Handel kryptowalutami: kompletny przewodnik po dźwigni finansowej

Handel na kryptowalutach może nie być dla każdego.

Jednak te, które są w stanie wykorzystać, jeśli skutecznie i w kontrolowane ryzyko sposób może zwiększyć swoje zyski za określoną kwotę kapitału. Daje im możliwość handlu pożyczonymi pieniędzmi.

Jest to również świetny sposób dla traderów, aby nie tylko spojrzeć z daleka na dane aktywa, ale także je sprzedać.

W tym poście damy Ci wszystko, co musisz wiedzieć o handlu na kryptowalutach. Podamy również kilka niezbędnych wskazówek i wskazówek, a także przyjrzymy się niektórym z najlepszych miejsc do handlu z depozytem zabezpieczającym.

Czym jest handel marżą?

Handel na marginesie to zasadniczo praktyka handlowania pożyczonymi pieniędzmi. Handlujesz z „dźwignią”, ponieważ depozyt zabezpieczający (zabezpieczenie), który odkładasz na transakcję, jest zwykle tylko ułamkiem wymaganej kwoty.

Biorąc pod uwagę, że jest to pozycja lewarowana, jesteś w stanie zwiększyć swoje zyski (i straty) z danej zmiany ceny aktywa. Właśnie dlatego handel z depozytem zabezpieczającym często można uznać za miecz obosieczny.

Oczywiście, biorąc pod uwagę, że w przypadku transakcji z depozytem zabezpieczającym pożyczasz środki, będą wiązać się z tym opłaty. Są to stopy procentowe lub stawki „overnight”, które są stosowane do całkowitej kwoty zadłużenia.

Praktyczny przykład

Załóżmy, że chciałbyś handlować bitcoinami z marżą. Dana giełda będzie miała maksymalną dźwignię finansową (lub minimalny depozyt zabezpieczający), która jest wymagana do zajęcia pozycji. Załóżmy, że minimalna marża wynosi 20%.

Oznacza to, że jeśli chcesz zająć pozycję w Bitcoinie, będziesz musiał odłożyć 20% kwoty nominalnej transakcji. Tak więc, jeśli Twoja pozycja jest na 10BTC, będziesz musiał odłożyć 2BTC jako zabezpieczenie lub depozyt.

Oznacza to również, że dźwignia na tej pozycji wynosi 5X. Dźwignia finansowa to miara tego, jak bardzo Twoja pozycja zareaguje na ruch aktywów bazowych. Tak więc w tym przykładzie, jeśli cena Bitcoina wzrośnie o 1%, Twoja pozycja zmieni się o c. 5% (przybliżenie procentowe).

Przykład kryptowalut handlu marżą

Przykład transakcji z depozytem zabezpieczającym na akcjach. Zdjęcie za pośrednictwem Interaktywni brokerzy

Teraz możesz zobaczyć, dlaczego handel z depozytem zabezpieczającym może być lukratywny i jednocześnie ryzykowny. Niektóre giełdy i firmy brokerskie pozwalają na zwiększenie dźwigni do 10-100 razy. Dobrze umiejscowiona transakcja może albo przynieść bardzo zyskowny zwrot, albo całkowicie zniszczyć Twój kapitał.

Aby uniknąć tego ostatniego wyniku, niektóre firmy maklerskie będą wymagać tak zwanego „Margines na utrzymanie„. To jest minimum który musi być przechowywany na rachunku depozytu zabezpieczającego po otwarciu transakcji. Jeśli pozycja spadnie poniżej tego, trader otrzyma wezwanie do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego od brokera.

Plusy & Wady handlu marżą

Istnieje wiele korzyści związanych z handlem na marży, które są powszechnie uzgodnione:

  • Większy zwrot: Jest to oczywiście oczywiste. Handel z depozytem zabezpieczającym pozwala na lewarowanie, co oznacza, że ​​zwrot jest X razy większy niż bez (gdzie „X” to poziom dźwigni).
  • Może skrócić zasób: Handel na marginesie pozwala również na skrócenie danego aktywa, co oznacza, że ​​możesz również skorzystać na spadku ceny.
  • Transakcje strukturyzowane: W połączeniu z różnymi stopniami dźwigni finansowej i kupna / sprzedaży, handel z depozytem zabezpieczającym pozwala inwestorowi na zawieranie bardziej strukturyzowanych transakcji. Mogą zasadniczo opracować strategie, które wyglądają trochę jak transakcje opcjami.

