API3 apžvalga: decentralizuotų „Web 3.0“ API kūrimas

Decentralizuotos autonominės organizacijos, dažniausiai vadinamos DAO, yra vis dažnesnis būdas užtikrinti „handsch off“ valdymą „blockchain“ projektams, o vienas iš neseniai dėmesio centre buvusių projektų yra API3.

Projektas yra ambicingas, kurio tikslas – išspręsti „Oracle“ problemą ir rasti būdą, kaip sujungti įvairias duomenų teikėjų API. Decentralizuoto API tinklo (dAPI) kūrimo metodas yra tai, kas atkreipė tiek daug dėmesio į projektą. Jis taip pat buvo vadinamas „Chainlink Killer“, ir šis vardas taip pat kelia daug ažiotažo projektui.

Šioje apžvalgoje apžvelgsime API3 projektą ir jo veikimą, taip pat aptarsime jo požiūrį į „Oracle“ problemos sprendimą. Mes taip pat apžvelgsime projekto tokenomiką, aptardami API3 naudojimo atvejus ir pagrindines savybes.

Kas yra API3?

Norėdami suprasti, ką daro API3, pirmiausia turime suprasti, ką daro pati API. Santrumpa API reiškia „Application Programming Interface“, ir tai yra gerai dokumentuotas protokolas, leidžiantis perduoti duomenis ir paslaugas.

API jau seniai naudoja žiniatinklio ir mobiliosios programos, o programuotojai jas labai gerai žino. Vienas iš API pavyzdžių yra metodas, kurį naudoja įvairios kriptovaliutos biržos teikdamos duomenis kaupėjams, pvz., Coinmarketcap.com.

API3 logotipas

API3 projektas yra galimas „Oracle“ problemos sprendimas. Vaizdas per API3.org

API yra labai patogi visų tipų programoms. Jis taip pat buvo naudojamas norint gauti pajamų iš duomenų daugeliu atvejų, kai duomenų teikėjai leidžia kūrėjams įtraukti savo duomenis į programą už tam tikrą mokestį. Tai yra gana teigiama programinės įrangos kūrimui, nes tai yra vienas iš būdų, kaip kūrėjai gali efektyviau kurti savo programą, patys nieko nesukurdami. Pagalvokite apie API, pvz., Apie „Lego“ rinkinį, kur kūrėjai gali pasirinkti, ko jiems reikia, ir tada pritaikyti tai savo programose. Be API daugybė programų sugriūtų.

Nors visa tai skamba nuostabiai kuriant programas, iškyla problema dėl „dApps“ ir „Web 3.0“ evoliucijos. Ta problema yra API infrastruktūra nesuderinama su šiomis naujomis technologijomis. Tačiau API3 stengiasi, kad senesni API duomenų teikėjai galėtų prijungti savo duomenų šaltinius prie išmaniųjų sutarčių be trečiosios šalies tarpininko. Jie tai įgyvendina per dAPI decentralizuotą „blockchain“ API tinklą.

Vertės pasiūlymas dAPI

Iki API3 sprendimo buvo manoma, kad „Oracle“ technologija gali pateikti duomenis išmaniesiems kontraktams kaip tarpinės programinės įrangos sprendimą. Vienas žinomiausių iš jų yra „Chainlink“. „Chainlink“ sprendimas turi mazgą, kuris yra tarp API teikėjo ir išmaniosios sutarties, kuriai reikalingi duomenys. Problema ta, kad tai prideda naują tarpininką prie proceso, o vienas iš pagrindinių decentralizavimo principų yra pašalinti trečiųjų šalių sprendimus.

Viena šio dizaino problema yra ta, kad dažnai „oracle“ tinklas ieškos nuomos, o tai reiškia, kad visko kaina nuolat auga. Kadangi „Chainlink“ tapo dominuojančiu „oracle“ tinklu, jis taip pat įgyja duomenų tiekimo monopolį, o tai sukuria tam tikrą centralizaciją. Be to, jokiu būdu negalima valdyti orakulams teikiamų duomenų. Taip, mazgai yra baudžiami už blogų duomenų pateikimą, tačiau duomenų teikėjui netaikoma jokia bauda.

