Yearn Finance Review: DeFi Profit Maximiser

„Wartość 0. Nie kupuj tego. Zapracować.” – ostatnie słowa średni post który wprowadził słynny teraz token yearn.finance (YFI) do już nadmiernie podekscytowanej przestrzeni DeFi.

Okrzyknięty jednym z najbardziej zdecentralizowanych projektów kryptowalutowych, platforma rok. finanse Protokół ma na celu uproszczenie DeFi przy jednoczesnym zapewnieniu użytkownikom najwyższych możliwych rocznych zysków procentowych (RRSO) na ich zdeponowanych kryptowalutach.

Pulpit nawigacyjny Yearn Finance

Deska rozdzielcza na yearn.finance. Zdjęcie za pośrednictwem Yearn Finance

Przywoływany jest token YFI Yearn.finance przez kogoś jako Bitcoin firmy DeFi i jest odpowiedzialny za topienie twarzy 2000% + RRSO, z którego skorzystali pierwsi użytkownicy protokołu. Połącz to z prawie 200 milionami dolarów aktywów zablokowanych w protokole i masz przepis na poważny szum. Tysiące potyka się o siebie, aby dostać kawałek ciasta YFI, a pod koniec tego artykułu dowiesz się, dlaczego!

Kto stworzył Yearn.Finance?

Yearn.finance został stworzony przez nieuczciwego programistę Andre Cronje. Po odejściu z uczelni, na której studiował prawo, w ciągu zaledwie 6 miesięcy ukończył 3-letni program informatyczny, co dało mu propozycję nauczania w instytucji, która prowadziła ten kurs. Zamiast tego zagłębił się w sektor prywatny, pracując w ubezpieczeniach, fintech, big data i technologiach rozproszonych rejestrów (scentralizowane łańcuchy bloków).

Podczas gdy jego kolega wyjechał na miesiąc miodowy, Cronje zaczął badać kryptowaluty i roszczenia że gdyby jego kolega nigdy się nie ożenił, nigdy nie zaangażowałby się w przestrzeń kryptowalut.

Andre Cronje Yearn

Andre Cronje, twórca i główny programista yearn.finance. Zdjęcie za pośrednictwem Youtube

Chociaż Cronje uważa, że ​​większość kryptowalut jest zbyt niestabilna i spekulacyjna, aby poważnie inwestować, niemniej jednak jest zafascynowany zdecentralizowanymi protokołami finansowymi i niesamowitymi zyskami oferowanymi za stablecoiny zdeponowane na tych platformach..

Cronje zaczął inwestować pieniądze swoje i innych w te protokoły i ręcznie przenosił fundusze na kombinację platforma / stablecoin, która zapewniała najwyższą RRSO. Był w trakcie opracowywania programu, który automatycznie przełączałby się między protokołami DeFi w celu optymalizacji wydajności, gdy zdał sobie sprawę, że może go zwiększyć i upublicznić. Zaczął ściśle współpracować z Curve Finance i Aave do stworzenia czegoś, co stanie się znane jako iEarn.

Idea Behind Yearn

Ilustracja idei yearn.finance. Zdjęcie za pośrednictwem Youtube

W tym czasie Cronje było dobrze znane w przestrzeni kryptowalut jego dogłębne przeglądy kodu na średnim. Stał się tak wpływowy, że zrobił recenzje Crypto Briefing przez pewien czas uważano, że w oczach wielu osób ze społeczności kryptowalut mogą stworzyć lub zepsuć projekt.

Cronje uważa, że ​​DeFi stało się tak skomplikowane, że interakcja z przeciętnym człowiekiem stała się prawie niemożliwa, stąd skupienie się na prostym i intuicyjnym doświadczeniu użytkownika, które ma kluczowe znaczenie dla obecnie przemianowanej yearn.finance (AKA yEarn), która została uruchomiona w Luty tego roku.

Cronje ma również na celu uczynienie z yearn.finance najbezpieczniejszego dostępnego protokołu DeFi, niedawno ogłaszając że to on jako pierwszy włożył w to swoje fundusze i będzie ostatnim, który je wyciągnie.

