Czym jest kryptowaluta Dash

Jeśli chodzi o kryptowaluty, jedną z pierwotnych korzyści, które wiele osób reklamowało, było zdecentralizowanie. Nie kontrolowała go ani jedna osoba ani podmiot. Sieć została rozłożona na wiele węzłów, a rozwój został wykonany w sposób otwarty.

Mimo że zdecentralizowane sieci są postrzegane jako sposób na usunięcie kontroli ze scentralizowanych sił, ma kilka wad. Zostało to niedawno pokazane w sieci Bitcoin. Jest to doskonały przykład tego, gdzie rozgrywa się teoria i praktyka.

Koncepcja Bitcoin polegała na tym, że będzie on zarządzany przez wszystkie węzły. Chodziło o to, aby wszystkie ważne decyzje dotyczące rozwoju sieci były podejmowane w całej społeczności. Rezultatem była długa i rozbudowana wewnętrzna bitwa o najlepszy sposób na rozbudowę sieci i skalowanie transakcji.

Podczas gdy debata Bitcoin szalała, a różni ludzie próbowali służyć swoim własnym interesom, przeciążenie sieci i koszty, z którymi odbywają się transakcje, nadal rosną. W sieci Bitcoin mieliśmy też sporo hardforków i podziałów łańcuchowych.

Co więcej, stale istniała obawa, że ​​chociaż Bitcoin jest „zdecentralizowany”, górnicy, którzy kontrolują większość mocy wydobywczej, mogą w końcu dojść do etapu, w którym mogą obezwładnić większość sieci za pomocą 51% ataku.

Jak Dash próbuje to rozwiązać

Dash Cryptocurrency PaymentsDziarskość próbował rozwiązać ten problem, tworząc sieci dwupoziomowe lub system „dwupoziomowego węzła”. W tym systemie mamy możliwość zdecentralizowanego systemu głosowania. Istnieje w sieci blockchain i tylko ci uczestnicy, którzy zainwestowali 1000 Dash w proces, mogą w nim uczestniczyć.

Jednym z głównych powodów, dla których istnieje ten system głosowania, jest to, że strony, które postawiły tokeny, mogą brać udział w podejmowaniu decyzji o tym, jak działa system miesięcznego finansowania. Ten zdecentralizowany system miesięcznego finansowania jest wbudowany w protokół i nie pochodzi od żadnej osoby ani podmiotu.

Tę pulę miesięcznych funduszy można wykorzystać na dowolny cel, który uczestnicy uznają za stosowny. Będzie zawsze dostępny, dlatego organizacja Dash nie musi polegać na zewnętrznym finansowaniu. To zarządzanie wspólnymi funduszami przez większość i przez większość.

Jeśli chciałbyś pracować nad projektem w sieci Dash, który Twoim zdaniem przyniesie korzyści ekosystemowi w dłuższej perspektywie, wszystko, co musisz zrobić, to przekonać innych uczestników, aby „głosowali” na Twój projekt. Jeśli ma najwięcej głosów, protokół Dash jest automatycznie zaprojektowany, aby przydzielić fundusze na adres, który podałeś dla projektu.

Oczywiście projekty te będą musiały być całkowicie przejrzyste i naprawdę przekonujące, aby inni uczestnicy uwierzyli, że są one warte finansowania..

Miesięczne środki na projekt również pochodzą z nowo powstałych bloków. Oznacza to, że nadal są one ograniczone przez zdefiniowany wzrost inflacji w sieci. Istnieje wiele różnych przypadków użycia funduszy, ale zazwyczaj będą to programy podstawowe, portfele i rozwój oprogramowania.

Fundusze wykładnicze

Geniuszem tej puli finansowania rozwoju jest to, że wraz ze wzrostem wartości waluty rośnie również wartość puli. Oznacza to, że dostępnych będzie więcej środków na rozwój systemu, co zwiększy popyt na niego, a tym samym jeszcze bardziej zwiększy cenę.

Ten cykl finansowania, popytu i rosnącej ceny stwarza pozytywną motywację dla zespołu deweloperskiego i głosujących w sieci. Zachęca ich do zastanowienia się nad rozwiązaniami, które poprawią protokół poprzez przyspieszenie sieci, a tym samym dalszy wzrost popytu. Rezultatem jest wykładniczy cykl, który tworzy wartość.