Jak większość może wiedzieć, rosnące zwroty na rynkach kryptowalut oznaczają również rosnące ryzyko. Handel na marży nie jest pozbawiony wad:

  • Większe straty: Jak powiedzieliśmy, dźwignia to miecz obosieczny. Oczywiście możesz zwiększyć zwroty na plusie o X, ale możesz także zwiększyć swoje straty. Jeśli nie masz wdrożonych struktur zarządzania ryzykiem, możesz bardzo szybko wyczerpać swój kapitał.
  • Koszt finansowania: Nawet jeśli masz pogląd na kierunek aktywów i transakcja w końcu pójdzie w ten sposób, nadal jesteś narażony na wezwanie do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego i likwidację. Dzieje się tak, ponieważ w przypadku dźwigni często mały ruch w przeciwnym kierunku może spowodować sprawdzenie lub zamknięcie Twojej pozycji. Oczywiście, biorąc pod uwagę, że pożyczasz fundusze w celu zawarcia transakcji, będziesz musiał zapłacić odsetki od tych środków. Jest to współczynnik rolowania stosowany do pozycji. Jeśli masz naprawdę dużą pozycję i pozostawisz ją otwartą przez dłuższy czas, może to pochłonąć Twój zysk.

Kluczową rzeczą, którą należy docenić w handlu na marginesie, jest to, że istnieje ryzyko i może ono być znaczące, jeśli nie masz strategii.

Jednak większość odnoszących sukcesy handlowców na marginesie zgodzi się, że dopóki jesteś w stanie najskuteczniej zarządzać tym ryzykiem, możesz odnieść sukces. Jest to coś, o czym poruszymy nieco poniżej w niektórych najważniejszych poradach dotyczących handlu depozytem zabezpieczającym.

Giełdy handlu marżą kryptograficzną

Więc teraz zdecydowałeś, że chcesz spróbować swoich sił w handlu z depozytem zabezpieczającym. Następnym najważniejszym krokiem jest znalezienie platformy najlepiej dostosowanej do Twoich indywidualnych potrzeb. Jest to ważne, ponieważ depozyty zabezpieczające i produkty futures oferowane przez te giełdy mogą być bardzo różne.

Na poniższej liście przyjrzymy się niektórym z najbardziej znanych platform handlu kryptowalutami. Należy zauważyć, że nie są one wyczerpujące i mogą istnieć inne giełdy oferujące podobne produkty. Pamiętaj, aby przeprowadzić badania, zanim zaczniesz korzystać z usług takich giełd / brokerów.

BitMEX

BitMEX jest prawdopodobnie jedną z najbardziej znanych platform do handlu instrumentami pochodnymi i depozytem zabezpieczającym, które są obecnie dostępne na rynku. Istnieją od 2014 roku, działają poza Hongkongiem i są zarejestrowani na Seszelach.

Produkty oferowane w BitMEX to instrumenty futures. Można je uznać za analogiczne do transakcji z depozytem zabezpieczającym spot, z tą różnicą, że handlujesz instrumentem, który zostanie rozliczony i zamknięty kiedyś w przyszłości po przyszłej cenie.

BitMEX ma wersję ceny spot kontraktu futures i to jest ich „wieczna zamiana„.

Przykład handlu marżą BitMEX

Platforma handlowa kontraktami terminowymi BitMEX

Jest to zasadniczo odnawialny kontrakt futures, który nie ma ceny wygaśnięcia. Będzie codziennie wyceniana według wartości rynkowej na podstawie zmian ceny aktywów bazowych i nigdy nie zostanie zakończona.

Jeśli chodzi o wskaźniki dźwigni w BitMEX, są one dość wysokie. Na przykład, na ich głównym kontrakcie futures na BTC minimalna kwota, którą musisz odłożyć, to 1% wartości nominalnej. Oznacza to 100-krotną dźwignię na aktywa bazowego.

Gdy Twoja pozycja zostanie otwarta, BitMEX ma bardziej precyzyjne obliczenie marginesu utrzymania. Nie otrzymasz wezwania do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego od BitMEX, ale skorzystają z twoich funduszy lub, w przypadku wyczerpania środków, zlikwidują twoją pozycję.

BitMEX posiada również szereg innych aktywów kryptowalutowych. W poniższej tabeli mamy listę monet oferowanych w BitMEX, a także ich marżę i opłaty handlowe.