Yearn Dashboard

Przyjazny dla użytkownika interfejs yearn.finance. Zdjęcie za pośrednictwem Tęsknić za kimś czymś

Cronje jest pasjonatem technologii open source, nie bierze na siebie żadnej zasługi za protokoły, które stworzył, ma obsesję na punkcie obiektywnego analizowania kodu innych platform DeFi i pozostaje niezwykle aktywny w społeczności i rozwoju yearn.finance.

Jego własnymi słowami, wymaga to „nienawidzenia siebie bardziej niż rzeczy, które budujesz”. Co najważniejsze, kiedy tworzony był token YFI, nie zachował go dla siebie, jak to często bywa w wielu projektach kryptowalutowych (choć część z nich hodował jako zwykły użytkownik). Cronje również wymawia token YFI jako „waifu” i twierdzi, że ma wartość 0.

Czym jest Yearn.Finance?

Yearn.finance to ekosystem protokołów zbudowany na Ethereum, który ma na celu uproszczenie interakcji użytkownika z popularnymi protokołami DeFi i zmaksymalizowanie rocznych zysków procentowych (APY) kryptowalut zdeponowanych w DeFi.

Najpopularniejszym protokołem w tym ekosystemie jest yearn.finance (ta sama nazwa), który automatycznie przenosi fundusze użytkowników między protokołami pożyczkowymi DeFi, takimi jak Compound, Aave i Dydx, aby zmaksymalizować RRSO. Cały ekosystem yearn.finance jest rozwijany przez społeczność i zarządzany przez token YFI.

Logo Yearn Finance

Logo i ikona yearn.finance

Inne protokoły w ekosystemie yearn.finance znajdują się: ytrade.finance, który pozwala użytkownikom na długie lub krótkie stablecoiny z dźwignią 1000x, yliquidate.finance, który wykorzystuje pożyczki błyskawiczne w Aave do likwidacji funduszy, yswap.exchange, który działa jako jedno źródło, z którego użytkownicy mogą ręcznie wpłacać fundusze do i pomiędzy różnymi protokołami DeFi.

Wreszcie masz iborrow.finance, który polega na tokenizowaniu długu w innych protokołach z pomocą Aave, aby można go było używać w dodatkowych protokołach DeFi. W chwili pisania tego tekstu tylko tęsknię za finansami i yswap.exchange są na żywo. Pozostałe pozostają w fazie testowej.

Czym jest kryptowaluta YFI?

YFI to token ERC-20 używany do zarządzania protokołami w ekosystemie yearn.finance. Tokeny YFI można zdobyć, wchodząc w interakcję z tymi protokołami. Maksymalna podaż to 30000 tokenów YFI i nie było ICO ani pre-mine. Możesz zarabiać na tokenach YFI, zapewniając płynność na jednej z platform yearn.finance (lub kup token na giełdzie). Ostatni token YFI został wydany w ekosystemie 26 lipca.

Logo żetonu YFI

Ikona kryptowaluty YFI. Wizerunek Źródło

Plik yearn.finance Community jest obecnie w trakcie uwalniania nowej podaży tokenów YFII (nie literówki – są dwa Is) jako środka dalszego motywowania użytkowników do zapewnienia płynności ekosystemowi yearn.finance. YFII jest „widelcem” YFI i ma maksymalną podaż 60 000. Cała podaż tokenów YFII zostanie rozłożona w ciągu 10 tygodni w taki sam sposób, jak oryginalny token YFI (więcej na ten temat później).

Jak działa Yearn.Finance?

Dostrzeganą złożoność yearn.finance można powiedzieć, że jest spowodowana brakiem dostępnej dokumentacji dotyczącej protokołu. Mechanizm zegara wewnątrz yearn.finance jest w rzeczywistości niezwykle łatwy do zrozumienia w porównaniu z innymi projektami DeFi. Biorąc pod uwagę, że yearn.finance jest powszechnie używane w odniesieniu do protokołu o tej samej nazwie w ekosystemie yearn.finance, to jest ten, na którym skupimy się w tym artykule.

