Kaip „Blockchain“ gali padėti pagerinti viešąsias paslaugas

Galbūt labiausiai jaudinantis „blockchain“ technologijos atsiradimo aspektas per pastaruosius kelerius metus yra tai, kad visi mes galime pasipelnyti iš jos įgyvendinimo. Tai ne tik tendencija, kuri bus naudinga nedaugeliui geekų arba padarys kelias mega korporacijas dar turtingesnėmis nei jos jau yra. Šiame žaidime visi turime akcijų ant stalo.

Niekur tai nebus labiau sveikintina nei viešosios paslaugos – tas gyvybiškai svarbus, įprastas ir dažnai įaudrinantis bendravimas su valdžios institucijomis ir vyriausybėmis, valdančiomis visuomenes, kuriose gyvename. Kiekvienam, kuris kada nors kreipėsi dėl paso, turėjo sumokėti komunalinių paslaugų sąskaitą ar mokesčius ar balsavo rinkimuose, perspektyva šie procesai tampa racionalesni ir efektyvesni.

Biurokratija tapo visuomenės bruožu visur ir kuo pažangesnė visuomenė, tuo labiau įtempta ir nepraeinama biurokratija, kuria ji grindžiama. „Blockchain“ technologija grasina visa tai pakeisti.

Svarbu pažvelgti už sričių, kuriose „blockchain“ jau įsitvirtino, ir suvokti platesnį jos potencialą.

Mes visi esame susipažinę su jo poveikiu finansų sektoriui ir ažiotažu dėl Bitcoin ir kitų kriptovaliutų, kurie pirmiausia atkreipė jo dėmesį. „Blockchain“ gali būti saugomi ne tik finansiniai duomenys, bet ir viskas, pradedant sveikatos įrašais, baigiant turto dokumentais ar išsamia informacija apie rinkimus, galima saugiai ir nekeičiamai registruoti. Čia galimybių nėra.

Balsavimo efektyvumo didinimas

Balsavimas „Blockchain“Geras šio potencialo pavyzdys gali būti vertinamas rinkimų atžvilgiu. 2016-ieji jų buvo kupini, ir, kaip matėme atlikus JAV prezidento apklausą, jie buvo didžiulių ginčų ir suirutės priežastis. Visi rinkimai kelia didžiulius koordinavimo ir organizavimo klausimus.

Rinkėjų aktyvumas dažnai nuvilia, o sistemos, naudojamos balsams skaičiuoti ir apsaugai nuo sukčiavimo rinkimuose, yra sudėtingos ir nepatikimos. Nors idėja balsuoti internetu buvo jau kurį laiką, su ja susiję saugumo klausimai neleido masiškai įsivaikinti.

Tačiau turint „blockchain“ principu pagrįstą balsavimo sistemą, šiuos klausimus galima įveikti. Piliečiams gali būti išduodamas skaitmeninis tapatybės dokumentas, apsaugotas kriptografiniu raktu. Šis ID saugo jų duomenis, suteikia jiems galimybę balsuoti internetu ir užtikrina visišką viso proceso saugumą.

Balsavus visam laikui užregistravus „blockchain“, jo negalima niekaip pakeisti, taip pat rinkėjas negali neteisėtai pakartotinai jo naudoti. Balsavimą taip pat galima akimirksniu suskaičiuoti, nereikalaujant, kad rinkimų pareigūnai surūšiuotų kalnus popieriaus, taigi rinkimų rezultatai būtų pasiekiami kur kas greičiau.

Aktyvumas beveik neabejotinai būtų didesnis, jei žmonės galėtų saugiai ir greitai balsuoti patogiai savo namuose. Jei visa tai skamba neįmanomai futuristiškai, apsvarstykite faktą, kad jie tai darė Estijoje nuo 2005 m.

„Blockchain“ kasdieniniame gyvenime

Šiuos privalumus galite pritaikyti daugybei kitų viešojo gyvenimo sričių ir pasinaudoti daugybe galimybių padidinti efektyvumą, tuo pačiu atsisakydami nereikalingų atliekų ir išlaidų..

Dabartinės mokesčių sistemos, žinoma, yra daug darbo reikalaujančios ir atviros piktnaudžiavimui ar klaidoms.

Milijonų individualių mokesčių deklaracijų pildymo procesas gali lengvai sukelti klaidų (tyčinių ar kitokių) ir reikalauja, kad mokesčių institucijos apdorotų didžiulius duomenų kiekius. Tačiau dar kartą siūlo „blockchain“ keletas intriguojančių sprendimų.

Jei pilietis galėtų pasirinkti, ar jų mokesčių įrašai per „blockchain“ yra susieti su jų banko įrašais, yra galimybė, kad jų mokesčių deklaracijos bus apskaičiuojamos automatiškai. „Blockchain“ nekintamumas reiškia, kad nei mokesčių mokėtojas, nei mokesčių inspekcija negalės mokėti mažiau ar reikalauti daugiau nei priklauso, ir procesas bus visiškai skaidrus. Trečiųjų šalių poreikis apdoroti ar tikrinti gautus duomenis būtų smarkiai sumažėjęs, o pajamos galėtų būti surenkamos greičiau ir tiksliau.

Tokia sistema, norint sukurti visuomenės pasitikėjimą, turėtų būti neprivaloma, tačiau paaiškėjus jos pranašumams, laikui bėgant bus priimta masinė nuostata..

Didėja vyriausybės įvaikinimas

Laimei, vyriausybės naudojasi šiomis galimybėmis ir imasi veiksmų, kad jos neatsiliktų. Kinija ir Liuksemburgas svarsto „blockchain“ pagrįstas mokesčių sistemas, o novatoriškas Estijos „blockchain“ technologijos naudojimas padėjo jai gauti 99% viešųjų paslaugų internete ir taip sutaupyti „800 metų darbo laiko kasmet“. Didesnėje šalyje, tokioje kaip JK ar Jungtinės Valstijos, tai gali reikšti, kad keli tūkstantmečiai bus išlaisvinti geresniam naudojimui – tai gana neįtikėtina perspektyva.

„Blockchain“ poveikis bus didžiulis visame kasdieniniame gyvenime. Visa pramonė gaus naudos iš jos siūlomo saugumo, skaidrumo ir padidinto efektyvumo.

Kai kurie žmonės labai praturtės, o jo priėmimas vienaip ar kitaip paveiks mus visus. Tačiau jo patrauklumas iš tikrųjų slypi potenciale, kurį jis gali padaryti mūsų gyvenimui lengvesniu, teisingesniu ir saugesniu. Paprastas vyras ar moteris gatvėje turi daug daugiau laukti, nei gali pagalvoti.

Vaizdai per „Fotolia“

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me