Moneta Min. Margines Opłata za uczestnika Maker Rabat Opłata za rozliczenie
Bitcoin 1% 0,0750% (0,0250%) 0,0500%
Ethereum 2% 0,2500% (0,0500%) NA
Litecoin 3% 0,2500% (0,0500%) NA
Bitcoin Cash 5% 0,2500% (0,0500%) NA
Cardano 5% 0,2500% (0,0500%) NA
Marszczyć 5% 0,2500% (0,0500%) NA

Podczas handlu na BitMEX należy również wziąć pod uwagę wiele innych rzeczy. Masz o wiele więcej opcji dotyczących funkcjonalności handlu i zarządzania ryzykiem. Jeśli chcesz uzyskać pełny przegląd, radzimy zapoznać się z naszą obszerną recenzją BitMEX.

Deribit

Deribit to kolejna giełda instrumentów pochodnych Bitcoin, która istnieje od 2016 roku. Mają swoją siedzibę w Amsterdamie w Holandii.

Podobnie jak BitMEX, Deribit również oferuje te kontrakty futures po cenie Bitcoina. Jednak Deribit jest jedną z jedynych w pełni działających giełd opcji kryptograficznych. Zapewniają rynek dla szeregu różnych instrumentów opcyjnych na Bitcoinie.

Nie będziemy tutaj wdawać się w szczegóły dotyczące opcji. Dzieje się tak dlatego, że chociaż krótkie opcje wymagają wniesienia depozytu zabezpieczającego, opcje nie są tak naprawdę instrumentami handlowymi. Możesz przeczytać nasz obszerny przewodnik po opcjach kryptograficznych, jeśli potrzebujesz więcej informacji.

Handel marżą Deribit

Platforma Deribit z książkami zamówień na umowy wieczyste

Podobnie jak BitMEX, Deribit ma również co najmniej 1% marży na swoich głównych kontraktach terminowych na Bitcoin. Ważne jest, aby pamiętać, że ten 1% margines nie jest stały i będzie dostosowywany o współczynnik 0,5% dla każdego rozmiaru 100 BTC na pozycji.

Jednak w przeciwieństwie do BitMEX, Deribit podaje swój margines konserwacji. Jest to predefiniowane i wynosi 0,55%, a także jest skalowane zgodnie z wielkością pozycji.

Coś innego, co Deribit ma po stronie marży, a nie jest oferowane na innych giełdach, to to, co nazywają „marżą portfelową”. Jest to interesująca funkcja, która pozwala inwestorom zrównoważyć wymagania dotyczące depozytu zabezpieczającego w określonych transakcjach w oparciu o pozycje, które zajmują w innych.

Jeśli chcesz przeczytać więcej o marży portfelowej, ich instrumentach opcyjnych lub więcej o ich zaawansowanej platformie, możesz przeczytać nasz pełny przegląd Deribit.

Kraken

Ci z Was, którzy byli na rynku Bitcoinów od jakiegoś czasu, z pewnością słyszeli o Kraken. Są prawdopodobnie jedną z najstarszych giełd Bitcoin, które zostały uruchomione w 2011 roku. Kraken ma siedzibę w San Francisco w USA.

Są najbardziej znani z tego, że są fizyczną giełdą kryptograficzną, chociaż zaczęli oferować usługi podobne do handlu z depozytem zabezpieczającym. Pozwalają użytkownikom pożyczać środki w celu zajmowania pozycji w określonych monetach.

W przeciwieństwie do BitMEX i Deribit, te wymagania dotyczące marginesów są naprawdę dość łagodne. Minimalny depozyt, który możesz wnieść, wynosi 20% wartości nominalnej, co oznacza dźwignię 5X. Niemniej jednak nadal możesz skracać aktywa kryptograficzne, sprzedając je za pożyczone środki.

Te limity dźwigni, jak również całkowity limit pożyczki, będą się różnić w zależności od tego, jaką parą handlujesz, a także do poziomu konta, do którego zostałeś zweryfikowany. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na ten temat, sprawdź ich limity pożyczek zabezpieczających.

Jeśli chodzi o opłaty, zostaniesz obciążony standardową opłatą za otwarcie pozycji, a także opłatą za rolowanie pozycji co 4 godziny. Opłata za otwarcie i opłaty za rolowanie są takie same i pozostają 0,01% dla pozycji bazowych XBT i USDT oraz 0,02% dla wszystkich innych podstawowych kryptowalut.