Jak wspomniano wcześniej, yearn.finance przenosi fundusze stablecoin między Compound, Aave i DyDx w zależności od tego, która pula aktywów stablecoin generuje najwyższą RRSO. Yearn.finance obsługuje obecnie DAI, USDC, USDT, TUSD i sUSD. Ponieważ yearn.finance jest zarządzany przez społeczność, protokoły pożyczek, między którymi się przełącza, a także lista obsługiwanych kryptowalut mogą i prawdopodobnie będą się zmieniać z czasem.

Yearn Finance Works

Techniczna ilustracja tego, jak działa yearn.finance. Zdjęcie za pośrednictwem Świergot

Kiedy użytkownik wpłaca stablecoin do yearn.finance, jest on konwertowany na równoważną ilość ytokin (np. DAI na yDAI). Są one znane jako „żetony zoptymalizowane pod kątem wydajności” i można ich używać do zarabiania tokenów YFI.

Jednak Yearn.finance pobiera oryginalne środki zdeponowane w protokole i automatycznie tasuje je między pulami Compound, Aave i DyDx z najwyższą wydajnością. Protokół pobiera również niewielką kwotę, która jest wpłacana do zysku. Pula finansowa dostępna tylko dla posiadaczy tokenów YFI.

Jak zarobić kryptowalutę YFI (I)

Zanim przejdziemy do 3 sposoby zarabiania YFI (i YFII), poświęćmy chwilę na zbadanie, co dzieje się za zasłonami. Przypomnij sobie ytokeny wymienione w poprzednim akapicie. Te ytokeny można wysłać do ypool w Curve Finance, który jest protokołem DeFi, który pozwala na łatwy handel między stablecoinami z niskim poślizgiem (dobre kursy wymiany).

Jak współdziała Yearn

Ilustracja, w jaki sposób yearn.finance współdziała z Curve Finance. Zdjęcie za pośrednictwem Youtube

Ponieważ Curve Finance zachęca do wydobywania płynności, daje to zwrot w tokenach yCRV (yCurve), które są generowane w celu zapewnienia płynności protokołowi Curve Finance. Początkowo te nagrody „utknęły” w Curve Finance.

Token YFI został stworzony przez Cronje, aby umożliwić użytkownikom „handel” yCRV, które ich fundusze gromadziły w puli yCRV w zamian za zarządzanie przez cały rok. Ekosystem finansowy.

Istnieją trzy sposoby zarabiania YFI (i YFII). Pierwsza z nich została wspomniana w poprzednim akapicie i polega na zdeponowaniu twojego yCRV do puli yGov w yearn.finance. Drugi polega na zdeponowaniu 98% -2% mieszanki DAI i YFI do pliku Protokół wyważarki w zamian za tokeny BAL (protokół Balancer). Te tokeny BAL są następnie odrzucane do yGov w zamian za YFI.

Protokoły Yearn Finance

Różne protokoły w ramach yearn.finance. Zdjęcie za pośrednictwem DeFiRate

Trzecia metoda polega na zdeponowaniu mieszanki YFI i yCRV w Balancer w zamian za tokeny BPT (Balancer pool), które są następnie zdeponowane w yGov i gromadzą tokeny YFI. Kiedy utworzono YFI, zaprojektowano go tak, aby każda z 3 pul miała do zdobycia 10 000 tokenów YFI. Jak wspomniano wcześniej, wszystkie tokeny YFI zostały wyhodowane do 26 lipca, mniej więcej 10 dni po wprowadzeniu tokena.

To wszystko może wydawać się zagmatwane, ale powinno być łatwe do zrozumienia, jeśli spojrzysz na to przez soczewkę Proof of Tile. Różnica polega na tym, że zamiast stawiać jakąś kryptowalutę w zamian za nagrody blokowe wspomnianej kryptowaluty, zasadniczo stawiasz tokeny otrzymane od Curve Finance and Balancer w finansowaniu rocznym w zamian za zarządzanie w stosunku do finansowania rocznego. Jeśli nadal nie rozumiesz, jak to działa, możesz obejrzeć ten przydatny film (musieliśmy to obejrzeć dwa razy).