„Chainlink Oracle“

„Chainlink“ užklausos platinamos tiek „oracle“, tiek duomenų šaltiniuose.

API3 mano, kad sprendimas yra leisti API teikėjams valdyti savo mazgus. Tai sukuria konkurenciją, kuri sumažins infliaciją, skatina decentralizaciją ir leidžia realiai valdyti pačius duomenų teikėjus. Nepaprastai augant „DeFi“ ekonomikai, labai svarbu, kad programos galėtų gauti patikimų ir patikimų duomenų. Vienas iš būdų tai užtikrinti yra kuo skaidresnis procesas.

Pagal API3 sistemą kiekvienam orakului priklausytų jų duomenys ir teikiamos paslaugos, todėl jie taptų pirmosios šalies orakulais. Tai ne tik padidina decentralizaciją, bet ir leis skaidriai tvarkyti duomenų srautus, o tai yra svarbus „DeFi“ programų aspektas.

„Oracle“ problema

Viena iš labiausiai žinomų problemų, su kuriomis daugelį metų susiduria protingos sutartys, buvo „Oracle“ problema. Tai atsiranda todėl, kad kai turite grandinės išmaniąją sutartį su vykdytinomis funkcijomis ir taisyklėmis, tai atrodo labai naudinga. Kol suprasite, kad tai naudinga tik turint duomenis jau „Ethereum“ tinkle.

Kaip pavyzdys iš finansų rinkų, jokiu būdu negalima sudaryti protingos sutarties dėl turto, pvz., Nuosavo kapitalo ar aukso, kainos, kai vienintelis duomenų šaltinis yra ne grandinė. Ir čia yra orakulo problemos esmė.

„Oracle“ problema

Ką daryti „blockchain“, kai jam reikia ne grandinės duomenų? Vaizdas per InfoQ.com

Kaip įmanoma gauti šiuos duomenis grandinėje ir kaip tai padaryti decentralizuotai ir nepatikliai? Be to, kaip jūs galite apsisaugoti nuo duomenų šaltinio užpuolimo ir patikrinti duomenų teisingumą? Pasikliaudami „orakulais“, padidinate išmaniųjų sutarčių ir „oracle“ teikėjų atakų vektorius.

Nuo tada, kai buvo sukurtos išmaniosios sutartys, „blockchain“ inžinieriai ieškojo būdų, kaip išspręsti „Oracle“ problemą, ir jie sprendė įvairiais būdais. Kai kurie iš jų, pavyzdžiui, Auguras ir Gnosis, naudoja labai plačią prognozavimo rinkų metodą. Tačiau pageidaujamas metodas visada buvo orakulo teikėjas, kuris duomenis pateiks anonimiškai, ekonomiškai ir nereikalaudamas jokių trečiųjų šalių įsikišimo..

Tai paskatino sukurti „Chainlink“.

„Chainlink Onchain“

Grandinės „Oracle“ elgesys, kaip apibrėžta „Chainlink“. Vaizdas per: „Chainlink Whitepaper“

Atsižvelgdami į dabartinę sprendimų, apimančių orakulus, būklę, negalime labai gerai aptarti orakulo problemos neaptardami „Chainlink“. Tai tapo žinomiausiu „orakulo“ sprendimu, o per pastaruosius kelerius metus projektas padarė didelę pažangą „blockchain“ pramonėje. Jie turi didelę ir investuotą bendruomenę, o jų LINK prieigos raktas yra vienas iš „blue-chip“ šifravimo žetonų, kuris galėtų atlaikyti laiko išbandymą.

Tačiau viskas nėra tobula naudojant „Chainlink“. Tai tikrai turi problemų. Problemos, kurias gali išspręsti API3.

API problema

Taigi iš esmės „Oracle“ problema iš tikrųjų yra tik pažangių sutarčių plėtojimo „Ethereum“ tinkle priežiūra. Kuriant orakulus nebuvo atsižvelgta į mazgų, renkančių ir teikiančių orakulo duomenis, decentralizavimą. Mes neturėtume pernelyg apsunkinti problemos, manydami, kad bet kas gali pateikti „Oracle“ duomenis?