Jeśli byłeś zainteresowany dodatkowymi informacjami na temat ich platformy transakcyjnej, a także opcji fizycznego handlu kryptowalutami, możesz przeczytać naszą recenzję giełdy Kraken.

Huobi Pro

Podobnie jak Kraken, Huobi jest w rzeczywistości fizyczną giełdą Bitcoin, która oferuje teraz handel kryptowalutami. Huobi uruchomił swoje usługi w 2013 roku w Chinach, a obecnie ma swoją siedzibę w Singapurze. Teraz otworzyli również oddział w USA.

Podobnie jak BitMEX zrobił z ich wieczystymi kontraktami futures, Huobi stworzył własną formę pochodnych instrumentów finansowych i produktów marżowych. To jest Huobi DM i dopiero niedawno została uruchomiona jako oddzielna usługa wymiany.

Platforma kontraktowa Huobi DM

Interfejs handlowy Huobi DM z kontraktami kwartalnymi

Podobnie jak bezterminowy produkt typu future lub spread betting, Huobi DM jest instrumentem, który zapewni lewarowaną ekspozycję na aktywa bazowe. Jednak w przeciwieństwie do wieczystych kontraktów futures mają one daty wygaśnięcia i mogą być rozliczane co tydzień, co dwa tygodnie i co kwartał.

Pod względem dźwigni finansowej, do której możesz przejść w przypadku tych kontraktów, oferują one 1X, 5X, 10X i 20X. Tak więc przy maksymalnej dźwigni finansowej wynoszącej 20X nie są tak wysokie jak BitMEX czy Deribit, ale są większe niż na Kraken.

Huobi będzie również obsługiwał stopę depozytu zabezpieczającego. Jest to używane jako wskaźnik do oceny ryzyka zbyt szybkiego przejścia pozycji do straty dla Huobi. Poniżej znajduje się prosty wzór, który pokazuje, jak jest obliczany na giełdzie.

MMR = (saldo kapitału / wykorzystana marża) * 100% – współczynnik korekty

Współczynnik wezwania do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego lub „współczynnik korekty” będzie różny w zależności od ryzyka pozycji i indywidualnego instrumentu. Kiedy stopa depozytu zabezpieczającego spadnie poniżej 0, Huobi zainicjuje likwidację Twojej pozycji.

Huobi to znacznie więcej niż handel z marżą i mają mnóstwo innych produktów. Nie będziemy tutaj wchodzić w żadne z tych szczegółów, ale możesz uzyskać więcej informacji w naszej recenzji Huobi Exchange.

Poloniex

Inną giełdą, która oferuje usługi pożyczkowe dla swoich handlowców, jest giełda Poloniex. Jest to giełda z siedzibą w USA, która została uruchomiona w 2014 roku. Ostatnio pojawiły się również w wiadomościach, ponieważ zostały przejęte przez Circle Financial.

Nie tylko możesz pożyczać fundusze, aby handlować z depozytem zabezpieczającym w Poloniex, ale możesz także wybrać opcję bycia po drugiej stronie jako osoba oferująca środki. Innymi słowy, możesz być dostawcą depozytu zabezpieczającego i zarabiać na prowizjach, które pochodzą od kogoś, kto pożyczy od Ciebie krypto.

Pod względem limitów dźwigni są to najniższe z oferowanych obecnie giełd. Na przykład maksymalne zezwolenie na BTC to 2,5X co oznacza początkowy depozyt zabezpieczający w wysokości 40%.

Pożyczki Poloniex na wymianę

Platforma pożyczkowa BTC na giełdzie Poloniex

Warto jednak zauważyć, że w przeciwieństwie do BitMEX, Huobi i Deribit, Poloniex wymaga pełnego KYC, abyś mógł zacząć z nimi handlować. Chociaż może to nie być przełomem dla niektórych inwestorów, jest wielu innych, którzy cenią swoją prywatność i nie czują się komfortowo, dzieląc się tym.

Jest kolejna zła wiadomość dla tych handlowców Poloniex, którzy mają siedzibę w Stanach Zjednoczonych. Dopiero niedawno przestał oferować ich pożyczki BTC i funkcje depozytu zabezpieczającego dla tych handlowców.