Yearn.finance Governance

Elementy związane z zarządzaniem yearn.finance są nieco trudniejsze do określenia, głównie ze względu na fakt, że szczegóły na ich temat są rozproszone po różnych yearn.finance Medium posty. Na początek 1 żeton YFI to jeden głos.

Yearn Finance Governance

Zarząd społeczności yearn.finance. Zdjęcie za pośrednictwem Yearn Governance

Propozycje do ekosystemu yearn.finance można składać tylko wtedy, gdy 33% posiadaczy tokenów YFI wyrazi na to zgodę. Jeśli ten minimalny wymóg zostanie spełniony, można go zawetować, jeśli ponad 25% posiadaczy tokenów YFI sprzeciwi się propozycji. W przypadku zatwierdzenia do głosowania ponad 50% posiadaczy YFI musi zagłosować za przyjęciem propozycji i wprowadzeniem zmian w ekosystemie lub protokole.

Tutaj robi się ciekawie. Jedynymi posiadaczami YFI, którzy mogą głosować, są ci, którzy zdeponowali swoje tokeny BPT w puli zarządzania YGov (trzeci sposób zarabiania na YFI opisany w poprzedniej sekcji).

Być może dlatego Cronje nazywa ten system zarządzania „meta rządzeniem” – obejmuje nie tylko posiadanie tokena YFI, ale także narażanie się na większe ryzyko i podatność na zagrożenia poprzez przechowywanie swoich aktywów przez około pół tuzina protokołów DeFi, które współdziałają z wydajnością finansową.

Głosowanie Propozycja rokn

Ostatnie głosowanie w sprawie yearn.finance. Zdjęcie za pośrednictwem Świergot

Być może najbardziej interesującym elementem związanym z początkowym zarządzaniem yearn.finance było to, że posiadacze tokenów YFI mogli spalić swoje tokeny YFI w zamian za równoważny procent środków obecnie zablokowanych w yearn.finance pula nagród (np. jeśli posiadają 30% zasobów YFI, mogą je spalić w zamian za 30% zgromadzonych aktywów w puli nagród).

Zostało to odnotowane wcześniej w artykule, ale sam proces wypłaty środków jest nieco bardziej złożony. Kiedy posiadacz tokena YFI żąda udziału w puli, równoważny procent środków z puli jest wysyłany do umowy w skarbcu, która przekształca je w aDAI, token DAI generujący odsetki Aave. Te tokeny można następnie wysłać do Aave w celu wymiany na zwykły DAI.

Mapa drogowa Yearn.Finance

Biorąc pod uwagę, że protokół yearn.finance istnieje dopiero od kilku miesięcy, a zarządzanie istniało tylko przez około jeden miesiąc w chwili pisania tego tekstu, nie ma wiele do powiedzenia na temat planów działania. W wywiad wraz z Cronje opisuje rozwój protokołów DeFi, takich jak yearn.finance, jako rodzaj maniakalnego epizodu, w którym prawie wszystkie podstawy protokołu powstały w ciągu kilku tygodni.

Szybka kolejność postów Medium dotyczących protokołu i ekosystemu jest tego dowodem – prawie wszystkie informacje o yearn.finance zostały opublikowane w tym samym tygodniu.

Yearn Finance v2

Yearn.finance niedawno przeszedł na yearn.finance v2 (AKA yEarn v2). Zdjęcie za pośrednictwem DefiRate

Cronje stworzył token YFI, aby zapoczątkować nową erę zarządzania społecznością nie opartą na zasadach, ale dlatego, że on i inni główni programiści byli „leniwy i nie chce [zarządzać ekosystemem] ”. Propozycje ulepszeń Yearn.finance (zwane również YIP) napędzają rozwój ekosystemu od czasu wprowadzenia zarządzania społecznościami.