Iš tikrųjų problema, kurią sprendžia orakulai, nėra tokia sudėtinga, kaip daugelis gali patikėti. Tai, ką „orakulai“ bando išspręsti gana kompleksiškai, yra tiesiog sugebėjimas įtraukti grandinės duomenis į grandinės išmaniąsias sutartis. Šiuo požiūriu „oracle“ buvo lyginami su interneto ir mobiliųjų programose naudojamomis API, nes abu sprendimai naudojami duomenims perduoti galutiniam vartotojui.

Duomenų perdavimas

„Oracle“ yra tik vienas iš būdų perduoti duomenis „blockchain“. Vaizdas per 3commas.io

Taigi, užuot galvojęs apie orakulą kaip apie API abstrakciją, kodėl gi ne tik naudodamas faktinę API dizaino filosofiją „blockchain“?

Ar ne geriau būtų sukurti tokį tinklą, kuriame būtų galima naudoti API skambutį duomenims gauti, o ne mokėti orakului kelis dolerius? Net jei orakulo kaina būtų sumažinta iki centų, laikui bėgant tai būtų gana brangu. Ar nebūtų gerai, jei iš tikrųjų žinotumėte, iš kur gaunami duomenys, o ne pasitikėtumėte daugybe anoniminių mazgų?

Galiausiai, ar nebūtų puiku išvengti visų įmanomų atakų vektorių, atsirandančių naudojant orakulus, ir tiesiog pateikti duomenis vientisoje integracijoje be jokios papildomos saugumo rizikos?

Būtent to „Chainlink“ negali padaryti, bet ką bando padaryti API3.

API3 sprendimas

Dabar, kai žinome visas problemas, susijusias su duomenų pateikimu grandinėje į išmaniąsias sutartis, pažiūrėkime, kaip API3 planuoja problemas spręsti efektyviau nei dabartiniai „Oracle“ grindžiami sprendimai.

Iš esmės API3 nori paimti visą vertę, kuri būtų perduota „Chainlink“ mazgams, ir pateikti ją tikriems duomenų teikėjams. Tai pašalina tarpinę programinę įrangą. Užuot sukūręs kai kuriuos mazgus tarp duomenų teikėjų ir išmaniųjų sutarčių, API3 siūlo, kad būtų geriau tiesiog patys duomenų teikėjai sudaryti mazgus.

Tai atsikrato papildomo ir nereikalingo sluoksnio ir išsprendžia daugybę problemų, su kuriomis „Chainlink“ jau dirba, ir kitas, su kuriomis susidurs ateityje..

„Chainlink“ vs API3

Grandinės grandinės sprendimas (kairėje) ir API3 sprendimas (dešinėje). Vaizdas per API3 Whitepaper

Apsvarstykite, kad duomenų teikėjai pagal API3 dabar turės gerą vardą. Jie nebėra anonimai, bet teikia savo duomenis tiesiogiai vartotojams, o jei šie duomenys yra ydingi, tai iš karto žinoma ir yra pasekmių.

„Oracle“ sprendimuose mazgas yra baudžiamas, tačiau duomenų teikėjas gali toliau teikti melagingus duomenis be jokios baudos. Kadangi „Chainlink“ mazgai yra anonimiški, niekas niekada nežino, kuris mazgas taip pat buvo susijęs su blogais duomenimis. API3 sprendimas reiškia, kad duomenų teikėjai yra tiesiogiai investuojami į procesą ir į jų duomenų teisingumą.

API3 sprendimas pašalina „orakulo papirkimo“ galimybę ir tai daroma ekonomiškiausiu būdu. Be abejo, „Chainlink“ taip pat išsprendė „Oracle“ papirkinėjimo problemą, tačiau jų naudojamas sprendimas yra be galo brangus. Siekdama išvengti galimybės papirkti mazgą, „Chainlink“ sukūrė savo tinklą, kad tikriems duomenims pateikti būtų naudojami keli mazgai, tačiau kiekvienas mazgas yra brangus, o kelių mazgų naudojimas tampa labai brangus..