Dzieje się tak prawdopodobnie z powodu zasad, które zostały wprowadzone przez Circle po zakupie. Jednak ta opcja powinna być nadal dostępna dla tych handlowców, którzy mają siedzibę w innych jurysdykcjach.

Oprócz niefortunnych wiadomości dla amerykańskich inwestorów i niskiego poziomu dźwigni, Poloniex jest dość zaawansowaną giełdą z dużym pokryciem monet. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat ich platformy i produktów handlowych, możesz przeczytać naszą recenzję Poloniex.

Najważniejsze wskazówki dotyczące handlu marginesem

Jeśli zdecydowałeś, że chcesz przejść do handlu z depozytem zabezpieczającym, musisz upewnić się, że wiesz, jakie są najlepsze praktyki zarządzania ryzykiem przy zawieraniu transakcji. Oto kilka porad dla profesjonalistów, których możesz użyć, aby jak najlepiej wykorzystać swój marginalny handel:

  • Zacznij od małego: Nie ma powodu, aby wskoczyć z dźwignią 50-100X, gdy po raz pierwszy rozpoczynasz handel. Musisz złagodzić to z niższymi poziomami dźwigni, które nie wiążą się z tak dużym ryzykiem wypłaty. Jeśli zostaniesz wyeliminowany i zlikwidowany na wysoce lewarowanej pozycji, prawdopodobnie wpłynie to negatywnie na twoje zaufanie w przyszłości.
  • Unikaj nadmiernej dźwigni: W związku z powyższym punktem, tak naprawdę nigdy nie ma potrzeby przekraczania dźwigni 50X na żadnej z tych giełd. W rzeczywistości było przeprowadzone badania które pokazały, że stosowanie nadmiernej dźwigni finansowej na aktywach takich jak Bitcoin jest mniej optymalne i może prowadzić do przedwczesnej likwidacji. Pamiętaj, że nawet jeśli transakcja idzie w kierunku, w którym miałeś nadzieję, krótkoterminowe wahania z dużą dźwignią mogą szybko wyrzucić Cię z handlu.
  • Użyj Stop Losses: W przypadku, gdy transakcja zakończy się w przeciwnym kierunku, musisz odpowiednio ustawić stop loss. Wszystkie te giełdy wymienione powyżej mają funkcję stop loss w swoich zleceniach i naprawdę nie ma wymówki, aby z nich nie korzystać. Jeśli korzystasz z analizy technicznej do informowania o swoim handlu, powinieneś umieścić te przystanki na poziomach, które wskazują na odwrócenie trendu. Niektóre giełdy mają ustawione stop loss na gwarantowane domyślnie. Niektóre wymagają, abyś zapłacił więcej za przywilej (co zdecydowanie zalecamy)
  • Inwestuj tylko to, na co Cię stać: Jest to dość oczywiste, ale nadal często jest pomijane, szczególnie dla nowszych traderów. Powinieneś mieć określoną kwotę środków, które chciałbyś postawić na giełdzie, strategię handlową, a nawet konkretną transakcję. Nigdy nie ścigaj strat i nie pozwól, aby Twoje emocje przeszkadzały w handlu z depozytem zabezpieczającym.

Wiele z tych wskazówek będzie oczywiście dotyczyło ogólnie handlu kryptowalutami. Chodzi także o to, aby wiedzieć, co wiesz, wiedzieć, czego nie, i dowiedzieć się, czego nie wiesz. Jeśli masz ogólny szacunek dla handlu z depozytem zabezpieczającym, wszystko powinno być w porządku.

Wniosek

Handel z depozytem zabezpieczającym kryptowaluty to świetny sposób na zwrot środków, które nie są Twoje. To właśnie robią banki, gdy wpłacasz pieniądze na ich konta. Wykorzystują fundusze do generowania wyższych zwrotów z własnej kieszeni.

Oczywiście nie jesteś bankiem, a banki są wspierane przez agencje rządowe.

Nie oznacza to jednak, że jego finanse nie powinny mieć zastosowania. Tak długo, jak masz odpowiednią strategię handlu kryptowalutami i masz odpowiednie protokoły zarządzania ryzykiem, handel na podstawie depozytu zabezpieczającego może być atrakcyjną opcją.

Oczywiście jest oczywiste, że zawsze powinieneś Wykonaj własne badania (DYOR). Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku wysoce lewarowanych produktów kryptowalutowych.

Wyróżniony obraz za pośrednictwem Fotolia

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me