Co to jest NEM (XEM)? Kompletny przewodnik po łańcuchu blokowym inteligentnych zasobów

NEM to skrót od New Economy Movement, platformy blockchain, która została zbudowana od podstaw.

Rzeczywista kryptowaluta jest handlowana symbolem XEM. Został zaprojektowany jako rozwiązanie dla przedsiębiorstw na nadchodzącą rewolucję blockchain i globalną gospodarkę.

Oryginalne myśli o stworzeniu NEM pojawiły się w poście na forum BitcoinTalk autorstwa użytkownika UtopianFuture. Chociaż pierwotnie planowano to jako rozwidlenie łańcucha blokowego NXT, twórcy zdecydowali się zamiast tego na zupełnie nowy kod i wydali wersję alfa napisaną w Javie 25 czerwca 2014 roku. Pierwsza stabilna wersja została wydana w marcu 31, 2015.

Obecnie NEM jest przepisywany, a aktualizacja o nazwie „Katapultować”, Ma zostać wydany w 2018 roku. Dzięki temu NEM będzie szybszy i bardziej skalowalny, a także doda Transakcje zagregowane i Wielopoziomowe konta z wieloma podpisami, dwie funkcje, które nigdy wcześniej nie były wdrażane w łańcuchu bloków.

NEM Smart Asset System

Jedna z kluczowych cech NEM nazywają Smart Asset System. To jest sedno tego, co czyni NEM wyjątkowym. Został opracowany jako konfigurowalne rozwiązanie blockchain, które pozwoli na dziesiątki przypadków użycia przy użyciu potężnych, ale prostych wywołań API.

Podobnie jak większość zdecentralizowanych rozwiązań blockchain, sieć NEM jest zabezpieczona globalną siecią węzłów, która jest wykorzystywana przez platformę jako serwer API Gateway.

To sprawia, że ​​NEM jest bardzo łatwy w użyciu dla programistów, którzy mogą teraz tworzyć potężne DApps bez żadnego specjalnego oprogramowania, ponieważ wszystkie funkcje zapewniane przez NEM są łatwo dostępne po uzyskaniu dostępu do bramy API..

Zaprojektowanie platformy NEM w ten sposób pozwoliło na dużą elastyczność w zakresie projektowania systemu i zastosowań, do których można tworzyć aplikacje. Oprócz bezpośredniego dostępu do interfejsu API NEM, aplikacje mogą również uzyskiwać dostęp do innych serwerów podczas wysyłania żądań do platformy NEM, a programiści mogą nawet dostosowywać istniejące serwery i zlecać im korzystanie z NEM w procesach w tle.

Adresy i mozaiki NEM

Adresy NEM to podstawowe kontenery używane do przechowywania zasobów, które można aktualizować i zmieniać. Adres może być tak prosty, jak portfel zawierający monety, lub bardziej skomplikowany, jak sondaż wyborczy zbierający głosy, a nawet cały system handlu aktywami.

Po zdefiniowaniu adresów programiści mogą przystąpić do tworzenia „Mozaiki”. Mozaiki są definiowane jako identyczne, zbywalne aktywa, które reprezentują aktywa przechowywane pod adresami. Tworząc elastyczny system adresów i mozaik, NEM staje się opłacalny w niezliczonej liczbie przypadków użycia.

Prawdziwa magia polega na dostępie do funkcji za pośrednictwem interfejsu API NEM. Dzięki temu projektowi każdy może zbudować dowolną aplikację lub system, który mógłby wymyślić, a następnie łatwo podłączyć go do systemu NEM API.

Przypadki użycia NEM

Wizerunek Źródło

Dowiedz się więcej o przypadkach użycia NEM tutaj.

Dowód ważności i zbiory

Podczas gdy Bitcoin i wiele innych monet używa Proof of Work jako mechanizmu konsensusu, a inna grupa monet wybrała Proof of Stake jako swój algorytm, blockchain NEM wykorzystuje unikalny algorytm znany jako Proof-of-Importance, aby osiągnąć konsensus.

Proof of Importance zachęca do aktywnego udziału w sieci, przypisując każdemu węzłowi ocenę ważności, która określa, jak często ten węzeł może zbierać (co jest podobne do wydobywania w PoW i stakingu w systemach PoS) tokena XEM. Tworzy to zdecentralizowaną sieć węzłów, z których wszystkie zachowują się jak dobrzy uczestnicy.