Airnodes

„Airnode“ sukurta taip, kad API teikėjas galėtų ją įdiegti vieną kartą, tada nereikalautų

bet kokia tolesnė priežiūra. Vaizdas per API3 Whitepaper

API3 sprendimas vadinamas „Airnode“. Jį galima diegti grandinėje ir API teikėjui reikia labai mažai galimybių diegti. API3 komanda gali padėti, todėl lengva pridėti „Airnode“. Tai yra jo nustatymas ir užmiršimas sprendimas, nereikalaujantis API teikėjo priežiūros. Duomenys yra tiesioginiai grandinėje ir prieinami visiems, norintiems juos paskambinti. Nereikia jokių mazgų, nereikia skatinimo išlaidų ir nėra papildomų atakos vektorių.

Tai paprastas ir elegantiškas sprendimas.

Kaip veikia „Airnode“?

„Airnode“ sukūrė API3 „Ethereum“ tinkle. Tai ne grandinės sistema, teikianti duomenis į agregatoriaus sutartį, naudojant „Ethereum“ mazgus. Ta agregatoriaus sutartis yra decentralizuota API, kurią galima iškviesti iš kitų sutarčių. Iš esmės „Airnode“ yra „oracle“ mazgas, tačiau API teikėjai jį valdo beveik be trinties.

Decentralizuotų API sprendimų iššūkis buvo tas, kad API teikėjai nėra pakankamai susipažinę su „blockchain“ architektūromis ir sistemomis, o tai reiškia, kad juos perkelti į „Oracle“ mazgų veikimą yra labai sunku. Pateikdami tokį sprendimą kaip „Airnode“, kuris iš esmės yra tradicinės žiniatinklio API paketas, API teikėjai gali lengvai įrašyti savo duomenis į „blockchain“.

Airnodes Debesis

„Airnodes“ API šliuzas veikia kaip debesų paslaugų infrastruktūros dalis. Vaizdas per API3 tinklaraštį.

Leidžiant API teikėjams valdyti savo orakulus, jiems tampa daug lengviau aptarnauti „blockchain“ programas ir valdyti visus metaduomenis, reikalingus duomenų patikimumui ir pajamų gavimui. „Oracle“ sistemoje geriausi „Chainlink“ mazgų operatoriai galėjo uždirbti net 100 000 USD per mėnesį, kai „DeFi“ tampa vis populiaresnė.

Jei šie atlygiai būtų skiriami tiesiogiai API teikėjams, tai galėtų atverti visiškai naują rinką paslaugų teikėjams ir sumažinti išlaidas programoms, naudojančioms dAPI duomenis.

Papildoma API3 nauda yra ta, kad duomenų vartotojui suteikiama galimybė naudoti grandinės draudimą. Šis draudimas apsaugo juos nuo netinkamo orakulo ar API veikimo ir kompensuoja duomenų vartotojams kiekybiškai įvertinamus nuostolius. Šis metodas suteikia paskatą API3 valdymo organui išlaikyti integraciją ir duomenų kokybę, kartu leidžiant atsargines technologijas sugedus..

API3 žetonų naudojimo atvejai

API3 savo valdymui ketina naudoti decentralizuotą autonominę organizaciją (DAO), o tai reiškia, kad kiekvienas ekosistemos dalyvis turės savo nuomonę apie tinklo plėtrą ir saugumą..

API3 ekosistema

Visa ekosistema ir sąveika su API3. Vaizdas per API3 Whitepaper.