Niedawny program YIP mający na celu zwiększenie limitu podaży tokena YFI nie osiągnął kworum 33% głosów i spowodował „rozwidlenie” tokena YFI na inny token o nazwie YFII. Miało to na celu dalsze zachęcanie użytkowników do zapewniania płynności protokołom w ekosystemie (aktywa zdeponowane w roku. Finanse spadły o ponad 60% w dzień po wyhodowaniu ostatniego tokena YFI).

W zabawny dokument stworzone przez społeczność yearn.finance, wyjaśniają, że token YFII będzie rozprowadzany w podobny sposób jak YFI, ale zamiast tego będzie miał całkowitą podaż 60000 i zobaczy, że emisja tokenów zmniejsza się o połowę co tydzień, a każdy z nich rozdziela 10000 tokenów puli w pierwszym tygodniu, a następnie co tydzień widzimy 50% redukcję emisji, aż wszystkie 3 pule rozprowadzą po 20000 tokenów.

Yearn Horseman

Główny obraz dokumentu ogłaszającego yearn.finance v2

Wydaje się, że token YFII nie odgrywa roli w zarządzaniu yearn.finance, ale jest to coś, co społeczność może głosować za zmianą w przyszłości.

Najbardziej znaczące zmiany w rocznych finansach Nowa scena, yEarn v2, polega na dodawaniu większej ilości zasobów do ekosystemu i wprowadzeniu pewnego rodzaju mechanizmu grywalizacji, aby zachęcić do tworzenia bardziej wydajnych strategii uprawy plonów pod kątem plonów..

Krótko mówiąc, każdy może zaproponować nową strategię. Jeśli zostanie to zaakceptowane przez społeczność, wnioskodawca otrzyma część odsetek generowanych za każdym razem, gdy jego strategia jest obecnie używana przez którykolwiek z protokołów w ramach yearn.finance. Możesz śledzić trwające YIP za pośrednictwem yearn.finance’s Konto Twitter i forum zarządzania yEarn.

Analiza cen kryptowalut YFI

Token YFI nie był nawet na rynku od ponad miesiąca, a już osiągnął zdumiewającą cenę 4900 USD. Godne uwagi jest to, że cena nadal rośnie, mimo że wszystkie tokeny zostały wyemitowane i są już w obiegu. Oprócz „lekkiego” cofnięcia z 3900 USD do 2800 USD w dniu poprzedzającym wydanie ostatniego tokena YFI, YFI znajduje się w widocznym trendzie wzrostowym od czasu jego wydania i nie wydaje się zwalniać.

Historia cen YFI

Historia cen kryptowaluty YFI. Zdjęcie za pośrednictwem CoinMarketCap

Warto zauważyć, że podaż YFI w obiegu jest prawie równa całkowitej podaży. Tylko 51 tokenów YFI nie jest w obiegu zgodnie z CoinMarketCap. Warto zauważyć, że możliwe jest, że te 51 tokenów już nie istnieje, ponieważ jest możliwe, że ktoś zdecydował się spalić swoje tokeny YFI w zamian za jakiś DAI z obfitej puli aktywów / skarbca yearn.finance, zanim funkcja wypalania została odrzucona.

YFII (runda bonusowa!)

Ponieważ dotarłeś tak daleko w tym artykule, byłoby szkoda, gdybyśmy nie dotknęli przynajmniej wydajności cenowej niedawno wydanego tokena YFII. Wprowadzony na rynki kryptowalut niecałe dwa tygodnie temu za cenę prawie 1000 USD, w ciągu kilku dni ustabilizował się do około 130 USD za token.

Historia cen YFI2

Historia cen kryptowaluty YFII. Zdjęcie za pośrednictwem CoinMarketCap

Cena wydaje się być stosunkowo stabilna w ciągu ostatniego tygodnia i nie wykazuje wyraźnego trendu w górę lub w dół.