Zniechęca również złych aktorów do prób wykorzystywania systemu dla własnych korzyści. Gdyby zrobili coś, co podważyłoby zaufanie do protokołu dash, oznaczałoby to, że ich 1000 Dash, które zainwestowali, mogłoby stracić na wartości. Jest to również sprzeczne z najbardziej scentralizowanymi systemami zarządzania, w których decyzje podejmowane przez osoby na szczycie mogą przynosić korzyści sobie kosztem innych.

Prywatne i szybkie transakcje

Oprócz protokołów, które obsługują samofinansowanie w sieci, głównym celem Dash jest efektywne funkcjonowanie jako cyfrowa gotówka (stąd nazwa). Co więcej, dla masowej adopcji Dasha istotne było, aby transakcje można było przeprowadzać szybko i po relatywnie niższych kosztach. Podobnie, protokół Dash chciał spróbować uwzględnić opcjonalność anonimizacji transakcji.

Sieć Dash jest w stanie to zrobić dzięki dwóm innowacjom, Instant X i Darksend Mixing

Natychmiastowe transakcje X

Głównym celem transakcji Instant X jest rozwiązanie czegoś, co jest dobrze znane w Bitcoin, pełne bloki. Gdy w sieci są pełne bloki, czas potwierdzenia bloku wydłuży się. Podobnie, gdy masz przeciążenie w sieci Bitcoin, wysyłanie naprawdę małych transakcji staje się niepraktyczne.

Jednak transakcje Instant X są w stanie przetworzyć do 8 potwierdzeń w ciągu kilku sekund. Instant X wykorzystuje protokół głosowania „masternode” drugiej warstwy, aby zapewnić natychmiastowy konsensus w sieci. Biorąc pod uwagę, że transakcje te można rozliczać w tak krótkim czasie, jest to świetne rozwiązanie w przypadku transakcji w punktach sprzedaży.

Załóżmy na przykład, że chcesz kupić filiżankę kawy. Możesz natychmiast wysłać Dash, a sprzedawca otrzyma go w kilka sekund. Następnie mogli zdecydować, w jakiej walucie Fiata chcieliby otrzymać ją w sklepie lub zatrzymać w Dash. Oznacza to, że mogą zabezpieczyć się przed wszelkimi wahaniami i niepewnością ceny w sklepie.

Miksowanie Darksend

Bez wątpienia wybór nazwy dla tego typu transakcji sprawia, że ​​brzmi to niegodziwie i bardziej jak na królestwo darknetu. Jest to rzeczywiście niefortunne, ponieważ nie tylko osoby o złych intencjach chciałyby ukryć informacje o swoich transakcjach. Jest wielu ludzi, którzy nie chcieliby, aby ich historia transakcji była publicznie dostępna. Rzeczywiście, jeśli ktoś o złych intencjach zna wielkość twojego portfela, stajesz się głównym celem.

Miksowanie Darksend na miksie Dash robi właśnie to, miesza twoje monety w łańcuchu bloków. Możesz podzielić większą płatność, aby wyglądała tak, jakby była zbiorem mniejszych płatności. Należy podkreślić, że nie jest to do końca prywatna kryptowaluta, taka jak Zcash czy Monero.

Jednak gdy ktoś przeprowadzi analizę transakcji na łańcuchu blokowym Dash, zobaczy tylko mieszaninę mniejszych monet wpływających do Twojego portfela. Nie widzą, ile monet posiadasz i ile wydałeś. Dokładnie, jak działają transakcje Darksend, przedstawiono na poniższym obrazku. Zostały one opracowane, gdy Dash był pierwotnie nazywany „Darkcoin”. Jego nazwa została zmieniona z oczywistych powodów.

Opis obrazu DarksendWizerunek Źródło

Dash Two Tiered Node System

Jedynym sposobem, w jaki system Dash może funkcjonować zgodnie z tym zdecentralizowanym protokołem samofinansowania, jest użycie dwupoziomowego systemu węzłów. Drugi poziom, czyli sieć „Masternode”, pozwala Dashowi uwzględnić wszystkie te innowacje.

