone transakcje z nim związane stale się zmieniają. Dlatego jeśli transakcja nie jest pilna, możesz poczekać, aż pamięć mempool się zmniejszy, a następnie zainicjować transakcję.

Istnieje wiele witryn internetowych, za pomocą których możesz śledzić mempool, a także liczbę niepotwierdzonych transakcji. Możesz sprawdzić Blockchain.com dla rozmiaru mempool lub możesz przeskoczyć na BTC.com za liczbę niepotwierdzonych transakcji.

Jak długo potrwa, zanim niepotwierdzone transakcje zostaną rozliczone, a mempool zniknie, jest naprawdę trudne do określenia. Istnieje wiele czynników, które mogą na to wpływać, więc będziesz musiał zdecydować, czy naciskać, czy wytrzymać.

4. Użyj akceleratora transakcji

Jeśli wyślesz transakcję i zdarzy się, że utkniesz, ponieważ opłata była zbyt niska, zawsze możesz skorzystać z akceleratora transakcji Bitcoin. Usługi te są świadczone przez górników i umożliwiają użytkownikom żądanie od operatorów „przepchnięcia” ich transakcji.

Wskazówka Pro?: ViaBTC oferuje bezpłatną transakcję usługa przyspieszenia. Chociaż ustalanie priorytetów nie jest gwarantowane, warto spróbować na początku.

Jeśli chcesz mieć pewność, że transakcja zostanie przeforsowana, możesz skorzystać z płatnych usług. Są to usługi gwarantowane, a transakcja użytkownika jest przepychana jako priorytet.

Wniosek

Mempool jest obszarem przechowywania transakcji, które czekają, aż górnicy potwierdzą je i dodają do bloku. W niektórych przypadkach mempool może stać się zbyt zatłoczony, powodując opóźnienia w potwierdzeniu transakcji i wyższe opłaty.

Oczywiście dokładne poznanie tego, czym jest Bitcoin mempool, to dopiero pierwszy krok. Kiedy już zrozumiesz, jak to działa i jak wpływa na Twoją transakcję, możesz dostosować te transakcje, aby uzyskać jak największy zwrot z każdej zainwestowanej złotówki (czytaj „satoshi”).

To powiedziawszy, rola, jaką nadęty mempool będzie odgrywać w powolnych transakcjach, może w końcu odejść w przeszłość.

Dzieje się tak z powodu rozwiązań skalowania poza łańcuchem, takich jak Lightning Network. Istnieje wiele kanałów płatności Lightning, które się otworzyły i odciążają łańcuch bloków Bitcoin. Ciekawie będzie zobaczyć, jak zmienia się rozmiar Mempool wraz z rozwojem adopcji Błyskawicy.

Wyróżniony obraz za pośrednictwem Fotolia

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me