Dėl to API3 prieigos raktas turės šiuos naudojimo atvejus:

  • Stakes: API3 prieigos raktų turėtojai gali uždrausti API3, kad gautų atlygį ir dalyvautų valdant grandinę.
  • Valdymas: Yra tiesioginė ekonominė paskata balsuoti, nes suinteresuoti asmenys gauna dalį DAPI pajamų, o jų žetonai yra grandinės draudimo įkaitas.
  • Užstatas: Dalinis fondas veiks kaip grandinės draudimo užtikrinimo priemonė.
  • Mokėjimai: Bus taikomas „dApps“, naudojančio „dAPI“ tinklą, abonentinis mokestis. Be to, duomenų teikėjai gaus mokėjimą API3 žetonais.
  • Ginčai: Praradus pajamas dėl netinkamo veikimo, prastovos ar neteisingų duomenų, naudojantys „dApps“ galės pradėti ginčus dėl draudimo išmokos. Komanda planuoja naudoti „Kleros“ draudimo išmokoms išspręsti.

Valdymo ažiotažas

Atrodo, kad valdymas, ypač decentralizuotas valdymas, yra šių dienų „blockchain“ projektų reikalavimas. API3 tai apėmė planuodama laikytis DAO valdymo modelio. Tai padidina žetonų vertę už paprastą piniginę vertę.

Tai reiškia, kad tie, kurie turi ir valdo API3 žetonus, turi savo nuomonę apie „blockchain“ valdymą. Jie gali nuspręsti balsuoti už arba prieš bet kokius mokesčių struktūros atnaujinimus ar kitus valdymo pakeitimus, kurie gali turėti įtakos jų investicijoms į projektą. Atsižvelgiant į tai, kad API3 bus duomenų rinka, tai gali būti gana galinga ir yra ženklus projekto signalas.

API3 DAO

DA3 ir sub-DAO koncepcija, pateikta API3. Vaizdas per API3 Whitepaper

Į valdymo aspektą yra įtrauktas mechanikas, kuris ne tik leidžia balsuoti ir valdyti, bet ir atlygina tiems, kurie nori įdėti savo žetonus kaip draudimą nuo duomenų klaidų ar sistemos veikimo sutrikimų..

Būtų naivu manyti, kad taip neatsitiks, tačiau turint gerą dizainą jų turėtų būti nedaug. Mes jau matėme panašių klaidų kitose platformose, ir gera matyti, kad API3 tai pripažįsta ir pateikia galimybę spręsti.

Kitas privalumas yra tas, kad jis sumažina cirkuliuojantį tiekimą, o tai visada naudinga kainai.

API3 komanda

API3 įkūrė trys asmenys. Komandos lyderis yra Heikki Vanttinenas kuris vadovavo apie 20 narių turinčiai kūrėjų komandai. Jis yra kalbos mašinos segmento veteranas.

Prie jo prisijungė Burakas Benligiray, buvęs „Google“ mokslininkas. Jis taip pat yra buvęs „CLC Group“ ir „Honeycomb“ CTO. Pasak jo paties kuruoto internetinio gyvenimo aprašymo, jis daro orakulą ir regėjimą. Jis aistringas protingoms sutartims ir pažangiausių technologijų pritaikymui realiame pasaulyje. Anksčiau jis dirbo pradedančiose įmonėse ir teikė laisvai samdomas konsultacijas kompiuterinės regos ir dirbtinio intelekto srityje.

Heikki Burak Sasa

Trys API3 steigėjai. Vaizdas per „LinkedIn.com“

Trečiasis projekto įkūrėjas yra Saša Milić, kuri save apibūdina kaip programinės įrangos inžinierę / duomenų mokslininkę / tyrėją kriptovaliutos / blokų grandinės erdvėje. Prieš prisijungdama prie API3, ji dirbo programinės įrangos inžinerijos srityje (tiek mažų startuolių, tiek didelių technologijų kompanijų, įskaitant „Facebook“), duomenų mokslo rizikos kapitalo srityje, mokslinių tyrimų (kompiuterinės lingvistikos, kognityvinių mokslų) ir dėstymo (informatikos, duomenų mokslo) srityse akademijoje ir pramonėje..