  • Pierwszy poziom: Jest to poziom, który najbardziej replikuje poziom Bitcoina i innych łańcuchów bloków. Na tym poziomie nie ma możliwości głosowania i będzie działał podobnie jak zwykły portfel kryptowalut. Jednak w ramach tego poziomu są takie funkcje, jak transakcje Instant X i miksowanie w Darksend. Zostały one osadzone w sieci Dash i stanowią dobrze ugruntowaną przewagę na tym pierwszym poziomie.
  • Drugi rząd: Drugi poziom jest znany jako „Masternodes”. To są portfele klientów, które zawierają 1000 Dash w tym adresie i zostały zablokowane jako zabezpieczenie. Umożliwi to autorowi głosowanie w sprawie decyzji sieci. Jest wiele planów związanych z siecią Masternode, ale obecnie jest ona używana z dużym wpływem na miksowanie Darksend i Instant X, o których mówiliśmy powyżej. Te Masternody są również w stanie głosować nad ważnymi decyzjami, które mają wpływ na budżet projektu Dash, a także gdzie są wysyłane te samodzielnie wygenerowane fundusze. Oprócz możliwości wzięcia udziału w ważnych decyzjach dla sieci, otrzymasz również dystrybucję Dash za postawioną kwotę. W chwili pisania tej nagrody zwrot z inwestycji wynosi obecnie 12%.

Ciekawe projekty Dash

Biorąc pod uwagę, że Dash może zostać przydzielony do dowolnych projektów, które mogą przynieść korzyści sieci, w przygotowaniu jest już kilka naprawdę interesujących zmian. Jeden z nich jest Dash Evolution który jest protokołem zbudowanym na szczycie sieci drugiego poziomu.

Ewolucja Dash obejmie również infrastrukturę społecznościową, w której można zarejestrować nazwy użytkowników, komunikatory internetowe używane z listami znajomych, a także natychmiastowe generowanie adresów z żądaniami płatności klientów. Jego głównym celem będzie ułatwienie i dostępność płatności za pośrednictwem Dasha nawet dla tych, którzy niekoniecznie są obeznani z technologią.

Kwestie budzące niepokój

Chociaż Dash wydaje się być silnym konkurentem dla Bitcoina, jest wiele osób, które tego nie widzą. Być może właśnie dlatego liczba transakcji w Dash Network jest obecnie dość ograniczona. Nie ma również wystarczającej liczby kupców, którzy zaakceptują Dash jako środek płatniczy.

Jednym z najbardziej kontrowersyjnych punktów może być cała idea masternodów. Obecnie znajdują się w rękach niewielkiej grupy osób, które nie są znane wielu użytkownikom. To przywraca obawy przed scentralizowanym organem, co jest powodem, dla którego Bitcoin był w stanie rozkwitnąć.

Co więcej, istnieje teraz inna waluta cyfrowa, która ma stać się de facto cyfrowym środkiem płatniczym, a jest nią gotówka Bitcoin. Gotówka Bitcoin jest wynikiem podziału łańcucha Bitoin w sierpniu 2017 r., Kiedy grupa programistów chciała uaktualnić do monety, która zapewniłaby większe rozmiary bloków. Dlatego użytkownicy mają monetę, która ma wszystkie zalety zdecentralizowanej kryptowaluty bez pełnych bloków, które nękały Bitcoin

Gdzie kupić & Przechowuj DASH

Jeśli zdecydowałeś, że chcesz kupić DASH, będziesz musiał udać się na jedną z giełd, na których jest wymieniona. Biorąc pod uwagę popularność DASH, istnieje wiele różnych giełd, na których można je kupić. Niektóre z najbardziej popularnych to Binance, BitHump i Bittrex.

Te wymiany będą wymagały najpierw zakupu innej kryptowaluty i wysłania jej do niej w celu wymiany na DASH. Możesz jednak użyć giełdy takiej jak Kraken, która jest „bramą Fiata”. Oznacza to, że możesz wysłać im swoją walutę fiducjarną i kupić DASH bezpośrednio za te środki.

Gdy masz już swój DASH, będziesz chciał znaleźć bezpieczne miejsce do jego przechowywania. Pozostawienie dużej ilości monet na giełdzie nie jest mądrym posunięciem, biorąc pod uwagę ryzyko, jakie stwarzają takie wydarzenia, jak duże włamania na giełdę lub nadużycia korporacyjne. Prawdopodobnie najlepiej nadajesz się do zdobycia portfela sprzętowego i trzymania monet w środowisku offline. Omówiliśmy obszerną listę najlepszych portfeli DASH do bezpiecznego przechowywania monet.

Wyróżniony obraz za pośrednictwem Fotolia

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me