Sieć Lightning może zmienić wszystko w Bitcoinie

Lightning Network będzie kluczowym dodatkiem do ekosystemu bitcoinów i kryptowalut. Może potencjalnie zmienić całą gospodarkę kryptograficzną. Dzieje się tak, ponieważ Lightning Network teoretycznie pozwoli na niemal bezpłatne i natychmiastowe transakcje w sieci bitcoin.

Obecnie transakcje są nękane niezwykle drogimi opłatami transakcyjnymi i niewiarygodnie długimi czasami potwierdzania. Sieć Lightning może potencjalnie rozwiązać ten problem w jednej chwili.

Zmiana wszystkiego w błyskawicznym błysku

Oprócz zmiany bitcoinów, możliwe jest, że inne kryptowaluty, które opierają się na niskich kosztach transakcji i krótkich czasach potwierdzenia, mogą ucierpieć. Na przykład Bitcoin Cash powstał w dużej mierze jako odpowiedź na problemy, na które cierpi sieć bitcoin.

Gdyby bitcoin był w stanie przezwyciężyć wszystkie te problemy z dnia na dzień, przyszłość Bitcoin Cash nie byłaby tak prosta, jak jest dzisiaj. To samo można powiedzieć również o konkurencyjnych kryptowalutach, takich jak między innymi Litecoin.

Podczas gdy Lightning Network ma działać głównie na bitcoinach, podobne zastosowanie tej samej technologii zwanej plazmą jest opracowywane do użytku z Ethereum.

Podczas gdy opłaty sieciowe i czasy są znacznie niższe dla Ethereum niż dla bitcoinów, nadal szybko rosną i szybko zbliżają się do zakresu 1 USD w godzinach szczytu. To samo można powiedzieć o tokenach ERC-20 i związanych z nimi opłatach.

Sieć testowa Lightning Network została uruchomiona i obecnie przetwarza transakcje testowe z niewiarygodnie dużą szybkością. Obecnie istnieje kilka witryn testowych na żywo, które reprezentują sklepy internetowe. Umożliwiają one testerom przeprowadzanie transakcji testowych i zakupów.

Każdy zainteresowany może założyć własny węzeł testowy Lightning Network i sprawdzić technologię sami.

Jak działa Lightning Network?

Kanały płatności Lightning Network

Indywidualne kanały płatności poza łańcuchem

Problem z dzisiejszymi transakcjami bitcoin polega na tym, że każda transakcja musi być umieszczona bezpośrednio w łańcuchu bloków. Nazywa się to transakcją łańcuchową.

W rezultacie każda transakcja musi zapłacić pełną opłatę indywidualnie, aby mogła zostać przetworzona przez górnika. Wraz ze wzrostem popularności sieci bitcoin opłaty te rosną wraz z nimi.

Technologia stojąca za Lightning Network pozwoli na wykorzystanie inteligentnych kontraktów w celu ustanowienia kanałów płatności. Kanały płatności umożliwią natychmiastowe potwierdzanie transakcji i będą umieszczane w łańcuchu bloków dopiero po połączeniu określonej liczby transakcji.

Aby to sobie wyobrazić, wyobraź sobie 100 osób wsiadających do wagonu metra zamiast 100 osób wsiadających do 100 samochodów osobowych. Rezultat jest oczywiście taki, że 100 osób w wagonie metra wymaga znacznie mniej energii na podróż niż 100 indywidualnych samochodów prywatnych..

Obecnie trudno jest oszacować, ile będzie kosztować transakcja w sieci Lightning, ale można śmiało powiedzieć, że opłata prawdopodobnie wyniesie mniej niż jeden cent, a pewnego dnia może być nawet znacznie niższa.

Przesyłanie strumieniowe pieniędzy w przyszłości płatności

Słynny ewangelista bitcoin Andreas Antonopoulos często wspomina o pliku pojęcie nazywa streaming pieniędzy. Idea przesyłania strumieniowego pieniędzy polega na tym, że zamiast ryczałtowych płatności za różne usługi, pewnego dnia można będzie płacić za usługi za minutę lub nawet za sekundę.

Na przykład, jeśli miałbyś wynająć taksówkę, wejście do taksówki może wywołać inteligentny kontrakt, który zapłaci taksówkarzowi co 10 sekund, gdy jesteś w samochodzie. Każda transakcja mogła kosztować zaledwie ułamki grosza. Po zakończeniu jazdy inteligentny kontrakt zostałby zamknięty, a płatność sfinalizowana.

Dzięki strumieniowemu przesyłaniu pieniędzy pracownicy mogą otrzymywać wynagrodzenie codziennie lub nawet częściej, zamiast czekać na zapłatę przez dwa tygodnie lub miesiąc. To mogłoby odblokować cały świat możliwości finansowych i swobody wydawania pieniędzy.

Los alternatywnych łańcuchów bloków

Lightning Network's Impact Altcoin Market

Lightning Network’s Impact Altcoin Market

Dziś, jeśli chcesz wysłać komuś płatność w kryptowalucie, znacznie tańsze jest skorzystanie z alternatywy dla bitcoina, takiej jak Bitcoin Cash, Litecoin czy Ethereum. Dzieje się tak, ponieważ te łańcuchy bloków zostały zaprojektowane tak, aby ich opłaty transakcyjne były znacznie niższe, a ich czas transakcji był często znacznie krótszy.

Ale jeśli Lightning Network jest w stanie całkowicie rozwiązać wszystkie problemy związane z opłatami i czasem transakcji dla bitcoina, który jest prawdopodobnie najbardziej cenioną i uznaną kryptowalutą, czy będzie to oznaczać koniec szerokiego pasma altcoinów?

Chociaż trudno powiedzieć dokładnie, można śmiało powiedzieć, że jest mało prawdopodobne, aby tylko Lightning Network byłaby w stanie wyeliminować lub znacząco uszkodzić alternatywne łańcuchy bloków, skoro są one już tak popularne i mają tysiące zwolenników.

Po prostu sprawdź różne fora i posty na Twitterze zwolenników Litecoin i Bitcoin Cash, a zobaczysz, że dzieje się tu o wiele więcej niż tylko niższe opłaty transakcyjne i krótszy czas transakcji.

Ale dla tych, którzy używają tych altcoinów tylko do celów transakcji, mogą zamiast tego po prostu trzymać się bitcoinów, gdy Lightning Network jest w pełni uruchomiona. Co więcej, może minąć wiele lat, zanim Lightning Network zostanie w pełni zaadaptowany w szerokim spektrum usług.

Nie tylko konfiguracja Lightninga zajmie trochę czasu, ale wiele innych popularnych blockchainów wdraża własne poprawki na przyszłość. Na przykład Ethereum ma fragmentację plazmy i łańcucha blokowego, Dash ma stale ewoluujący system masternodów i jest całkiem prawdopodobne, że inne popularne altcoiny, takie jak Litecoin i Bitcoin Cash, również mogłyby zostać włączone do Lightning Network.

Więc o co w tym wszystkim chodzi?

Chodzi o to, że gdy Lightning Network zostanie uruchomiony, wszyscy odniosą wielkie korzyści i wszyscy będziemy o krok bliżej do powszechnego przyjęcia na całym świecie.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me