Co to jest oddzielony świadek?

Segregowany świadek, lub SegWit, jak to się powszechnie nazywa, właśnie został zaimplementowany na Bitcoin Blockchain i został wdrożony w sieci LiteCoin w maju tego roku. Chociaż stało się to w dużej mierze powszechnym leksykonem, możesz nie mieć pojęcia, czym jest Odseparowany Świadek.

Zasadniczo SegWit to inicjatywa oszczędzająca miejsce, mająca na celu między innymi zwolnienie miejsca na blokach Bitcoin. Wszystkie dane związane z podpis transakcji jest usuwana. Była nadzieja, że ​​to zwolnienie miejsca na blokach może oznaczać więcej transakcji na blok.

Pomysł SegWit pojawił się w październiku 2016 roku. Był wynikiem długiego roku dyskusji i pracy podjętej na konferencji Bitcoin Scaling Conference w Hongkongu. Pomysł był początkową propozycją Pietera Wuille, który był częścią podstawowego zespołu Bitcoin.

Techniczne wyjaśnienie oddzielonego świadka

Omówiliśmy już bloki Bitcoin i wydobycie bardziej szczegółowo, więc w tym wyjaśnieniu zakładamy, że masz podstawową wiedzę. W każdej transakcji Bitcoin znajduje się scriptSig i scriptPubKey. Pierwsza to miejsce, w którym zapisywane są dane podpisu, podczas gdy druga to informacja o kluczu publicznym.

W sposobie przechowywania danych podpisu zauważono, że podpisy zajmują około 60% miejsca, ale są naprawdę potrzebne tylko w momencie walidacji bloku. Pomysł polegał zatem na oddzieleniu tych kodów odblokowujących od transakcji w pliku oddzielny świadek.

Ta wydzielona część transakcji nie zostanie zaszyfrowana razem z innymi danymi transakcji. Ta nowa struktura transakcji Bitcoin jest wstecznie kompatybilna i dlatego może być implementowana za pomocą soft fork. Nie wszyscy górnicy muszą być w stanie zweryfikować transakcje z oddzielnym świadkiem. Przynajmniej po to, żeby działał efektywnie 95% górników muszą zasygnalizować swoje poparcie dla tego.

Jakie są korzyści

Jak większość użytkowników Bitcoin zauważyła ostatnio, transakcje Bitcoin trwają znacznie dłużej niż zwykle. Ma to związek ze zwykłymi ograniczeniami przepustowości, które mają wpływ na szybkość sieci. Kwestią sporną był również limit rozmiaru bloku.

Jednak oddzielenie danych podpisu jako oddzielnego świadka pozwala zaoszczędzić więcej miejsca, a tym samym więcej transakcji może być przetwarzanych na blok. Propozycja Odseparowanego Świadka ma jednak wiele innych zalet.

Poprawki dotyczące ciągliwości transakcji

Elastyczność transakcji ma miejsce, gdy identyfikator transakcji można zmienić, zmieniając informacje zawarte w kodzie odblokowującym. Zasadniczo, gdy wysyłasz transakcję w sieci, każdy inny węzeł ma możliwość zmiany identyfikatora transakcji przed przekazaniem jej do następnego węzła. Może to być nieco denerwujące dla użytkowników śledzących ich transakcje.

W Segwit dane podpisu nie są zawarte w danych transakcji, więc żaden węzeł nie może zmienić identyfikatora transakcji. Dzięki temu transakcja będzie wiarygodna. Przyniesie to również korzyści wszystkim osobom, które wydają niepotwierdzone transakcje. Jednak, co najważniejsze, stanowi to podstawę do wdrożenia Lightning Network.

Zwiększone bezpieczeństwo transakcji multisig

Obecne protokoły bezpieczeństwa dla transakcji z wieloma podpisami to P2SH, który wykorzystuje 160-bitową funkcję skrótu. Korzystając z niewiarygodnie potężnych zasobów komputerowych, osoba atakująca może spróbować znaleźć „kolizję” między prawidłowym adresem w ramach skryptu multisig a skryptem, który przekazuje im wszystkie środki.

Dzięki SegWit płatności skryptowe są haszowane za pomocą 256-bitowego algorytmu mieszającego SHA256. Oznacza to, że szanse na zderzenie w wyniku brutalnego ataku są dramatycznie zmniejszone w przypadku płatności multisig. Jest to również bardzo korzystne dla każdego, kto płaci za pośrednictwem multisig lub inteligentnej umowy.

Liniowe skalowanie operacji SigHash

Jeśli chodzi o ilość danych, które muszą zostać zaszyfrowane dla transakcji, obecny protokół ma to jako funkcję kwadratową w operacjach podpisu. Podwojenie wielkości transakcji zwykle podwaja zarówno liczbę operacji podpisu, jak i ilość danych, które muszą być zaszyfrowane dla tych podpisów.

SegWit jest w stanie rozwiązać ten problem poprzez zmianę obliczania skrótu transakcji dla podpisu tak, że każdy bajt danych musi być zaszyfrowany tylko raz. Oznacza to, że czas weryfikacji jest funkcją liniową. Dzięki temu skalowanie rozmiaru bloku będzie bezpieczniejsze i umożliwi dokonywanie znacznie większych transakcji, takich jak płatności dla górników lub osób finansujących społecznościowe.

Iść naprzód

Ostatecznie spełniono wymóg 95% konsensusu, a SegWit został oficjalnie aktywowany w sieci Bitcoin 23 sierpnia 2017 r. Było wiele stron, które świętowały ten ważny kamień milowy w podróży Bitcoin. Rzeczywiście, wielu z tych, którzy czekali na ten moment, było podekscytowanych konsekwencjami ostatecznego wdrożenia Lightning Network.

Nie jest pewne, ile czasu zajmuje, zanim większość transakcji zostanie przeprowadzonych przez SegWit, ale możesz łatwo śledzić przyjęcie w witrynach takich jak segwit.party.

Wyróżniony obraz za pośrednictwem Fotolia

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me