Gdzie kupić tokeny YFI

Biorąc pod uwagę, że yearn.finance jest w czołówce DeFi, nie powinno dziwić, że najlepszym miejscem na zdobycie tokenów YFI są zdecentralizowane giełdy. Wygląda na to, że Uniswap to najlepszy zakład, stanowiący ponad 40% 24-godzinnego wolumenu obrotu YFI tylko z parą handlową YFI / WETH (opakowane Ethereum).

Jeśli wolisz scentralizowane giełdy, Poloniex i CoinEx są jedynymi renomowanymi giełdami, które obecnie oferują pary tokenów YFI. Zwróć uwagę, że wolumen obrotu na tym ostatnim jest dość ograniczony.

Portfele kryptowalut YFI

Ponieważ YFI jest tokenem ERC-20, możesz go przechowywać w prawie każdym portfelu, który obsługuje aktywa oparte na Ethereum. Jeśli chcesz, aby Twój YFI był super bezpieczny i nie planujesz w najbliższym czasie nim handlować, rozważ zakup twardego portfela, takiego jak Trezor, Ledger lub Keepkey.

Ledger Nano X

Kup Ledger Nano X z oficjalnego sklepu

Portfele programowe są idealne, jeśli planujesz przenosić swój YFI lub po prostu nie chcesz kłopotów ze śledzeniem małego urządzenia USD. Renomowane portfele oprogramowania dla kryptowaluty YFI obejmują Atomic Wallet (mobilny / stacjonarny), Exodus portfel (mobilny / stacjonarny) i Coinomi (mobilny).

Nasze połączenie YFI (nasz Ppinion of yearn.finance)

Yearn.finance może oznaczać początek nowej ery dla DeFi. Cronje naprawdę uderza w sedno, kiedy mówi, że DeFi stało się zbyt skomplikowane dla przeciętnego człowieka, a tym bardziej go nie rozumie. Ponadto protokoły używane w DeFi są tak złożone, że nawet jeśli są open source, praktycznie uniemożliwia ich prawidłowy audyt.

Yearn.finance wnosi do DeFi bardzo potrzebny poziom rzeczywistego zarządzania społecznościowego, jednocześnie zapewniając imponujące zwroty z inwestycji przy (stosunkowo) niskim ryzyku. To powiedziawszy, ryzyko w DeFi pozostaje wysokie, nawet w protokołach rocznego finansowania.

Yearn Finance Locked

Kwota środków zablokowanych w protokole yearn.finance. Zdjęcie za pośrednictwem Defipulse

Jest to szczególnie prawdziwe, gdy weźmiesz pod uwagę, jak nadmierne są twoje fundusze, gdy wchodzisz w interakcje z yGov za pomocą tokenów BPT. Zasadniczo grasz na instrument pochodny instrumentu pochodnego instrumentu bazowego. Jeśli coś pójdzie nie tak w tym łańcuchu, ryzykujesz utratę środków.

W tym, co może być pierwszym dla kryptowaluty, która porównuje się z Bitcoinem, cena YFI wydaje się być na najlepszej drodze do osiągnięcia podobnej wyceny w USD. Podczas gdy wiele innych tokenów zarządzania można powiedzieć, że są bardziej spekulacyjne, cena tokena YFI może zależeć od całkowitej kwoty aktywów zablokowanych w puli finansowania rocznego..

Chociaż przyszłość yearn.finance jest niewyraźna, zapewni ona być może pierwszy prawdziwy eksperyment w dziedzinie finansów zdecentralizowanych, jaki kiedykolwiek widział świat. Chociaż prawdopodobieństwo, że protokoły DeFi, które widzimy dzisiaj, mogą nie być dostępne jutro, yearn.finance na zawsze będzie dla wielu przełomowym momentem w DeFi i nie bez powodu: jest to w pełni funkcjonalny dowód słuszności koncepcji.

Mamy nadzieję, że tęsknota za finansami będzie istniała jeszcze przez wiele lat!

Wyróżniony obraz za pośrednictwem Shutterstock & Yearn Finance

Zastrzeżenie: są to opinie autora i nie powinny być traktowane jako porady inwestycyjne. Czytelnicy powinni przeprowadzić własne badania.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me