Część systemu jest podobna do systemu PoS. Różnica polega na tym, że monety muszą zostać nabyte, zanim wpłyną na znaczenie Twojego konta lub węzła. Wszelkie monety umieszczone w Twoim portfelu zaczynają się jako monety niezainwestowane.

Każdego dnia zostanie nabyte 10% monet na Twoim koncie. Aby zakwalifikować się do oceny ważności, musisz mieć w portfelu 10000 monet. (Wartość ~ 4000 USD od 27 kwietnia 2018 r Coinmarketcap.com). Chociaż ta część jest jak obstawianie w systemie PoS, to tylko jedna część obliczania ważności.

Przypadki użycia NEM

Wizerunek Źródło

Druga część obliczania ważności pochodzi z wykresu transakcji sieci NEM, który jest stale monitorowany i analizowany w celu określenia, które węzły zapewniają największy udział w sieci.

Oznacza to, że węzły, które najczęściej korzystają z sieci, są tymi, które stają się najważniejsze, sprzyjając aktywnemu uczestnictwu w sieci. Połączenie wyniku nabycia uprawnień i analizy transakcji składa się na łączny wynik ważności, a te z najwyższym wynikiem mają największe prawdopodobieństwo pomyślnego pozyskania XEM.

Jedną z zalet algorytmu Proof of Importance jest to, że nie wymaga on intensywnego przetwarzania, a pełne węzły można uruchomić na prawie każdym komputerze, co pozwala uniknąć centralizacji wydobycia przez potężne maszyny lub układy ASIC.

Unika również scenariusza, w którym ci, którzy mają najwięcej pieniędzy, natychmiast stają się najważniejszymi w sieci, ponieważ wymagają poświęcenia czasu na zdobycie uprawnień. Mali gracze mogą zdobyć przyczółek i dobrze zarabiać w systemie.

Sieci takie jak Bitcoin oddzielają wydobycie i operacje węzłów sieciowych, ale w przypadku NEM obie działają na tym samym oprogramowaniu. Daje to użytkownikom zachętę do uruchamiania pełnego węzła, ponieważ jest on potrzebny w systemie PoI, az biegiem czasu sieć staje się coraz bardziej zdecentralizowana, ponieważ coraz więcej osób dołącza, aby skorzystać z dochodowego charakteru monet XEM.

Chociaż to zajmie trochę czasu, system PoI jest z pewnością wyjątkowy wśród algorytmów konsensusu i wydaje się być uczciwą i obiecującą alternatywą dla tradycyjnych mechanizmów konsensusu PoW i PoS.

Inne cechy NEM

Funkcje NEM

Zdjęcie za pośrednictwem Fotolia

NEM jest również wyjątkowy pod względem używania niestandardowych Algorytm Eigentrust ++ który służy do stworzenia systemu reputacji dla węzłów sieci. W takim systemie każdy węzeł śledzi informacje, które otrzymuje od wszystkich innych węzłów (transakcje, nowe bloki itp.) I niezależnie weryfikuje informacje.

Kiedy informacje dostarczone przez inne węzły są poprawne, węzeł dostarczający otrzymuje poprawę swojej reputacji, ale jeśli informacje są nieprawidłowe, reputacja maleje. Reputacje są stale przekazywane w sieci i aktualizowane w każdym uczestniczącym węźle.

Taki system zapewnia doskonały mechanizm usuwania złych węzłów i równoważenia obciążenia sieci. W ten sposób sieć działa maksymalnie wydajnie.

Inne funkcje NEM:

  • Wbudowane filtry antyspamowe, które zapobiegają zalewaniu sieci przez transakcje śmieciowe i zatykaniu prac
  • System synchronizacji czasu P2P, który umożliwia sieci utrzymywanie dokładnych sygnatur czasowych bez polegania na jakichkolwiek zewnętrznych serwerach do sprawdzania czasu
  • Zaszyfrowane wiadomości w łańcuchu bloków bez hakowania pól transakcji w celu przenoszenia danych, jak inne monety
  • Adresy z wieloma podpisami pozwalają programistom definiować adresy współdzielone i wielostronną kontrolę nad zasobami i kontenerami

Aby uzyskać więcej informacji na temat technologii stojącej za siecią NEM i blockchain, zobacz ich techniczny dokument referencyjny.

Blockchain publiczny kontra prywatny

Każdy może tworzyć aplikacje w publicznym łańcuchu bloków NEM, korzystając z jego interfejsów API. Jednak niektóre aplikacje i organizacje wymagają dodatkowych środków ochrony prywatności i w tym celu można zapewnić wewnętrzną wersję NEM.