API3 prieigos raktas

Praėjusį lapkritį per privatų finansavimą API3 surinko 3 milijonus dolerių. Po to įvyko viešas išpardavimas 2020 m. Gruodžio mėn. Tas viešas pardavimas surinko 23 milijonus JAV dolerių, o API3 žetonai buvo parduoti pagal klijavimo kreivę, pradedant nuo 0,30 USD iki 2,00 USD. Nuo to laiko žetonas pasirodė labai gerai, ankstyviesiems investuotojams grąžinant apytiksliai 1 300% USD pagrindu.

Iš viso tiekiant 100 000 000 API3 žetonų, iš viso parduota 30 000 000 privačių (10 mln.) Ir viešųjų (20 mln.) Pardavimų. Pažymėtina, kad atrakinti tik viešieji žetonai. Visiems kitiems žetonams taikomi 2 arba 3 metų teisių suteikimo grafikai. Žetonai reikalingi ir akcijų paketei bei valdymui, todėl atrodo, kad ankstyvos investicijos yra gana protingas žingsnis.

API3 žetonų paskirstymas

Daugelis API3 žetonų liks neinvestuoti 2–3 metus. Vaizdas per API3 tinklaraštį,

Žetonai pradėjo prekiauti 2020 m. Gruodžio 1 d., Kai kainavo 1,30 USD, ir iškart pradėjo lipti aukščiau. Per savaitę jie buvo solidžiai viršijant 2.00 USD lygį. 2020 m. Pabaigoje krito žemiau 2,00 USD. 2021 m. Pradžioje kaina stabiliai pakilo ir 2021 m. Sausio viduryje smarkiai šoktelėjo, iš esmės padvigubėjo iki 4,70 USD 2021 m. Sausio 17 d..

Tas staigus judėjimas aukščiau buvo dalis platesnio judėjimo tuo metu visuose „DeFi“ susietuose pavadinimuose, todėl nėra aišku, ar pelnas išliks, ar ženklas per artimiausias savaites vėl pasislinks žemyn.

Išvada

Neabejojama, kad augant „blockchain“ naudojimui, o kūrėjams pateikiant naujesnius ir sudėtingesnius naudojimo atvejus, sukurtiems „dApps“ taip pat reikės geresnių sąsajų su trečiųjų šalių duomenų šaltiniais būdų. Esami „Oracle“ sprendimai yra funkcionalūs, tačiau jų konstrukcijoje buvo padaryta kompromisų, kurie gali sukelti rimtų problemų, nes sprendimus reikia išplėsti.

Duomenys gali būti pažeisti, o išlaidos greičiausiai padidės iki neįtraukimo. Duomenų pažeidimo ar sugadinimo atveju poveikis gali būti didžiulis, nes labai automatizuotas pažangių sutarčių ir „dApps“ pobūdis gali pastebėti, kad bet koks duomenų sugadinimas išplito visame tinkle..

API3 sprendimas, leidžiantis API teikėjams valdyti „Airnode“ orakulą, suteiktų mums sąveiką su trečiųjų šalių paslaugomis decentralizuotai. Tai taip pat užtikrins, kad API teikėjai būtų skatinami teikti patikimus, aukštos kokybės duomenis.

Atsižvelgiant į didžiulę grąžą, kurią matė „Oracle“ sistemų mazgų operatoriai, yra tikėtina, kad API teikėjai mielai pasinaudos savo galimybe lengvai teikti duomenis ir paslaugas per neįtikėtinai lengvai įgyvendinamus „Airnodes“.

Išskyrus atvejus, kai atsiranda kažkas geresnio, atrodo, kad API3 pateikia galingą tradicinių API paslaugų ir decentralizuotos „blockchain“ technologijos sujungimo problemos sprendimą..

Tikrai per anksti nustatyti, ar „API3“ bus „Oracle“ problemos sprendimas, tačiau šiais laikais viskas atrodo labai perspektyvu. Galbūt norėsite stebėti šį projektą ir pamatyti, kaip jis vystosi ir auga.

Paveikslėlis per „Shutterstock“

Atsakomybės apribojimas: tai rašytojo nuomonė ir neturėtų būti laikoma patarimu investuoti. Skaitytojai turėtų patys atlikti tyrimus.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me