Rozwiązanie to można uruchomić na serwerach wewnętrznych, w których węzły używane w łańcuchu bloków są predefiniowane przez użytkownika. Nawet lepiej, ponieważ jest to zamknięta, prywatna konfiguracja, niektóre funkcje sieci publicznej, które są stosowane, aby zapobiec powodowaniu problemów przez złe węzły, można dezaktywować, zwiększając w ten sposób prędkość sieci o tysiące transakcji na sekundę..

Nie ma ograniczeń co do zastosowań takiej zamkniętej, prywatnej sieci blockchain. Rozwiązanie to mogłoby znaleźć zastosowanie w logistyce transportu, programach lojalnościowych, dokumentacji medycznej i wielu innych możliwościach. Przedsiębiorstwa mogą zobaczyć niezrównaną szybkość i bezpieczeństwo transakcji, a wszystko to bez ujawniania danych transakcji w publicznej sieci.

To idealne rozwiązanie dla organizacji, które chcą skorzystać z możliwości rozwiązania opartego na łańcuchu bloków bez dodatkowych kosztów związanych z łańcuchem publicznym.

Kupowanie XEM

Kilka głównych giełd oferuje monety XEM, ale jeśli nie jesteś Japończykiem, będziesz musiał użyć Bitcoin do zakupu monety, ponieważ żadna z innych giełd nie oferuje zakupów w walucie fiducjarnej.

Jeśli jesteś Japończykiem, możesz kupić XEM za jen na giełdzie Zaif. Znajdziesz również XEM notowany na Binance i Bittrex, a także Upbit, HitBTC, Huobi, Poloniex i wielu innych mniejszych giełdach.

Coincheck XEM Hack

Coincheck Hack

Zdjęcie za pośrednictwem Coincheck.com

Niektórych inwestorów bez wątpienia odstraszył hack Coincheck ze stycznia 2018 r., W wyniku którego skradziono 523 miliony monet XEM o wartości około 530 milionów dolarów w momencie włamania. Chociaż włamanie było niefortunne, nie ma to nic wspólnego z bezpieczeństwem platformy NEM w technologii blockchain.

Winę za włamanie ponosi Coincheck, który najwyraźniej trzymał monety w gorącym portfelu, a nie w standardowej w branży chłodni. Coincheck obiecał zwrócić wszystkie 260 000 klientów dotkniętych włamaniem, a cena XEM rośnie od początku kwietnia 2018 r..

Przechowywanie XEM

NEM ma zastrzeżony portfel zwany Nano Wallet, którego można używać do przechowywania, przesyłania i odbierania XEM. Jest kompatybilny z Windows, Linux i OSX i zapewnia pełną funkcjonalność, w tym obsługę portfela sprzętowego Changelly Instant Exchange i Trezor. Dostępna jest również wersja mobilna na Androida i iOS.

Jeśli jesteś zainteresowany zakupem XEM i zbieraniem danych, potrzebujesz klienta z pełnym węzłem.

Wszystkie z nich można pobrać z NOWEJ strony internetowej tutaj.

Na zakończenie

Platforma NEM to wyjątkowy i obiecujący dodatek do ekosystemu blockchain. Zapowiada się, że stanie się głównym graczem dzięki nadchodzącej aktualizacji Catapult, zapewniając rozwiązanie na poziomie korporacyjnym dla każdego przypadku użycia, jaki może wymyślić programista, co jest imponujące.

Łatwość tworzenia oprogramowania na platformie NEM z pewnością będzie główną atrakcją, a elastyczność i unikalny mechanizm konsensusu Proof of Ważność z pewnością będą atrakcyjne dla programistów zarówno dla aplikacji publicznych, jak i prywatnych.

Chociaż nie ma sposobu, aby zagwarantować przyjęcie jakiejkolwiek technologii lub łańcucha bloków, wydaje się, że NEM podejmuje właściwe kroki, aby zapewnić przyszły wzrost i przyjęcie. A ponieważ ceny nadal spadały po hackowaniu Coincheck w styczniu 2018 r., Może to być dobry moment, aby dostać się do monety.

Oczywiście powinieneś przeprowadzić własne badania, ale z pewnością jest to projekt, na który należy zwrócić uwagę.

Wyróżniony obraz za pośrednictwem Fotolia

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me